JKESS Engineering
C&I Storage Insights
ROI за батерийни системи за съхранение в комерсиални и индустриални приложения: Как да изчислите срок на възвръщаемост, когато таксите за максимално натоварване са 30–50 % от вашата сметка
Повечето модели за ROI използват годишни kWh — но BESS реагира на пикови събития с продължителност 15 минути. Ето шестстепенния рамков модел, който произвежда цифра, на която вашият финансов директор наистина ще има доверие.
Основни събития
- Ако таксите за максимално натоварване съставляват 30–50 % от сметката за електроенергия на вашето производствено предприятие, намаляването на пиковото натоварване заслужава подробна оценка. Фактическият дял зависи от тарифния план и профила на натоварването; спестяванията възникват само при намаляване на декларираното максимално натоварване. [1]
- Годишните kWh не могат да определят капацитета на система за намаляване на пиковото натоварване. Използвайте интервалното търсене, обикновено измервано на всеки 15 минути, за да идентифицирате мощността и продължителността на върховете. Годишното агрегиране скрива тези събития.
- Започнете с шест операционни входа: данни за интервално натоварване, местен тариф за търсене, цени на енергията според времето на използване, ефективност на системата, крива на запазване на капацитета и десетгодишни операционни разходи. Добавете инсталираните CAPEX и предположенията за финансиране, за да изчислите срок на възвръщаемост и вътрешна норма на възвръщаемост (IRR).
- Оценките за годишно използване могат да преувеличават резултатите. Трактувайте преувеличението от 30–80 % като илюстративен стрес-тест, а не като установена отраслова статистика: потвърдената годишна полза от 60 000 ще изглежда като 78 000–108 000 при такива грешки.
- Модулните HV BESS комплекта на JKESS поддържат концепцията за 4–16 периферни модула, приблизително 64–256 kWh, в зависимост от клетките. Приблизително 64 kWh пилотен проект може да тества избрани предположения преди разширяване, при условие че са изпълнени проверките за напрежение, ток и дизайн на PCS. Клетките не са включени.
01 / Започнете с правилните доказателства
Защо повечето ROI модели за складиране на енергия в комерсиалния и индустриалния сектор са погрешни
На етапа на вътрешно одобрение на проект за система за съхранение на енергия с батерии за търговски и индустриални цели (BESS) често се среща пречка във вид на финансов модел, който не може да бъде проверен. Финансовият директор на собственика на обекта има нужда от проследим инвестиционен аргумент. Изчисление, базирано на „годишно потребление на електрическа енергия × разлика между цените в часовете на пиковото и непиковото натоварване“, не може да покаже кои разходи съхранението на енергия действително избягва.
Основният проблем е несъответствие между енергията и търсенето. Годишното потребление обобщава киловатчасовете (kWh) за цялата година. Спестяванията от таксите за максимално натоварване произтичат от промяна на мощността, регистрирана в тарифните периоди за фактуриране — често средни стойности за 15-минутни интервали. Броят, моментът и продължителността на тези събития изчезват, когато показанията се свеждат до годишна сума.
Преувеличена прогнозна спестена сума може да изкриви финансирането, капацитета на системата и стратегията за циклиране. Тя също може да подкопае прегледа на гаранцията, ако предложеното разпределение надвишава зададените граници за пропускана енергия, температура или SOC. Няма проверена универсална процентна грешка за годишни kWh модели: количествено определете разликата, като сравните предложения прогноз с интервално имитационно моделиране, осведомено за тарифите.
Правилният начален момент: използвайте интервални данни за натоварване, за да изчислите сметката към електроснабдителя с и без складиране, след което включете разликата в прозрачен модел за жизнен цикъл на паричния поток.
02 / Направете всяко допускане проверяемо
Грешен модел за ROI срещу правилен модел за ROI: Сравнение до съпоставяне
| Грешен модел — чести грешки | Правилен модел — проверими входни данни |
|---|---|
| ×Входни данни: годишно електроизползване (kWh) | ✓Входни данни: интервални данни за натоварване (kW), обикновено на всеки 15 минути |
| ×Предполага, че BESS реагира на средното натоварване | ✓Разпределя срещу действителните пикови събития |
| ×Определя капацитета въз основа на месечната енергийна употреба | ✓Определя мощността и енергията въз основа на пиковия профил и използваемия капацитет |
| ×Игнорира честотата на пиковете и времето за презареждане | ✓Брои събитията и прозорците за възстановяване; 18–22 на месец в този пример |
| ×Предполага 100% ефективност при цикъл на зареждане и разреждане | ✓Тества действителната експлоатационна ефективност; чувствителност 85–92% тук |
| ×Игнорира намаляването на капацитета след 7-а година | ✓Прилага крива за запазване на капацитета от първата година |
| ×Пропуска 10-годишните експлоатационни разходи | ✓Включва поддръжка, наблюдение, застраховка и допълнителни разходи |
| ×Игнорира прозорците за таксуване според търсенето | ✓Моделира тарифни интервали, времеви прозорци, механизми за фиксиране на пикови стойности и зарядни върхове |
| ×Не проверява преувеличаването на спестяванията | ✓Провежда стрес-тестове на грешки, включително илюстративно преувеличаване от 30 до 80 % |
| Резултат: Финансовият директор не може да провери обосновката за инвестициите. | Резултат: Спестяванията са проследими до намаляване на фактурираните пикови стойности и прозрачни парични потоци. |
03 / Рамката за изчисление
6-степенна рамка за ROI за батерийни системи за складиране на енергия в комерсиалния и индустриалния сектор
Създайте инвестиционния случай въз основа на измерените данни за натоварването. Всеки от посочените по-долу етапи води до входни данни или резултат, които финансовият отдел може да проследи до конкретен брояч, тарифа, инженерна спецификация или доставчикова цитирана цена.
-
Експортирайте данните за натоварването с интервал от 15 минути
Получете поне 12 месеца временни kW показания от брояча, SCADA системата или потребителя портала на електроснабдителя. Съгласувайте интервала за усредняване според действителния интервал, използван от електроснабдителя, ако той се различава от 15 минути. Съгласувайте временни маркери, промени за лятно часово време, липсващи данни и граници между обекта и брояча спрямо месечните сметки.
Месечните или годишните суми в kWh са полезни за проверка на пълнотата на данните, но не позволяват да се идентифицират събитията с високо натоварване, които трябва да бъдат покрити от батерия.
Изход: чист набор от данни за интервално натоварване и приложимата тарифа на електроснабдителя.
-
Идентифицирайте събитията с високо натоварване
За всеки фактуриран период определете максималното фактурирано натоварване и всеки интервал над предложената граница за намаляване на пиковото натоварване. Запишете мощността, продължителността, часа от денонощието, сезонните модели и времето за възстановяване между събитията.
Продължителност от 30–90 минути и 18–22 събития на месец могат да бъдат полезни примерни входни данни, но не са универсални фабрични характеристики. Проверете дали пропуснато събитие нулира максималния месечен лимит и дали тарифният механизъм свързва сметката с предходните месеци.
Изход: разпределение на върховата мощност × продължителност × честота, плюс възможности за зареждане.
-
Задайте целевото намаляване на мощността и продължителността.
Определете колко kW собственикът иска да премахне и колко дълго трябва да продължи това намаляване. Системата за преобразуване на мощност (PCS) изисква достатъчен AC изход; клетките и DC веригата също трябва да осигуряват необходимия ток през целия работен диапазон на напрежение.
Примерът цели намаляване от 850 kW до 550 kW в продължение на 45 минути. Проверете C-степента на клетките, ограниченията на PCS, температурното намаляване и резервния SOC, преди да използвате тази цел в прогноза за спестявания.
Изход: целева AC мощност за намаляване (kW), продължителност на събитието и изпълнима мощностна обвивка.
-
Изчислете необходимата енергия за разряд и номиналната капацитетност.
Доставена променлива токова енергия (kWh) = целево намаляване (kW) × продължителност (h)
Номинална постоянна токова капацитетност = доставена променлива токова енергия ÷ (част от използваемата SOC × ефективност при разреждане × запазване през проектната година) При променлив връх се сумират необходимата мощност при разреждане × продължителност на интервала за цялото събитие. Предвиждайте допълнително потребление от помощни системи извън посочените граници на ефективност и всяка отделно заделена резервна енергия.При равномерно събитие: 300 kW × 0,75 h = 225 kWh доставени на променливотоковата товарна верига. Комбинираният коефициент за използваема доставка от 0,90 дава предварителното изчисление 300 kW × 0,75 h ÷ 0,90 = 250 kWh .
Този коефициент 0,90 не е автоматично ефективност на цикъла напред-назад. При 90 % използваем диапазон на SOC, 96 % ефективност при разреждане и 100 % първоначално запазване изискването е 225 ÷ (0,90 × 0,96 × 1,00) = 260,4 kWh . При 85 % запазване спрямо проектната година тя става приблизително 306,4 kWh, освен ако не е планирано увеличение или по-малка цел за разпределение.
Ефективността на цикъла „напред-назад“ (RTE) се изчислява като отношение на изходящата енергия към входящата енергия. При RTE от 90 % доставянето на 225 kWh изисква 250 kWh зарядна енергия; това само по себе си не определя номиналния капацитет на батерията. [2]
Изход: използваема AC енергия, номинален DC капацитет и изисквания към зарядната енергия – отделно дефинирани.
-
Изчислете годишната спестена сума от таксата върху максималното потребление
Годишната спестена сума от таксата върху максималното потребление = сборът от намалението във всеки месец на фактурираните kW × тарифата за таксата върху максималното потребление за същия месец
Опростен метод с постоянна ставка: намалени фактурирани kW × $/kW/месец × 12За 300 kW потвърдено намаление на фактурираното максимално потребление всеки месец при тарифа $18/kW/месец: 300 × $18 × 12 = $64 800/година . Тарифите от $10 до $30/kW/месец представляват диапазон за чувствителност в този случай, а не световен референтен стандарт за тарифи.
Използвайте пълните правила за фактуриране: множество компоненти на търсенето, временни прозорци, минимално фактурирано търсене, механизми за фиксиране (ratchets) и всеки нов връх при таксуване. Не умножавайте месечната спестена максимална мощност по броя на върховите събития.
Изход: годишни спестени такси за търсене, уравнени спрямо базовата линия и изпратените сметки.
-
Изчислете нетната спестена сума, срок за възстановяване на инвестициите и вътрешната норма на възвръщаемост (IRR) за 10 години.
Нетна годишна спестена сума = спестени такси за търсене + нетна спестена енергия + потвърдени други приходи − операционни разходи
Прост срок за възстановяване (в години) = нетна първоначална инсталирана стойност ÷ нетна спестена сума за първата година Този опростен метод предполага положителни и стабилни спестени суми. При променящи се парични потоци използвайте годината, в която натрупаната нетна парична стойност покрива инвестициите.Спестената енергия трябва да включва разходите за загуби при зареждане. Добавяйте приходи от отговор на търсенето или други източници само когато е потвърдено местното участие и задълженията за диспечериране; избягвайте двойно отчитане на една и съща енергия.
0 = − начална инвестиция + Σ [нетен паричен поток за година-t ÷ (1 + IRR) т ], за t = 1…10Използвайте модел на паричния поток по години за изчисляване на вътрешната норма на възвръщаемост (IRR), включващ поддръжка, мониторинг, застраховка, деградация, разширение и всяка остатъчна стойност. Уточнете дали резултатите са преди данъци, след данъци, непокрити или свързани с акционерния капитал; използвайте отделна дисконтова ставка за нетната настояща стойност.
Изход: прост и кумулативен срок на възвръщаемост, IRR на проекта за 10 години и документиран чувствителен случай.
04 / Следвайте числата
Разработен пример: система от 250 kWh за производствено предприятие среден размер
250 kWh е ориентировъчен етикет, а не одобрена конфигурация. Следният хипотетичен обект илюстрира изчислението. Пълният проект трябва независимо да отговаря и на изискването от 300 kW мощност, и на изискването от 225 kWh доставена енергия.
| Параметър | Стойност | Изисквани доказателства |
|---|---|---|
| Годишно електроенергийно потребление | 2 400 000 kWh | Сметки от електроснабдителя; тук са предположени |
| Максимален пиков спрос | 850 kW | данни от метър с интервал от 15 минути; тук са предположени |
| Средна продължителност на пиковете | 45 минути | Анализ на интервалните събития; предполага се тук |
| Честота на върховите събития | 18–22 на месец | брой за 12 месеца; предполага се тук |
| Целено намаляване на върховете | 300 КВ | Цел за собственика; изисква потвърждение на мощността |
| Целева продължителност на намаляването | 45 минути / 0,75 ч | Предполагаем профил на върха |
| Такса за търсене | 18 долара/кВт/месец | Приложим тариф; предполага се тук |
| Ефективност на цикъла променлив ток–променлив ток | 90% | Предположение за работна точка |
| Изисквана енергия за разреждане в променлив ток | 225 kWh | 300 kW × 0,75 h |
| Номинална капацитетна филтрация | ≈250 kWh | 225 ÷ 0.90 комбиниран коефициент на използваема доставка; виж по-долу |
От опростената оценка до спестяванията, скоригирани за загуби
Предполага се един цикъл на преместване на енергия всеки ден с 225 kWh изход в променлив ток на цикъл. Опросеният опростен разчет на маржовата разлика за този пример е:
Опростена комбинирана полза = 64 800 щ.д. + 12 318,75 щ.д. = 77 118,75 щ.д. ≈ 77 119 щ.д./година Този пример изчислява само цената на доставената енергия при разликата в цените. Още не се вземат предвид загубите на енергия по време на зареждане и разреждане или оперативните и поддръжни разходи.
За проверяемо изчисление приемете цена през часовете на ниско търсене от 0,10 щ.д./кВтч , а цена през часовете на високо търсене от 0,25 щ.д./кВтч и 90 % КПД при пренос от променлив ток към променлив ток . Тези хипотетични цени водят до същата разлика от 0,15 щ.д.:
Чиста спестена енергия = [(225 × 0.25 USD) − (250 × 0.10 USD)] × 365
= 11 406.25 USD/година
Обща спестена сума по сметките = 64 800 USD + 11 406.25 USD = 76 206.25 USD/година
И двата потока от приходи зависят от единствен възможен график за разпределение: той трябва да запазва енергия за всички пикови периоди по сметките, да възстановява заряда без увеличаване на измерената мощност и да осигурява предполагаемото ежедневно преместване на енергия. Едно и също разреждане може да намали както измерената мощност, така и таксите за енергия през пиковите периоди, но не може едновременно да задоволи две независими енергийни задължения. Предположението за 365 цикъла е отделно от предположението за 18–22 пикови събития месечно.
Довършете изчислението за възвръщаемост
За илюстрация само, приемете 300 000 USD обща инсталирана капиталистична инвестиция (CAPEX) за система, която може да изпълни разпределението, плюс 4 500 щ.д. годишно за всички експлоатационни разходи това е входен параметър за модела, а не оферта от JKESS. Предполага се липса на данъчни облаги, финансиране, тарифна ескалация, приходи от управление на търсенето, разходи за подмяна или крайна стойност; реалните проекти трябва да включат всички приложими от тези компоненти.
Прост срок на възвръщаемост = 300 000 щ.д. ÷ 71 706,25 щ.д. = 4,18 години
Закръглено; зависи от диспечерирането
Използвайки чистата спестена сума за първата година
Преди данъци, без заем
Чувствителността на IRR предполага коефициенти на запазване от първата до десетата година съответно 100 %, 98 %, 96 %, 94 %, 92 %, 90 %, 88 %, 86 %, 84 % и 82 % . Паричният поток за всяка година е равен на 76 206,25 USD × коефициента за тази година − 4 500 USD , изплащан в края на годината, след изразходването от 300 000 USD в нулевата година. Това дава IRR за 10-годишен период от приблизително 18.04%и интерполиран натрупан срок на възстановяване от 4,34 години .
Ограничение на модела: намаляващите приходи представляват анализ на чувствителността, а не симулация на разпределение
Илюстративният IRR мащабира и двата потока от приходи според коефициента на запазване за по-голяма прозрачност. Фактическото намаляване на търсенето може да е нелинейно: малко отклонение може да разкрие целия пиков разход по сметката. Повторете симулацията за разпределение по интервали за всяка година, преди да използвате тези резултати за вземане на инвестиционно решение. Никакви спестявания, проценти на запазване или доходи тук не са гарантирани.
Преглед на конфигурацията на JKESS: съгласувайте както kW, така и kWh
- Енергиен референтен параметър
- 1 бр. HV-BC250 главен + 16 × HV-B6U подчинени кутии, при условие че във всяка кутия има по 16 клетки LiFePO4: 256S. Това е референтна стойност за капацитета, а не препоръка за целевата мощност от 300 kW.
- Номинално изчисление
- 256 × 3,2 V = 819,2 V . При илюстративни клетки с капацитет 314 Ah: 819,2 V × 314 Ah ÷ 1000 = 257,23 kWh . Четири идентични кутии дават 64,31 kWh. Описанието на семейството „64–256 kWh“ е приблизително; потвърдете размерите и номиналния капацитет (Ah) на клетките.
- Опции за главен контролер
- HV-BC250: 200 A непрекъснат ток ; HV-BC150-100A: 100 A опция. Избиране според постояннотоковия ток и проверения работен напрежен диапазон. [3] [4]
- Подчинено BMS
- BMU-H5-16 , До активно балансиране 2 A . Спецификацията за стекиран комплект изброява ±0,005 V точност на измерване на напрежението на клетката; потвърдете ревизията на поръчания BMU и неговия технически паспорт. [5] [6]
- Системен обем
- 4–16 периферни кутии ; основен напрежен обем 80–1000 V DC . Фактическото напрежение на стека зависи от броя последователно свързани клетки и SOC на клетките. CAN/RS485 интерфейсите изискват проверено съответствие на протокола и граници на входа за PCS.
- Обхват на доставка
- Клетките не са включени. Клиентът набавя подходящи LiFePO4 клетки; пълният бюджет за системата трябва да включва PCS, интеграция и монтаж на обекта.
300 kW AC ÷ (819,2 V × 0,96) ≈ 381 A DC Изчислението на тока използва илюстративен коефициент на ефективност на разрядния път от 96 %. Проверете минималното работно напрежение и термичното намаляване на мощността, а не само номиналното напрежение.
Единичен стек с ток 200 A не може да осигури целевата мощност от 300 kW в примера. Също така той доставя само около 222,25 kWh AC при допусканията за 90 % използваем SOC и ефективност на разряда 96 %, което е малко по-ниско от целевите 225 kWh. Оценете проектирана архитектура с множество вериги или по-ниска цел за „стрипване“ (shaving), след което пресметнете отново инсталираната стойност и възвращаемостта. Множествените вериги изискват одобрена защита, разпределение на тока и координация с PCS; не предполагайте, че две вериги са достатъчни за целия работен диапазон на напрежението.
05 / Разберете чувствителностите
Седемте променливи, които определят дали вашият проект ще се възстанови
-
Променлива 01
Абсолютната такса за търсене
При еднакво поддържано намаляване на фактурираното търсене, таксата от 30 $/кВт/месец води до три пъти по-големи спестявания от таксата от 10 $/кВт/месец. Времето за възстановяване е три пъти по-късо само ако спестяванията от търсенето са единствената полза и всички други фактори са равни. Използвайте действителния тарифен план на обекта, включително сезонните и зависещите от времето на използване компоненти на търсенето, а не регионален среден показател.
-
Променлива 02
Продължителност на пика
Плоско събитие от 15 минути изисква една осма от енергията, необходима за двучасово събитие при еднаква мощност за намаляване на пика. Интегрирайте натоварването над целевия праг през последователни интервали: единичното максимално показание не може да опише продължителен пик. По-кратките събития могат да повишат стойността на всеки инсталиран кВтч, стига батерията и системата за управление на мощността (PCS) да могат да доставят необходимата мощност в кВт.
-
Променлива 03
Честота на пиковете и възможности за презареждане
Двадесет събития на месец налагат различни изисквания за пропускана способност и зареждане в сравнение с пет. Месечните такси за максимално теглене не умножават спестяванията по брой събития: едно непрегледано събитие може да определи цялата сметка. В този пример се приема предположението за 18–22 събития/месец, докато ежедневното преместване на енергия изисква отделна проверка на времето за зареждане и наличния SOC.
-
Променлива 04
Ефективност на цикъла зареждане-разреждане
При същия изходен AC ток намаляването на RTE от 90 % до 85 % увеличава необходимата енергия за зареждане с 90 ÷ 85 − 1 = 5,88 %. Това е намаляване с пет процентни пункта и не означава директно увеличение с 5,88 % на номиналния капацитет на батерията. При проектирането използвайте отделни коефициенти за ефективност при разреждане и използваем SOC, а също включете в разходите за енергия ефектите от температурата, C-стойността и допълнителните натоварвания.
-
Променлива 05
Кривата на запазване на капацитета
Илюстративната финансова чувствителност използва 92 % запазване през 5-ата година и 88 % през 7-ата година. Това са предположения, а не типични гаранции за сервизно обслужване. Използвайте цикличните и календарните данни за остаряване от избраните клетки, работните условия и гарантирания обем на преработката; изпълнете отново изчислението за максимално покритие, тъй като малък дефицит на енергия може да окаже значително въздействие върху сметката при максимална консумация.
-
Променлива 06
Разликата между цената на енергията в пиков и в непиков период
Преди загубите разликата от 0,25 долара/кВтч генерира пет пъти по-голяма стойност от енергийното преместване в сравнение с 0,05 долара/кВтч при един и същ изходен обем. След загубите имат значение както цената при зареждане, така и цената през периода на разреждане. Зареждането може също да породи такси за максимална мощност, а резервните или пиковите функции за намаляване на товара могат да намалят количеството енергия, достъпно за ежедневна арбитражна търговия.
-
Променлива 07
Монтажна стойност и финансиране
Цената на пълната система: клетки, комплекти за управление на батерии (BMS), преобразуватели за постояннотокови системи (PCS), системи за управление на енергията (EMS), корпуси, охлаждане, инсталация, защита, пускане в експлоатация и свързване. Модуларният пилотен проект може да разпредели разходите по етапи, но инсталираната цена не е непременно линейна спрямо броя на модулите. Оценете паричния поток от проекта без заеми отделно от паричния поток на собствения капитал, финансиран чрез заем, данъците и стимулите.
06 / Подготовка за инвестиционния комитет
Как да направите модела си за възвръщаемост на инвестициите (ROI) устойчив на проверката от страна на финансовия директор (CFO)
| Какво ще попита финансовият отдел | Слаб отговор | Обоснован отговор |
|---|---|---|
| Откъде идват спестяванията? | „По-ниски сметки за електрическа енергия.“ | 64 800 долара годишно условни спестявания от търсенето плюс 11 406,25 долара годишно спестявания от енергия, скоригирани за загуби; 12 319 долара е само опростено илюстриране на разликата. |
| Как можем да проверим това? | „Доставчикът казва така.“ | Съгласувайте симулацията на интервални данни за 12 месеца с действителните сметки, след което запазете базовата линия и изчисленията за разпределяне на сметките. |
| Ще ли функционира година 5 по същия начин? | „Има 10-годишна гаранция.“ | Използвайте договорената крива на запазване и повторете разпределянето. Тази чувствителност предполага запазване от 92 % през година 5; това не е гаранционно твърдение. |
| Има ли скрити разходи? | „Почти никакви.“ | Илюстрацията предвижда бюджет от 4500 долара годишно или 1,5 % от капитала от 300 000 долара за поддръжка и експлоатация (O&M). Заменете го с детайлизирани разходи за поддръжка, наблюдение, застраховка, допълнителна енергия и разширение. |
| Какво става, ако натоварването се промени? | „Трябва да е наред.“ | Повторно анализирайте измерената търсеност. Прегледайте разширението от 4 на 16 кутии спрямо напрежението, тока, защитата, състоянието на клетките и разходите за инсталация на PCS. |
| Каква е възвращаемостта при неблагоприятен сценарий? | „Около четири години.“ | При $14/kW/месец и КПД на преобразуване на енергия (RTE) 85 % същата цел за разпределение дава проста възвращаемост за първата година от 5,28 години. Това не е гранична стойност за най-лошия случай: пропуснати върхове или нова търсеност за зареждане могат да отстранят значителна част от ползата. |
За илюстрацията при неблагоприятен сценарий годишната нетна спестена сума е (300 × $14 × 12) + [(225 × $0,25) − (225 ÷ 0,85 × $0,10)] × 365 − $4500 = $56 769,49. $300 000 ÷ $56 769,49 = 5,28 години. Това предполага постоянство на мощността, доставената енергия и годишното разпределение; отделната чувствителност към деградация не се взема предвид.
07 / Избягвайте повтарящите се грешки
7 грешки при моделиране на ROI, които унищожават IRR на проекта
-
Грешка 01
Размер на системата, базиран на годишното потребление на електроенергия
Годишното количество киловатчасов е обща сума, а не график за разпределение. Умножаването ѝ по разликата в цените на енергията предполага количество преместена енергия, което батерията може никога да не достави. Това може да доведе до прекомерно голям размер или преувеличени спестявания; посоката и мащабът на грешката зависят от действителната натовареност и тарифата.
-
Грешка 02
Игнориране на продължителността на пиковете
Енергията, необходима за намаляване на фиксирано количество мощност в продължение на два часа, е осем пъти по-голяма от тази, нужна за 15 минути. Записвайте цялото събитие, а не само максималните 850 kW. Определяйте броя на модулите едва след като проверите използваемата енергия, минималния SOC и възможността за няколко пика преди следващото презареждане.
-
Грешка 03
Бъркане на мощното преобразуване (PCS) с енергийната капацитетност на батерията
Мощността на PCS в kW управлява AC преобразуването; енергийният капацитет на батерията в kWh определя продължителността, ограничена от тока на клетките и BMS. Струкура от около 257 kWh не осигурява автоматично 300 kW. При 819,2 V и 200 A DC мощното е приблизително 163,8 kW преди загубите при преобразуване.
-
Грешка 04
Използване на лабораторната най-добра ефективност или неправилно определение на ефективността
Най-добрата точка на стойност, например 95 %, може да не описва целевия цикъл на работа. Използвайте RTE в работна точка за загубите при зареждане и енергийния арбитраж; използвайте ефективността по пътя на разреждане, полезната SOC и запазването за номинално размериране. Ясно посочете дали са включени потреблението на вентилатор, охлаждане, резервен режим и други помощни разходи.
-
Грешка 05
Игнориране на деградацията през инвестиционния хоризонт
Предположението за 100 % капацитет през целия период от десет години може да преувеличи покритието на по-късните върхове и енергийния пропуск. Деградацията започва преди седмата година и не е задължително да следва универсален линеен модел. Приложете гарантирания и моделиран криви на запазване и определете цената на евентуални подмяни или разширения, необходими за поддържане на диспечерирането.
-
Грешка 06
Пропускане на разходите за О&М, мониторинг и интеграция
Цитирането за BMS комплект не е инсталираната стойност на функциониращ проект за съхранение. Включете клетките, PCS, работите на площадката и пускането в експлоатация в CAPEX, след това предвидете бюджет за поддръжка, мониторинг, застраховка и допълнителна енергия. Годишното отчисление за О&М от 1–2 % е само чувствителност; общата стойност през целия жизнен цикъл силно зависи от това какво е включено.
-
Грешка 07
Игнориране на тарифните прозорци и двойно отчитане на услуги
Моделирайте действителния интервал за усредняване, периодът за фактуриране, времевите прозорци за тарифи според употребата, механизми за фиксиране на максималната мощност и всички правила за съвпадащи върхове. Реалновременното ценообразуване на енергия не е същото като таксуването по максимална мощност. Оценявайте зареждането и всички натрупани услуги заедно, за да не се анулира моделираният ефект поради нов връх при импорт или конфликтно задание за диспечериране.
08 / Стъпково увеличаване на капацитета въз основа на доказателства
Как модулната архитектура подобрява ROI на проекта
Модулността може да подобри времевите рамки за капиталистични разходи и да улесни ученето от реалните експлоатационни данни. Тя не гарантира по-ниска инсталирана стойност или автоматично разширение. Сравнете пълния проект, обхвата на инсталацията и паричния поток през целия жизнен цикъл за всяко предложение.
| Размер | Предложение за контейнер с фиксиран размер | Модулно предложение на JKESS |
|---|---|---|
| Начална инвестиция | Предложението за фиксиран размер може да изисква закупуването на цялата цитирана мощност веднага. | Четири-кутиен пилотен проект с приблизително 64 kWh може да осъществи стъпково инвестиране в клетки и комплект, ако напрежението и мощността му отговарят на приложението. |
| Разходи за разширяване | Може да изисква допълнителен контейнер или специфична за доставчика модернизация. | Добавете одобрени подчинени кутии в рамките на поддържания диапазон; включете всички промени, свързани с PCS, защита, кабели и пускане в експлоатация. |
| Период на валидиране | Инсталация с пълен размер валидира цялата ѝ работна конфигурация. | Пилотен проект от 3 до 6 месеца може да потвърди избраните предположения; сезонното поведение може да изисква по-дълго наблюдение. |
| Ефективност на капитала | По-голям капитал може да бъде заделен, преди да са тествани предположенията за натоварване. | Стадиалните покупки могат да запазят капитала, въпреки че повтарящата се интеграция и фиксираните разходи могат да увеличат разходите на кВтч. |
| Контрол на риска | Промяната на размера зависи от първоначалния дизайн и наличните опции на доставчика. | Измерените данни могат да насочват разширяването, при условие че са спазени ограниченията за напрежение, ток, съвместимост на батериите и гаранция. |
Преходът от 4 към 16 серийно свързани батерийни блока променя както номиналното напрежение, така и енергията. При 3,2 V на клетка и 16 клетки на блок примерът с четири блока има номинално напрежение 204,8 V, а примерът с шестнайсет блока — 819,2 V. Потвърдете, че избраният PCS може да работи в рамките на целевите пилотна и окончателна конфигурации, преди да се ангажирате със стадиално набавяне.
09 / Бързи отговори
Често задавани въпроси
Защо не мога да изчисля ROI за C&I батерийно съхранение въз основа на годишната си сметка за електричество?
Годишното потребление на електрическа енергия измерва общата енергия в кВтч; то не показва времето, продължителността или големината на пиковете на търсенето, които трябва да се регулират чрез натрупване. Използвайте поне 12-месечни интервални данни за товара с интервала за фактуриране на тарифата, обикновено 15 минути, заедно с приложимата тарифа. Годишните оценки в кВтч могат да преувеличават спестяванията, но универсално установен диапазон от 30–80 % преувеличение не съществува; този диапазон е илюстративна чувствителност в настоящата статия.
Какво представлява таксата за максимално търсене и защо тя доминира върху ROI на складовете за енергия в комерсиалния и индустриалния сектор?
Таксата за максимално търсене се начислява върху доставената мощност, обикновено в долари за кВт на фактурен период, отделно от потреблението на енергия. Много тарифи използват най-високото средно търсене през определен интервал, често 15 минути, с допълнителни временни прозорци или механизми за фиксиране. Където тези такси представляват 30–50 % от фактурата на обекта, надеждното намаляване на пиковете може да бъде основен източник на стойност за системите за натрупване на енергия, но спестяванията от таксата за максимално търсене възникват само при намаляване на търсенето, дефинирано като такова в тарифата.
Как изчислявам необходимата батерийна мощност за намаляване на таксата за търсене?
Първо изчислете подадената променлива-токова енергия: 300 kW × 0.75 h = 225 kWh. След това разделете на частта от полезната SOC, ефективността по пътя на разреждане и запазването на капацитета през проектната година; при 90 % полезна SOC, 96 % ефективност при разреждане и 100 % първоначално запазване номиналният капацитет е 260,4 kWh. Ускореният метод 300 kW × 0.75 h ÷ 0.90 = 250 kWh е валиден само ако 0.90 представлява комбинирания коефициент за полезна доставка, а не просто ефективността на цикъла напред-назад. Проверете отделно тока на батерията, минималното работно напрежение и мощното ниво на PCS.
Каква ефективност на цикъла напред-назад трябва да използвам в моя модел за ROI?
Използвайте измерена или гарантирания ефективност на цикъла променлив ток–променлив ток при очакваната натовареност, температура и диапазон на степента на зареждане (SOC), като се посочи ясна граница за допълнителните натоварвания. В настоящата статия се приема 90 % като базово предположение и 85–92 % като диапазон за чувствителност, а не като гаранция за продукт. В годишната технологична база за търговски системи за съхранение от 2025 г. се използва 85 % като представително предположение за моделиране. Общата ефективност на цикъла определя енергията за зареждане и загубите при арбитраж; тя сама по себе си не е фактор за определяне на номиналния капацитет на батерията.
Какво влияние оказва деградацията на батерията върху рентабилността след 10 години?
Използвайте избраната клетка и системна гаранция, очаквания обем на цикли, температура и диапазон на SOC, за да построите крива на използваемия капацитет за всяка година. Изпълнете отново разпределението за всяка година или включете план за допълнително увеличаване с оценена цена; спестяванията от такса за максимално натоварване могат рязко да намалеят, ако системата вече не може да покрие критичен пик. Илюстративната крива на запазване тук намалява от 100 % през първата година до 82 % през десетата година и не представлява гаранция на JKESS нито универсална крива на деградация.
Какъв е реалистичният период за възстановяване на инвестициите за проект за батерийно съхранение за търговски и индустриални цели?
Няма универсален комерсиален период за възстановяване на инвестициите за батерийно съхранение. В илюстративния случай от тази статия, инсталираната стойност от 300 000 щ.д. разделена на чистата годишна спестена сума от 71 706,25 щ.д. дава прост период за възстановяване от 4,18 години; публикуваната графика на намаляващите парични потоци дава приблизително 4,34 години кумулативен период за възстановяване. Тези цифри зависят от постигането на предвидените режими на използване и тарифни спестявания и не представляват оферта или прогноза за отделен JKESS модул. Изчислете собствения си резултат, като използвате инсталираната стойност, чистите годишни парични потоци, деградацията и местните правила за фактуриране.
Как да проверя допусканията си за възвращаемост на инвестициите, преди да се ангажирам с пълна система?
Правилно проектиран четирикутиев пилотен проект с капацитет от приблизително 64 kWh може да тества контролите, мониторинга и избрани върхови събития преди по-голямо развертване. Сравнете измерените резултати с интервалните данни от симулациите за период от 3–6 месеца, след което проверете всички сезони и производствени модели, които пилотният проект не е обхванал. Валидирайте напрежението и тока на пилотния проект спрямо PCS и не екстраполирайте директно неговата мощност за намаляване на върховете към цялото предприятие. Разширяването изисква прегледан проект и съвместими условия на клетките, защитни и контролни настройки.
Какви допълнителни приходни потоци могат да подобрят ROI на C&I съхранението?
Възможната допълнителна стойност включва отговор на променящото се търсене, по-голямо собствено потребление на слънчева енергия, избягнати загуби поради прекъсвания и – когато е приложимо – допълнителни услуги. Проверете достъпа до програмата, правилата за уреждане на разликите, задълженията за наличност и разходите за резервирана енергия, преди да включите всеки един от тези елементи. Моделирайте всички услуги в един график за диспечериране, за да не се ангажират едни и същи кВтч, кВ или резерви два пъти. Трактайте избягнатите загуби поради прекъсвания като очаквана икономическа стойност, а не като гарантирани спестявания в сметката за електроенергия.
Предоставя ли JKESS поддръжка за моделиране на ROI за B2B клиенти?
JKESS предлага инженерна поддръжка при избора на главни батерийни кутии, включително HV-BC250 200 A и HV-BC150-100A 100 A, както и комплекти от второстепенни батерийни кутии като HV-B6U. Модулният концепт поддържа 4–16 второстепенни кутии, което съответства приблизително на 64–256 kWh, в зависимост от избраните клетки, и активно балансиране с ток 2 A. Споделете данни за натоварването по интервали, тарифни подробности и зададени граници за напрежение/ток за преглед на конфигурацията. Батерийните клетки, изборът на PCS, разходите за интеграция и финансова модел, проверена независимо, остават част от пълния обхват на проекта.
Какво влияние има активното балансиране върху дългосрочния ROI?
Активното балансиране преразпределя заряда между клетките и може да намали ограничението за използваемата енергия, предизвикано от дисбаланс между клетките. JKESS BMU-H5-16 осигурява активно балансиране до 2 A, но балансирането не обръща необратимото остаряване на клетките и не гарантира определен процент запазване на капацитета. Включвайте неговата полза само там, където тя е потвърдена чрез измерена използваема мощност и приложимите експлоатационни условия. Финансовите модели все още трябва да включват деградация, поддръжка и всякаква планирана замяна или разширение на клетките.
Нуждаете ли се от помощ при създаването на защитима ROI-модел за вашия проект за складиране на енергия за търговски и индустриални цели (C&I)?
Споделете данните си за натоварването на всеки 15-минутен интервал с нашия инженерен екип. Ще ви помогнем да свържем пиковите събития с модулна BESS-конфигурация — започвайки от пробен проект с капацитет около 64 kWh, чиито напрежение и мощност отговарят на вашето приложение, и разширявайки системата постепенно, докато вашите данни потвърдят бизнес случая.
Поискайте персонализирана оферта →