JKESS Engineering Insights
Obțineți o ofertă →Stocarea energetică C&I pentru rețele slabe și medii cu temperaturi ridicate: Ce se schimbă în proiectarea sistemului?
Un sistem BESS standard ales pentru o rețea stabilă și un climat temperat poate fi inadecvat într-un loc cald, umed sau cu rețea slabă. Iată cele 5 modificări de proiectare care diferențiază un proiect viabil de opririle evitabile și litigiile legate de garanție.
Cunoştinţe esenţiale
- Rețelele slabe și climele tropicale modifică constrângerile de proiectare. Acestea sunt intrări fundamentale ale proiectului, nu o simplă ajustare minoră la specificația standard a unui sistem BESS.
- Presupunerile standard de proiectare BESS pot eșua pe o rețea slabă: tensiunea stabilă, frecvența constantă și condițiile ambientale controlate nu pot fi considerate date ca atare.
- Căldura și umiditatea acționează prin mecanisme diferite. Căldura accelerează îmbătrânirea celulelor și poate crește dezechilibrul; umiditatea, condensul și contaminarea cu sare amenință izolația, conectorii și fiabilitatea comunicațiilor.
- Cinci modificări sunt esențiale: ferestre adecvate de tensiune/frecvență CA, reducere termică, protecție electronică triplă, un design validat de transfer în milisecunde, acolo unde este necesar, și echilibrare activă pentru gestionarea divergenței SOC a celulelor.
- Potriviți componentele JKESS cu întregul sistem. BMU-H5-16 specifică o echilibrare activă până la 2 A și un domeniu de funcționare electronică de la -25 °C până la 85 °C. Senzorii de temperatură la nivel de kit, umiditatea locației, altitudinea, limitele bateriei și cerințele PCS trebuie evaluate împreună.
01 / Problema de proiectare
De ce proiectările standard BESS eșuează în rețele slabe și clime tropicale
Când se specifică un sistem comercial și industrial de stocare a energiei cu baterii (C&I BESS), mulți cumpărători încep cu presupunerile utilizate pentru un sistem de alimentare publică stabil. Într-un loc cu rețea slabă, aceste presupuneri trebuie verificate în funcție de tensiunea măsurată, frecvență, durata întreruperilor și condițiile de defect. De exemplu, un studiu de proiectare ar putea necesita evaluarea variațiilor de tensiune de ±15% sau mai mult și a abaterilor de frecvență care depășesc ±1 Hz. Acestea sunt scenarii specifice proiectului de investigat, nu valori universale pentru Asia de Sud-Est, Orientul Mijlociu, Africa sau America Latină.
Climatul local adaugă un alt set de constrângeri. O instalație tropicală poate înregistra temperaturi ambientale peste 35°C și o umiditate relativă constantă peste 80%; un site din deșert poate combina, dimpotrivă, căldura extremă cu praful. Proiectele de coastă pot întâmpina contaminarea cu sare. Capacitatea de răcire, coordonarea izolației, protecția învelișului și rutarea comunicațiilor trebuie să țină cont de condițiile efective existente, inclusiv de condensul care apare în timpul schimbărilor zilnice de temperatură.
Rezultatul unei nepotriviri poate fi limitarea puterii termice, pierderea capacității utilizabile, oprirea repetată, defecțiuni de comunicare sau alarme de izolație. Un obiectiv de proiect pe zece ani nu constituie dovadă a unei performanțe pe zece ani în fiecare locație, iar nici o predicție de defectare la 3–5 ani, nici o prelungire fixă a duratei de viață nu pot fi deduse doar din datele climatice. Întrebarea practică este dacă celulele selectate, sistemul BMS, sistemul PCS, sistemul de răcire și garanția scrisă acoperă toate cerințele ciclului de funcționare intenționat și ale mediului de operare.
02 / Comparați ipotezele
Proiectare standard BESS versus proiectare optimizată pentru rețele slabe și temperaturi ridicate
Comparație ilustrativă de achiziții. Presupunerile de bază de mai jos sunt exemple ale unui proiect sub-specificat, nu limite comune tuturor BESS standard.
| BESS standard Rețea stabilă, presupuneri temperate |
Optimizat pentru rețele slabe și temperaturi ridicate |
|---|---|
| Presupunere standard Fereastră de tensiune Selectarea AC bazată doar pe o fereastră nominală de ±10% ca exemplu. | Proiectare optimizată Fereastră AC adaptată site-ului Evaluați abateri de ±15% sau mai mari, acolo unde au fost înregistrate; specificați comportamentul PCS în regim de funcționare și de menținere în funcționare conform regulilor locale ale rețelei. |
| Presupunere standard Stabilitatea frecvenței Se presupune că frecvența de 50/60 Hz rămâne într-o bandă exemplară de ±0,5 Hz. | Proiectare optimizată Răspunsul la frecvență Coordonați domeniul de frecvență permis, protecția și recuperarea folosind datele de pe amplasament. |
| Presupunere standard Transfer neverificat Se bazează pe un întrerupător extern fără verificarea întreruperii sarcinii. | Proiectare optimizată Transfer de rezervă validat Specificați o țintă de transfer în milisecunde acolo unde este necesar și verificați întreaga răspuns a sistemului PCS, a echipamentului de comutație și a sarcinii. |
| Presupunere standard Bazat pe răcire temperată Dimensionați instalația folosind doar o clasificare de 25 °C. | Proiectare optimizată Derating pentru mediu cald Evaluați condițiile de peste 45 °C, auxiliarele de răcire, curgerea aerului și limitele de putere determinate de temperatură. |
| Presupunere standard Electronice neprotejate Nu există o cerință de proiect pentru protecția împotriva umidității sau contaminării. | Proiectare optimizată Tratament triplu de protecție Specificați acoperirea conformală, conectorii adecvați și sistemele de control pentru umiditate, contaminare cu sare și creștere fungică. |
| Presupunere standard Capacitate limitată de echilibrare Depind de potrivirea fabricii și de echilibrarea pasivă la curent scăzut. | Proiectare optimizată echilibrare activă de 2 A Utilizați transferul de încărcare pentru a gestiona divergența SOC în cadrul condițiilor de echilibrare aprobate. |
| Presupunere standard Rutare de bază a comunicațiilor Nu se efectuează o revizuire suplimentară a ecranării, legării la pământ sau interferențelor. | Proiectare optimizată Comunicații robuste Coordonați separarea cablurilor, ecranarea, izolarea, terminarea și gestionarea defecțiunilor. |
| Presupunere standard Plic de garanție nevalidat Presupunerea unei clasificări la 25°C ±5°C acoperă, de asemenea, condițiile extreme ale locației. | Proiectare optimizată Condiții explicite de funcționare Acordarea, în scris, a temperaturii întregului sistem, a umidității, a ciclului de funcționare și a termenilor de reducere a performanței. |
| Presupunere standard Geografia ca proxy Tratarea unei instalații cu rețea stabilă ca șablon universal. | Proiectare optimizată Aplicație specifică locației Evaluarea proiectelor din zone tropicale, deșertice, de coastă, izolate și insulare pe baza condițiilor măsurate. |
| Presupunere standard Durată de viață nejustificată Un plan nominal de zece ani, fără dovezi privind performanța în condiții de temperatură ridicată. | Proiectare optimizată Bază documentată de durată de viață Validați ținta privind durata de viață a proiectului cu date despre îmbătrânirea celulelor, limitele de funcționare, întreținerea și acoperirea garanției convenite. |
03 / Cinci modificări la nivel de sistem
Cele 5 modificări de proiectare care fac un sistem BESS viabil în medii cu rețea slabă și temperaturi ridicate
-
Ferestre largi de tensiune și frecvență
Separați fereastra rețelei CA de fereastra bateriei CC. Convertorul de putere (PCS) determină modul în care sistemul răspunde perturbărilor de tensiune și frecvență ale rețelei. Un sistem BMS calificat pentru 80–1000 V CC nu asigură, prin sine, capacitatea de funcționare continuă în caz de perturbații ale rețelei CA sau permisiunea de a rămâne conectat în afara limitelor locale de protecție.
Pentru siturile cu fluctuații de tensiune măsurate în jurul valorii ±15% sau variații de frecvență superioare lui ±1 Hz, specificați domeniul permis pentru PCS și răspunsul la perturbații. Verificați tensiunea minimă și maximă a bateriei în funcție de SOC și temperatură, comparându-le cu domeniul de intrare CC al PCS. Platforma principală JKESS HV oferă interfețe CAN/RS485 pentru integrare, dar definițiile mesajelor, comportamentul firmware-ului și recuperarea în caz de defecte trebuie stabilite în prealabil.
Validați acuratețea eșantionării și comunicarea atât la extreme de tensiune, cât și în timpul regimurilor tranzitorii. Extinderea unui domeniu de funcționare nu trebuie să compromită protecțiile obligatorii împotriva supratensiunii, subtensiunii, insulării anti-islanding sau alte protecții necesare.
-
Gestionarea termică cu reducere explicită a performanței
Dimensionați pentru cea mai caldă condiție de funcționare plauzibilă. O valoare nominală de putere la 25°C reprezintă doar un punct pe curba de performanță termică. La 45°C sau peste această valoare, evaluați generarea de căldură a celulelor, pierderile PCS, încălzirea prin radiație solară a carcasei, încărcarea filtrului, performanța ventilatorului și puterea consumată de echipamentele de răcire.
Specificația kitului master-slave JKESS descrie răcirea cu ventilator reglabil și o configurație de detectare NTC pe 8 canale, cu un domeniu de măsurare de -30~105°C și o precizie declarată de ±2°C. Utilizați măsurătorile de temperatură din punctele fierbinți reprezentative pentru a declanșa comanda ventilatorului, limitele de încărcare/descărcare și oprirea de protecție. Acoperirea senzorilor și timpul de răspuns sunt la fel de importante ca și numărul de canale.
Gama de temperaturi pentru electronica BMU, de la -25°C până la 85°C, nu reprezintă o permisiune pentru încărcarea sau descărcarea celulelor bateriei. Pe pagina produsului HV-BC250 este specificat separat un domeniu de funcționare de la -20°C până la +65°C. Întregul sistem BESS trebuie să respecte limita cea mai restrictivă dintre componentele instalate și limitele celulelor selectate. Ventilația singură nu poate răci celulele sub temperatura mediului ambiant; un site poate necesita răcire condiționată.
-
Protecție triplă: umiditate, sare și mucegai
Tratați umiditatea, condensul și contaminarea ca intrări separate în procesul de proiectare. tratamentul «trei protecții» se referă, în mod obișnuit, la acoperirea conformală destinată îmbunătățirii rezistenței la umiditate, contaminarea cu sare și dezvoltarea fungilor. Sistemul de acoperire, acoperirea efectivă, controlul procesului și calificarea în condiții de mediu determină gradul real de protecție obținut.
Pentru un proiect tropical sau de coastă, specificați tratamentul necesar al plăcilor cu JKESS și obțineți confirmarea configurației furnizate. O finisare a carcasei în nuanța alb semnal RAL9003 nu asigură acoperirea PCB, etanșarea carcasei sau rezistența la pulverizare cu soluție salină. Conectorii, mufele pentru cabluri, distanțele de izolare și legarea la pământ necesită o evaluare separată.
Utilizați o carcasă și o strategie de control al umidității adecvate locației. Luați în considerare condensul care poate apărea în timpul răcirii sau al oprirei, scurgerea apei și accesul pentru întreținere. Acoperirea sprijină protecția mediului, dar nu înlocuiește coordonarea izolării, o carcasă adecvată sau testarea specifică de mediu pentru proiect.
-
Comutare în milisecunde, verificată la sarcină
Definiți întrerupția acceptabilă înainte de a alege arhitectura. O linie de producție, un motor comandat prin contactor, un depozit frigorific și o sarcină de server pot avea toleranțe diferite la întrerupere și repornire. Timpul de transfer necesar trebuie să fie un criteriu de acceptare măsurabil.
Interfețele JKESS CAN/RS485 permit coordonarea cu un PCS adecvat specificat. Totuși, o interfață de comunicare sau o comandă în milisecunde nu dovedește un transfer de rezervă în milisecunde. Întrerupția totală include detectarea defecțiunii rețelei, comenzile, izolarea sau comutarea, tranziția modului PCS și recuperarea tensiunii la sarcină.
Unde este necesar un transfer de rezervă în milisecunde, selectați PCS-ul și echipamentul de transfer corespunzătoare, mențineți rezerva necesară de baterie și testați sistemul integrat la o sarcină și un SOC reprezentative. Includeți în testul de acceptare pornirea motoarelor, suprasarcina, întreruperile repetate și comportamentul la reconectare.
-
Echilibrare activă pentru menținerea consistenței SOC la nivelul celulelor
Echilibrarea activă abordează dezechilibrul de încărcare; răcirea abordează temperatura. Diferențele de autodescărcare, capacitate și temperatură pot determina ca celulele să atingă limitele lor de tensiune în momente diferite. Transferul de sarcină poate reduce divergența rezultată a SOC și poate îmbunătăți accesul la capacitatea bateriei care altfel ar rămâne neutilizată.
Specificarea produsului BMU-H5-16 indică o echilibrare activă de până la 2 A pe canal. Echilibrarea activă transferă energie între celule, în timp ce echilibrarea pasivă disipează sarcina în exces sub formă de căldură. Plaja permisă de SOC și tensiune, curentul, limitele de temperatură și comportamentul canalelor simultane depind de configurația controllerului; nu se recomandă presupunerea unei funcționări continue la 2 A în toate condițiile.
Calcul ilustrativ al transferului de sarcină
Charge difference = 314 Ah × 0.5% = 1.57 Ah
Ideal balancing time = 1.57 Ah ÷ 2 A
= 0.785 h ≈ 47 minutesAceasta este o calculare ideală pentru transferul de 1,57 Ah la un curent net constant de 2 A. Timpul real de echilibrare depinde de topologie, de curentul eficace, de pragurile de funcționare, de pierderile de conversie și de numărul de celule care necesită corecție. Echilibrarea nu restabilește capacitatea pierdută a celulelor și nu garantează o diferență de temperatură între celule sub 3 °C sau o creștere a duratei de viață cu 15 %–20 %.
04 / Un exemplu de dimensionare
Deratare termică: Ce se schimbă când temperatura mediului atinge 45 °C
Deratarea termică reduce puterea permisă pe măsură ce temperatura crește. Pentru o primă etapă de dimensionare, înmulțiți puterea de referință cu un factor dependent de temperatură, apoi verificați împreună limitele bateriei, ale PCS-ului, ale carcasei și ale puterii auxiliare.
Calcul simplificat al puterii de descărcare
Available Discharge Power = Rated Power × Derating Factor (T_ambient)
| Temperatura ambiantă | Exemplu de factor de deratare | Ieșire dintr-o rată de 100 kW |
|---|---|---|
| 25°c | 1.00 | 100 kW |
| 35°C | 0.95 | 95 kW |
| 45°C | 0.85 | 85 kW |
| 55°C | 0.70 | 70 kW |
Folosiți temperatura extremă a amplasamentului, nu media anuală. În acest exemplu, furnizarea unei puteri de 100 kW la 45 °C ar necesita cel puțin 100 ÷ 0.85 ≈ 117,6 kW capacitate de referință, înainte de aplicarea altor limite sau a auxiliarelor de răcire. Obțineți curbele reale de reducere a performanței la încărcare și descărcare pentru sistemul selectat; o limită de temperatură a componentelor electronice nu stabilește puterea disponibilă a bateriei.
Proiectul aprobat trebuie să abordeze, de asemenea, limitele minime de temperatură pentru încărcare, îmbătrânirea echipamentului, obstrucționarea fluxului de aer și rezerva de energie necesară pe durata celei mai lungi întreruperi planificate.
05 / Potriviți echipamentele hardware cerințelor
Modul în care JKESS HV BESS îndeplinește cerințele privind rețelele slabe și temperaturile ridicate
Utilizați platforma JKESS HV master și slave-box ca bază pentru managementul bateriei, apoi calificați întreaga instalație pentru locația respectivă. Configurațiile discutate aici folosesc master-ul HV-BC250 sau HV-BC150-100A, kiturile de baterii slave HV-B6U și unitatea activă de echilibrare BMU-H5-16. Kiturile sunt livrate fără celule de baterie; performanța finală depinde de sistemul asamblat.
| Cerință de proiectare | Parametrul JKESS / domeniul de aplicare | Valoare pentru cumpărătorii B2B |
|---|---|---|
| Interval de tensiune DC | 80–1000 V CC; arhitectură 64S–256S în specificația HV-BC250. | Suportă selecția șirurilor de baterii în funcție de fereastra CC a PCS; performanța pe rețeaua CA rămâne o cerință a PCS. |
| Plajă de temperaturi | BMU-H5-16: -25 °C ~ 85 °C. HV-BC250: -20 °C până la +65 °C. | Identificați componenta limitativă și intervalul de temperaturi al celulelor înainte de a aproba funcționarea într-un mediu cald. |
| Toleranță la Umiditate | 0–90 % U.R. este ținta proiectului în această notă de proiectare, nu o clasificare verificată pentru întregul sistem. Listare BMU independent: 5–95 % U.R., fără condensare. | Specificați controlul condensării și obțineți limitele de umiditate pentru cabinet, conector și sistem complet. |
| Altitudine | ≤2000 m în specificația kitului master-slave. | Verificați altitudinea site-ului și orice reducere suplimentară a performanței răcirii sau izolării. |
| Echilibrare activă | BMU-H5-16, echilibrare activă până la 2 A; precizie a tensiunii celulelor la nivel de kit: ±0,005 V. | Gestionați divergența SOC a celulelor cu o strategie de echilibrare definită și monitorizare precisă a celulelor. |
| Monitorizarea temperaturii | configurație NTC pe 8 canale în lista kitului; -30–105 °C / ±2 °C. Lista BMU autonom specifică 16 canale NTC. | Confirmați cablajul instalat și acoperirea senzorilor; utilizați feedback-ul pentru comenzi termice și protecție. |
| Răcire | Răcire aer inteligentă / ventilator reglabil în kitul slave. | Coordonați funcționarea ventilatorului cu datele de temperatură; evaluați dacă site-ul necesită răcire suplimentară condiționată. |
| Comunicare | CAN / RS485 la nivelul master; arhitectură în cascadă cu interfața slave specificată. | Acordarea hărții mesajelor, a designului cablurilor, a timelor de expirare și a integrării cu sistemul PCS înainte de punerea în funcțiune. |
| Extinderea sistemului | 4–16 module slave; clasă de proiect aproximativă: 64–256 kWh, în funcție de tipul celulelor selectate. | Scalarea tensiunii și a energiei nominale în funcție de numărul de module; verificarea tensiunii PCS, a suportului mecanic și a politicii de extindere. |
| Documentația privind conformitatea | Referințele de pe pagina kitului se bazează pe standardul GB34131-2017; producătorul indică conformitatea cu normele CE, RoHS și FCC pentru produsele relevante. | Obțineți documentele specifice modelului și verificați edițiile aplicabile, precum și cerințele locale; aceste etichete nu asigură aprobarea completă a sistemului pentru conectare la rețea. |
Capacitatea este un calcul, nu o garanție privind numărul de module. Fiecare modul conține 16 celule LFP în serie, cu tensiune nominală de 3,2 V și capacitate de 314 Ah, având astfel o energie nominală de aproximativ 16,08 kWh. Patru până la șaisprezece module oferă, prin urmare, o energie nominală de aproximativ 64,3–257,2 kWh, înainte de luarea în considerare a limitelor SOC utile, a pierderilor, a îmbătrânirii și a rezervelor necesare. Expresia «64–256 kWh» descrie clasa aproximativă a proiectului.
Referințe producător: Specificații tehnice ale modelului HV-BC250 ; specificații kit master-slave ; Specificații BMU-H5-16 ; Kituri HV Slave 6U . Revizuit la 10 octombrie 2026.
Paginile publicate descriu configurații diferite și includ cifre inconsistente privind senzori și echilibrare. Tabelul identifică domeniul de aplicare al fiecărei valori selectate. Pentru achiziție, integrare și acceptare, folosiți fișa tehnică specifică modelului și lista de componente convenită.
06 / Aplicație scenarii
Unde sunt implementate sisteme BESS pentru rețele slabe și temperaturi ridicate
Acestea sunt scenarii de aplicație pentru proiectarea sistemelor adaptate locului; continuitatea în funcționare în regim de rezervă și rezultatele financiare depind de echipamentele selectate, profilul de sarcină, tarifele și strategia de exploatare.
Asia de Sud-Est / Producție
Alimente, ambalare și industrie ușoară
Întreruperile frecvente pot opri producția și pot crește pierderile legate de repornire. Stocarea poate combina rezerva de siguranță cu exploatarea pe bază de tarife diferențiate în funcție de perioada zilei, cu condiția ca sistemul de transfer să respecte toleranța la întrerupere a liniei și ca tariful să susțină strategia de exploatare.
Orientul Mijlociu / Comercial
Hoteluri, supermarketuri și birouri
Cererea de aer condiționat poate coincide cu condiții exterioare de peste 45°C. Evaluați reducerea cererii folosind puterea efectiv disponibilă în căldură, menținând totuși suficientă energie pentru sarcinile esențiale în timpul unei întreruperi.
Africa / Operațiuni la distanță
Exploatare minieră și prelucrare agricolă
Facilitățile la distanță pot utiliza împreună panouri fotovoltaice (PV), stocare și generare reglabilă. Includeți pornirea motoarelor, praf, accesul pentru întreținere, logistica combustibilului și funcționarea stabilă în regim insular atunci când planificați alimentarea din rețele slabe sau fără rețea.
Insule / Microrețele hibride
Comunități și stațiuni turistice
Panourile fotovoltaice (PV) și stocarea pot reduce durata de funcționare a generatorului acolo unde strategia de reglare o permite. Evaluați expunerea la sare, variația producției din surse regenerabile, marjele de rezervă și capacitatea de pornire din stare de oprire completă (black-start); echilibrarea activă sprijină consistența încărcării în cadrul șirului de baterii.
Lanțul frigorific / Logistică
Depozite frigorifice și depozite de distribuție
Temperaturile exterioare ridicate măresc cerința de refrigerare. Dimensionați compresorul pentru pornire, pentru sarcina esențială de răcire, pentru creșterea permisă a temperaturii în timpul întreruperilor și pentru durata de rezervă înainte de a aloca energie reducerii vârfurilor.
Telecomunicații / sarcini critice
Stații de bază și facilități de date
Potriviți tensiunea de stocare cu arhitectura de conversie AC sau DC a site-ului și cu cerințele de continuitate. O tensiune mai mare de distribuție reduce curentul la o putere dată, dar pierderile de conversie, consumul în stare de repaus și performanța transferului necesită totuși evaluare.
07 / Răspunsuri directe
Întrebări frecvente
De ce eșuează proiectările standard de BESS în mediile cu rețea slabă?
Un sistem BESS poate avea o performanță suboptimală dacă fereastra de funcționare a PCS, setările de protecție sau arhitectura de rezervă nu corespund perturbărilor rețelei măsurate. Deviații de tensiune de ±15% sau mai mari și abateri de frecvență în afara intervalului ±1 Hz sunt scenarii de proiectare posibile de analizat, nu limite regionale universale. Răspunsul AC trebuie validat separat față de intervalul de tensiune CC al bateriei și toate setările trebuie coordonate cu cerințele rețelei aplicabile.
Cum influențează temperatura ambientală ridicată performanța BESS?
Temperatura ridicată accelerează îmbătrânirea celulelor și poate reduce puterea utilizabilă prin reducerea termică. În tabelul ilustrativ de aici, o valoare nominală de 100 kW înmulțită cu un factor de 0,85 dă 85 kW la 45 °C; valoarea reală necesită curba sistemului selectat. BMU-H5-16 specifică un domeniu de funcționare electronică între -25 °C și +85 °C, iar HV-BC250 specifică un domeniu între -20 °C și +65 °C. Niciunul dintre aceste domenii nu stabilește limitele de funcționare ale celulelor bateriei.
Ce este reducerea termică și de ce este importantă pentru proiectul meu?
Limitele de reducere termică permit puterea de încărcare sau descărcare în funcție de creșterea temperaturii, pentru a menține echipamentul în limitele sale de funcționare. Factorul 0,85 la 45 °C folosit în acest articol este un exemplu, nu o curbă JKESS universală sau verificată. Dimensionați sistemul pe baza condițiilor extreme de funcționare ale site-ului și obțineți datele complete privind puterea în funcție de temperatură pentru întregul sistem, inclusiv auxiliarele de răcire.
Cum ajută echilibrarea activă în medii cu temperaturi ridicate?
Temperatura și diferențele dintre celule pot contribui la divergența SOC, determinând atingerea prematură a limitelor de tensiune de către celule individuale. BMU-H5-16 specifică o echilibrare activă de până la 2 A, transferând sarcină în interiorul bateriei, nu doar prin descărcare rezistivă. Pentru celule de 314 Ah, mutarea unei diferențe de sarcină de 0,5 % la un curent net constant de 2 A durează aproximativ 47 de minute într-un calcul ideal; durata reală depinde de condițiile de funcționare. Echilibrarea nu înlocuiește răcirea și nu garantează o creștere specifică a duratei de viață.
Ce înseamnă tratamentul «cu trei protecții» pentru electronica sistemelor BESS?
Tratamentul cu trei protecții se referă, de obicei, la acoperirea conformală, concepută pentru a îmbunătăți rezistența la umiditate, contaminarea cu sare și dezvoltarea fungilor. Gradul de protecție depinde de materialul utilizat, de calitatea aplicării, de acoperirea realizată și de calificarea în condiții de mediu. Acest tratament nu înlocuiește o carcasă adecvată sau un sistem de control al condensului, iar aplicarea sa trebuie confirmată specific pentru produsul furnizat.
Poate sistemul JKESS BESS comuta rapid între modul conectat la rețea și modul autonom?
Transferul rapid este o funcționalitate la nivel de sistem, care depinde de PCS, de echipamentele de transfer, de sistemele de comandă și de sarcină. Interfețele JKESS CAN/RS485 permit integrarea, dar capacitatea de comunicare în sine nu determină durata întreruperii. Stabiliți ținta dorită în milisecunde și validați-o la nivelul sarcinii, în condiții operaționale reprezentative.
Ce interval de tensiune suportă sistemul JKESS HV BESS?
Specificația principală HV indică un domeniu de tensiune CC de 80–1000 V și o arhitectură de tip 64S–256S. Presupunând o tensiune nominală de 3,2 V pe celulă LFP, 64S și 256S corespund unei tensiuni nominale de 204,8 V, respectiv 819,2 V. Verificați întregul domeniu de tensiune al bateriei în raport cu limitele de intrare CC ale PCS selectat; această clasificare CC nu stabilește performanța de menținere în funcționare în rețeaua CA.
Câte unități secundare pot fi stivuite într-o instalație cu rețea slabă?
Lista kitului principal-secundar JKESS acceptă 4–16 unități secundare de baterii pe unitate principală, în funcție de configurația aprobată și de montajul mecanic. Opțiunile HV-BC250 și HV-BC150-100A trebuie potrivite cu curentul necesar și cu fereastra de tensiune CC a PCS. Cu câte 16S, 3,2 V și 314 Ah pe celulă în fiecare unitate, energia nominală este aproximativ 64,3–257,2 kWh în acel domeniu; energia utilizabilă este mai mică și specifică proiectului. Extinderea trebuie să urmeze procedura aprobată de potrivire a celulelor și de punere în funcțiune.
Afectează umiditatea ridicată acoperirea garanției pentru BESS?
Condițiile de umiditate și condensare pot afecta dacă o instalație se încadrează în intervalul său specificat de funcționare și în termenii garanției scrise. Valoarea de 0–90 % RH menționată în documentul de proiect nu este verificată aici ca evaluare a întregului sistem; pe pagina separată a BMU este indicat domeniul de 5–95 % RH, fără condensare. Confirmați limitele întregii instalații și orice controale ale umidității necesare în acordul de furnizare.
Ce certificate ar trebui să căutăm într-un sistem BESS pentru regiunile cu rețea electrică slabă?
Cereți documentația specifică modelului, care acoperă bateria, sistemul de management al bateriei (BMS), convertorul de putere (PCS), siguranța electrică, compatibilitatea electromagnetică (EMC) și cerințele locale aplicabile privind racordarea la rețea. Pagina kiturilor JKESS face referire la standardul GB34131-2017, iar paginile producătorilor listează certificatele CE, RoHS și FCC pentru produsele relevante. Verificați domeniul de aplicare al documentelor, edițiile aplicabile și cerințele proiectului; aceste referințe, luate izolat, nu dovedesc aprobarea unui sistem BESS complet pentru o anumită rețea.
Planificați un sistem BESS pentru un site cu rețea electrică slabă sau cu temperaturi ridicate?
Partajați cu echipa noastră de ingineri condițiile de pe amplasament — fluctuațiile de tensiune, profilul temperaturii ambientale, nivelurile de umiditate. Vom ajuta să mapăm aceste constrângeri către o configurație modulară HV BESS care îndeplinește cerințele operaționale și de garanție ale proiectului dumneavoastră.
Solicitați o ofertă personalizată→