Усі категорії

Активне та пасивне балансування в BMS: коли 2 А активного балансування справді виправдовує себе? | JKESS

2026-09-28 18:06:16
Активне та пасивне балансування в BMS: коли 2 А активного балансування справді виправдовує себе? | JKESS

JKESS Engineering · Посібник з BMS

Отримати пропозицію →

Активне та пасивне балансування BMS: коли 2 А активного балансування справді виправдовує себе?

Пасивне балансування — це не «поганий» варіант; просто воно неефективне на плоскій вольт-амперній кривій LiFePO4. Ось три конкретні сценарії, у яких 2 А активного балансування змінює економіку вашого акумуляторного блоку.

Опубліковано: 15 хв читання Інженерна команда JKESS

Основні уроки

  • Пасивне балансування — це не гірший розв’язок. Воно успішно використовувалося десятиліттями для свинцево-кислотних та ранніх літієвих акумуляторів, але його ефективність різко падає на плоскій вольт-амперній кривій LiFePO4.
  • Між 20 % та 80 % SOC , напруга LiFePO4 змінюється лише від 3,20 В до 3,30 В (Δ = 100 мВ) . У цьому діапазоні пасивне балансування ледь може виявити або скоригувати розбіжності між окремими елементами.
  • Активне балансування не завжди виправдовує інвестиції. Для акумуляторних блоків, зібраних із добре підібраних елементів класу A та за умов однакової температури, пасивне балансування є стандартним рішенням у понад 90 % комерційних систем, підключених до мережі.
  • активне балансування зі струмом 2 А виправдовує себе в трьох сценаріях: елементи великої ємності зі значним початковим розкидом параметрів, батареї вторинного використання та акумуляторні блоки з різкими температурними градієнтами.
  • Ринок JKESS BMU-H5-16 пропонує конкретне технічне рішення для цих сценаріїв із застосуванням активного балансування 2 А, точності вимірювання ±0,005 В та восьми датчиків температури NTC.

Вихідна точка

Чому дискусія про активне й пасивне балансування є неправильно зрозумілою

У галузі акумуляторних систем зберігання енергії теза «активне балансування краще за пасивне» майже перетворилася на девіз, який не потребує пояснень. Проте такий висновок ігнорує важливу умову: ефективність стратегії балансування залежить від хімії елементів та умов експлуатації. Активне балансування автоматично не є кращим інвестиційним рішенням.

У свинцево-кислотних та ранніх литієво-нікель-кобальт-марганцевих акумуляторах крива напруги має більш крутіший нахил. Пасивне балансування розсіює надлишковий заряд із комірок з вищою напругою у вигляді тепла через резистори зі струмом 50–200 мА поблизу завершення заряджання — цього достатньо, щоб підтримувати узгодженість комірок. Однак у літій-залізо-фосфатних (LiFePO₄) акумуляторах крива напруги надзвичайно плоска в діапазоні від 20 % до 80 % SOC — різниця між 3,20 В і 3,30 В становить лише 100 мВ. У цьому діапазоні пасивне балансування ледь здатне виявити різницю в SOC між комірками, не кажучи вже про ефективне її усунення.

Тож справжнє питання полягає не в тому: «Чи є активне балансування кращим?», а в тому: Чи є пасивне балансування достатнім для вашого конкретного застосування? І якщо ні, чи забезпечить активне балансування струмом 2 А вимірний економічний ефект?

Інженерне порівняння

Як це працює насправді: технічне порівняння

Пасивне балансування проти активного балансування, включаючи наведений приклад часу балансування для ємності 314 А·год.
Пасивне балансування Активне балансування
Принцип дії Розсіює надлишковий заряд із комірок з вищою напругою у вигляді тепла через резистори. Принцип дії Передає заряд між елементами за допомогою індуктивного постійного струму до постійного струму.
Куди йде енергія Втрачається у вигляді тепла; енергоефективність: 0%. Куди йде енергія Передається до елементів з нижчим напругою; енергоефективність: 80–95%.
Типовий струм балансування 50–200 мА. Типовий струм балансування 1–5 А; JKESS BMU-H5-16 забезпечує 2 А.
Робочий діапазон Лише на фінальному етапі заряджання, у діапазоні високого SOC. Робочий діапазон Протягом усього циклу заряджання та розряджання, у всьому діапазоні SOC.
Ефективність для LiFePO4 Майже неефективне у плоскому діапазоні SOC 20–80%. Ефективність для LiFePO4 Діє в усьому діапазоні SOC.
Генерація тепла Локальне нагрівання на балансувальних резисторах. Генерація тепла Дуже низький.
Складність схеми Низький: резистори та перемикачі. Складність схеми Високий: індуктивності, конденсатори, транзистори MOSFET та керуючі ІС.
Вартість Низький. Вартість Вищий, хоча різниця у вартості зменшується.
Вплив найслабшої комірки Найслабша комірка визначає корисну ємність акумуляторного блоку. Вплив найслабшої комірки Після балансування корисна ємність визначається середнім рівнем комірок.
комірка 314 А·год · різниця 0.5% Приблизно 7,85 години при струмі 200 мА; обмежене робоче вікно робить фактичний час довшим. комірка 314 А·год · різниця 0.5% Приблизно 47 хвилин при струмі 2 А; балансування може відбуватися протягом усього процесу заряджання та розряджання.

Там, де змінюються економічні показники

Три сценарії, за яких активне балансування 2 А справді виправдовує себе

Активне балансування не завжди виправдовує інвестиції в кожному застосуванні. У трьох наведених нижче сценаріях збереження ємності та подовження терміну служби, забезпечені активним балансуванням 2 А, можна кількісно виразити як прямий фінансовий прибуток.

Елементи великої ємності з помітним початковим розкидом

Виклик: При закупівлі елементів великої ємності (280–314 А·год) початкові відмінності в ємності та внутрішньому опорі — у межах 1–3 % — можуть існувати навіть у межах однієї партії. У конфігурації 16S найслабший елемент обмежує корисну ємність акумуляторного блоку, а різниці можуть накопичуватися під час циклів заряду-розряду.

Ефективність активного балансування 2 А: Воно швидко усуває початковий розкид під час введення в експлуатацію, запобігаючи втраті ємності через «вузьке місце» найслабшого елемента. За початкового розкиду 2 % пасивне балансування може потребувати тижнів для завершення першого циклу балансування, тоді як активне балансування 2 А виконує його за години.

Кількісний прибуток: У системі ємністю 64 кВт·год усунення початкової втрати ємності на 2 % забезпечує додатково 1.28KWH доступно. При одному циклі на добу протягом 10-річного терміну експлуатації це становить приблизно 4672 кВт·год додаткового сумарного обсягу енергії.

Акумулятори для вторинного використання або повторного застосування

Виклик: Акумулятори, вилучені з різних транспортних засобів або партій, мають значно більшу варіацію ємності, внутрішнього опору та швидкості саморозряду порівняно з новими елементами. Пасивне балансування ледь спроможне підтримувати узгодженість у таких сильно розсіяних батарейних блоках.

Ефективність активного балансування 2 А: Завдяки вищому струму балансування можливе постійне компенсування значних різниць між окремими елементами, що наближає корисну ємність батарейного блоку для вторинного використання до рівня нових блоків.

Кількісний прибуток: Акумулятори для вторинного використання зазвичай коштують 40–60 % від ціни нових акумуляторів на закупівлю. Завдяки активному балансуванню корисна ємність зростає на 10%–20%, що суттєво покращує внутрішню норму доходності (IRR) проекту.

Акумуляторні блоки зі значними температурними градієнтами

Виклик: У системах накопичення енергії, встановлених у стійках, температура елементів у верхній та нижній частинах може відрізнятися на 5–10 °C. Різниця температур призводить до різних швидкостей саморозряду й, як наслідок, до дрейфу SOC. Пасивне балансування не може ефективно компенсувати цей дрейф за умов температурного градієнта.

Ефективність активного балансування 2 А: Постійна робота протягом процесів заряджання й розряджання компенсує дрейф SOC, спричинений температурою. Завдяки 8 датчикам температури NTC модуль BMU-H5-16 може в реальному часі контролювати розподіл температури та активувати стратегії балансування.

Кількісний прибуток: Дослідження вказують, що підтримка різниці температур між елементами нижче 3°C може подовжити термін служби акумуляторного блоку на 15%–20%.

Інша сторона рішення

Коли пасивне балансування все ще є правильним вибором

Для комерційних систем, підключених до мережі, із використанням добре підібраних елементів класу A — варіація ємності нижче 0,5 % та варіація внутрішнього опору нижче 5 % — із рівномірним розподілом температури в акумуляторному блоці різниця менше ніж 2 °C , пасивне балансування є стандартним і достатнім рішенням у понад 90 % випадків.

Ключовим критерієм вибору є не абсолютна перевага «активного над пасивним». початкова дисперсія елементів, градієнт температури під час експлуатації та чутливість системи до збереження ємності. Коли всі три змінні контролюються, простота та нижча вартість пасивного балансування стають сильнішими перевагами.

Апаратне забезпечення, що стоїть за цією стратегією

BMU-H5-16: підлеглий блок управління акумуляторами з активним балансуванням 2 А у високовольтних системах JKESS HV

Технічні специфікації BMU-H5-16: параметр, значення та примітки.
Параметр Значення Примітки
Метод балансування Активне балансування (індуктивне постійного струму до постійного струму перетворення) Енергія передається між елементами, а не розсіюється у вигляді тепла.
Максимальний струм балансування 2 A На канал.
Максимальна кількість вимірювань напруги на елемент 16 16S LiFePO4.
Діапазон вимірювання напруги / точність 1–4.5 В / ±0.005 В точність 5 мВ.
Входи для вимірювання температури 8 каналів NTC —
Діапазон вимірювання температури / точність −30–105 °C / ±2 °C —
Канали верхнього рівня / постійна потужність / максимальна вихідна потужність 2 / 1 А / 3 А протягом 300 мс —
Метод охолодження Інтелектуальне повітряне охолодження / регульоване охолодження вентилятором Інтегровано у передню панель.
Інтерфейси зв'язку CAN / RS485 / каскадне з’єднання До блоку керування ВН.
Хімія комірки LiFePO4 Підтримує призматичні акумуляторні елементи ємністю 280–314 А·год.
Діапазон напруги акумуляторного боксу 100–800 В постійного струму (залежно від кількості послідовно з’єднаних боксів) Розширюється за рахунок кількох боксів, з’єднаних послідовно.

Прокрутіть горизонтально, щоб переглянути всі стовпці специфікацій.

Джерело специфікацій: веб-сторінка продукту JKESS HV Slave Battery Box та брошура.

Знайте межі

3 поширені неправильні уявлення про активне балансування

«Активне балансування може відновити пошкоджену комірку.»

Активне балансування може лише передавати заряд; воно не здатне відновлювати хімічну ємність комірки. Якщо ємність комірки вже серйозно деградувала, активне балансування може лише затримати її вплив, але не звернути деградацію.

«Чим вищий струм балансування, тим краще.»

Струм балансування 2 А є розумним для комірок класу 300 А·год, але надмірно високий струм балансування збільшує складність схеми й вартість. Вибирайте струм балансування, відповідний ємності комірки та умовам експлуатації системи.

«Активне балансування означає, що попереднє тестування комірок не потрібне.»

Активне балансування може компенсувати різницю між елементами, але не може усунути надмірну початкову невідповідність. Покупці повинні й надалі вимагати від постачальника елементів даних про узгодженість ємності та внутрішнього опору на рівні партії.

Від BMU до повної системи

Як налаштувати високовольтні системи JKESS HV із активним балансуванням 2A

Модульні високовольтні системи накопичення енергії JKESS використовують BMU-H5-16 як підлегле керуюче ядро, у парі з HV-BC250 (200 A) або HV-BC150-100A (100 A) головним керуючим блоком. Вони підтримують 4–16 підлеглих блоків (HV-B6U або комплекти 4U) , ємність системи — 64–256 кВт·год , і діапазон напруги 80–1000 В.

П’ять конфігурацій високовольтної системи JKESS — від 64 кВт·год до 256 кВт·год.
Система
місткість
Рабин
коробок
Серія
граф
Номінальне
напруга
Головне керування
варіант у корпусі
64 кВт·год 4 64S ~204,8 В HV-BC150-100A
96 кВт·год 6 96S ~307,2 В HV-BC150-100A
128 кВт·год 8 128S ~409,6 В HV-BC150-100A
192 кВт·год 12 192S ~614,4 В HV-BC250
256 кВт·год 16 256S ~819,2 В HV-BC250

Прокрутіть горизонтально, щоб переглянути всі п’ять колонок конфігурацій.

Запитання покупців, відповіді

Поширені запитання

Чи є активне балансування завжди кращим за пасивне?

Ні. Активне балансування ефективніше для плоскої вольт-амперної характеристики LiFePO4 та у сценаріях із високою різницею між елементами, але пасивне балансування залишається стандартним і достатнім рішенням для понад 90 % комерційних систем, підключених до мережі, що використовують добре підібрані елементи класу A з рівномірним розподілом температури. Правильний вибір залежить від початкового розкиду параметрів елементів, градієнта температури під час експлуатації та чутливості до збереження ємності.

Чому пасивне балансування не працює з LiFePO4?

LiFePO4 має надзвичайно плоску криву напруги між 20 % та 80 % SOC — різниця лише близько 100 мВ (від 3,20 В до 3,30 В). Пасивне балансування спирається на різницю напруг для визначення тих елементів, які потрібно розрядити, але в цьому плоскому діапазоні різниця напруг занадто мала, щоб точно відображати різницю у SOC. Крім того, пасивне балансування працює лише на фінальній стадії заряджання, що ще більше обмежує його ефективність.

Скільки часу потрібно активному балансуванню 2 А, щоб усунути нерівномірність у елементах?

Для елемента LiFePO4 ємністю 314 А·год з варіацією ємності 0,5 % енергія, що підлягає балансуванню, становить приблизно 1,57 А·год. При струмі активного балансування 2 А це займає близько 47 хвилин. При пасивному балансуванні струмом 200 мА такий самий обсяг енергії передається за приблизно 7,85 години — а пасивне балансування працює лише на фінальній стадії заряджання, тому реальний час ще довший.

У яких трьох сценаріях активне балансування 2 А виправдовує себе?

Три сценарії: (1) елементи великої ємкості з помітним початковим розкидом (відхилення ємкості на 1–3 %), (2) батареї вторинного використання або переобладнані батареї з високим рівнем варіації між елементами та (3) акумуляторні блоки з різкими температурними градієнтами (різниця температур між верхніми та нижніми елементами — 5–10 °C). У цих сценаріях активне балансування зі струмом 2 А дозволяє відновити 1–2 % корисної ємкості й продовжити термін служби блоку на 15–20 %.

Чи підтримує JKESS BMU-H5-16 активне балансування?

Так. BMU-H5-16 — це підпорядкований активний балансувальний модуль JKESS, який забезпечує струм балансування до 2 А на канал за допомогою індуктивного постійного струму-постійного струму перетворення. Він підтримує 16-елементні LiFePO4-батареї з точністю вимірювання напруги на елементі ±0,005 В та 8 датчиків температури NTC. Він передустановлений у всіх комплектах високовольтних підпорядкованих акумуляторних коробок JKESS.

Чи можна модернізувати існуючу систему пасивного балансування, додавши активне балансування?

Модернізація технічно можлива, але часто непрактична, оскільки активне балансування вимагає іншої проводки, іншого апаратного забезпечення BMS та інших протоколів зв’язку. Більш економічно ефективним підходом є вибір системи, яка вже включає активне балансування з самого початку — особливо якщо ваше застосування потрапляє в один із трьох сценаріїв із високою мінливістю.

Як активне балансування впливає на гарантію акумуляторного блоку?

Активне балансування сприяє підтримці узгодженості елементів, що безпосередньо захищає збереження ємності. Якщо гарантія передбачає мінімальне збереження ємності (наприклад, 70 % через 10 років), активне балансування підвищує ймовірність того, що блок досягне цього порогу, зменшуючи швидкість деградації, спричиненої дисбалансом.

Яка типова різниця у вартості між BMS із пасивним та активним балансуванням?

Апаратне забезпечення системи управління акумуляторами з активним балансуванням, як правило, коштує на 20–40 % дорожче за аналогічні рішення з пасивним балансуванням на рівні компонентів. Однак у трьох сценаріях із високою мінливістю додаткова корисна ємність та подовжений термін служби акумуляторного блоку можуть забезпечити повернення цієї премії протягом 2–3 років експлуатації.

Чи працює активне балансування під час заряджання й розряджання?

Так. На відміну від пасивного балансування, яке працює лише на фінальній стадії заряджання (при високому SOC), активне балансування працює безперервно як під час заряджання, так і під час розряджання у всьому діапазоні SOC. Це особливо важливо для LiFePO4, оскільки його плоска вольт-амперна характеристика означає, що вікно ефективності пасивного балансування дуже обмежене.

Як JKESS підтримує B2B-клієнтів, які оцінюють активне балансування?

JKESS надає модульні апаратні засоби високовольтних систем накопичення енергії (HV BESS), у тому числі підлеглий блок керування батареєю з активним балансуванням BMU-H5-16, головні керуючі блоки HV-BC250 (200 A) та HV-BC150-100A (100 A) і комплекти підлеглих батарейних блоків HV-B6U / 4U. Система підтримує від 4 до 16 підлеглих блоків (64–256 кВт·год) із зв’язком через CAN / RS485 / ланцюжкове з’єднання. JKESS не продає елементи живлення; покупці самостійно закуповують літій-залізо-фосфатні (LiFePO4) елементи, що дозволяє оптимізувати проектування системи під конкретні характеристики елементів.

Не впевнені, чи підходить активне балансування для вашого проекту?

Надішліть специфікації ваших елементів живлення та умов експлуатації нашій інженерній команді. Ми допоможемо вам визначити, чи забезпечить активне балансування струмом 2 А вимірну економічну вигоду саме для вашого застосування.

Замовити індивідуальний розрахунок →