Všetky kategórie

Energetické úložiská pre komerčné a priemyselné aplikácie v podmienkach slabých sietí a vysokých teplôt: Aké zmeny sa v dizajne systému vyžadujú? | JKESS

2026-10-11 08:00:00
Energetické úložiská pre komerčné a priemyselné aplikácie v podmienkach slabých sietí a vysokých teplôt: Aké zmeny sa v dizajne systému vyžadujú? | JKESS

JKESS Engineering Insights

Požiadať o ponuku →

Ukladanie energie pre komerčné a priemyselné aplikácie v podmienkach slabých sietí a vysokých teplôt: Aké zmeny sa v návrhu systému vyžadujú?

Štandardný BESS vybraný pre stabilnú sieť a mierny podnebie môže zlyhať na miestach s vysokou teplotou, vysokou vlhkosťou alebo slabou sieťou. Tu je 5 zmien v návrhu, ktoré rozhodujú o životaschopnosti projektu a predchádzajú nevyhnutnému výpadku a sporom o záruku.

Zverejnené: 15 minút čítania Inžiniersky tím JKESS

Kľúčové poznatky

  • Slabé siete a tropické klímy menia obmedzenia návrhu. Sú to základné vstupné údaje projektu, nie len drobná úprava štandardnej špecifikácie BESS.
  • Štandardné predpoklady návrhu BESS môžu zlyhať v podmienkach slabých sietí: stabilné napätie, stála frekvencia a kontrolované vonkajšie podmienky sa nedajú považovať za samozrejmosť.
  • Teplota a vlhkosť pôsobia rôznymi mechanizmami. Teplota zrýchľuje starnutie článkov a môže zvýšiť ich nerovnováhu; vlhkosť, kondenzácia a soľové znečistenie ohrozujú izoláciu, konektory a spoľahlivosť komunikácie.
  • Dôležitých je päť zmien: vhodné rozsahy striedavého napätia/frekvencie, tepelné zníženie výkonu, elektronická ochrana proti prachu, vlhkosti a korózii, overený návrh premskupovania v milisekundovom režime, ak je to potrebné, a aktívne vyváženie na riadenie odchýlok SOC článkov.
  • Prispôsobiť komponenty JKESS celému systému. BMU-H5-16 uvádza až 2 A aktívneho vyváženia a prevádzkový teplotný rozsah elektroniky od –25 °C do 85 °C. Teplotné snímanie na úrovni súpravy, relatívna vlhkosť na mieste inštalácie, nadmorská výška, limity batérie a požiadavky PCS je potrebné posúdiť spoločne.

Prečo štandardné návrhy BESS zlyhávajú v podmienkach slabých sietí a tropického podnebia

Pri špecifikovaní komerčného a priemyselného systému na ukladanie energie v batériách (C&I BESS) mnohí kupujúci začínajú s predpokladmi používanými pre stabilné dodávky elektrickej energie od verejných dodávateľov. Na miestach s oslabenou sieťou je potrebné tieto predpoklady overiť pomocou nameraných hodnôt napätia, frekvencie, trvania výpadkov a poruchových podmienok. Napríklad štúdia návrhu môže vyžadovať vyhodnotenie výkyvov napätia o ±15 % alebo viac a odchýlok frekvencie presahujúcich ±1 Hz. Ide o scenáre konkrétnych projektov na preskúmanie, nie o univerzálne hodnoty pre juhovýchodnú Áziu, Blízky východ, Afriku alebo Latinskú Ameriku.

Miestne podmienky pridávajú ďalšiu množinu obmedzení. V tropickej lokalite môžu byť vonkajšie teploty vyššie ako 35 °C a relatívna vlhkosť trvalo vyššia ako 80 %; v púštnom prostredí sa naopak môže kombinovať extrémne teplo s prachom. Pobrežné projekty môžu čeliť kontaminácii soľou. Chladiaca kapacita, koordinácia izolácie, ochrana obalu a smerovanie komunikácie musia zohľadňovať skutočné podmienky, vrátane kondenzácie počas denných výkyvov teploty.

Nesúlad môže mať za následok obmedzenie tepelnej výkonovej kapacity, straty využiteľnej kapacity, opakované vypnutia, poruchy komunikácie alebo poplachy izolácie. Cieľ desaťročného projektu nie je dôkazom desaťročného výkonu na každom mieste, a ani predpoveď zlyhania za 3–5 rokov, ani pevné predĺženie životnosti sa nedajú odvodiť iba z klímy. Praktickou otázkou je, či vybrané články, systém riadenia batérií (BMS), výkonový konverzný systém (PCS), chladiaci systém a písomná záruka pokrývajú plánovaný režim prevádzky a prevádzkové prostredie.

Štandardný návrh BESS vs. návrh optimalizovaný pre slabú sieť a vysoké teploty

Ilustratívne porovnanie zakúpok. Základné predpoklady nižšie sú príkladmi nedostatočne špecifikovaného projektu, nie obmedzeniami platnými pre každý štandardný BESS.

Desať rozhodnutí o návrhu, ktoré treba preskúmať pred výberom zariadenia
Štandardný BESS
Stabilná sieť, stredné predpoklady
Optimalizovaný pre slabú sieť a vysoké teploty
Štandardný predpoklad Rozsah napätia Výber striedavého prúdu (AC) len na základe príkladového rozsahu ±10 %. Optimalizovaný návrh Rozsah striedavého prúdu (AC) prispôsobený miestu Posúdiť výkyvy ±15 % alebo väčšie tam, kde boli zaznamenané; špecifikovať prevádzkové správanie a správanie pri prechode (ride-through) konvertora striedavého prúdu (PCS) v súlade s miestnymi pravidlami siete.
Štandardný predpoklad Stabilita frekvencie Predpokladajte, že frekvencia 50/60 Hz zostáva v rámci príkladového rozsahu ±0,5 Hz. Optimalizovaný návrh Frekvenčná charakteristika Zostavte povolený frekvenčný rozsah, ochranu a obnovu na základe údajov zo stanovišťa.
Štandardný predpoklad Nepotvrdený prenos Spoliehajte sa na vonkajší prepínač bez kontroly prerušenia zaťaženia. Optimalizovaný návrh Overený záložný prenos V prípade potreby zadajte cieľový čas prenosu v milisekundách a overte celkovú reakciu PCS, rozvádzača a zaťaženia.
Štandardný predpoklad Chladenie na základe miernych podmienok Rozmer inštalácie určte len na základe hodnotenia pri teplote 25 °C. Optimalizovaný návrh Zníženie výkonu pri horúcom mieste Posúďte podmienky pri teplote 45 °C a vyššej, pomocné chladiace zariadenia, prúdenie vzduchu a obmedzenia výkonu riadené teplotou.
Štandardný predpoklad Nechránená elektronika Žiadny projektový požiadavok na ochranu pred vlhkosťou alebo kontamináciou. Optimalizovaný návrh Ošetrenie proti vlhkosti, prachu a korózii Špecifikujte ochranné povlaky, vhodné konektory a ovládacie prvky na ochranu pred vlhkosťou, soľnou kontamináciou a rastom pliesní.
Štandardný predpoklad Obmedzená kapacita vyváženia Závisí od továrenského zhodnotenia a pasívneho vyváženia pri nízkych prúdoch. Optimalizovaný návrh 2 A aktívnym vyvážovaním Použite prenos náboja na riadenie rozdielov v SOC v rámci schválených podmienok vyváženia.
Štandardný predpoklad Základné smerovanie komunikácie Žiadna ďalšia kontrola stínovania, uzemnenia ani rušenia. Optimalizovaný návrh Odolná komunikácia Koordinujte oddelenie káblov, stínovanie, izoláciu, ukončenie a správu porúch.
Štandardný predpoklad Nepreverená záručná obálka Predpokladané hodnotenie pri teplote 25 °C ±5 °C pokrýva aj extrémne podmienky na mieste. Optimalizovaný návrh Výslovne špecifikované prevádzkové podmienky Písomne sa dohodnúť na celosystémových podmienkach týkajúcich sa teploty, vlhkosti, cyklu zaťaženia a zníženia výkonu.
Štandardný predpoklad Geografia ako náhrada Inštaláciu so stabilnou sieťou považovať za univerzálnu šablónu. Optimalizovaný návrh Aplikácia špecifická pre dané miesto Hodnotiť projekty v tropických, púštnych, pobrehových, odľahlých a ostrovných oblastiach na základe ich nameraných podmienok.
Štandardný predpoklad Nedoložená životnosť Nominálny desaťročný plán bez dôkazov o výkone v horúcom prostredí. Optimalizovaný návrh Dokumentovaný životný cyklus Overiť cieľovú dĺžku životnosti projektu pomocou údajov o starnutí článkov, prevádzkových limitov, údržby a dohodnutej záručnej pokrytosti.

Päť návrhových zmien, ktoré robia BESS životaschopným v prostredí slabých sietí a vysokých teplôt

  1. Široké rozsahy napätia a frekvencie

    Oddeľte rozsah napätia a frekvencie striedavého prúdu od rozsahu napätia jednosmerného prúdu batérie. Konvertor striedavého prúdu (PCS) určuje, ako systém reaguje na poruchy napätia a frekvencie v sieti. Bateriový riadiaci systém (BMS) s rozsahom 80–1000 V DC sám o sebe neposkytuje schopnosť prechodného prežitia pri striedavom prúde (ride-through) ani povolenie zostať pripojený mimo miestnych ochranných limitov.

    Pre miesta s nameranými kolísaniami napätia okolo ±15 % alebo kolísaniami frekvencie nad ±1 Hz špecifikujte povolený rozsah PCS a reakciu na poruchy. Skontrolujte minimálne a maximálne napätie batériového reťazca v závislosti od SOC a teploty v porovnaní s rozsahom DC vstupného napätia PCS. Hlavná vysokonapäťová platforma JKESS HV poskytuje rozhrania CAN/RS485 pre integráciu, avšak definície správ, správanie firmvéru a obnovu po chybách stále vyžadujú dohodu.

    Overte presnosť vzorkovania a komunikáciu pri oboch krajných hodnotách napätia aj počas prechodných javov. Rozšírenie prevádzkového rozsahu nesmie znížiť účinnosť ochrany proti prepätiu, podpätiu, anti-islandingu ani iných požadovaných ochrán.

  2. Tepelné riadenie s explicitným znížením výkonu

    Rozmerujte pre najhorší pravdepodobný prevádzkový stav s najvyššou teplotou. Výkonové hodnotenie pri 25 °C je len jedným bodom na krivke tepelnej výkonnosti. Pri teplote 45 °C a vyššej vyhodnoťte tepelné zaťaženie článkov, straty PCS, slnečné zisky v kryte, zaťaženie filtrov, výkon ventilátorov a výkon spotrebovaný chladiacimi zariadeniami.

    Špecifikácia hlavnej a podriadenej súpravy JKESS popisuje ovládateľné chladenie ventilátorom a konfiguráciu snímania s 8 kanálmi NTC s rozsahom merania -30 až 105 °C a deklarovanou presnosťou ±2 °C. Na spúšťanie ovládania ventilátorov, obmedzení nabíjania/vybíjania a ochranných vypnutí použite teplotné merania z reprezentatívnych horúčich miest. Dôležitá je nielen počet kanálov, ale aj pokrytie senzorov a ich doba reakcie.

    Rozsah elektroniky BMU od -25 °C do 85 °C nie je povolený rozsah pre nabíjanie alebo vybíjanie batériových článkov. Na stránke produktu HV-BC250 je samostatne uvedený prevádzkový rozsah od -20 °C do +65 °C. Celý systém BESS musí rešpektovať najprísnejšie limity nainštalovaného komponentu a vybraných batériových článkov. Samotná ventilácia nemôže ochladiť články pod teplotu okolia; na mieste sa môže vyžadovať kondicionované chladenie.

  3. Trojnásobná ochrana: pred vlhkosťou, soľou a plesňou

    Vlhkosť, kondenzácia a kontaminácia sa považujú za samostatné návrhové vstupy. „Trojzabezpečovací“ postup sa zvyčajne vzťahuje na ochranné povlaky (conformal coating), ktoré zvyšujú odolnosť voči vlhkosti, soľnej kontaminácii a rastu pliesňov. Skutočná úroveň ochrany závisí od systému povlaku, jeho pokrytia, kontrolu výrobného procesu a environmentálnej kvalifikácie.

    Pre projekt v tropickej alebo pobrežnej oblasti špecifikujte požadované spracovanie dosiek spoločnosti JKESS a získajte potvrdenie pre dodanú konfiguráciu. Výber povrchového dokončenia skrinky v farbe RAL9003 (signálová biela) nezaisťuje ochranu tlačených spojových dosiek povlakom, tesnenie skrinky ani odolnosť voči soľnému oparu. Konektory, káblové priechodky, izolačné vzdialenosti a uzemnenie vyžadujú samostatné posúdenie.

    Použite skrinku a stratégiu na kontrolu vlhkosti vhodnú pre dané miesto. Zohľadnite kondenzáciu počas chladenia alebo vypnutia, odvodnenie a prístup na údržbu. Ochranné povlaky podporujú environmentálnu ochranu; nep nahradia však koordináciu izolácie, vhodnú skrinku ani environmentálne testovanie špecifické pre daný projekt.

  4. Prepínanie v milisekundách, overené za zaťaženia

    Definujte prípustné prerušenie pred výberom architektúry. Výrobná linka, motor ovládaný kontaktormi, chladná skladovacia jednotka a záťaž servera môžu mať rôzne tolerancie vo vzťahu k prerušeniu a opätovnému spusteniu. Požadovaný čas prepnutia musí byť merateľnou prijímacou požiadavkou.

    Rozhrania JKESS CAN/RS485 podporujú koordináciu s vhodne špecifikovaným PCS. Komunikačné rozhranie alebo príkaz v milisekundách však nepreukazujú prepnutie záložného napájania v milisekundách. Celkové prerušenie zahŕňa detekciu poruchy siete, riadenie, izoláciu alebo prepínanie, prechod PCS do iného režimu a obnovu napätia na záťaži.

    Ak je vyžadované prepnutie záložného napájania v milisekundách, vyberte vhodné PCS a zariadenie na prepnutie, udržiavajte potrebnú rezervu batérií a testujte integrovaný systém za reprezentatívnej záťaže a SOC. Do prijímacieho testu zahrňte spúšťanie motora, preťaženie, opakované výpadky a správanie sa pri opätovnom pripojení.

  5. Aktívne vyváženie na udržanie konzistencie SOC článkov

    Aktívne vyváženie rieši nerovnováhu náboja; chladenie rieši teplotu. Rozdiely v samovybíjaní, kapacite a teplote môžu spôsobiť, že články dosiahnu svoje napäťové limity v rôznych časoch. Prenos náboja môže znížiť výslednú divergenciu SOC a zlepšiť prístup k inak nevyužiteľnej kapacite batérie.

    V špecifikácii produktu BMU-H5-16 je uvedené aktívne vyváženie až 2 A na kanál. Aktívne vyváženie prenáša energiu medzi článkami, zatiaľ čo pasívne vyváženie rozptyľuje nadbytočný náboj vo forme tepla. Povolený rozsah SOC a napätia, prúd, teplotné limity a správanie kanálov súčasne závisia od konfigurácie riadiaceho zariadenia; nepredpokladajte nepretržitý prevádzkový prúd 2 A za všetkých podmienok.

    Ilustratívny výpočet prenosu náboja

    Charge difference = 314 Ah × 0.5% = 1.57 Ah
    Ideal balancing time = 1.57 Ah ÷ 2 A
    = 0.785 h ≈ 47 minutes

    Toto je ideálny výpočet pre prenos 1,57 Ah pri konštantnom čistom prúde 2 A. Skutočná doba vyvážovania závisí od topológie, efektívneho prúdu, pracovných prahov, strát pri prevode a počtu buniek, ktoré vyžadujú korekciu. Vyvážovanie neobnovuje stratenu kapacitu buniek ani nezaručuje rozdiel teplôt buniek pod 3 °C alebo zvýšenie životnosti o 15 % – 20 %.

Teplotné zníženie výkonu: Čo sa mení, keď teplota okolia dosiahne 45 °C

Teplotné zníženie výkonu znižuje povolený výkon so stúpaním teploty. Pre počiatočné určenie veľkosti vynásobte referenčný výkon teplotou závislým faktorom a potom spoločne overte limity batérie, PCS, ochranného puzdra a pomocného napájania.

Zjednodušený výpočet výstupného výkonu

Available Discharge Power = Rated Power × Derating Factor (T_ambient)
Iluštračné faktory iba – nie meraná výkonová krivka JKESS
Teplota okolia Príklad faktora zníženia výkonu Výstup z hodnotenia 100 kW
25°c 1.00 100 kW
35°C 0.95 95 kW
45 °C 0.85 85 kW
55°C 0.70 70 kW

Použite extrémnu teplotu na mieste, nie ročný priemer. V tomto príklade by dodávanie výkonu 100 kW pri teplote 45 °C vyžadovalo aspoň 100 ÷ 0,85 ≈ 117,6 kW referenčnej kapacity pred zohľadnením ďalších obmedzení alebo pomocných chladiacich systémov. Získajte skutočné krivky zníženia výkonu pri nabíjaní a vybíjaní pre vybraný systém; obmedzenie teploty elektroniky neposkytuje informáciu o dostupnom výkone batérie.

Schválený návrh musí tiež riešiť obmedzenia nabíjania pri minimálnej teplote, starnutie zariadenia, prekážky vo vzduchovom prúde a rezervu energie potrebnú počas najdlhšej plánovanej výpadku.

Ako JKESS HV BESS spĺňa požiadavky na slabé siete a vysoké teploty

Použite platformu JKESS HV master a slave-box ako základ pre správu batérií a následne overte celú inštaláciu pre dané miesto. Konfigurácie popísané tu využívajú master jednotky HV-BC250 alebo HV-BC150-100A, komplet slave batériových boxov HV-B6U a aktívnu vyvažovaciu jednotku BMU-H5-16. Komplety sa dodávajú bez batériových článkov; konečný výkon závisí od zostaveného systému.

HV-BC250 · 200 A master HV-BC150-100A · hlavný 100 A HV-B6U · súprava pre podriadenú skrinku BMU-H5-16 · aktívna rovnováha
Zverejnené údaje o komponentoch a požiadavky projektu – potvrďte dodaný model a revíziu
Požiadavka na návrh Parameter / rozsah JKESS Hodnota pre B2B kupujúcich
Rozsah DC napätia 80–1000 V DC; architektúra 64S–256S v špecifikácii HV-BC250. Podporuje výber batériového reťazca v rámci DC rozsahu PCS; výkon na striedavom sieti zostáva požiadavkou PCS.
Teplotný rozsah BMU-H5-16: –25 °C až 85 °C. HV-BC250: –20 °C až +65 °C. Pred schválením prevádzky na teplom mieste identifikujte obmedzujúci komponent a teplotný rozsah článkov.
Odolnosť voči vlhkosti 0–90 % RH je cieľová hodnota projektu v tomto technickom zadání, nie overené celosystémové hodnotenie. Samostatné BMU: 5–95 % RH, bez kondenzácie. Špecifikujte kontrolu kondenzácie a získajte limity vlhkosťi pre kabinet, konektor a celý systém.
Nadmorská výška ≤ 2000 m v špecifikácii súpravy master-and-slave. Skontrolujte nadmorskú výšku inštalačného miesta a prípadné ďalšie zníženie výkonu chladenia alebo izolácie.
Aktívne vyvážanie BMU-H5-16, aktívne vyváženie až 2 A; presnosť napätia článku na úrovni súpravy ±0,005 V. Riďte rozdiely SOC článkov pomocou definovanej stratégie vyváženia a presného monitorovania článkov.
Monitorovanie teploty 8-kanálová konfigurácia NTC v zozname súpravy; –30 až 105 °C / ±2 °C. Samostatné BMU uvádza 16 kanálov NTC. Potvrďte inštalovaný káblový harness a pokrytie senzorov; použite spätnú väzbu pre tepelné riadenie a ochranu.
Chladenie Inteligentné vzduchové chladenie / ovládateľný ventilátor v slave-súprave. Synchronizujte prevádzku ventilátora s teplotnými údajmi; posúďte, či inštalačné miesto vyžaduje ďalšie podmienené chladenie.
Komunikácia CAN / RS485 na hlavnom zariadení; architektúra postupného pripojenia (daisy-chain) so špecifikovaným rozhraním pre podriadené zariadenia. Dohodnúť mapovanie správ, návrh káblov, časové limity a integráciu s PCS pred uvedením do prevádzky.
Rozšírenie systému 4–16 podriadených boxov; projektová trieda približne 64–256 kWh, v závislosti od výberu článkov. Prispôsobiť napätie a menovitú energiu počtu modulov; overiť napätie PCS, mechanickú podporu a politiku rozširovania.
Dokumentáciu súladu Odkazy na stránky s kompletmi odkazujú na normu GB34131-2017; výrobcovia uvádzajú označenia CE, RoHS a FCC pre príslušné výrobky. Získať dokumenty špecifické pre daný model a skontrolovať platné vydania a miestne požiadavky; tieto označenia neposkytujú schválenie celého systému pre pripojenie k sieti.

Kapacita je výpočtová hodnota, nie zárukou počtu boxov. Pri 16 sériovo zapojených LFP článkoch v každom boxe s menovitým napätím 3,2 V a kapacitou 314 Ah má každý box približne 16,08 kWh menovitej energie. Štyri až šestnásť boxov tak poskytuje približne 64,3–257,2 kWh menovitej energie, pred aplikáciou obmedzení použiteľného SOC, strat, starnutia a rezervných požiadaviek. Výraz „64–256 kWh“ opisuje približnú projektovú triedu.

Odkazy výrobcu: Hlavné špecifikácie HV-BC250 ; špecifikácie súpravy hlavného a podriadeného zariadenia ; Špecifikácie BMU-H5-16 ; HV Slave 6U súpravy . Preskúmané 10. októbra 2026.

Publikované stránky popisujú rôzne konfigurácie a obsahujú nekonzistentné údaje o senzoroch a vyvážovaní. Tabuľka uvádza rozsah každej vybranej hodnoty. Pre nákup, integráciu a prijatie používajte dohodnutý modelový technický list a zoznam súčiastok.

Kde sa nasadzuje BESS pre slabé siete a vysoké teploty

Toto sú aplikačné scenáre pre návrh systému špecifický pre lokalitu; spoľahlivosť záložného napájania a finančné výsledky závisia od vybraného zariadenia, profilu zaťaženia, taríf a prevádzkovej stratégie.

Juhovýchodná Ázia / Výroba

Potravinárstvo, obalový priemysel a ľahký priemysel

Časté výpadky môžu zastaviť výrobu a zvýšiť straty pri opätovnom štarte. Ukladanie energie môže kombinovať záložnú rezervu s prevádzkou podľa časových tarifných pásiem za predpokladu, že prenosový systém vyhovuje tolerancii prerušenia výrobného procesu a tarifná štruktúra podporuje danú prevádzkovú stratégiu.

Stredný východ / komerčné aplikácie

Hotely, supermarkety a kancelárie

Požiadavky na chladenie môžu súčasne vzniknúť pri vonkajších teplotách 45 °C a vyšších. Pri posudzovaní zníženia požiadaviek sa vyhodnoť skutočne dostupný výkon v horúcom období, pričom sa zachová dostatočná energia pre nevyhnutné záťaže počas výpadku.

Afrika / vzdialené prevádzky

Baníctvo a spracovanie poľnohospodárskych produktov

Vzdialené zariadenia môžu spoločne využívať fotovoltické systémy (PV), úložné systémy a riaditeľné zdroje energie. Pri plánovaní dodávok do slabých sietí alebo mimo siete je potrebné zohľadniť štartovanie motorov, prítomnosť prachu, prístup na údržbu, logistiku paliva a stabilnú izolovanú prevádzku.

Ostrovy / hybridné mikrosiete

Komunity a turistické strediská

Fotovoltaické systémy a úložiská môžu znížiť dobu prevádzky generátorov, ak to dovoľuje stratégia riadenia. Posúďte vystavenie soli, premenný výkon obnoviteľných zdrojov, rezervné kapacity a schopnosť čierneho štartu; aktívne vyváženie podporuje konzistentnosť nabitia v batériovom reťazci.

Studený reťazec / logistika

Chladničkové skladovacie priestory a distribučné sklady

Vysoké vonkajšie teploty zvyšujú požiadavky na chladenie. Dimenzujte kompresor pre štart, základnú chladiacu záťaž, povolený nárast teploty počas prerušení a dobu zálohy pred tým, ako sa energie využije na zníženie špičkového zaťaženia.

Telekomunikácie / kritické záťaže

Základné stanice a dátové zariadenia

Prispôsobte napätie úložiska architektúre striedavého alebo jednosmerného prúdu na mieste a požiadavkám na nepretržitú prevádzku. Vyššie distribučné napätie zníži prúd pri danom výkone, avšak stále je potrebné posúdiť straty pri konverzii, základnú spotrebu a výkon prepínania.

Často kladené otázky

Prečo sa štandardné návrhy BESS nepodarí v prostredí slabých sietí?

BESS môže podávať nižší výkon, ak sa pracovné okno jeho PCS, nastavenia ochrany alebo architektúra zálohy nezhodujú s nameranými poruchami siete. Napäťové výkyvy ±15 % alebo viac a odchýlky frekvencie nad ±1 Hz sú možné návrhové scenáre na vyšetrenie, nie všeobecné regionálne limity. Overte striedavý (AC) odpoveď samostatne od rozsahu jednosmerného (DC) napätia batérie a zhodnite všetky nastavenia s príslušnými požiadavkami siete.

Ako vysoká vonkajšia teplota ovplyvňuje výkon BESS?

Vysoká teplota zrýchľuje starnutie článkov a môže znížiť využiteľný výkon prostredníctvom tepelnej redukcie výkonu. V ilustratívnej tabuľke tu je výkon 100 kW vynásobený koeficientom 0,85, čo dáva 85 kW pri 45 °C; skutočná hodnota vyžaduje krivku vybranej sústavy. BMU-H5-16 uvádza rozsah prevádzkovej teploty elektroniky od –25 °C do +85 °C, zatiaľ čo HV-BC250 uvádza rozsah od –20 °C do +65 °C. Žiadny z týchto rozsahov neurčuje prevádzkové limity batériových článkov.

Čo je tepelná redukcia výkonu a prečo je dôležitá pre môj projekt?

Teplotné obmedzenia výkonu umožňujú znížiť výkon nabíjania alebo vybíjania, keď teplota stúpa, aby sa zariadenie udržalo v rámci jeho prevádzkových limít. Faktor 0,85 pri 45 °C použitý v tomto článku je len príkladom, nie univerzálnou ani overenou krivkou JKESS. Rozmerujte systém na základe extrémnych prevádzkových podmienok na mieste a získajte úplné údaje o výkone systému vzhľadom na teplotu, vrátane pomocných chladiacich zariadení.

Ako pomáha aktívne vyváženie v prostredí s vysokou teplotou?

Teplota a rozdiely medzi článkami môžu prispieť k rozptylu SOC, čo spôsobuje, že jednotlivé články dosiahnu napäťové limity skôr. BMU-H5-16 uvádza až 2 A aktívneho vyváženia, pri ktorom sa náboj presúva vnútri batérie namiesto toho, aby sa spoliehalo iba na odporové vybíjanie. Pri článkoch s kapacitou 314 Ah trvá presun rozdielu náboja 0,5 % pri konštantnom čistom prúde 2 A približne 47 minút v ideálnom výpočte; skutočná doba závisí od prevádzkových podmienok. Vyváženie nep nahradí chladenie ani nezaručí konkrétny nárast životnosti.

Čo znamená „trojzabezpečovacia“ úprava elektroniky BESS?

Trojzabezpečovacia úprava sa zvyčajne vzťahuje na ochranné povlaky (conformal coating), ktoré zvyšujú odolnosť voči vlhkosti, soľnej korózii a rastu plesní. Úroveň ochrany závisí od materiálu, kvality aplikácie, úplnosti pokrytia a environmentálnej kvalifikácie. Táto úprava nep nahradí vhodný kryt alebo kontrolu kondenzácie a jej použitie musí byť potvrdené pre dodaný výrobok.

Môže BESS JKESS rýchlo prepínať medzi režimom pripojenia k sieti a izolovaným režimom?

Rýchly prechod je schopnosť na úrovni systému, ktorá závisí od PCS, prepnuteľného zariadenia, riadiaceho systému a zaťaženia. Rozhrania JKESS CAN/RS485 umožňujú integráciu, avšak samotná komunikačná schopnosť nestačí na určenie doby prerušenia. Nastavte požadovaný cieľový čas v milisekundách a overte ho pri zaťažení za reprezentatívnych prevádzkových podmienok.

Aký rozsah napätia podporuje HV BESS JKESS?

Hlavná technická špecifikácia HV uvádza rozsah 80–1000 V DC a architektúru 64S–256S. Pri predpokladanej nominálnej napätí 3,2 V na jednu LFP bunku zodpovedajú 64S a 256S nominálnym napätiam 204,8 V a 819,2 V. Skontrolujte celý rozsah napätia batérie vzhľadom na DC vstupné limity vybranej PCS; táto DC hodnota nezaručuje výkon prechodného režimu pri AC sieti.

Koľko podriadených boxov je možné namontovať nad sebou pri inštalácii v sieti s nízkou stabilitou?

Zoznam súpravy JKESS s hlavným a podriadeným zariadením umožňuje 4–16 podriadených batériových boxov na jeden hlavný box, v závislosti od schválenej konfigurácie a mechanického inštalovania. Možnosti HV-BC250 a HV-BC150-100A sa musia zhodovať s požadovaným prúdom a oknom napätia PCS. Pri 16S, 3,2 V a 314 Ah na bunku v každom boxe je nominálna energia v tomto rozsahu približne 64,3–257,2 kWh; využiteľná energia je nižšia a závisí od konkrétneho projektu. Rozšírenie musí prebehnúť v súlade so schváleným postupom zhodovania buniek a uvedenia do prevádzky.

Má vysoká vlhkosť vplyv na záruku BESS?

Podmienky vlhkosti a kondenzácie môžu ovplyvniť, či je inštalácia v rámci špecifikovaného prevádzkového rozsahu a písomných záruk. Hodnota 0–90 % RH uvedená v technickej špecifikácii projektu sa tu nepovažuje za overené celosystémové hodnotenie; na samostatnej stránke BMU je uvedený rozsah 5–95 % RH bez kondenzácie. Potvrďte limity celej inštalácie a akékoľvek požadované opatrenia na kontrolu vlhkosti v dodávateľskej dohode.

Aké certifikáty by som mal hľadať v BESS pre oblasti s oslabenou sieťou?

Požiadajte o modelovo špecifickú dokumentáciu pokrývajúcu batériu, BMS, PCS, elektrickú bezpečnosť, EMC a príslušné miestne požiadavky na pripojenie do siete. Na stránke súpravy JKESS sa odkazuje na normu GB34131-2017 a na stránkach výrobcov sú uvedené certifikáty CE, RoHS a FCC pre príslušné výrobky. Overte rozsah dokumentov, platné vydania a požiadavky projektu; tieto odkazy samotné nepreukazujú schválenie kompletného BESS pre konkrétnu sieť.

Plánujete BESS pre oblasť s oslabenou sieťou alebo vysokou teplotou?

Zdieľajte s naším inžinierskym tímom podmienky na mieste – kolísanie napätia, profil okolitej teploty, úroveň vlhkosti. Pomôžeme vám tieto obmedzenia priradiť k modulárnej konfigurácii HV BESS, ktorá spĺňa prevádzkové a záručné požiadavky vášho projektu.

Požiadať o individuálnu ponuku→