ທຸກໆປະເພດສິນຄ້າ

ວິທີການອອກແບບລະບົບເກັບພະລັງງານໄຟຟ້າສຳລັບການຄ້າ ແລະ ອຸດສາຫະກຳ: ເປັນຫຍັງການວິເຄາະພະລັງງານທີ່ໃຊ້ຈຶ່ງຕ້ອງມາກ່ອນການເລືອກຂະໜາດຖ່ານໄຟຟ້າ | JKESS

2026-09-24 17:57:42
ວິທີການອອກແບບລະບົບເກັບພະລັງງານໄຟຟ້າສຳລັບການຄ້າ ແລະ ອຸດສາຫະກຳ: ເປັນຫຍັງການວິເຄາະພະລັງງານທີ່ໃຊ້ຈຶ່ງຕ້ອງມາກ່ອນການເລືອກຂະໜາດຖ່ານໄຟຟ້າ | JKESS

ການອອກແບບລະບົບເກັບພະລັງງານໄຟຟ້າສຳລັບການຄ້າ ແລະ ອຸດສາຫະກຳ: ເປັນຫຍັງການວິເຄາະພະລັງງານທີ່ໃຊ້ຈຶ່ງຕ້ອງມາກ່ອນການເລືອກຂະໜາດຖ່ານໄຟຟ້າ

ຜູ້ຊື້ສ່ວນຫຼາຍຖາມວ່າ "ຂ້ອຍຕ້ອງການຖ່ານໄຟຟ້າຈຳນວນເທົ່າໃດ kWh?" ຄຳຖາມທີ່ດີກວ່າແມ່ນ: "ຂ້ອຍກຳລັງແກ້ໄຂບັນຫາດ້ານການດຳເນີນງານໃດ?" ນີ້ແມ່ນລຳດັບຂັ້ນຕອນ 5 ຂັ້ນຕອນທີ່ວິສະວະກອນໃຊ້ກ່ອນທີ່ຈະເລືອກຂະໜາດຖ່ານໄຟຟ້າເປັນອັນດຽວ.

ເຜີຍແຜ່ເມື່ອ: ອ່ານໃນ 14 ນາທີ ທີມງານວິສະວະກອນ JKESS

ຂໍ້ ສັງເກດ ສໍາຄັນ

  • ຂັ້ນຕອນທຳອິດໃນການກຳນົດຂະໜາດຂອງ BESS ບໍ່ແມ່ນການຄຳນວນ kWh. ມັນແມ່ນການຕອບຄຳຖາມວ່າ: ບັນຫາດ້ານການດຳເນີນງານໃດທີ່ລະບົບນີ້ຈະຕ້ອງແກ້ໄຂ?
  • ຂໍ້ມູນການໃຊ້ພະລັງງານທີ່ບັນທຶກທຸກ 15 ນາທີ ເປັນພື້ນຖານການອອກແບບ. ການບໍ່ສາມາດອີງໃສ່ພຽງແຕ່ປະລິມານການໃຊ້ພະລັງງານທັງໝົດໃນແຕ່ລະປີເທົ່ານັ້ນເພື່ອກຳນົດຂະໜາດລະບົບຢ່າງຖືກຕ້ອງ.
  • ວິເຄາະ ເວລາ, ຂະໜາດ ແລະ ອາຍຸການຂອງຈຸດສູງສຸດຂອງຄວາມຕ້ອງການ ຮ່ວມກັນ: ການຫຼຸດຜ່ອນຈຸດສູງສຸດຈະກຳນົດ kW, ໃນຂະນະທີ່ອາຍຸການຂອງເຫດການກໍຈະກຳນົດ kWh ທີ່ຕ້ອງການດ້ວຍ.
  • ສ້າງໂຄງສ້າງຈາກຄວາມຕ້ອງການ: ກຳນົດພະລັງງານ PCS ກ່ອນ, ຫຼັງຈາກນັ້ນຈຶ່ງກຳນົດຈຳນວນຂອງຕູ້ແບດເຕີຣີ່ທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ (4–16 ໜ່ວຍ) , ແລະສຸດທ້າຍແມ່ນ 64–256 kWh ປະເພດຄວາມຈຸທີ່ອະທິບາຍໃນບົດຄວາມນີ້.
  • ການເພີ່ມຄວາມຈຸຂອງແບດເຕີຣີ່ບໍ່ໄດ້ແກ້ໄຂບັນຫາເสมີໄປ—ຈຸດທີ່ເປັນອຸປະສັກອາດເປັນພະລັງງານທີ່ຖືກປ່ອຍອອກ ມິໄດ້ເປັນພະລັງງານທີ່ເກັບຮັກສາໄວ້.

ຄຳຖາມທຳອິດທີ່ຜິດ

ໃນຂະບວນການອ້າງອີງລາຄາເບື້ອງຕົ້ນຂອງໂຄງການລະບົບເກັບພະລັງງານແບດເຕີຣີ່ສຳລັບການຄ້າ ແລະ ອຸດສາຫະກຳ (C&I BESS), ຜູ້ຊື້ມັກຖາມວ່າ: "ຂ້ອຍຕ້ອງການຄວາມຈຸເທົ່າໃດ kWh?" ຄຳຖາມນີ້ເບິ່ງຄືຈະເຫັນດີ, ແຕ່ບໍ່ສາມາດຕອບໄດ້ຢ່າງເໝາະສົມຈົນກວ່າຈະແກ້ໄຂຄຳຖາມທີ່ເປັນພື້ນຖານກວ່ານີ້ກ່ອນ: "ລະບົບນີ້ຈະຕ້ອງແກ້ໄຂບັນຫາດ້ານການດຳເນີນງານໃດ?

ການຫຼຸດຜ່ອນຄ່າທີ່ຕ້ອງຈ່າຍເວລາທີ່ມີການໃຊ້ພະລັງງານສູງ, ການເພີ່ມການໃຊ້ພະລັງງານແສງຕາເວັນທີ່ຜະລິດໄດ້ເອງ, ການຈັດຫາພະລັງງານສຳຮອງ, ແລະ ການເຂົ້າຮ່ວມໃນການຈັດການຄວາມຕ້ອງການ (demand response) ລ້ວນມີຄວາມຕ້ອງການທີ່ແຕກຕ່າງກັນຕໍ່ພະລັງງານ ແລະ ຄວາມຈຸຂອງລະບົບ. ລະບົບຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດ (peak shaving) ແລະ ລະບົບພະລັງງານສຳຮອງ (backup power) ອາດຈະມີຄວາມຈຸທັງໝົດເທົ່າກັນ ແຕ່ຕ້ອງການອັດຕາການປ່ຽນແປງພະລັງງານ (PCS) ທີ່ແຕກຕ່າງກັນ, ເວລາທີ່ປ່ອຍພະລັງງານທີ່ແຕກຕ່າງກັນ, ແລະ ຍຸດທະສາດການໃຊ້ງານຊ້ຳທີ່ແຕກຕ່າງກັນ.

ການຂ້າມການວິເຄາະການບັນທຸກ ແລະ ໄປສູ່ການອ້າງອີງລາຄາອຸປະກອນໂດຍທັນທີ ແມ່ນຄວາມຜິດພາດທີ່ເກີດຂື້ນເຖິງແມ່ນວ່າຈະຢູ່ໃນຂັ້ນຕົ້ນຂອງໂຄງການເກັບຮັກສາ C&I. ມັນອາດຈະນຳໄປສູ່ຄວາມຈຸທີ່ຫຼາຍເກີນໄປ ເຊິ່ງຈະຫຼຸດຜົນຕອບແທນຈາກການລົງທຶນ, ຫຼື ພະລັງງານທີ່ປ່ອຍອອກມາບໍ່ພຽງພໍ ເຊິ່ງຈະເຮັດໃຫ້ຈຸດສູງສຸດຂອງຄວາມຕ້ອງການຍັງຄົງບໍ່ປ່ຽນແປງ.

ກຳນົດບັນຫາດ້ານການດຳເນີນງານກ່ອນ. ກຳນົດຂະໜາດຂອງອຸປະກອນທີສອງ.

ຂະບວນການວິເຄາະການບັນທຸກ 5 ຂັ້ນຕອນ

ຂະບວນການຕໍ່ໄປນີ້ຈະຕັ້ງເຖິງເງື່ອນໄຂການອອກແບບກ່ອນທີ່ຈະເລືອກອຸປະກອນ. ຜົນຜະລິດຈາກແຕ່ລະຂັ້ນຕອນຈະກຳນົດຂອບເຂດຂອງການຈັດຕັ້ງລະບົບທີ່ຕາມມາຢ່າງເປັນທາງການ.

ຫ້າຂັ້ນຕອນຈາກເປົ້າໝາຍດ້ານການດຳເນີນງານໄປສູ່ສະຖາປັດຕະຍະກຳຂອງຖ່ານໄຟ
ຂັ້ນຕອນ ສິ່ງທີ່ທ່ານຕ້ອງເຮັດ ຂໍ້ມູນທີ່ຕ້ອງການ ຜົນຜະລິດທີ່ກຳນົດຂອບເຂດການອອກແບບລະບົບ
ຂັ້ນຕອນ 01 ກຳນົດບັນຫາດ້ານການດຳເນີນງານ ລະບຸເປົ້າໝາຍທີ່ເຈາະຈົງ: ການຫຼຸດຜ່ອນຈຸດສູງສຸດ, ການໃຊ້ພະລັງງານແສງຕາເວັນທີ່ຜະລິດໄດ້ເອງ, ພະລັງງານສຳ dựງ, ຫຼື ການຕອບສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການ. ໂຄງສ້າງບິນຄ່າປະໄພ, ຄວາມຖີ່ຂອງການຕັດໄຟ, ລູກຄ້າທີ່ຜະລິດພະລັງງານແສງຕາເວັນ, ແລະ ການປ່ຽນແປງເວລາການຜະລິດ ຮູບແບບການເຮັດວຽກ: ການຈັດຕັ້ງໃຫ້ເຮັດວຽກທຸກໆມື້, ການຢູ່ໃນສະຖານະພາບສຳຮອງ, ຫຼື ການນຳໃຊ້ທັງສອງແບບ
ຂັ້ນຕອນ 02 ດຶງຂໍ້ມູນການໃຊ້ພະລັງງານທຸກໆ 15 ນາທີ ສົ່ງອອກຂໍ້ມູນການໃຊ້ພະລັງງານທຸກໆ 15 ນາທີ ຈາກເຄື່ອງວັດແທກ ຫຼື ລະບົບ SCADA ໃນໄລຍະຢ່າງໜ້ອຍ 12 ເດືອນ ຂໍ້ມູນການໃຊ້ພະລັງງານທຸກໆ 15 ນາທີ (kW) ແລະ ເວລາທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບອັດຕາຄ່າທີ່ຖືກນຳໃຊ້ ເວລາ ແລະ ອາຍຸການຂອງຈຸດສູງສຸດຂອງການໃຊ້ພະລັງງານ
ຂັ້ນຕອນ 03 ກຳນົດຈຸດສູງສຸດ ແລະ ອາຍຸການ ວັດແທກຄວາມຖີ່ຂອງຈຸດສູງສຸດ, ອາຍຸການສະເລ່ຍ, ແລະ ລະດັບພະລັງງານສູງສຸດ ພະລັງງານສູງສຸດ (kW), ອາຍຸການເປັນນາທີ, ແລະ ຄວາມຖີ່ຂອງເຫດການ ຄວາມຕ້ອງການພະລັງງານຕ່ຳສຸດຂອງ PCS (kW) ແລະ ເວລາຕ່ຳສຸດທີ່ຈະປ່ອຍພະລັງງານ (ນາທີ)
ຂັ້ນຕອນ 04 ຄຳນວນຄວາມຕ້ອງການພະລັງງານ ແລະ ພະລັງງານສູງສຸດ ປ່ຽນເປົ້າໝາຍການຫຼຸດຜ່ອນພະລັງງານສູງສຸດໃຫ້ເປັນຄວາມຕ້ອງການທີ່ແຍກຕ່າງກັນສຳລັບພະລັງງານ (kWh) ແລະ ພະລັງງານສູງສຸດ (kW). ເປົ້າໝາຍການຫຼຸດຜ່ອນ kW, ເວລາທີ່ຕັ້ງໄວ້ ແລະ ຄາດຄະເນປະສິດທິພາບຂອງວຟຼູກ. ວ່າຄວາມຕ້ອງການດ້ານພະລັງງານ, ພະລັງງານສູງສຸດ ຫຼື ທັງສອງຢ່າງຈະຈຳກັດລະບົບ.
ຂັ້ນຕອນທີ່ 05 ກຳນົດຂະໜາດຂອງໂຄງສ້າງຖ່ານ ໃຊ້ຄວາມຕ້ອງການດ້ານພະລັງງານ ແລະ ພະລັງງານສູງສຸດເພື່ອເລືອກກ່ອງຄວບຄຸມຫຼັກ ແລະ ຈຳນວນກ່ອງຖ່ານລຸ່ມ. ພະລັງງານ PCS, ຄວາມຈຸຂອງລະບົບ ແລະ ຊ່ວງຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ລະບົບເຮັດວຽກ. ຈຳນວນກ່ອງຖ່ານລຸ່ມ (4–16 ໂອງ) ແລະ ຊັ້ນຄວາມຈຸຂອງລະບົບ (64–256 kWh), ຂຶ້ນກັບການອະນຸມັດການຈັດຕັ້ງ.

ໃນໜ້າຈໍທີ່ເລັກກວ່າ, ໃຫ້ເລື່ອນຕາຕະລາງໄປຕາມແນວນອນເພື່ອອ່ານຄອລັມທັງໝົດ.

ຂະບວນການນີ້ຖືກນຳໃຊ້ສຳລັບໂຄງການ C&I ທີ່ຢູ່ເບື້ອງຫຼັງມີເຕີ (behind-the-meter). ໂຄງການທີ່ຢູ່ເບື້ອງໜ້າມີເຕີ (front-of-meter) ແລະ ໂຄງການຂະໜາດໃຫຍ່ຂອງເຄືອຂ່າຍ (grid-scale) ຈະປະຕິບັດຕາມຂະບວນການທີ່ແຕກຕ່າງກັນ.

ບັນຫາຂໍ້ຈຳກັດດ້ານພະລັງງານ ແລະ ບັນຫາຂໍ້ຈຳກັດດ້ານກຳລັງ: ໃດໃນນີ້ທີ່ຈຳກັດລະບົບຂອງທ່ານ?

ຄວາມຕ້ອງການພະລັງງານໃນໄລຍະເວລາຍາວ

ຈຳກັດດ້ານພະລັງງານ

ອາການທົ່ວໄປ
ຈຸດສູງສຸດຂອງຄວາມຕ້ອງການຢູ່ໄດ້ນານ—ເກີນ 2 ຊົ່ວໂມງໃນການປຽບທຽບຕົວຢ່າງນີ້.
ຂໍ້ກຳນົດ
ເປົ້າໝາຍການຫຼຸດຈຸດສູງສຸດຕ້ອງການພະລັງງານຈຳນວນຫຼາຍໃນຮູບແບບ kWh.
ທິດທາງການອອກແບບ
ເພີ່ມຈຳນວນກ່ອງຖ່ານທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ຢູ່ເບື້ອງລຸ່ມ (slave battery box) ໂດຍຜ່ານການອອກແບບການຂະຫຍາຍທີ່ຢືນຢັນແລ້ວ ເຊິ່ງເປັນການຕໍ່ເປັນຊຸດ (series) ຫຼື ຕໍ່ຂະຫວາງ (parallel).
ສະຖານທີ່ໃຊ້ທີ່ເປັນສະເພາະ
ການໃຊ້ພະລັງງານແສງຕາເວັນເອງ ແລະ ການຫຼຸດຈຸດສູງສຸດໃນໄລຍະເວລາຍາວ
ການຈັດຕັ້ງທີ່ສະແດງຕົວຢ່າງ
1 ກ່ອງຫຼັກ + 8–16 ກ່ອງຍ່ອຍ
ຄວາມຈຸ 128–256 kWh

ຂໍ້ຄິດເຫັນສຳຄັນ: ໃຫ້ຄວາມສຳຄັນກັບການຂະຫຍາຍຄວາມຈຸຂອງຖ່ານໄຟ ໂດຍເປີດເຜີຍເຂດທັງໝົດຂອງຄວາມຕ້ານທີ່ເຕັມຮູບແບບ ແລະ ຄວາມສາມາດໃນການສົ່ງພະລັງງານ.

ຄວາມຕ້ອງການພະລັງງານໃນໄລຍະສັ້ນ

ຈຳກັດດ້ວຍພະລັງງານ

ອາການທົ່ວໄປ
ຈຸດສູງສຸດຂອງຄວາມຕ້ອງການເກີດຂຶ້ນເປັນເວລາສັ້ນແຕ່ເຂັ້ມຂົ້ນ—ຕ່ຳກວ່າ 30 ນາທີໃນການປຽບທຽບຕົວຢ່າງນີ້.
ຂໍ້ກຳນົດ
ຕ້ອງການພະລັງງານໃນການປ່ອຍໄຟສູງ, ແຕ່ຄວາມຕ້ອງການພະລັງງານທັງໝົດຄ່ອນຂ້າງໜ້ອຍ.
ທິດທາງການອອກແບບ
ປະເມີນກ່ອງຄວບຄຸມຫຼັກທີ່ສາມາດຮັບປະຈຸໄຟໄດ້ສູງຂຶ້ນ (100 A ເທື່ອບ່ອນ 200 A), ຮ່ວມກັບຄວາມຕ້ານຂອງຖ່ານໄຟ ແລະ ຄວາມສາມາດຂອງ PCS.
ສະຖານທີ່ໃຊ້ທີ່ເປັນສະເພາະ
ການຫຼຸດຜ່ອນຄ່າທີ່ຕ້ອງຈ່າຍເນື່ອງຈາກຄວາມຕ້ອງການສູງ ແລະ ພະລັງງານສຳ dựາງໃນໄລຍະສັ້ນ.
ການຈັດຕັ້ງທີ່ສະແດງຕົວຢ່າງ
1 ກ່ອງຫຼັກ + 4–6 ກ່ອງປະກອບ + ກ່ອງຫຼັກ 200 A
ຄວາມຈຸຢູ່ໃນຊ່ວງ 64–96 kWh

ຂໍ້ຄິດເຫັນສຳຄັນ: ຄ່າປະຈຸບັນທີ່ສາມາດຮັບໄດ້ເປັນສິ່ງສຳຄັນ, ແຕ່ຕ້ອງກວດສອບພະລັງງານທີ່ສາມາດຖອນໄດ້ຈິງຈັງຈາກຄ່າຄວາມຕ້ານ, ຄ່າປະຈຸບັນ ແລະ ຂອບເຂດຂອງ PCS ຮ່ວມກັນ.

ເວລາແລະຮູບແບບທີ່ກ່າວມາຂ້າງເທິງເປັນຕົວຢ່າງທີ່ສະແດງໃຫ້ເຫັນເທົ່ານັ້ນ, ບໍ່ແມ່ນເກນທີ່ໄດ້ຮັບການຢືນຢັນ. ຕ້ອງກວດສອບທັງພະລັງງານ ແລະ ຄວາມຈຸສຳລັບໂຄງການທີ່ຈະເກີດຂຶ້ນຈິງ.

ກ່ອນຈະຊື້, ຕ້ອງກຳນົດຂໍ້ຈຳກັດທີ່ແທ້ຈິງ. ກ່ອງຫຼັກ 200 A ທີ່ມີກ່ອງປະກອບ 4 ອັນ (ປະມານ 64 kWh) ບໍ່ໄດ້ໝາຍຄວາມວ່າເໝາະສຳລັບການຫຼຸດຜ່ອນຈຸດສູງສຸດຂອງພະລັງງານດີກວ່າກ່ອງຫຼັກ 100 A ທີ່ມີກ່ອງປະກອບ 16 ອັນ (ປະມານ 256 kWh). ຄ່າປະຈຸບັນທີ່ສູງຂຶ້ນບໍ່ໄດ້ໝາຍຄວາມວ່າຈະໄດ້ພະລັງງານທີ່ສູງຂຶ້ນເມື່ອຄ່າຄວາມຕ້ານຂອງລະບົບແຕກຕ່າງກັນ.

ຈາກຂໍ້ມູນການໃຊ້ງານໄປສູ່ການຈັດຕັ້ງລະບົບ: ຕົວຢ່າງທີ່ເຮັດໄດ້

ດັ່ງຕໍ່ໄປນີ້ ໂຮງງານກາງທີ່ຖືກຈຳລອງ ສະແດງໃຫ້ເຫັນວ່າ ລູກສູນການໃຊ້ງານ (load profile) ສາມາດເປັນເງື່ອນໄຂໃນການກຳນົດຂະໜາດໄດ້ແນວໃດ. ຄ່າທີ່ໃສ່ເຂົ້າໄປເກີດຈາກບົດສະຫຼຸບທີ່ໃຫ້ມາ; ມັນບໍ່ແມ່ນຜົນໄດ້ຮັບທີ່ວັດແທກຈາກການຕິດຕັ້ງໃນເວັບໄຊທ໌ຂອງລູກຄ້າ.

ຂໍ້ມູນທີ່ໃຊ້ເປັນຕົວຢ່າງເທົ່ານັ້ນ—ບໍ່ແມ່ນບັນທຶກການປະຕິບັດຂອງລະບົບທີ່ຖືກຈັດຕັ້ງ
ຄ່າພາລາມິເຕີ ຄ່າ ແຫຼ່ງທີ່ມາ / ພື້ນຖານ
ການບໍລິໂພກໄຟຟ້າຕໍ່ປີ 2,400,000 kWh ບິນຄ່າໄຟຟ້າ
ຈຸດສູງສຸດຂອງຄວາມຕ້ອງການ 850 kW ຂໍ້ມູນທີ່ເກັບໄດ້ທຸກ 15 ນາທີ
ຄວາມຍາວສະເລ່ຍຂອງຈຸດສູງສຸດ 45 ນາທີ່ ຂໍ້ມູນທີ່ເກັບໄດ້ທຸກ 15 ນາທີ
ຄວາມຖີ່ຂອງເຫດການຈຸດສູງສຸດ 18–22 ຄັ້ງຕໍ່ເດືອນ ການວິເຄາະຂໍ້ມູນ 12 ເດືອນ
ການຫຼຸດຜ່ອນພະລັງງານເປົ້າໝາຍ 300 ເວັດ ເປົ້າໝາຍຂອງເຈົ້າຂອງ
ຊ່ວງເວລາທີ່ຫຼຸດຜ່ອນຕາມເປົ້າໝາຍ 45 ນາທີ່ ສອດຄ່ອງກັບຊ່ວງເວລາສູງສຸດ
ພະລັງງານທີ່ຕ້ອງຖ່າຍອອກ 225 kWh 300 kW × 0.75 h
ປະສິດທິພາບການໃຊ້ງານໄປ-ກັບຄືນຂອງລະບົບ 90% ຄາດຄະເນອ້າງອີງຕາມເອກະສານສະຫຼຸບ
ຄາດຄະເນຄວາມຈຸການເປີດເຜີຍຢ່າງເປັນທາງການ ≈250 kWh 225 ÷ 0.9; ການສົມມຸດຕິບາດຕ້ອງໄດ້ຮັບການທบทวน

ການຄຳນວນທີ່ເປັນເອກະລາດຈາກເອກະສານຕົ້ນແຫຼ່ງ / ການອະນຸຍາດເບື້ອງຕົ້ນ

300 kW × 0.75 h ÷ 0.9 = 250 kWh

ຂໍ້ 300 kW × 0.75 h ກຳນົດເປົ້າໝາຍພະລັງງານທີ່ຖືກປ່ອຍອອກເປັນ 225 kWh. ການນຳໃຊ້ປັດໄຈ 90% ຈາກເອກະສານຕົ້ນແຫຼ່ງໃຫ້ຜົນໄດ້ 250 kWh, ແຕ່ບໍ່ໄດ້ຢືນຢັນຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງການສົມມຸດຕິບາດດ້ານຄວາມຈຸ ຫຼື ພິສູດວ່າອຸປະກອນທີ່ສະເໜີນັ້ນສາມາດໃຫ້ພະລັງງານໄດ້ 300 kW

ການສືບສາມາດຈາກການຈັດຕັ້ງ

  1. ຄວາມຕ້ອງການເພີ່ງພົນ: ການໃຫ້ພະລັງງານ 300 kW ຕ້ອງການ PCS ທີ່ຖືກອອກແບບໃຫ້ສາມາດໃຫ້ຜົນໄດ້ຢ່າງໜ້ອຍ 300 kW, ແລະ ຄວາມສາມາດໃນການສົ່ງຜ່ານໄຟຟ້າຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງຈາກດ້ານຖ່ານໄຟ ຕ້ອງເໝາະສົມກັບ 300 kW ÷ ຄ່າຄວາມຕ້ານທາງໄຟຟ້າຂອງລະບົບ
  2. ການຄຳນວນດ້ານພະລັງງານ: ການຈັດຕັ້ງ 16 ເຄື່ອງຍ່ອຍເຂົ້າກັນໄດ້ກັບການຄຳນວນ 250 kWh ຈາກເອກະສານຕົ້ນແຫຼ່ງ ໃຕ້ການສົມມຸດຕິບາດທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບເຊວເຊວ: 16 × 16S × 3.2 V × 314 Ah ≈ 257 kWh ນີ້ແມ່ນພະລັງງານທີ່ກຳນົດໄວ້ ບໍ່ແມ່ນຜົນໄດ້ຮັບຈິງຂອງພະລັງງານທີ່ໃຊ້ໄດ້.
  3. ແຮງດັນຊື່: ກ່ອງສິບຫົກອັນເຊື່ອມຕໍ່ຕາມລຳດັບໃຫ້ 256S × 3.2 V ≈ 819.2 V ຄ່າທີ່ກຳນົດໄວ້ນີ້ຢູ່ໃນຂອບເຂດ 80–1000 V ທີ່ກຳນົດໄວ້ໃນເອກະສານ; ສິ່ງນີ້ບໍ່ໄດ້ຮັບປະກັນຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ທົ່ວທັງຫົວຂໍ້ຂອງຊ່ວງຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ໃຊ້ງານ.
  4. ສະຫຼຸບການອອກແບບ: ການຄຳນວນພະລັງງານທີ່ກຳນົດໄວ້ແມ່ນໃກ້ຄຽງກັບເປົ້າໝາຍເບື້ອງຕົ້ນ, ແຕ່ການຕັ້ງຄ່າ 200 A ໃນແຖວດຽວທີ່ສະເໜີໄວ້ບໍ່ຜ່ານການກວດສອບຄວາມຕ້ອງການພະລັງງານ 300 kW. ຕົວຢ່າງນີ້ບໍ່ສາມາດຈັດເຂົ້າໃນປະເພດທີ່ຈຳກັດພະລັງງານເທົ່ານັ້ນ ຫຼື ອອກແບບເປັນການຕັ້ງຄ່າສົມບູນໄດ້ໂດຍບໍ່ຕ້ອງອອກແບບໃໝ່ ແລະ ການທบทวนຄືນ.

ຂໍ້ຜິດພາດ 5 ຂໍ້ໃນການກຳນົດຂະໜາດທີ່ເຮັດໃຫ້ອັດຕາຜົນຕອບແທນຂອງໂຄງການ (IRR) ສູນເปล່າ

ອັດຕາຜົນຕອບແທນພາຍໃນ (IRR) ຂຶ້ນກັບການຈັບຄູ່ການລົງທຶນເຂົ້າກັບບັນຫາດ້ານການດຳເນີນງານ ກ່ອນຈະຂໍຄຳເຫັນສຸດທ້າຍສຳລັບລະບົບ ກະລຸນາຫຼີກເວັ້ນຂໍ້ຜິດພາດ 5 ຂໍ້ເຫຼົ່ານີ້

1. ການຄາດເດົາຂະໜາດລະບົບຈາກການບໍລິໂພກໄຟຟ້າປະຈຳປີ

ການບໍລິໂພກໄຟຟ້າປະຈຳປີເປັນຕົວເລກທັງໝົດຂອງພະລັງງານ ໃນຂະນະທີ່ການຫຼຸດຜ່ອນຈຸດສູງສຸດ (peak shaving) ສະທ້ອນຕໍ່ ເຫດການຄວາມຕ້ອງການທີ່ກິນເວລາ 15 ນາທີ ການໃຊ້ kWh ປະຈຳປີເປັນວິທີງ່າຍໃນການຄຳນວນຂະໜາດ ອາດຈະຄາດເດົາຂະໜາດທີ່ຕ້ອງການໄດ້ສູງເກີນໄປຢ່າງມີນັກ ແລະ ນຳໄປສູ່ການລົງທຶນເກີນຄວາມຈຳເປັນ

2. ມື້ນີ້ບໍ່ພິຈາລະນາເຖິງຊ່ວງເວລາທີ່ຈຸດສູງສຸດກິນເວລາ

ຈຸດສູງສຸດ 850 kW ທີ່ກິນເວລາ 15 ນາທີ ແລະ ຈຸດສູງສຸດດຽວກັນທີ່ກິນເວລາ 2 ຊົ່ວໂມງ ສື່ຄວາມໝາຍທີ່ຕ່າງກັນ ຄວາມແຕກຕ່າງດ້ານພະລັງງານເຖິງແປດເທົ່າ ເມື່ອເປົ້າໝາຍການຫຼຸດຜ່ອນດຽວກັນຖືກນຳໃຊ້ທົ່ວທັງລະບົບ. ໂດຍບໍ່ມີການວິເຄາະເວລາ, ຈຳນວນກ່ອງຖ່ານສຳຮອງຈະບໍ່ສາມາດຖືກກຳນົດໄດ້ຢ່າງຖືກຕ້ອງ.

4. ການສັບສົນລະຫວ່າງພະລັງງານຂອງ PCS ແລະ ຄວາມຈຸຂອງຖ່ານ

ອັດຕາຂອງ PCS ແມ່ນຂໍ້ຈຳກັດດ້ານພະລັງງານ; ຄວາມຈຸຂອງຖ່ານຊ່ວຍກຳນົດເວລາທີ່ພະລັງງານນີ້ສາມາດຮັກສາໄວ້ໄດ້. ອອກແບບທັງສອງສ່ວນນີ້ຢ່າງແຍກຕ່າງຫາກ, ແລະ ຢືນຢັນວ່າຂອບເຂດຄ່າຄວາມຕ້ານທາງໄຟຟ້າ ແລະ ຄ່າປະຈຸບັນຂອງຖ່ານສາມາດຮັບຮອງອັດຕາຂອງ PCS ໄດ້. ຕົວເລກໜຶ່ງຈະບໍ່ສາມາດອະທິບາຍທັງ kW ແລະ kWh ໄດ້.

5. ການປະເມີນຕ່ຳເກີນໄປຕໍ່ຜົນກະທົບທີ່ຍືນຍາວຂອງຄວາມບໍ່ສົມດຸນລະຫວ່າງເຊວ

ຄວາມບໍ່ສົມດຸນລະຫວ່າງເຊວຕໍ່ເຊວສາມາດຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຈຸທີ່ໃຊ້ໄດ້ຂອງຖ່ານໄປຕາມເວລາ. ຄວນພິຈາລະນາຄວາມສາມາດຂອງລະບົບຈັດການຖ່ານ (BMS) ໃນການປົບສົມດຸນ ແທນທີ່ຈະຄາດເດົາວ່າຄວາມຈຸທີ່ກຳນົດເດີມຈະຄົງຢູ່ເທິງເວທີເสมີຕະຫຼອດໄປ.

ບັນທຶກຫຼັກຖານ: ບົດສະຫຼຸບຕົ້ນແທ້ໆ ອ້າງອີງວ່າຄວາມຈຸໃຊ້ໄດ້ຈະຫຼຸດລົງ 10–15% ໃນປີທີ 5 ຖ້າບໍ່ມີການຖ່ວງດຸນທີ່ເໝາະສົມ. ບໍ່ມີບົດລາຍງານການທົດສອບ ຫຼື ເງື່ອນໄຂການໃຊ້ງານໃດໆທີ່ສະໜັບສະໜູນ; ສັດສ່ວນນີ້ບໍ່ໄດ້ຖືກນຳເອົາມາເປັນຕົວເລກທີ່ຢືນຢັນແລ້ວຂອງ JKESS ຫຼື ການຮັບປະກັນການອອກແບບ.

5. ການຄິດຢູ່ຫຼັງຈາກອຸປະກອນໄປຫາຄວາມຕ້ອງການຂອງພາລະບັນທຸກ

ການເລືອກອຸປະກອນຈາກຜູ້ສະໜອງກ່ອນ ແລ້ວຈຶ່ງພະຍາຍາມ 'ຈັບຄູ່' ພາລະບັນທຸກໃຫ້ເຂົ້າກັບຂໍ້ກຳນົດຂອງມັນ ແມ່ນການປ່ຽນລຳດັບຂອງເຫດຜົນໃນການອອກແບບ. ລຳດັບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນ ການວິເຄາະພາລະບັນທຸກ → ຄວາມຕ້ອງການດ້ານພະລັງງານ ແລະ ພະລັງງານທີ່ເກັບໄດ້ → ການຈັດຕັ້ງລະບົບ.

ທ່ານຈະໄດ້ຮັບຂໍ້ມູນທີ່ທ່ານຕ້ອງການຈາກໃສ

ຂໍ້ມູນທີ່ຕ້ອງເກັບກ່ອນການເລືອກອຸປະກອນ
ປະເພດຂໍ້ມູນ ວິທີການເອົາມາ ສິ່ງທີ່ຄວນຕິດຕາມ
ຂໍ້ມູນການໃຊ້ພະລັງງານທີ່ບັນທຶກທຸກ 15 ນາທີ ການສົ່ງອອກຈາກມີເ­tເ­t, ລະບົບ SCADA ຫຼື ເວັບໄຊທ໌ຂອງຜູ້ໃຊ້ບໍລິການ. ໃຊ້ຂໍ້ມູນຢ່າງໜ້ອຍ 12 ເດືອນເພື່ອຄຸມຄຸມການປ່ຽນແປງຕາມລະດູ.
ໂຄງສ້າງຄ່າຄວາມຕ້ອງການ ບິນຄ່າປະໄພ ແລະ ລາຄາທີ່ເຜີຍແຜ່ໂດຍຜູ້ໃຫ້ບໍລິການ ກວດສອບຊ່ອງເວລາທີ່ຄິດຄ່າຄວາມຕ້ອງການ ແລະ ວ່າມີການຄິດຄ່າທຸກໆເດືອນ ທຸກໆມື້ ຫຼື ໃນເວລາຈິງ
ຮູບແບບການຜະລິດພະລັງງານແສງຕາເວັນ ເວທີການຕິດຕາມເຄື່ອງປ່ຽນແປງ ແລະ ຂໍ້ມູນກ່ຽວກັບຄວາມເຂັ້ມຂອງແສງ ເອົາຮູບແບບການຜະລິດ ແລະ ການໃຊ້ພະລັງງານມາເທີບກັນເພື່ອປະເມີນການເຊື່ອມຕໍ່ຂອງພະລັງງານແສງຕາເວັນກັບສະຖານີເກັບພະລັງງານ
ຄວາມຖີ່ ແລະ ອາຍຸຂອງການຂັດຂວາງ ລາຍງານຄວາມເຊື່ອຖືໄດ້ຂອງຜູ້ໃຫ້ບໍລິການ ແລະ ບັນທຶກການຂັດຂວາງພາຍໃນສະຖານທີ່ ໃຊ້ບັນທຶກເຫຼົ່ານີ້ເພື່ອປະເມີນຄຸນຄ່າຂອງພະລັງງານສຳ dựາງ

ຄໍາ ຖາມ ທີ່ ມັກ ຖາມ

01ເປັນຫຍັງຂ້ອຍຈຶ່ງບໍ່ສາມາດກຳນົດຂະໜາດລະບົບຖ່ານໄຟຕາມການບໍລິໂພກໄຟຟ້າປະຈຳປີຂອງຂ້ອຍໄດ້?

ການບໍລິໂພກປະຈຳປີແມ່ນເປັນຕົວເລກທັງໝົດຂອງພະລັງງານ (kWh), ແຕ່ລະບົບເກັບໄຟຟ້າ (BESS) ຈະຕອບສະຫນອງຕໍ່ເຫດການທີ່ເກີດຂື້ນໃນໄລຍະສັ້ນ (ຄວາມເຂັ້ມຂອງໄຟຟ້າ ໃນ kW). ສະຖານທີ່ທີ່ມີການບໍລິໂພກປະຈຳປີເທົ່າກັນ ອາດຈະມີຮູບແບບຄວາມເຂັ້ມຂອງໄຟຟ້າທີ່ແຕກຕ່າງກັນຫຼາຍ ຂື້ນກັບຮູບແບບການເຮັດວຽກ, ລຳດັບການເປີດເຄື່ອງຈັກ, ແລະ ພາກສ່ວນທີ່ໃຊ້ພະລັງງານເພື່ອຄວບຄຸມອຸນຫະພູມ. ການກຳນົດຂະໜາດຈາກຕົວເລກ kWh ປະຈຳປີ ມັກຈະຄາດຄະເນຂະໜາດທີ່ຕ້ອງການໄວ້ສູງເກີນໄປ ແລະ ຫຼຸດຜ່ອນອັດຕາຜົນຕອບແທນຂອງໂຄງການ (IRR).

02ຂ້ອຍຕ້ອງການຂໍ້ມູນການບໍລິໂພກໄຟຟ້າໃນອະດີດຈື່ແຕ່ໃດເພື່ອກຳນົດຂະໜາດ BESS ໃຫ້ຖືກຕ້ອງ?

ຢ່າງໜ້ອຍ 12 ເດືອນຂອງຂໍ້ມູນທີ່ບັນທຶກທຸກໆ 15 ນາທີ. ຂໍ້ມູນນີ້ຈະສາມາດຈັບເອົາການປ່ຽນແປງຕາມລະດູການ ທັງໃນດ້ານການບໍລິໂພກພະລັງງານ ແລະ ຄວາມເຂັ້ມຂອງໄຟຟ້າ. ສຳລັບສະຖານທີ່ທີ່ມີການປ່ຽນແປງຂະບວນການຢ່າງໃຫຍ່ຫຼວງ ເຊັ່ນ: ເສັ້ນຜະລິດຕະພັນໃໝ່ ຫຼື ການຂະຫຍາຍສະຖານທີ່, ຄວນພິຈາລະນາຂໍ້ມູນ 24 ເດືອນ. ບິນໄຟຟ້າປະຈຳເດືອນບໍ່ພໍເພາະເພາະວ່າມັນລວມຂໍ້ມູນທັງໝົດເຂົ້າດ້ວຍກັນ ເຮັດໃຫ້ສູນເສຍຂໍ້ມູນຄວາມເຂັ້ມຂອງໄຟຟ້າທຸກໆ 15 ນາທີ ທີ່ລະບົບ BESS ແມ່ນອອກແບບມາເພື່ອຈັດການ.

03ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງໂຄງການ BESS ທີ່ຈຳກັດດ້ວຍພະລັງງານ (energy-limited) ແລະ ໂຄງການ BESS ທີ່ຈຳກັດດ້ວຍຄວາມເຂັ້ມຂອງໄຟຟ້າ (power-limited) ແມ່ນຫຍັງ?

ໂຄງການທີ່ຈຳກັດດ້ານພະລັງງານຕ້ອງການຄວາມຈຸທັງໝົດ (kWh) ທີ່ໃຫຍ່ ເນື່ອງຈາກເຫດການສູງສຸດແມ່ນຍາວ, ໂດຍທົ່ວໄປເກີນ 2 ຊົ່ວໂມງໃນຕົວຢ່າງທີ່ເປີດເຜີຍຂ້າງເທິງ. ໂຄງການທີ່ຈຳກັດດ້ານກຳລັງຕ້ອງການກຳລັງອັດຕາສູງ (kW) ແຕ່ຄວາມຈຸພະລັງງານທັງໝົດທີ່ຄ່ອນຂ້າງນ້ອຍ ເນື່ອງຈາກເຫດການສູງສຸດແມ່ນສັ້ນແຕ່ເຂັ້ມຂົ້ນ. ໂຄງການທີ່ຈຳກັດດ້ານພະລັງງານໃຫ້ຄວາມສຳຄັນກັບຄວາມຈຸຂອງຖ່ານໄຟທີ່ສາມາດຂະຫຍາຍໄດ້; ໂຄງການທີ່ຈຳກັດດ້ານກຳລັງໃຫ້ຄວາມສຳຄັນກັບກຳລັງ PCS ທີ່ພຽງພໍ ແລະ ຄວາມສາມາດຂອງຖ່ານໄຟໃນດ້ານຄ່າຄວາມຕ້ານ (voltage) ແລະ ຄ່າປະຈຸລີ (current). ອາຍຸການຂອງເຫດການເປັນຕົວຊີ້ວັດ ແຕ່ບໍ່ແມ່ນກົດເກນຈັດປະເພດດ້ວຍຕົວເອງ: ຕ້ອງຢືນຢັນທັງຄ່າ kW ແລະ kWh.

04ຂ້ອຍຈະກຳນົດອັດຕາກຳລັງ PCS ທີ່ຕ້ອງການສຳລັບ BESS ຂອງຂ້ອຍໃນການໃຊ້ງານເຮືອນແລະອຸດສາຫະກຳ (C&I) ໄດ້ແນວໃດ?

ອັດຕາກຳລັງ PCS ຕ້ອງເທົ່າກັບ ຫຼື ສູງກວ່າກຳລັງເປົ້າໝາຍສຳລັບການຫຼຸດຜ່ອນຈຸດສູງສຸດ (kW). ຖ້າເປົ້າໝາຍແມ່ນຫຼຸດຜ່ອນຈຸດສູງສຸດຈາກ 850 kW ໃຫ້ເຫຼືອ 300 kW, PCS ຈຶ່ງຕ້ອງສາມາດສົ່ງອອກຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງຢ່າງໜ້ອຍ 300 kW ໃນໄລຍະເຫດການຈຸດສູງສຸດ. ຊ່ວງຄ່າຄວາມຕ້ານ (voltage) ແລະ ຄ່າປະຈຸລີສູງສຸດຂອງລະບົບຖ່ານໄຟຕ້ອງສາມາດຮອງຮັບກຳລັງດັ່ງກ່າວທົ່ວທັງໝົດຂອງຊ່ວງ SOC ທີ່ໃຊ້ງານ.

05ຂ້ອຍສາມາດເລີ່ມຕົ້ນດ້ວຍ BESS ຂະໜາດນ້ອຍ ແລ້ວຂະຫຍາຍຕື່ມໃນອະນາຄົດໄດ້ບໍ?

ແມ່ນ, ຖ້າສະຖາປັດຕະຍາລະບົບສາມາດຮອງຮັບການຂະຫຍາຍຕົວແບບມົດູນ. ຄຳ​ອະທິບາຍສັ້ນຂອງການຈັດຕັ້ງ JKESS ທີ່ໃຫ້ມາ ອະທິບາຍວ່າເລີ່ມຕົ້ນດ້ວຍກ່ອງຖ່ານໄຟຟ້າປະກອບ (slave) 4 ແຫ່ງ (ປະມານ 64 kWh) ແລະ ຂະຫຍາຍໄປເຖິງ 16 ແຫ່ງ (ປະມານ 256 kWh) ໃນຮູບແບບການສື່ສານຕໍ່ກັນເປັນລຳດັບ (daisy-chain) ໂດຍບໍ່ຕ້ອງປ່ຽນກ່ອງຄວບຄຸມຫຼັກ (master control box). ການຂະຫຍາຍນີ້ຄວນຖືເປັນການຢືນຢັນການຈັດຕັ້ງ (configuration claim) ເພື່ອຢືນຢັນກັບເອກະສານຜະລິດຕະພັນທີ່ໄດ້ຮັບການອະນຸມັດ, ເຊວເຊວທີ່ເລືອກ, ແລະ ຊ່ວງຄ່າຄວາມຕ້ານທາງຂອງ PCS. ຢ່າຄິດວ່າຈຳນວນກ່ອງກາງທຸກໆຂັ້ນຕອນ ຫຼື ການຈັດເລີຍງແບບ series/parallel ທັງໝົດໄດ້ຮັບການອະນຸມັດ.

06ເກີດຫຍັງຂຶ້ນຖ້າຂ້ອຍເລືອກຂະໜາດຖ່ານໄຟຟ້າໃຫຍ່ເກີນໄປ?

ການເລືອກຂະໜາດໃຫຍ່ເກີນໄປຈະເພີ່ມຕົ້ນທຶນທຶນທັນທີໂດຍບໍ່ມີປະໂຫຍດດ້ານລາຍໄດ້ທີ່ສອດຄ່ອງກັນ. ສຳລັບໂຄງການຫຼຸດຜ່ອນຈຸດສູງສຸດ (peak shaving), ຖ່ານໄຟຟ້າທີ່ໃຫຍ່ເຖິງ 2 ເທົ່າຂອງທີ່ຕ້ອງການຈະຖືກຄາຍພະລັງງານເຕັມທີ່ຢ່າງໜ້ອຍ, ໝາຍຄວາມວ່າການຫຼຸດຜ່ອນຄ່າຄວາມຕ້ານທາງ (demand charge) ດຽວກັນນີ້ຈະຕ້ອງໃຊ້ການລົງທຶນເຖິງ 2 ເທົ່າ. ການເລືອກຂະໜາດໃຫຍ່ເກີນໄປຍັງເພີ່ມຄວາມສັບສົນໃນການບໍລິຫານຮັກສາ (O&M) ແລະ ອາດຈະເຮັດໃຫ້ເກີດຄວາມຕ້ອງການເພີ່ມເຕີມດ້ານຄວາມປອດໄພຈາກໄຟໄໝ້ ຫຼື ພື້ນທີ່.

07ການດຸລະສານເຊວເຊວມີຜົນຕໍ່ຄວາມຖືກຕ້ອງຂອງການຄຳນວນຂະໜາດຂອງຂ້ອຍແນວໃດ?

ຄວາມບໍ່ສົມດຸນລະຫວ່າງເຊວເຊວຈະຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຈຸການໃຊ້ງານທີ່ແທ້ຈິງຂອງແບດເຕີຣີ່ພັກໄປຕາມເວລາ. ຂໍ້ມູນສັ້ນທີ່ອ້າງອີງໄວ້ກ່າວເຖິງການຫຼຸດລົງທີ່ເປັນໄປໄດ້ 10–15% ໃນໄລຍະ 5 ປີ, ແຕ່ບໍ່ໄດ້ໃຫ້ຂໍ້ມູນການທົດສອບ ຫຼື ເງື່ອນໄຂການໃຊ້ງານເພື່ອຢືນຢັນຕົວເລກດັ່ງກ່າວ. ການດຸລະສານແບບເຄື່ອນໄຫວ (active balancing), ເຊັ່ນ: ຄວາມສາມາດດຸລະສານທີ່ກຳນົດໄວ້ທີ່ 2 A, ແມ່ນເປັນປັດໄຈທີ່ຄຳນຶງເຖິງໃນການອອກແບບເພື່ອຮັກສາຄວາມສົມດຸນລະຫວ່າງເຊວເຊວ. ຢ່ານຳໃຊ້ເປີເຊັນຕ໌ທີ່ບໍ່ໄດ້ຮັບການຢືນຢັນນີ້ເປັນອັດຕາການເສື່ອມສະພາບທີ່ຮັບປະກັນໄດ້ ຫຼື ເປັນຄ່າອະນຸຍາດທີ່ໄດ້ຮັບການຢືນຢັນສຳລັບການຄຳນວນຂະໜາດ.

08ປະສິດທິພາບການເດີນທາງໄປ-ກັບ (round-trip efficiency) ເຮັດຫນ້າທີ່ຫຍັງໃນການຄຳນວນຂະໜາດ BESS?

ຕົວຢ່າງທີ່ໃຫ້ມານີ້ ນຳໃຊ້ປັດໄຈປະສິດທິພາບການເດີນທາງໄປ-ກັບ (RTE) ເທົ່າກັບ 90% ຕໍ່ເປົ້າໝາຍພະລັງງານທີ່ຖືກປ່ອຍອອກ 225 kWh, ເຊິ່ງໃຫ້ຜົນໄດ້ປະມານ 250 kWh. ການຄຳນວນນີ້ສອດຄ່ອງກັບຄຳຮ້ອງຂໍ; ແຕ່ມັນບໍ່ໄດ້ກຳນົດຄວາມຕ້ອງການຄວາມຈຸການເກັບພະລັງງານທີ່ໄດ້ຮັບການຢືນຢັນແລ້ວ. ຄ່າ RTE ທີ່ໃຫ້ມາບໍ່ໄດ້ຖືກລະບຸວ່າເປັນປະສິດທິພາບເພື່ອການປ່ອຍພະລັງງານເທົ່ານັ້ນ, ແລະ ບໍ່ໄດ້ໃຫ້ຂອບເຂດ SOC ທີ່ໃຊ້ໄດ້ ຫຼື ການຫຼຸດລົງຂອງຄວາມສາມາດເມື່ອໃຊ້ງານໄປເຖິງອາຍຸສູງສຸດ. ກະລຸນາຢືນຢັນຄວາມສົມເຫດສົມຜົນເຫຼົ່ານີ້ທີ່ອັດຕາ C, ອຸນຫະພູມ ແລະ ຊ່ວງ SOC ທີ່ຄາດວ່າຈະເກີດຂຶ້ນກ່ອນການກຳນົດຂະໜາດ.

09ຂ້ອຍຈະຢືນຢັນການວິເຄາະພະລັງງານທີ່ໃຊ້ຂອງຂ້ອຍແນວໃດກ່ອນທີ່ຈະຕັດສິນໃຈຕິດຕັ້ງລະບົບທັງໝົດ?

ໂປຣແກຣມທົດລອງແບບປະກອບໄດ້ທີ່ອະທິບາຍໄວ້ໃນບົດຄວາມນີ້ເລີ່ມຕົ້ນດ້ວຍກ່ອງຄວບຄຸມຫຼັກໜຶ່ງອັນ ແລະ ກ່ອງຄວບຄຸມລຸ່ມສີ່ອັນ, ມີຄວາມຈຸປະມານ 64 kWh. ກະລຸນາໃຊ້ໂອກາດການຕິດຕາມຜ່ານ WiFi ຫຼື ຜ່ານເຄືອຂ່າຍເຄືອຂ່າຍເພື່ອເປີຽບเทັຽບການເຮັດວຽກທີ່ວັດແທກໄດ້ກັບການວິເຄາະພະລັງງານທີ່ໃຊ້ເປັນເວລາ 3–6 ເດືອນ. ໂປຣແກຣມທົດລອງນີ້ຈະຢືນຢັນພຽງແຕ່ພະລັງງານ ແລະ ພະລັງງານທີ່ມັນສາມາດສົ່ງໄດ້ຈິງໆເທົ່ານັ້ນ; ມັນບໍ່ສາມາດສະແດງໃຫ້ເຫັນເຖິງເປົ້າໝາຍ 300 kW ທັງໝົດໄດ້ ເວັ້ນເຖິງແຕ່ວ່າອຸປະກອນຂອງມັນຈະສາມາດຮອງຮັບລະດັບນັ້ນ. ກະລຸນາຢືນຢັນແຜນການຂະຫຍາຍທີ່ໄດ້ຮັບການອະນຸມັດແລ້ວກ່ອນທີ່ຈະຂະຫຍາຍຂະໜາດ.

10JKESS ໃຫ້ການສະໜັບສະໜູນການອອກແບບລະບົບສຳລັບໂຄງການ C&I ຫຼືບໍ່?

JKESS ສະເໜີອຸປະກອນ HV BESS ທີ່ມີຮູບແບບແຕ່ງຕັ້ງໄດ້ຢ່າງເປັນໝວດໝູ່; ລາຍການຂໍ້ມູນການຕັ້ງຄ່າທີ່ໃຫ້ມາລວມມີກ່ອງຄວບຄຸມຫຼັກ HV-BC250 (200 A) ແລະ HV-BC150-100A (100 A), ພ້ອມດ້ວຍຊุดກ່ອງຖ່ານໄຟຟ້າຍ່ອຍ HV-B6U ທີ່ມີ 16S ຕໍ່ກ່ອງ ແລະ ມີການຖ່າງສົມດຸນທີ່ເປັນກິດຈະກຳ (active balancing) ຢູ່ທີ່ 2 A. ມັນອະທິບາຍວ່າມີກ່ອງຖ່ານໄຟຟ້າຍ່ອຍຈາກ 4 ຫາ 16 ກ່ອງ, ມີສະຖານີສື່ສານ CAN/RS485, ການສື່ສານແບບຕໍ່ເຊື່ອມກັນ (daisy-chain), ແລະ ຕົວເລືອກການຕິດຕາມຜ່ານ WiFi, ໂດຍສະເພາະລາຍລະອຽດຂອງຮູບແບບສຸດທ້າຍ ແລະ ການເຊື່ອມຕໍ່ກັບ PCS ຈະຖືກຢືນຢັນອີກຄັ້ງສຳລັບໂຄງການນີ້. JKESS ບໍ່ຂາຍເຊວ (cells); ຜູ້ຊື້ຕ້ອງຈັດຫາເຊວ LiFePO4 ເອງ, ເພື່ອໃຫ້ລະບົບສາມາດຕັ້ງຄ່າໄດ້ຕາມຂໍ້ກຳນົດຂອງເຊວ ແລະ ຄວາມຕ້ອງການການໃຊ້ງານ. ກະລຸນາແບ່ງປັນຂໍ້ມູນການໃຊ້ງານ (load profile) ກັບທີມງານວິສະວະກຳຂອງ JKESS ເພື່ອທบทວນການຕັ້ງຄ່າທີ່ເປັນໄປໄດ້.

ບໍ່ແນ່ໃຈວ່າໂຄງການຂອງທ່ານເປັນປະເພດທີ່ຈຳກັດດ້ານພະລັງງານ (energy-limited) ຫຼື ຈຳກັດດ້ານກຳລັງ (power-limited)?

ແບ່ງປັນຂໍ້ມູນການໃຊ້ພະລັງງານຂອງທ່ານກັບທີມວິສະວະກຳຂອງພວກເຮົາ. ພວກເຮົາຈະຊ່ວຍທ່ານຈັດຕັ້ງເຫດການທີ່ມີການໃຊ້ພະລັງງານສູງສຸດໃຫ້ເຂົ້າກັບລະບົບ BESS ທີ່ສາມາດປັບຂະໜາດໄດ້—ເລີ່ມຈາກການທົດລອງທີ່ມີຄວາມຈຸ 64 kWh ແລະຂະຫຍາຍຂະໜາດຕາມຂໍ້ມູນທີ່ທ່ານຢືນຢັນ, ຂຶ້ນກັບຄວາມສາມາດໃນການສະໜອງພະລັງງານທີ່ໄດ້ຮັບການຢືນຢັນແລ້ວ ແລະແຜນການຂະຫຍາຍທີ່ໄດ້ຮັບການອະນຸມັດ.

ຂໍເອົາລາຄາທີ່ປັບແຕ່ງເປັນພິເສດ→