Alle kategorier

Aktiv vs. passiv balansering i BMS: Når gir 2 A aktiv balansering faktisk avkastning? | JKESS

2026-09-28 18:06:16
Aktiv vs. passiv balansering i BMS: Når gir 2 A aktiv balansering faktisk avkastning? | JKESS

JKESS Engineering · BMS-veiledning

Få et tilbud →

Aktiv vs. passiv balansering i BMS: Når lønner det seg faktisk å bruke 2 A aktiv balansering?

Passiv balansering er ikke «dårlig» – den er bare ineffektiv på LiFePO4s flate spenningskurve. Her er de tre spesifikke situasjonene der 2 A aktiv balansering endrer økonomien til batteripakken din.

Publisert: 15 minutters lesing JKESS ingeniørteam

Nøkkelsidepunkter

  • Passiv balansering er ikke en underlegen løsning. Den har vært i bruk for bly-syre- og tidligere litiumbatterikjemier i flere tiår, men dens effektivitet faller kraftig på LiFePO4s flate spenningskurve.
  • Mellom 20 % og 80 % SOC , endrer spenningen til LiFePO4 seg bare fra 3,20 V til 3,30 V (Δ = 100 mV) i dette området kan passiv balansering nesten ikke identifisere eller rette celle-til-celle-forskjeller.
  • Aktiv balansering er ikke alltid verd investeringen. For batteripakker bygget med godt matchede Grade A-cellene og jevn temperatur er passiv balansering standardløsningen i mer enn 90 % av kommersielle netttilkoblede systemer.
  • 2 A aktiv balansering lønner seg i tre scenarier: celler med stor kapasitet og betydelig initial spredning, sekundærbatterier og batteripakker med alvorlige temperaturgradienter.
  • Markedet JKESS BMU-H5-16 tilbyr en kvantifiserbar teknisk løsning for disse scenariene med 2 A aktiv balansering, ±0,005 V målenøyaktighet og 8 NTC-temperatursensorer.

Utgangspunktet

Hvorfor debatten om aktiv versus passiv balansering er misforstått

I energilagringindustrien har «aktiv balansering er bedre enn passiv balansering» nesten blitt et slagord som ikke trenger forklaring. Men denne konklusjonen ser bort fra en avgjørende betingelse: effektiviteten til en balanseringsstrategi avhenger av cellekjemi og driftsforhold. Aktiv balansering er ikke automatisk den beste investeringen.

I bly-syre- og tidligere ternære litiumbatterier er spenningskurven brattere. Passiv balansering dissiperer overskuddsladning fra celler med høyere spenning ved 50–200 mA nær slutten av ladningen, noe som er tilstrekkelig for å opprettholde konsistens mellom cellene. LiFePO4 har imidlertid en unikt flatt spenningskurve mellom 20 % og 80 % SOC – bare 100 mV skiller 3,20 V fra 3,30 V. I dette området kan passiv balansering knapt oppdage SOC-forskjeller mellom celler, la alone rette dem effektivt.

Den egentlige spørsmålet er derfor ikke «Er aktiv balansering bedre?». Det er: Er passiv balansering tilstrekkelig for ditt spesifikke bruksområde? Og hvis ikke, kan aktiv balansering på 2 A gi en målbar avkastning?

Teknisk sammenligning

Hvordan de faktisk fungerer: En teknisk sammenligning

Passiv balansering versus aktiv balansering, inkludert det oppgitte eksempelet på balanseringstid for 314 Ah.
Passiv balansering Aktiv balansering
Driftsprinsipp Avgir overskuddsladning fra celler med høyere spenning som varme via motstander. Driftsprinsipp Overfører ladning mellom celler via induktiv DC-DC-konvertering.
Hvor energien går Spilles bort som varme; energieffektivitet: 0 %. Hvor energien går Overføres til celler med lavere spenning; energieffektivitet: 80–95 %.
Typisk balanseringsstrøm 50–200 mA. Typisk balanseringsstrøm 1–5 A; JKESS BMU-H5-16 leverer 2 A.
Driftsintervallet Kun under den siste ladeperioden, i området med høy SOC. Driftsintervallet Gjennom hele ladning og utladning, over hele SOC-intervallet.
Effektivitet på LiFePO4 Nesten ineffektiv i det flate SOC-intervallet fra 20 % til 80 %. Effektivitet på LiFePO4 Effektiv over hele SOC-intervallet.
Varmegenerering Lokal oppvarming ved balanseringsmotstandene. Varmegenerering Veldig lav.
Kretskompleksitet Lav: motstander og brytere. Kretskompleksitet Høy: induktorer, kondensatorer, MOSFET-er og kontroll-IC-er.
Kostnad Lav. Kostnad Høyere, selv om kostnadsforskjellen blir mindre.
Effekten av den svakest cellen Den svakest cellen avgjør bruksbar pakkekapasitet. Effekten av den svakest cellen Etter balansering bestemmes bruksbar kapasitet av gjennomsnittlig cellestilstand.
314 Ah-celle · 0,5 % forskjell Ca. 7,85 timer ved 200 mA; det begrensede driftsvinduet gjør den faktiske tiden lengre. 314 Ah-celle · 0,5 % forskjell Ca. 47 minutter ved 2 A; balansering kan foregå gjennom hele lading og utlading.

Der økonomien endrer seg

De tre scenariene der 2 A aktiv balansering faktisk gir avkastning

Aktiv balansering er ikke verd investeringen i alle anvendelser. I de følgende tre scenariene kan kapasitetsbevarelsen og den forlengede levetiden som oppnås med 2 A aktiv balansering kvantifiseres som direkte økonomiske avkastninger.

Celler med stor kapasitet og betydelig innledende spredning

Utfordringa: Ved kjøp av store celler med kapasitet på 280 Ah–314 Ah kan det forekomme innledende forskjeller på 1 %–3 % i kapasitet og indre motstand, selv innenfor samme parti. I en 16S-streng begrenser den svakest cellen den bruksbare pakkekapasiteten, og forskjellene kan akkumuleres ved hver syklus.

Verdien av aktiv balansering på 2 A: Den kan raskt eliminere innledende spredning under igangsetting, og unngå kapasitetsreduksjon forårsaket av flaskehalsen med den svakest cellen. Ved 2 % innledende spredning kan passiv balansering trenge uker på å fullføre den første balanseringen, mens aktiv balansering på 2 A kan fullføre den på timer.

Kvantifisert avkastning: I et 64 kWh-system gir eliminering av en innledende kapasitetsreduksjon på 2 % ekstra 1,28 kwh tilgjengelig. Ved én syklus per dag over en levetid på 10 år utgjør dette ca. 4 672 kWh ekstra kumulativ gjennomstrømning.

Batterier til annen livsbruk eller gjenbruk

Utfordringa: Batterier hentet fra ulike kjøretøyer eller partier har mye større variasjon i kapasitet, indre motstand og selvutladningsrate enn nye celler. Passiv balansering kan nesten ikke opprettholde konsistens i slike sterkt spredte batteripakker.

Verdien av aktiv balansering på 2 A: Dens høyere balanseringsstrøm kan kontinuerlig kompensere for betydelige forskjeller mellom celler, noe som fører den bruksbare kapasiteten til en gjenbruktbatteripakke nærmere den til en ny pakke.

Kvantifisert avkastning: Gjenbruktbatterier koster vanligvis 40–60 % av prisen på nye batterier å kjøpe. Med aktiv balansering som øker den bruksbare kapasiteten med 10%–20%, forbedres prosjektets internrente (IRR) betydelig.

Batteripakker med alvorlige temperaturgradienter

Utfordringa: I reolmonterte energilagringssystemer kan temperaturen på celler øverst og nederst variere med 5–10 °C. Temperaturforskjeller fører til ulike selvutladningsrater og dermed til SOC-avvik. Passiv balansering kan ikke effektivt rette opp dette under forhold med temperaturgradient.

Verdien av aktiv balansering på 2 A: Kontinuerlig drift under lading og utlading kompenserer for temperaturdrevet SOC-drift. Med 8 NTC-temperatursensorer kan BMU-H5-16 overvåke temperaturfordelingen i sanntid og utløse balanseringsstrategier.

Kvantifisert avkastning: Forskning viser at å opprettholde en celle-til-celle-temperaturforskjell under 3°C kan utvide batteripakkens levetid med 15%–20%.

Den andre siden av beslutningen

Når passiv balansering fortsatt er det riktige valget

For netttilkoblede kommersielle systemer som bruker godt matchede Grade A-cellene — kapasitetsvariasjon under 0,5 % og indre motstandsvariasjon under 5 % — med en jevn temperaturfordeling i pakken på mindre enn 2 °C forskjell er passiv balansering den standard og tilstrekkelige løsningen i mer enn 90 % av tilfellene.

Den viktigste utvalgskriteriet er ikke den absolutte overlegenheten til «aktiv versus passiv.» Det er kombinasjonen av initial cellefordeling, driftstemperaturgradient og systemets følsomhet for kapasitetsbevarelse. Når alle tre variablene kontrolleres, blir enkelheten og lavere kostnaden til passiv balansering sterkere fordeler.

Maskinvaren bak strategien

BMU-H5-16: Den 2 A aktive balanserings-slave-BMU-en i JKESS HV-systemer

BMU-H5-16-tekniske spesifikasjoner: parameter, verdi og notater.
Parameter Verdi Merknader
Balanseringsmetode Aktiv balansering (induktiv DC-DC-konvertering) Energi overføres mellom celler i stedet for å bli spredt som varme.
Maksimal balanseringsstrøm 2 A Per kanal.
Maksimalt antall celleavlesninger 16 16S LiFePO4.
Spenningsavlesningsområde / nøyaktighet 1–4,5 V / ±0,005 V nøyaktighet på 5 mV.
Temperaturavlesningsinnganger 8 NTC-kanaler —
Temperaturavlesningsområde / nøyaktighet −30 til 105 °C / ±2 °C —
High-side-kanaler / kontinuerlig kapasitet / maksimalt utgang 2 / 1A / 3A ved 300 ms —
Kjølemetode Intelligent luftkjøling / kontrollerbar viftekjøling Integrert i frontpanelet.
Kommunikasjonsgrensesnitt CAN / RS485 / seriekobling Til HV-hovedstyringsboksen.
Cellekjemi LiFePO4 Støtter prismeformede celler på 280 Ah–314 Ah.
Batteriboksens spenningsområde 100 V–800 V DC (avhengig av antall seriekoblede bokser) Utvidet ved å koble flere bokser i serie.

Rull horisontalt for å se alle spesifikasjonskolonnene.

Kilde for spesifikasjoner: JKESS HV Slave Battery Box-produktside og brosjyre.

Kjenne grensene

3 vanlige misoppfatninger om aktiv balansering

«Aktiv balansering kan reparere en skadet celle.»

Aktiv balansering kan bare overføre ladning; den kan ikke gjenopprette en celles kjemiske kapasitet. Hvis en celles kapasitet allerede har degradert kraftig, kan aktiv balansering bare utsette konsekvensene, ikke reversere degradasjonen.

«En høyere balanseringsstrøm er alltid bedre.»

En balanseringsstrøm på 2 A er rimelig for celler i 300 Ah-klassen, men en unødig høy balanseringsstrøm øker kretskompleksiteten og kostnadene. Velg balanseringsstrøm basert på cellekapasitet og systemets driftsforhold.

«Aktiv balansering betyr at cellekontroll er unødvendig.»

Aktiv balansering kan kompensere for celleforskjeller, men den kan ikke eliminere ekstreme innledende inkonsistenser. Kjøpere bør fortsatt kreve data om kapasitets- og indre motstandslikhet på batchnivå fra sin celleleverandør.

Fra BMU til komplett system

Hvordan konfigurere JKESS HV-systemer med 2 A aktiv balansering

JKESS-modulære høyvolt-energilagringssystemer bruker BMU-H5-16 som underordnet kontrollkjerne, kombinert med en HV-BC250 (200 A) eller HV-BC150-100A (100 A) hovedkontrollboks. De støtter 4–16 underordnede bokser (HV-B6U eller 4U-kitt) , systemkapasiteter på 64–256 kWh , og et spenningsområde på 80–1000 V.

Fem JKESS-høyvolt-systemkonfigurasjoner, fra 64 kWh til 256 kWh.
System
kapasitet
Tjeneste
bokser
Serie
antall
Nominell
spenning
Hovedkontroll
boksvalg
64 kWh 4 64S ca. 204,8 V HV-BC150-100A
96 kWh 6 96S ca. 307,2 V HV-BC150-100A
128 kWh 8 128S ca. 409,6 V HV-BC150-100A
192 kWh 12 192S ca. 614,4 V HV-BC250
256 kWh 16 256S ca. 819,2 V HV-BC250

Scroll horisontalt for å se alle fem konfigurasjonskolonnene.

Kjøperspørsmål, besvart

Ofte stilte spørsmål

Er aktiv balansering alltid bedre enn passiv balansering?

Nei. Aktiv balansering er mer effektiv på LiFePO4s flate spenningskurve og i situasjoner med stor celle-til-celle-variasjon, men passiv balansering forblir standardløsningen og er tilstrekkelig for mer enn 90 % av kommersielle netttilkoblede systemer som bruker godt matchede Grade A-cellene med jevn temperaturfordeling. Den riktige valget avhenger av cellenes opprinnelige spredning, driftstemperaturgradienten og følsomheten for kapasitetsbevarelse.

Hvorfor svikter passiv balansering på LiFePO4?

LiFePO4 har en ekstremt flat spenningskurve mellom 20 % og 80 % SOC – bare ca. 100 mV variasjon (3,20 V til 3,30 V). Passiv balansering stoler på spenningsforskjeller for å identifisere hvilke celler som må losses, men i denne flate regionen er spenningsforskjellene for små til å gi en nøyaktig indikasjon på SOC-forskjeller. Passiv balansering virker også bare under den siste ladeperioden, noe som ytterligere begrenser dens effektivitet.

Hvor lenge tar 2 A aktiv balansering for å rette opp celleubalanse?

For en 314 Ah LiFePO4-celle med 0,5 % kapasitetsvariasjon er energimengden som må balanseres ca. 1,57 Ah. Ved en aktiv balanseringsstrøm på 2 A tar dette ca. 47 minutter. Ved passiv balansering på 200 mA ville samme energioverføring tatt ca. 7,85 timer – og passiv balansering fungerer bare i den siste ladeperioden, så den faktiske tiden blir enda lengre.

Hvilke tre scenarier gjør det lønnsomt med 2 A aktiv balansering?

De tre scenariene er: (1) celler med stor kapasitet og betydelig innledende spredning (1–3 % kapasitetsvariasjon), (2) gjenbrukte eller ombrukte batterier med høy celle-til-celle-variasjon, og (3) batteripakker med kraftige temperaturgradienter (5–10 °C forskjell mellom øverste og nederste celle). I disse scenariene kan 2 A aktiv balansering gjenopprette 1–2 % av brukskapasiteten og utvide pakkelivet med 15–20 %.

Støtter JKESS BMU-H5-16 aktiv balansering?

Ja. BMU-H5-16 er JKESS’ slave-BMU med aktiv balansering og leverer opptil 2 A balanseringsstrøm per kanal ved bruk av induktiv DC-DC-konvertering. Den støtter 16S LiFePO4-celler med en nøyaktighet på ±0,005 V for celle-spenningsmåling og har 8 NTC-temperatursensorer. Den er forhåndsinstallert i alle JKESS HV slave-batteribokssett.

Kan jeg ettermontere aktiv balansering i et eksisterende passivt balanseringssystem?

Ettermontering er teknisk mulig, men ofte upraktisk, siden aktiv balansering krever annen kabling, annet BMS-hardware og andre kommunikasjonsprotokoller. En mer kostnadseffektiv tilnærming er å velge et system som inkluderer aktiv balansering fra begynnelsen av – spesielt hvis ditt bruksområde faller inn under ett av de tre scenariene med høy variasjon.

Hvordan påvirker aktiv balansering batteripakkens garanti?

Aktiv balansering hjelper til å opprettholde konsistens mellom celler, noe som direkte beskytter kapasitetsbevarelse. Hvis en garanti sikrer en minimumskapasitetsbevarelse (f.eks. 70 % etter 10 år), øker aktiv balansering sannsynligheten for at batteripakken oppnår denne terskelen ved å redusere hastigheten på ubalansdrevet nedbrytning.

Hva er den typiske kostnadsforskjellen mellom passiv og aktiv balansering i BMS?

Hardware for BMS med aktiv balansering koster vanligvis 20–40 % mer enn tilsvarende løsninger med passiv balansering på komponentnivå. I de tre scenariene med høy variasjon kan imidlertid den ekstra brukskapasiteten og den forlenget levetiden til batteripakken gi avkastning på denne pristillegget innen 2–3 år med drift.

Fungerer aktiv balansering både under lading og utladning?

Ja. I motsetning til passiv balansering, som bare virker under den siste ladeperioden (høy SOC), virker aktiv balansering kontinuerlig både under ladning og utladning over hele SOC-området. Dette er spesielt viktig for LiFePO4, fordi dets flatt spenningskurve betyr at passiv balansering har svært begrensede effektive vinduer.

Hvordan støtter JKESS B2B-kunder som vurderer aktiv balansering?

JKESS leverer modulær HV-BESS-hardware, inkludert BMU-H5-16-slave-BMU med aktiv balansering, hovedstyringsbokser HV-BC250 (200 A) og HV-BC150-100A (100 A), samt slave-batteribokssett HV-B6U / 4U. Systemet støtter 4–16 slave-bokser (64–256 kWh) med CAN/RS485/kjedeformet kommunikasjon. JKESS selger ikke celler; kjøpere skaffer LiFePO4-cellene separat, slik at systemdesignet kan optimaliseres rundt spesifikke celleegenskaper.

Usikker på om aktiv balansering er riktig for prosjektet ditt?

Del dine celledata og driftsforhold med vårt ingeniørteam. Vi hjelper deg med å avgjøre om 2 A aktiv balansering gir en målbar avkastning for ditt spesifikke bruksområde.

Be om et tilpasset tilbud →