Tüm Kategoriler

Yüksek Gerilimli Slave 16S Pil Kutusu Kiti İçin LiFePO4 Hücrelerinin Tedariki: Bir B2B Alıcının Doğrulama Kontrol Listesi | JKESS

2026-09-30 17:22:24
Yüksek Gerilimli Slave 16S Pil Kutusu Kiti İçin LiFePO4 Hücrelerinin Tedariki: Bir B2B Alıcının Doğrulama Kontrol Listesi | JKESS

Yüksek Gerilimli Slave 16S Pil Kutusu Kiti İçin LiFePO4 Hücrelerinin Tedariki: Bir B2B Alıcının Doğrulama Kontrol Listesi

Kutumuz hücreler olmadan gelir — işte bu amaçla tasarlanmıştır. İşte A sınıfı hücreleri etiketleri değiştirilmiş reddedilen ürünlerden ayıran ve tek bir terminali sıkıştırmadan önce boyutsal uyumu sağlayan 7 adımlı doğrulama çerçevesi.

Yayınlanma tarihi: 29 Eylül 2026 | Okuma süresi: 14 dakika | JKESS Mühendislik Ekibi

Önemli Öğreniler

  • Hücreler olmadan bir 16S HV pil kutusu kiti satın aldığınızda, hücre temini projenizin en kolay yanlış yapılabilecek adımıdır — aynı zamanda kullanım ömrünü etkileyen en önemli değişkenlerden biridir.
  • Piyasa etiketi "Grade A", tek ve evrensel bir standarttan yoksundur. Aynı tedarikçiden gelen sevkiyatlar farklı üretim hatlarından gelebilir ve kapasite değişimi %5'e kadar ulaşabilir.
  • Hücre doğrulaması yalnızca bir veri sayfasına dayandırılamaz. Dört bağımsız kanıt türünü doğrulayın: parti izlenebilirliği, kapasite test raporları, iç direnç tutarlılığı ve boyutsal tolerans.
  • 280 Ah–314 Ah prizmatik LiFePO4 hücrelerindeki boyutsal tolerans, montajı doğrudan etkiler. Nominal boyutlar eşleşse bile farklı hatlardan gelen gerçek hücrelerde 1–2 mm'lik farklar olabilir.
  • JKESS 16S pil kutusu kitleri (4U / 6U), 1–4,5 V örnekleme aralığına ve ±0,005 V doğruluğuna sahip BMU-H5-16 modülünü kullanır. Bu gerilim penceresi, kiti güvenli bir şekilde kullanmak için hücre seçerken belirleyici bir kısıttır.

Neden Hücre Temini BESS Projenizde En Yüksek Riskli Adımdır

JKESS kiti modelini — hücreler olmadan muhafaza, BMS ve kablolama tesisatları — seçmek, B2B alıcılarına önemli maliyet esnekliği ve tedarik kontrolü sağlar. Bu esneklik aynı zamanda dış kaynakla karşılanamayacak tek bir sorumluluk da yaratır: hücre satın alma kararı.

Hücreler genellikle toplam enerji depolama sistemi maliyetinin %50–%60’ını oluşturur ve hücreyle ilgili sorunlar sistem arızalarının %70’inden fazlasına neden olabilir. Yine de birçok B2B alıcı, hücreleri bir tedarikçi PDF veri sayfasına ve ‘bunlar en iyi sınıf A hücrelerimizdir’ şeklindeki sözlü taahhüte dayanarak satın almaya devam eder.

Sorun şu ki ‘sınıf A’, tedarikçiden tedarikçiye çok farklı anlamlar taşıyabilir. Bir tedarikçi için bu, nominal değerinin %95’i veya üzeri kapasite anlamına gelebilir; başka bir tedarikçi için ise yalnızca açık görünür estetik hasar olmaması anlamına gelebilir. Ortak, doğrulanabilir bir çerçeve olmadan hücre tedariki, projenin en az denetlenen kısımlarından biri haline gelir.

‘Sınıf A’ Gerçekten Ne Anlama Geliyor: Bir Gerçeklik Kontrolü

Enerji depolama sektöründe küresel düzeyde birleştirilmiş bir hücre sınıflandırma standardı yoktur. Aşağıdaki çalışma tanımları, kamuya açık test uygulamalarını ve B2B tedarik deneyimini pratik bir filtreleme çerçevesine özetler.

Sınıf Kapasite tutarlılığı İç direnç tutarlılığı Kendi kendine deşarj oranı Tipik Kaynak Risk Seviyesi
Sınıf A Kapasite ≥ nominal değerinin %98'i; parti yayılımı ≤ %1 Değişim ≤ %5 ≤ %2 / ay Orijinal fabrika tedariki veya yetkili kanal Düşük
Sınıf B Kapasite %90–%97; parti yayılımı %2–%5 Değişim %5–%15 %2–%5 / ay Stok sonu partileri veya geri kazanılmış hücreler Orta
Sınıf C Kapasite <%90; parti yayılımı > %5 Varyasyon %15 %5 / ay Emekli piller veya gayriresmi kanallar Yüksek
⚠️ “A Sınıfı” yalnız başına yeterli bir kanıt değildir. Bazı tedarikçiler, özellikle doğrulamanın zor olduğu sınır ötesi ticarette daha düşük sınıf pilleri A Sınıfı olarak yeniden etiketler. Alıcılar, yalnızca tedarikçi tarafından verilen teknik veri sayfalarına güvenmek yerine, doğrulanabilir bağımsız üçüncü parti test raporları talep etmelidir.

16S BESS Pilleri İçin 7 Adımlı Doğrulama Kontrol Listesi

Bu kontrol listesini, iade hakları veya iddia süreleri kaybedilmeden önce sorunların teslimattan sonraki 48 saat içinde belirlenmesini sağlamak amacıyla gelen pillerin doğrulanmasını tamamlamak için kullanın.

  1. Parti izlenebilirliğini doğrulayın Hücre parti numarasına bağlı orijinal üretim kayıtlarını, genel bir teknik veri sayfası değil, talep edin. Bir partideki hücrelerin aynı üretim tarihine ve üretim hattına sahip olduğunu doğrulayın; karışık partiler kapasite ve iç direnç farklarını artırabilir.
  2. Kapasite test raporunu doğrulayın Test sıcaklığı, C-oranı ve kesme gerilimini gösteren parti seviyesinde kapasite sıralama raporu talep edin. Kapasite testleri 25°C ve 0.5C’de yapılmalı; bildirilen kapasite nominal değerin %98’inden az olmamalıdır.
  3. İç direnç tutarlılığını doğrulayın 1 kHz’de ölçülen AC iç direncin parti dağılımını isteyin. Standart sapma, partinin ortalamasının %5’inden fazla olmamalıdır. İç direnç farkı %10’dan fazla olan hücreler aynı 16S dizisinde karıştırılmamalıdır.
  4. Boyut toleranslarını doğrulayın 280Ah / 314Ah prizmatik hücreler için standart boyutlar 174 × 72 × 207 mm’dir; ancak gerçek üretimde bu değerler 1–2 mm kadar değişebilir. Teslimattan sonra rastgele 5–10 hücre örneği alın ve uzunluk, genişlik ve yükseklik ölçümü yaparak modül yan plakaları ile uç plakalarına uygunluğunu doğrulayın.
  5. Kendi kendine deşarj oranını doğrulayın Hücreleri %50 SOC’da 7 gün süreyle bekletin ve gerilim düşüşünü ölçün. Aylık kendi kendine deşarj oranı %2’den yüksek olan hücreler ayrılmak zorundadır ve seri dizide kullanılmamalıdır.
  6. Fiziksel durumu doğrulayın Terminalleri oksitlenme, deformasyon veya hasar açısından inceleyin. Basınç boşaltma özelliklerinin sağlam olduğunu, muhafazaların çukur olmadığını ve QR/batç etiketlerinin net ve okunaklı olduğunu doğrulayın.
  7. BMS voltaj penceresi eşleşmesini doğrulayın JKESS BMU-H5-16, 1–4,5 V örnekleme aralığını destekler. 16S LiFePO4 konfigürasyonu, tam şarjda hücre başına yaklaşık 3,65 V ve neredeyse boşken 2,5 V civarındadır. Hücre şarj/deşarj kesme voltajlarının bu aralık içinde kaldığını ve kimyasının LiFePO4 olduğunu doğrulayın.

Sınıf A ile Yeniden Etiketlenmiş Reddedilenler: Pratikte Aralarındaki Fark Nedir?

Doğrulanmış Sınıf A

  • ✅ Batç kapasite yayılımı ≤ %1
  • ✅ İç direnç standart sapması ≤ %5
  • ✅ Kendi kendine deşarj oranı ≤ %2/ay
  • ✅ Boyutsal tolerans ±0,5 mm
  • ✅ Orijinal parti izlenebilirliği mevcuttur
  • ✅ Üçüncü taraf test raporu doğrulanabilir
  • ✅ İlk döngü verimliliği ≥ %99
  • ✅ Beklenen 16S kullanılabilir paket kapasitesi ≥ %98
  • ✅ Aktif dengeleme birkaç saat içinde telafi edebilir
Sonuç: 10 yıl sonraki kapasite korunumu ≥ %80

Yeniden Etiketlenmiş Reddedilenler

  • ❌ Parti kapasitesi yayılımı %3–%8
  • ❌ İç direnç standart sapması %10–%20
  • ❌ Kendi kendine deşarj oranı %3–%8 / ay
  • ❌ Boyut toleransı ±2 mm
  • ❌ Eksik veya belirsiz parti bilgisi
  • ❌ Yalnızca tedarikçi tarafından oluşturulan teknik veri sayfaları mevcuttur
  • ❌ İlk çevrim verimi %95–%97
  • ❌ Beklenen 16S kullanılabilir paket kapasitesi %85–%92
  • ❌ Hatta 2 A aktif dengeleme bile telafi edemeyebilir
Sonuç: Kapasite, 3–5 yıl sonra %70’e düşebilir

Neden Küçük Hücre Farkları Paket Düzeyinde Kayıplara Neden Olur?

  • Bir 16S dizisi, 16 seri bağlı hücreden oluşur ve en zayıf hücre, kullanılabilir dizi kapasitesini sınırlandırır.
  • 16 hücre arasındaki kapasite yayılımı %1 ise kullanılabilir paket kapasitesi yaklaşık %1 oranında azalır.
  • Eğer kapasite yayılımı %5 ise, kullanılabilir paket kapasitesi yaklaşık %5 oranında azalır.
  • Eğer kapasite yayılımı %10 ise, kullanılabilir paket kapasitesi yaklaşık %10 oranında azalır.

257 kWh örneği: 16S × 314 Ah × 3,2 V × 16 kutu olarak yapılandırılmış 257 kWh’lik bir sistemde %10’luk bir kapasite kaybı yaklaşık 25,7 kWh kadar kullanılabilir kapasiteyi ortadan kaldırır. Günlük bir tam çevrimle 10 yıl boyunca bu, yaklaşık olarak 93.805 kWh kaybedilen toplam yaşam süresi enerji geçişi anlamına gelir.

Hücrelerinizi JKESS Slave 16S Pil Kutusu Kiti’ne Uyarlama

JKESS 4U ve 6U kiti, BMU-H5-16’ı kök denetim ünitesi olarak kullanır ve 16S LiFePO4 seri yapılandırmalarını destekler. Hücre siparişi vermeden önce aşağıdaki teknik sınırlamaları kontrol edin.

Parametre JKESS Kiti Gereksinimi Hücre Tedarik Kontrolü
Kimya LiFePO4 Terner lityum, sodyum-iyon veya diğer kimyasallarla karıştırılmamalıdır
Hücre formatı Prizmatik Alüminyum Kasa Bu kiti için poşet ve silindirik hücreler uygun değildir
Kapasite Aralığı 280 Ah–314 Ah Önerilen aralık içinde kalın ve parti tutarlılığını önceliklendirin
Nominal voltaj 3.2V Yaklaşık olarak tam şarjda 3,65 V ve neredeyse boşken 2,5 V
Sürekli deşarj oranı 0.5c 1C veya üzeri sürekli deşarj için tasarlanmamıştır
Boyutlar (U × Y × H) 174 × 72 × 207 mm Gerçek hücre toleransı ±1 mm içinde kalmalıdır
Terminal Tipi M6 saplama Uç geometrisi, baraya bağlanan delik deseniyle uyumlu olmalıdır
Gerilim örnekleme penceresi 1–4,5 V (BMU-H5-16) Hücre gerilimi, örnekleme aralığının içinde kalmalıdır
JKESS, hücre satışı yapmaz. Bu strateji, alıcıların projelerinin bütçesi, mevcudiyeti ve tedarik zinciri ilişkilerine göre bir hücre tedarikçisi seçmesine olanak tanırken, JKESS, BMS donanımını, kablolama tesisatını ve pil muhafazasını sevkiyata kadar sağlar ve fabrikada test eder.
JKESS ürün anahtarları: BMU-H5-16 · HV-B6U · 4U Kiti · HV-BC250 · HV-BC150-100A · 2A aktif dengeleme · ±0,005 V örnekleme doğruluğu · 16S mimarisi · 280–314 Ah prizmatik LiFePO4 hücreler · 174×72×207 mm hedef boyutları · 1–4,5 V hücre örnekleme penceresi · standart CAN/RS485 iletişim protokolleri · 80–1000 V yüksek gerilim sistemi aralığı.

B2B Alıcısı Karar Ağacı

  1. Sistem voltaj aralığını onaylayın → Seri bağlı köle kutularının sayısına bağlı olarak 80–1000 V DC.
  2. Köle kutusu sayısını belirleyin → Yaklaşık 64–256 kWh karşılığı olarak 4–16 adet.
  3. Toplam hücre sayısını hesaplayın → Kutu başı 16 hücre × köle kutusu sayısı.
  4. Hücre kapasitesini seçin → 280 Ah / 302 Ah / 304 Ah / 314 Ah; tercihen aynı partiden temin edilmelidir.
  5. Hücre tedarikçisini seçin → Parti izlenebilirliği ve üçüncü taraf test raporları gereklidir.
  6. Gelen malzeme doğrulamasını 7 adımda gerçekleştirin → 48 saat içinde tamamlayın ve uygun olmayan ürünler için iade hakkını koruyun.
  7. 8S modüllerini monte edin → Sağlanan uç plakaları, yan plakaları, epoksi panoları ve baraları kullanın.
  8. 16S olarak bağlayın → Paket güç kablolarını ve CCS kablolama tesisatlarını kullanın.
  9. Güç verin ve devreye alın → Her bir alt kutunun gerilimini, sıcaklığını ve denge durumunu ana kontrol LCD ekranı veya uygulaması aracılığıyla kontrol edin.

projelerin ekonomisini yok eden 5 hücre tedarik hatası

Hata 1: Toplu tutarlılığı doğrulamadan fiyat karşılaştırması yapmak

Farklı partilerden satılan ve "aynı sınıf" olarak belirtilen hücrelerin kapasiteleri %5 kadar değişebilir. %5’lik bir satın alma fiyatı tasarrufu, kullanılabilir paket kapasitesindeki %10’luk bir azalmayla telafi edilebilir.

Hata 2: Boyutsal toleransı göz ardı etmek

Nominal boyutların eşleşmesi, gerçek boyutların da eşleşeceğini garanti etmez. 1–2 mm’lik bir fark, hücre modülünün kiti muhafazasına yerleşmesini engelleyebilir. Örnekleri teslimattan sonraki 48 saat içinde alın ve ölçün.

Hata 3: Satın alma öncesi BMS voltaj penceresini kontrol etmemek

JKESS BMU-H5-16 örnek alma aralığı 1–4,5 V’tur. Bir hücrenin tam şarj voltajı 4,5 V’u aşarsa, bu kiti belirtilen örnek alma penceresi içinde kullanılamaz.

Hata 4: Tek bir 16S dizisinde partileri veya tedarikçileri karıştırmak

Aynı 16S dizisinde partileri karıştırmak, hücreler arası dengesizliğin hızlanmasına neden olabilir. Hatta 2 A aktif dengeleme bile aşırı değişkenlik durumunda dengeleme sisteminin pratik telafi aralığını aşabilir.

Hata 5: Kendiliğinden deşarj testinin atlanması

Yüksek kendiliğinden deşarja sahip bir hücre, seri bağlantıdaki kullanışlı enerjiyi sürekli olarak tüketir. Sorun varış anında belirgin olmayabilir; ancak aylar süren işletme sonrasında kalıcı hücre dengesizliği olarak ortaya çıkabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

JKESS neden hücreler olmadan pil kutusu kiti satar?

JKESS, yüksek gerilimli (HV) pil kutusu kiti olarak, önceden monte edilmiş BMS donanımı, kablolama tesisatları ve termal yönetim bileşenleriyle birlikte sac metal muhafazalar sunar. Hücreler olmadan satış yapmak, B2B alıcılara LiFePO4 hücreleri kendi tedarik zinciri, bütçeleri ve proje zaman çizelgelerine göre seçme esnekliği sağlar. Ayrıca, hücrelerin boş muhafazalara kıyasla daha katı taşıma kurallarına tabi olması nedeniyle uluslararası lityum pil taşıma düzenlemeleriyle ilgili karmaşıklığı da ortadan kaldırır.

JKESS 16S HV pil kutusu kiti ile uyumlu olan hücre tipleri ve boyutları nelerdir?

JKESS 16S HV batarya kutusu kitleri (4U ve 6U modelleri), 280Ah–314Ah aralığındaki prizmatik LiFePO4 hücreler için tasarlanmıştır. Standart hücre boyutları 174 × 72 × 207 mm'dir. BMU-H5-16, hücre başına 1–4.5V voltaj örnekleme penceresini destekler. Silindirik ve poşet hücreler bu kit tasarımıyla uyumlu değildir.

Hücrelerimin gerçekten A Sınıfı olduğundan nasıl emin olurum?

Enerji depolama sektöründe “A Sınıfı” için küresel bir standart yoktur. Doğrulama, bağımsız kanıtlar gerektirir: orijinal üreticiden gelen parti seviyesinde izlenebilirlik, 25°C ve 0.5C'de üçüncü taraf kapasite test raporları, ≤5% standart sapma gösteren AC iç direnç dağılım verileri, örneklenen hücrelerin boyutsal ölçümleri ve 7 günlük kendi kendine deşarj testi. Tedarikçinin kendi yayınladığı veri sayfasına tek başına güvenmeyin.

JKESS kitinde hücre boyutları için tolerans sınırları nelerdir?

JKESS 16S pil kutusu kiti, boyutları 174 × 72 × 207 mm olan piller için tasarlanmıştır; boyutsal tolerans ±1 mm’dir. Bu tolerans aşıldığında pillerin modül yan panellerine ve uç panellerine takılması zorlaşabilir ya da eşit olmayan sıkıştırma oluşabilir. Teslimatta rastgele seçilen 5–10 adet pili ölçün ve tüm partiyi kullanmadan önce modül uyumunu doğrulayın.

Aynı 16S paketinde farklı partilerden pilleri birlikte kullanabilir miyim?

Aynı 16S paketinde partileri birleştirmek kesinlikle önerilmez. Aynı tedarikçiden gelen piller bile partilere göre %2–%5 kapasite farkı gösterebilir ve iç direnç farkları %10’u aşabilir. Bu durum hücreler arası dengesizliği artırır ve kullanılabilir kapasiteyi azaltır. Eğer birleştirme kaçınılmazsa, mümkün olduğunca yakın kapasite ve iç direnç değerlerine sahip pilleri kullanın ve bunları 7 günlük kendi kendine deşarj testiyle doğrulayın.

BMU-H5-16 aktif dengeleme sistemi hücre varyasyonunu nasıl telafi eder?

BMU-H5-16, hücreler arasında şarj aktarmak için endüktif DC-DC dönüştürme kullanarak kanal başına maksimum 2 A aktif dengeleme akımı sağlar. %0,5 kapasite değişimi olan 314 Ah’lik bir hücre için dengeleme amacıyla gereken enerji yaklaşık 1,57 Ah’tır ve bu miktar, 2 A ile yaklaşık 47 dakikada telafi edilir. 200 mA pasif dengeleme yaklaşık 7,85 saat sürer. Aktif dengeleme, tasarım sınırlarının ötesindeki aşırı değişimi telafi edemez.

BESS’te kullanılan LiFePO4 hücreler için önerilen kendi kendine deşarj oranı nedir?

BESS uygulamaları için hücreler, %50 SOC ve 25 °C’de saklandığında aylık kendi kendine deşarj oranları %2 veya daha düşük olmalıdır. Daha yüksek kendi kendine deşarj oranlarına sahip hücreler, seri bağlantıda sürekli dengesizliğe neden olur ve daha sık dengeleme çevrimleri gerektirebilir. Aylık %2’nin üzerinde kendi kendine deşarj oranı gösteren hücreler izole edilmeli ve seri bağlı bir pakette kullanılmamalıdır.

JKESS kitiyle 64 kWh’lik bir sistem için kaç adet hücreye ihtiyacım var?

64 kWh’lik bir sistem için 4 adet JKESS HV slave kutusu kullanıldığında, toplamda 64 hücreye (her kutu başına 16 hücre × 4 kutu) ihtiyaç duyulur. Nominal gerilimi 3,2 V olan 314 Ah’lik LiFePO4 hücrelerle 16S yapılandırması, her kutu başına yaklaşık 16,1 kWh sağlar (16 × 3,2 V × 314 Ah = 16,08 kWh); bu nedenle 4 kutu toplamda yaklaşık 64,3 kWh sağlar. Kesin kullanılabilir kapasite, ölçülen hücre kapasitesine ve çalışma koşullarına bağlıdır.

JKESS, B2B müşterileri için hücre tedarik desteği sunuyor mu?

JKESS, hücre satışı yapmaz; ancak mühendislik ekibimiz, her kiti için gerekli teknik özellikleri — kimyasal bileşim, kapasite aralığı, boyutlar, gerilim aralığı ve deşarj hızı dahil olmak üzere — sağlayabilir. Ayrıca üçüncü taraf hücre test raporlarını, kiti ilgilendiren teknik gereksinimlerle karşılaştırarak inceleyebiliriz. Büyük B2B siparişler için, ilgili bölgelerde doğrulanmış tedarikçi önerileri talep üzerine sağlanabilir.

Kitin teknik özelliklerini karşılamayan hücreleri kurarsam ne olur?

Farklı kimya, kapasite aralığı, boyutsal sınırlar veya voltaj penceresi gibi kiti’nin teknik özelliklerine uymayan hücrelerin monte edilmesi, BMS iletişim hatalarına, yanlış SOC hesaplamasına, dengeleme kapasitesini aşan hücre dengesizliğine veya güvenlik risklerine neden olabilir. JKESS, uyumsuz hücrelerin monte edilmesi durumunda kiti’nin performansını garanti edemez. Montajdan önce tüm hücre parametrelerini doğrulayın.

JKESS Kiti’niz için Hücreleri Doğrulamada Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Hücre teknik özelliklerinizi ve test raporlarınızı mühendislik ekibimizle paylaşın. Bu belgeleri kiti’nin teknik gereksinimleriyle karşılaştırarak montaja başlamadan önce olası sorunları tespit edeceğiz.

Özelleştirilmiş Fiyat Teklifi İste →