Wszystkie kategorie

Zakup komórek LiFePO4 do zestawów baterii o wysokim napięciu typu Slave 16S: lista kontrolna weryfikacji dla zakupów B2B | JKESS

2026-09-30 17:22:24
Zakup komórek LiFePO4 do zestawów baterii o wysokim napięciu typu Slave 16S: lista kontrolna weryfikacji dla zakupów B2B | JKESS

Zakup ogniw LiFePO4 do zestawów obudów akumulatorów typu HV Slave 16S: lista kontrolna weryfikacji dla zakupów B2B

Nasz zestaw nie zawiera ogniw — i właśnie o to chodzi. Oto 7-etapowy schemat weryfikacji, który rozróżnia ogniwa klasy A od ponownie oznaczonych braków i zapewnia zgodność wymiarową jeszcze przed przyłączeniem pierwszego zacisku.

Opublikowano: 29 września 2026 r. | Czas czytania: 14 min | Zespół inżynieryjny JKESS

Kluczowe wnioski

  • Kiedy zakupisz zestaw obudowy akumulatora HV 16S bez ogniw, zakup ogniw jest najłatwiejszym etapem projektu do popełnienia błędu — a zarazem jednym z najważniejszych czynników wpływających na czas eksploatacji.
  • Oznaczenie rynkowe „Klasa A” nie ma jednolitego, powszechnie przyjętego standardu. Przesyłki od tego samego dostawcy mogą pochodzić z różnych linii produkcyjnych, a różnice w pojemności mogą osiągać 5%.
  • Weryfikacja ogniw nie może opierać się wyłącznie na jednym arkuszu danych technicznych. Należy zweryfikować cztery niezależne formy dowodów: śledzalność partii, raporty z testów pojemności, spójność oporu wewnętrznego oraz dopuszczalne odchylenia wymiarowe.
  • Dopuszczalne odchylenia wymiarowe w prostokątnych ogniwach LiFePO4 o pojemności 280 Ah–314 Ah mają bezpośredni wpływ na montaż. Nawet jeśli nominalne wymiary są zgodne, rzeczywiste wymiary ogniw z różnych linii produkcyjnych mogą różnić się o 1–2 mm.
  • Zestawy obudów akumulatorowych JKESS 16S (4U / 6U) wykorzystują moduł BMU-H5-16 o zakresie pomiarowym napięcia 1–4,5 V i dokładności ±0,005 V. Ten zakres napięć stanowi kluczowy ogranicznik przy doborze ogniw do bezpiecznego użytkowania w tym zestawie.

Dlaczego pozyskiwanie ogniw jest najbardziej ryzykownym etapem projektu BESS

Wybór modelu zestawu JKESS — obudowy, systemu zarządzania baterią (BMS) i przewodów bez ogniw — zapewnia zakupującym w modelu B2B znaczną elastyczność kosztową oraz pełną kontrolę nad źródłami dostaw. Ta elastyczność wiąże się jednak z jednym obowiązkiem, którego nie można zdelegować: decyzją o zakupie ogniw.

Ogniwazwykle stanowią 50–60% całkowitych kosztów systemu magazynowania energii, a problemy związane z ogniwami mogą odpowiadać za ponad 70% awarii systemu. Mimo to wielu zakupujących w modelu B2B nadal zakupuje ogniwa wyłącznie na podstawie karty technicznej PDF od dostawcy oraz ustnej zapewnienia, że «to nasze najlepsze ogniwa klasy A».

Problem polega na tym, że określenie «klasa A» może mieć zupełnie inne znaczenie u różnych dostawców. Dla jednego dostawcy może ono oznaczać pojemność na poziomie lub powyżej 95% wartości nominalnej; dla innego — jedynie brak widocznych uszkodzeń estetycznych. Bez wspólnego, weryfikowalnego ramowego standardu pozyskiwanie ogniw staje się jedną z najmniej kontrolowanych części projektu.

Co rzeczywiście oznacza «klasa A»: rzeczywista ocena sytuacji

W branży magazynowania energii nie ma światowego, jednolitego standardu klasyfikacji ogniw. Poniższe definicje robocze podsumowują publiczne praktyki testowe oraz doświadczenie zakupowe B2B w ramach praktycznego systemu selekcji.

Stala Spójność pojemności Spójność oporu wewnętrznego Szybkość samorozładowania Typowy źródło Poziom Ryzyka
Klasa A Pojemność ≥ 98% wartości nominalnej; rozrzut partii ≤ 1% Zmienność ≤ 5% ≤ 2% / miesiąc Dostawa bezpośrednio z fabryki lub przez autoryzowany kanał Niski
Klasa B Pojemność 90%–97%; rozrzut partii 2%–5% Zmienność 5%–15% 2%–5% / miesiąc Partie kończące zapas lub ogniwa odzyskane Średnie
Klasa C Pojemność < 90%; rozrzut partii > 5% Wariant 15% 5% / miesiąc Baterie wycofane z eksploatacji lub nieformalne kanały dystrybucji Wysoki
⚠️ „Klasa A” nie stanowi wystarczającego dowodu samodzielnie. Niektórzy dostawcy ponownie oznaczają komórki niższej klasy jako komórki klasy A, zwłaszcza w handlu transgranicznym, gdzie weryfikacja może być trudna. Nabywcy powinni żądać sprawdzalnych raportów testów przeprowadzonych przez niezależne strony trzecie zamiast polegać wyłącznie na arkuszach danych wydawanych przez dostawców.

7-etapowa lista kontrolna weryfikacji komórek do systemów BESS 16S

Korzystaj z tej listy kontrolnej, aby ukończyć weryfikację komórek przychodzących w ciągu 48 godzin od ich dostarczenia, dzięki czemu problemy zostaną zidentyfikowane przed upływem terminów na zwrot towaru lub składanie roszczeń.

  1. Zweryfikuj śledzalność partii Zażądaj oryginalnych dokumentów produkcyjnych powiązanych z numerem partii komórek, a nie ogólnego arkusza danych. Upewnij się, że wszystkie komórki w danej partii mają tę samą datę produkcji i pochodzą z tej samej linii produkcyjnej; mieszane partie mogą zwiększać różnice w pojemności oraz oporze wewnętrznym.
  2. Zweryfikuj raport testu pojemności Wymagany jest raport sortowania pojemności na poziomie partii, zawierający temperaturę testu, prąd C oraz napięcie odcięcia. Testy pojemności powinny być przeprowadzane w temperaturze 25°C i prądem 0,5C; zgłoszona pojemność powinna wynosić co najmniej 98% pojemności nominalnej.
  3. Zweryfikować spójność oporu wewnętrznego Zażądać rozkładu partii pomiarów prądu przemiennego (AC) oporu wewnętrznego wykonanych przy częstotliwości 1 kHz. Odchylenie standardowe nie powinno przekraczać 5% średniej wartości dla partii. Komórki o różnicy oporu wewnętrznego przekraczającej 10% nie mogą być mieszane w tym samym układzie 16S.
  4. Zweryfikować tolerancje wymiarowe Standardowe wymiary komórek prostokątnych o pojemności 280 Ah / 314 Ah to 174 × 72 × 207 mm, ale rzeczywiste wymiary produkcyjne mogą się różnić o 1–2 mm. Po dostawie należy losowo pobrać 5–10 komórek i zmierzyć długość, szerokość oraz wysokość, aby potwierdzić, że pasują do bocznych i końcowych płytek modułu w zestawie.
  5. Zweryfikować szybkość samorozładowania Przechowywać komórki przy stanie naładowania (SOC) 50% przez 7 dni i zmierzyć spadek napięcia. Komórki o szybkości samorozładowania przekraczającej 2% miesięcznie należy wydzielić i nie wolno ich stosować w układzie szeregowym.
  6. Sprawdź stan fizyczny Przegląd terminali pod kątem utlenienia, odkształcenia lub uszkodzenia. Upewnij się, że funkcje odpowietrzania są nietknięte, obudowy nie są wgniecione, a etykiety QR/w partii są czytelne i dobrze widoczne.
  7. Sprawdź zgodność okna napięć BMS BMU-H5-16 firmy JKESS obsługuje zakres próbkowania 1–4,5 V. Konfiguracja 16S LiFePO4 ma napięcie ok. 3,65 V na ogniwo w pełni naładowane i ok. 2,5 V przy prawie całkowitym rozładowaniu. Upewnij się, że napięcia odcięcia ładowania/rozładowania ogniw pozostają w tym zakresie oraz że chemia to LiFePO4.

Ogniwa klasy A kontra ponownie oznaczone odrzuty: czym różnią się w praktyce

Zweryfikowane ogniwa klasy A

  • ✅ Rozrzut pojemności w partii ≤ 1%
  • ✅ Odchylenie standardowe oporu wewnętrznego ≤ 5%
  • ✅ Szybkość samorozładowania ≤ 2% miesięcznie
  • ✅ Tolerancja wymiarów ±0,5 mm
  • ✅ Możliwość śledzenia oryginalnej partii
  • ✅ Raport z niezależnego testu można zweryfikować
  • ✅ Sprawność w pierwszym cyklu ≥ 99%
  • ✅ Oczekiwana pojemność użyteczna zestawu 16S ≥ 98%
  • ✅ Aktywne balansowanie może skompensować niedobór w ciągu kilku godzin
Wynik: zachowanie pojemności po 10 latach ≥ 80%

Przeetykietowane odrzuty

  • ❌ Rozrzut pojemności w partii 3%–8%
  • ❌ Odchylenie standardowe oporu wewnętrznego 10%–20%
  • ❌ Stopa samorozładowania 3%–8% na miesiąc
  • ❌ Tolerancja wymiarowa ±2 mm
  • ❌ Brak informacji o partii lub są one niejasne
  • ❌ Dostępne są wyłącznie karty techniczne przygotowane przez dostawcę
  • ❌ Sprawność w pierwszym cyklu: 95–97%
  • ❌ Oczekiwana pojemność użyteczna zestawu 16S: 85–92%
  • ❌ Nawet aktywne zrównoważenie prądem 2 A może być niewystarczające
Wynik: pojemność może spaść do 70% po 3–5 latach

Dlaczego niewielkie różnice między komórkami przekształcają się w utraty na poziomie zestawu

  • Ciąg 16S składa się z 16 komórek połączonych szeregowo, a najsłabsza komórka ogranicza pojemność użyteczną ciągu.
  • Jeśli rozrzut pojemności pomiędzy 16 komórkami wynosi 1%, pojemność użyteczna zestawu zmniejsza się o ok. 1%.
  • Jeśli rozrzut pojemności wynosi 5%, użyteczna pojemność zestawu akumulatorów zmniejsza się o około 5%.
  • Jeśli rozrzut pojemności wynosi 10%, użyteczna pojemność zestawu akumulatorów zmniejsza się o około 10%.

przykład 257 kWh: Dla systemu 257 kWh skonfigurowanego jako 16S × 314 Ah × 3,2 V × 16 skrzynek utrata pojemności o 10% powoduje usunięcie około 25,7 kWh użytecznej pojemności. Przy jednym pełnym cyklu na dobę przez 10 lat odpowiada to przybliżonej stracie całkowitego przepływu energii w okresie użytkowania w wysokości 93 805 kWh w ciągu całego okresu użytkowania.

Dobór komórek do zestawu baterii JKESS Slave 16S w skrzynkach

Zestawy JKESS 4U i 6U wykorzystują moduł BMU-H5-16 jako rdzeń sterowania podrzędnego i obsługują konfiguracje szeregowe LiFePO4 z 16 ogniwami (16S). Sprawdź poniższe ograniczenia techniczne przed zakupem komórek.

Parametr Wymagania dotyczące zestawu JKESS Sprawdzenie źródeł komórek
Chemia LiFePO4 Nie mieszać z litowo-ternarnymi, sodowo-jonowymi ani innymi chemiami
Format komórki Prostopadłościenny obudowa aluminiowa Komórki typu pouch i walcowe nie nadają się do tego zestawu
Zakres pojemności 280 Ah–314 Ah Zachować się w ramach zalecanego zakresu i priorytetem jest spójność partii
Napięcie nominalne 3,2 V Około 3,65 V przy pełnym naładowaniu i 2,5 V przy prawie całkowitym rozładowaniu
Ciągła szybkość rozładowania 0,5c Nie przeznaczony do ciągłego rozładowywania przy prądzie 1C lub wyższym
Wymiary (D × S × W) 174 × 72 × 207 mm Rzeczywista tolerancja komórki powinna mieścić się w zakresie ±1 mm
Typ terminala Śruba M6 Geometria zacisku musi być zgodna z układem otworów na szynę zbiorczą
Okno pomiaru napięcia 1–4,5 V (BMU-H5-16) Napięcie komórki musi pozostawać w zakresie pomiarowym
JKESS nie sprzedaje komórek. Ta strategia pozwala kupującym wybrać dostawcę komórek na podstawie budżetu projektu, dostępności oraz relacji w łańcuchu dostaw, podczas gdy JKESS dostarcza i testuje w fabryce sprzęt BMS, przewody oraz obudowę akumulatora przed wysyłką.
Główne produkty JKESS: BMU-H5-16 · HV-B6U · zestawy 4U · HV-BC250 · HV-BC150-100A · aktywna równoważenie 2A · dokładność pomiaru napięcia ±0,005 V · architektura 16S · prostokątne komórki LiFePO4 o pojemności 280–314 Ah · wymiary docelowe 174 × 72 × 207 mm · okno pomiaru napięcia komórki 1–4,5 V · standardowe protokoły komunikacji CAN/RS485 · zakres napięcia wysokiego napięcia 80–1000 V.

Drzewo decyzyjne kupującego B2B

  1. Potwierdź zakres napięcia systemu → 80–1000 V prądu stałego, w zależności od liczby modułów podrzędnych połączonych szeregowo.
  2. Określ liczbę modułów podrzędnych → 4–16 sztuk, odpowiada to mniej więcej 64–256 kWh.
  3. Oblicz całkowitą liczbę ogniw → 16 ogniw na moduł × liczba modułów podrzędnych.
  4. Wybierz pojemność ogniwa → 280 Ah / 302 Ah / 304 Ah / 314 Ah, najlepiej z tej samej partii.
  5. Wybierz dostawcę ogniw → wymaga śledzenia partii oraz raportów z badań przeprowadzonych przez niezależne laboratorium.
  6. Przeprowadź 7-etapową weryfikację materiałów przyjmowanych → ukończ w ciągu 48 godzin i zachowaj prawo do zwrotu towaru niespełniającego specyfikacji.
  7. Zmontuj moduły 8S → użyj dostarczonych płytek końcowych, bocznych, płyt epoksydowych oraz szyn zbiorczych.
  8. Połącz w konfigurację 16S → użyj kabli zasilających PACK oraz wiązek przewodów CCS.
  9. Włącz zasilanie i uruchom system → sprawdź napięcie, temperaturę oraz stan balansowania każdego modułu pomocniczego za pomocą wyświetlacza LCD lub aplikacji sterującej.

5 błędów w zakupie ogniw, które niszczą opłacalność projektu

Błąd 1: Porównywanie cen bez weryfikacji spójności partii

Komórki sprzedawane jako „tego samego stopnia” z różnych partii mogą różnić się pojemnością nawet o 5%. Oszczędność w cenie zakupu o 5% może zostać przeważona przez redukcję użytecznej pojemności zestawu o 10%.

Błąd 2: Ignorowanie tolerancji wymiarów

Zgodność nominalnych wymiarów nie gwarantuje zgodności rzeczywistych wymiarów. Różnica 1–2 mm może uniemożliwić umieszczenie modułu komórek w obudowie zestawu. Przykładowe komórki należy sprawdzić i zmierzyć w ciągu 48 godzin od dostarczenia.

Błąd 3: Nie sprawdzanie zakresu napięcia BMS przed zakupem

Zakres próbkowania BMU-H5-16 firmy JKESS wynosi 1–4,5 V. Jeśli napięcie pełnego naładowania komórki przekracza 4,5 V, nie można jej używać w ramach określonego zakresu próbkowania tego zestawu.

Błąd 4: Mieszanie partii lub dostawców w jednym łańcuchu 16S

Mieszanie partii w tym samym łańcuchu 16S może przyspieszyć powstawanie nierównowagi między komórkami. Nawet przy aktywnym równoważeniu 2 A skrajne różnice mogą przekroczyć praktyczny zakres kompensacji systemu równoważenia.

Błąd 5: Pomijanie testu samorozładowania

Komórka o podwyższonym samorozładowaniu ciągle pobiera użyteczną energię z szeregu komórek. Problem może nie być widoczny w chwili otrzymania, ale po miesiącach eksploatacji może objawić się jako trwała niestabilność napięć komórek.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego JKESS sprzedaje zestawy obudów akumulatorowych bez komórek?

JKESS sprzedaje zestawy wysokonapięciowych obudów akumulatorowych jako obudowy z blachy stalowej z wstępnie zainstalowanym sprzętem systemu BMS, przewodami oraz elementami zarządzania temperaturą. Sprzedaż bez komórek zapewnia zakupującym w modelu B2B elastyczność w zakresie pozyskiwania komórek LiFePO4 zgodnie z własnym łańcuchem dostaw, budżetem i harmonogramem projektu. Pozwala również uniknąć skomplikowanych międzynarodowych przepisów dotyczących transportu akumulatorów litowych, ponieważ komórki podlegają surowszym zasadom przewozu niż puste obudowy.

Jakie typy i rozmiary komórek są zgodne z zestawami wysokonapięciowych obudów akumulatorowych JKESS 16S?

Zestawy obudów baterii wysokiego napięcia JKESS 16S (modele 4U i 6U) są przeznaczone do ogniw pryzmatycznych LiFePO4 o pojemności od 280 Ah do 314 Ah. Standardowe wymiary ogniwa to 174 × 72 × 207 mm. Moduł BMU-H5-16 obsługuje zakres pomiaru napięcia na ogniwo od 1 V do 4,5 V. Ogniw cylindrycznych i typu „pouch” nie można stosować z tym zestawem.

Jak zweryfikować, czy moje ogniwa rzeczywiście należą do klasy A?

W branży magazynowania energii nie istnieje globalny standard określający klasę „A”. Weryfikacja wymaga niezależnych dowodów: śledzenia partii od pierwotnego producenta, raportów z niezależnych testów pojemności przeprowadzonych w temperaturze 25 °C przy prądzie 0,5C, danych rozkładu impedancji AC pokazujących odchylenie standardowe nie większe niż 5 %, pomiarów wymiarów wybranych próbek ogniwa oraz 7-dniowego testu samorozładowania. Nie należy polegać wyłącznie na karcie technicznej wydanej przez dostawcę.

Jakie są dopuszczalne tolerancje wymiarów ogniwa w zestawie JKESS?

Zestawy obudów baterii JKESS 16S są zaprojektowane dla ogniw o wymiarach 174 × 72 × 207 mm z dopuszczalnym odchyleniem wymiarowym ±1 mm. Przekroczenie tego odchylenia może utrudnić umieszczenie ogniw w panelach bocznych i końcowych modułu lub spowodować nieregularne dociskanie. Po dostarczeniu zmierz 5–10 losowo wybranych ogniw i potwierdź dopasowanie do modułu przed przyjęciem całej partii.

Czy mogę mieszać ogniwa z różnych partii w tym samym pakiecie 16S?

Mieszanie partii w jednym pakiecie 16S jest wyraźnie odradzane. Nawet ogniwa pochodzące od tego samego dostawcy mogą wykazywać różnicę pojemności wynoszącą 2–5% między partiami, a różnice oporu wewnętrznego mogą przekraczać 10%. To nasila nierównomierność między poszczególnymi ogniwami i zmniejsza użyteczną pojemność. Jeśli mieszanie jest nieuniknione, użyj ogniw o możliwie najbardziej zbliżonej pojemności i oporze wewnętrznym oraz zweryfikuj je testem samo-ładunku trwającym 7 dni.

W jaki sposób aktywne równoważenie BMU-H5-16 kompensuje różnice między ogniwami?

BMU-H5-16 zapewnia prąd aktywnego wyrównywania do 2 A na kanał, wykorzystując przetwarzanie prądu stałego z indukcyjnym konwerterem DC-DC do przenoszenia ładunku między ogniwami. Dla ogniwa o pojemności 314 Ah i odchyleniu pojemności wynoszącym 0,5 % energia wymagana do wyrównania wynosi około 1,57 Ah, co przy prądzie 2 A zajmuje około 47 minut. Wyrównywanie bierna przy prądzie 200 mA wymagałoby około 7,85 godziny. Wyrównywanie aktywne nie może skompensować skrajnych odchyleń przekraczających zakres projektowy.

Jaka jest zalecana szybkość samorozładowania się ogniw LiFePO4 w systemie BESS?

W aplikacjach BESS ogniwa powinny mieć szybkość samorozładowania się nie większą niż 2 % miesięcznie przy stopniu naładowania (SOC) wynoszącym 50 % i temperaturze otoczenia 25 °C. Ogniwa o wyższej szybkości samorozładowania się powodują ciągłą niestabilność napięcia w łańcuchu szeregowym i mogą wymagać częstszych cykli wyrównywania. Ogniwa o szybkości samorozładowania się przekraczającej 2 % miesięcznie należy wyizolować i nie stosować w pakietach połączonych szeregowo.

Ile ogniw potrzebuję do systemu o pojemności 64 kWh z zestawami JKESS?

Dla systemu o pojemności 64 kWh z wykorzystaniem czterech wysokonapięciowych modułów podrzędnych JKESS HV potrzeba 64 ogniw (16 ogniw na moduł × 4 moduły). Przy ogniwach LiFePO4 o pojemności 314 Ah i napięciu znamionowym 3,2 V konfiguracja 16S zapewnia około 16,1 kWh na moduł (16 × 3,2 V × 314 Ah = 16,08 kWh), a cztery moduły razem zapewniają około 64,3 kWh. Dokładna pojemność użytkowa zależy od zmierzonej pojemności ogniw oraz warunków eksploatacji.

Czy JKESS udziela wsparcia w zakresie pozyskiwania ogniw dla klientów B2B?

JKESS nie sprzedaje ogniw, ale nasz zespół inżynieryjny może dostarczyć specyfikacji technicznych wymaganych dla każdego zestawu, w tym chemii ogniw, zakresu pojemności, wymiarów, zakresu napięć roboczych oraz prędkości rozładowania. Możemy również przeanalizować raporty testowe ogniw od stron trzecich pod kątem zgodności z wymaganiami technicznymi danego zestawu. Dla dużych zamówień B2B, na żądanie, mogą być dostępne zalecane sprawdzone dostawcy w odpowiednich regionach.

Co się stanie, jeśli zainstaluję ogniwa niezgodne ze specyfikacjami zestawu?

Instalowanie ogniw spoza specyfikacji zestawu, np. o innej chemii, zakresie pojemności, wymiarach zewnętrznych lub zakresie napięć, może spowodować błędy komunikacji BMS, nieprawidłowe obliczanie SOC, nierównowagę ogniw przekraczającą możliwości wyrównywania lub zagrożenia bezpieczeństwa. JKESS nie gwarantuje wydajności zestawu przy użyciu ogniw niezgodnych ze specyfikacją. Sprawdź wszystkie parametry ogniw przed montażem.

Potrzebujesz pomocy w weryfikacji ogniw do swojego zestawu JKESS?

Prześlij swoje specyfikacje ogniw i raporty testowe zespołowi inżynieryjnemu. Przeanalizujemy je pod kątem technicznych wymagań zestawu i zidentyfikujemy potencjalne problemy jeszcze przed rozpoczęciem montażu.

Zażądaj oferty niestandardowej →