JKESS Engineering Insights
Úložiště energie c&i
Návrh systému akumulace energie pro komerční a průmyslové aplikace: Proč analýza zátěže předchází určení kapacity baterie
Většina zákazníků se ptá: „Kolik kWh potřebuji?“ Lepší otázka zní: „Jaký provozní problém řeším?“ Zde je pětikrokový pracovní postup, který inženýři používají ještě před tím, než určí kapacitu jediné baterie.
Klíčové poznatky
- Prvním krokem při určování velikosti BESS není výpočet kWh. Je to odpověď na následující otázku: jaký provozní problém musí tento systém vyřešit?
- zatěžovací data v 15minutových intervalech jsou základem návrhu. Pouhá roční spotřeba elektřiny nestačí k přesnému dimenzování systému.
- Analyzujte časování, velikost a délka špičkové zátěže společně: snížení špičky určuje výkon v kW, zatímco doba trvání události rovněž určuje požadovanou kapacitu v kWh.
- Architekturu odvoďte z požadavků na výkon: nejprve stanovte výkon PCS, poté počet jednotek bateriových boxů ve slave režimu (4–16 kusů) , a nakonec kapacitní třídu 64–256 kWh popsanou v tomto článku.
- Zvýšení kapacity baterie neznamená vždy řešení problému – úzkým místem může být výkon při vybíjení, nikoli uložená energie.
01 / Začněte s provozním cílem
Nesprávná první otázka
V počáteční fázi cenové nabídky projektu komerčního a průmyslového (C&I) systému akumulace energie (BESS) často kupující klade otázku: „Kolik kWh ukládací kapacity potřebuji?“ Zní to rozumně, avšak tuto otázku nelze správně zodpovědět, dokud není vyřešena zásadnější otázka: „Jaký provozní problém má tento systém vyřešit?“
Snížení poplatků za špičkový odběr, zvýšení vlastní spotřeby solární energie, zajištění záložního napájení a účast na řízení poptávky klade na systém různé požadavky na výkon a energii. Systém pro vyrovnání špiček a systém pro záložní napájení mohou mít stejnou celkovou kapacitu, avšak vyžadují velmi odlišné hodnoty výkonu konverzního systému (PCS), dobu vybíjení a strategie cyklování.
Přeskočení analýzy zátěže a přímý přechod k cenovým nabídkám na vybavení je běžnou chybou v rané fázi projektů pro průmyslové a komerční (C&I) úložiště energie. Může vést k nadměrné kapacitě, která snižuje návratnost investic, nebo k nedostatečné výkonové kapacitě při vybíjení, čímž zůstanou špičkové požadavky na výkon téměř beze změny.
Nejprve definujte provozní problém. Poté stanovte rozměry hardwaru.
02 / Stanovení návrhového základu
Pětikrokový pracovní postup pro analýzu zátěže
Následující pracovní postup stanovuje návrhový základ ještě před výběrem vybavení. Výstup každého kroku přímo omezuje konfiguraci systému, která následuje.
| STEP | Co děláte | Požadovaná data | Výstup, který omezuje návrh systému |
|---|---|---|---|
| Krok 01 Definice provozního problému | Identifikujte konkrétní cíl: vyrovnání špiček zátěže, vlastní spotřeba solární energie, záložní napájení nebo řízení poptávky. | Struktura účtu za energii, frekvence výpadků, profily solární výroby a posuny výroby. | Provozní režim: denní cyklování, záložní režim nebo hybridní strategie. |
| Krok 02 Extrahovat data o zatížení s intervaly 15 minut | Exportovat nejméně 12 měsíců dat o zatížení s intervaly 15 minut z elektroměru nebo ze systému pro dozor a řízení (SCADA). | data o výkonu v kW s intervaly 15 minut a odpovídající tarifní období. | Časování a délka špičkového zatížení. |
| Krok 03 Identifikovat špičkové události a jejich délku | Měřit frekvenci špičkových událostí, průměrnou délku a úroveň špičkového výkonu. | Špičkový výkon v kW, délka v minutách a frekvence událostí. | Minimální požadovaný výkon PCS (kW) a minimální doba vybíjení (min). |
| Krok 04 Vypočítat požadavky na energii versus výkon | Převést cílové snížení špičkového výkonu na samostatné požadavky na energii (kWh) a výkon (kW). | Cílové snížení v kW, cílová doba trvání a předpoklady ohledně účinnosti cyklu. | Zda systém omezuje energie, výkon nebo obojí. |
| Krok 05 Určit velikost architektury baterie | Použít požadavky na výkon a energii k výběru hlavní řídící skříně a počtu podřízených bateriových skříní. | Výkon PCS, kapacita systému a rozsah provozního napětí. | Počet podřízených skříní (4–16 kusů) a třída kapacity systému (64–256 kWh), podléhající schválení konfigurace. |
Na menších obrazovkách posuňte tabulku horizontálně, abyste přečetli všechny sloupce.
Tento pracovní postup platí pro projekty C&I za měřicím zařízením. Projekty před měřicím zařízením a síťové projekty na velkou škálu se řídí jiným postupem.
03 / Oddělit kWh od kW
Uzavřený energetický kanál versus uzavřený výkonový kanál: Co omezuje váš systém?
Požadavek na dlouhodobé ukládání energie
Omezeno energií
- Typický příznak
- Špičková zátěž trvá dlouhou dobu – v tomto ilustrativním srovnání déle než 2 hodiny.
- Požadavek
- Cíl vyrovnání špiček vyžaduje významné množství energie v kWh.
- Směr návrhu
- Zvyšte počet podřízených bateriových boxů prostřednictvím potvrzeného návrhu rozšíření v sérii nebo paralelně.
- Typické aplikace
- Vlastní spotřeba solární energie a vyrovnání špiček po dlouhou dobu.
- Ilustrativní konfigurace
- 1 hlavní + 8–16 podřízených boxů
kapacitní třída 128–256 kWh
Hlavní poznatok: Zaměřte se především na rozšíření kapacity baterie a zároveň ověřte celý rozsah napětí a výkonu.
Požadavek na krátkodobý výkon
Omezeno výkonem
- Typický příznak
- Špičkové zátěže jsou krátké, ale intenzivní – v tomto ilustrativním srovnání trvají méně než 30 minut.
- Požadavek
- Je vyžadován vysoký vybíjecí výkon, avšak celkový požadavek na energii je relativně malý.
- Směr návrhu
- Posuďte hlavní řídicí box s vyšším proudem (100 A oproti 200 A) spolu s napětím baterie a schopnostmi PCS.
- Typické aplikace
- Snížení poplatků za špičkový odběr a záložní napájení po krátkou dobu.
- Ilustrativní konfigurace
- 1 hlavní + 4–6 podřízených boxů + 200 A hlavní
kapacitní třída 64–96 kWh
Hlavní poznatok: Hodnota proudu je důležitá, ale využitelný výstupní výkon je nutné ověřit současně z napětí, proudu a omezení PCS.
Uvedené doby trvání a konfigurace jsou pouze ilustrativní vzory, nikoli ověřené prahové hodnoty pro výběr. Pro konkrétní projekt je nutné ověřit jak výkon, tak energii.
Před nákupem identifikujte skutečné omezení. Hlavní jednotka s proudem 200 A se čtyřmi podřízenými jednotkami (přibližně 64 kWh) není automaticky vhodnější pro vyrovnávání špičkového zatížení s vysokým výkonem než hlavní jednotka s proudem 100 A a šestnácti podřízenými jednotkami (přibližně 256 kWh). Vyšší proud neznamená nutně vyšší výkon, pokud se liší napětí systému.
04 / Proveďte výpočty
Od dat zatížení k konfiguraci systému: řešený příklad
Následující simulovaná středně velká továrna ukazuje, jak se profil zatížení promění v požadavek na dimenzování. Vstupní hodnoty pocházejí z dodaného krátkého popisu článku; nejde o naměřené výsledky z reálné instalace u zákazníka.
| Parametr | Hodnota | Zdroj / Základ |
|---|---|---|
| Roční spotřeba elektřiny | 2 400 000 kWh | Účty za energii |
| Maximální špičkové zatížení | 850 kW | údaje po 15 minutách |
| Průměrná délka špičky | 45 minut | údaje po 15 minutách |
| Četnost špičkových událostí | 18 až 22 za měsíc | analýza dat za 12 měsíců |
| Cílové snížení výkonu | 300 KW | Cíl majitele |
| Délka cílového snížení | 45 minut | Přizpůsobeno délce špičky |
| Požadovaná energie při vybíjení | 225 kWh | 300 kW × 0,75 h |
| Celková účinnost systému v režimu nabíjení–vybíjení | 90% | Referenční předpoklad uvedený v krátkém popisu |
| Ilustrativní odhad jmenovité kapacity | ≈250 kWh | 225 ÷ 0,9; předpoklad vyžaduje přezkoumání |
Aritmetika ze zdrojového krátkého popisu / předběžná dovolená hodnota
300 kW × 0,75 h ÷ 0,9 = 250 kWh
Výraz 300 kW × 0,75 h stanovuje cílovou vybavenou energii 225 kWh. Použití faktoru 90 % uvedeného v zadání dává 250 kWh, avšak nepotvrzuje předpoklad kapacity ani nedokazuje, že navrhovaný hardware dokáže dodat výkon 300 kW.
Odvození konfigurace
- Energetické požadavky: Dodání výkonu 300 kW vyžaduje napájecí střídač (PCS) s minimálním jmenovitým výkonem 300 kW a trvalý proud na straně baterie odpovídající výkonu 300 kW děleno provozním napětím systému.
- Výpočet energie: Přibližně 16 podřízených boxů odpovídá odhadu 250 kWh uvedenému v původním zadání za předpokladu daných parametrů článků: 16 × 16S × 3,2 V × 314 Ah ≈ 257 kWh . Tato hodnota představuje jmenovitou energii, nikoli ověřenou využitelnou energii.
- Nominální napětí: Šestnáct boxů zapojených sériově dává 256S × 3,2 V ≈ 819,2 V . Tato jmenovitá hodnota leží v rozsahu 80–1000 V uvedeném v zadání; to však nezaručuje kompatibilitu v celém provozním rozsahu napětí.
- Závěr návrhu: Výpočet jmenovité energie je blízko předběžného cíle, avšak navrhovaná konfigurace s jedním řetězcem 200 A neprochází kontrolou výkonu 300 kW. Tento příklad nelze klasifikovat pouze jako omezený energií ani uvolnit jako kompletní konfiguraci bez přepracování a revize.
05 / Vyhněte se drahým předpokladům
5 chyb při dimenzování, které ničí IRR projektu
Vnitřní míra návratnosti (IRR) závisí na přizpůsobení investice provoznímu problému. Tyto pět zjednodušujících postupů se vyhnete, než požádáte o konečnou cenovou nabídku systému.
1. Odhad kapacity systému na základě roční spotřeby elektřiny
Roční spotřeba elektřiny je celková energetická hodnota, zatímco vyrovnání špiček reaguje na události požadavku trvající 15 minut . Použití ročních kWh jako zkratky pro kapacitu může požadavek výrazně nadhodnotit a vést k nadměrné investici.
2. Ignorování délky špičky
Špička o výkonu 850 kW trvající 15 minut a stejná špička trvající 2 hodiny znamenají osminásobný rozdíl v energii pokud se stejný cíl snížení uplatňuje po celou dobu. Bez analýzy délky nelze správně určit počet podřízených bateriových boxů.
3. Zaměňování výkonu PCS za kapacitu baterie
Jmenovitý výkon PCS je omezením výkonu; kapacita baterie pomáhá určit, jak dlouho lze tento výkon udržet. Navrhujte je odděleně a ověřte, že napěťová a proudová omezení baterie podporují jmenovitý výkon PCS. Jedno číslo nemůže popisovat zároveň kW i kWh.
4. Podcenění dlouhodobého dopadu nerovnováhy mezi články
Nerovnováha mezi jednotlivými články může postupně snižovat využitelnou kapacitu baterie. Zaměřte se spíše na vyvážecí schopnost systému řízení baterie (BMS) než na předpoklad, že původní jmenovitá kapacita bude vždy plně k dispozici.
Poznámka k důkazům: Ve zdrojovém shrnutí je uvedeno, že bez dostatečného vyvážení dojde do 5. roku k poklesu využitelné kapacity o 10–15 %. Žádná podporující zkušební zpráva ani provozní podmínky nebyly poskytnuty; tento procentuální údaj není prezentován jako ověřený výkonový údaj JKESS ani jako návrhová záruka.
5. Postup zpět od zařízení k požadavkům zátěže
Nejprve vybrat zařízení dodavatele a poté se snažit „přizpůsobit“ zátěž jeho specifikacím obrací logiku návrhu. Správná posloupnost je analýza zátěže → požadavky na výkon a energii → konfigurace systému.
06 / Shromáždit správné vstupy
Odkud získat potřebná data
| Typ dat | Jak jej získat | Na co se zaměřit |
|---|---|---|
| zatěžovací data v 15minutových intervalech | Exporty z elektroměrů, systémy SCADA nebo zákaznický portál dodavatele energie. | Použijte alespoň 12 měsíců dat, abyste pokryli sezónní kolísání. |
| Struktura poplatku za výkon | Účty od dodavatele energie a oficiální tarifní plán dodavatele. | Zkontrolujte časové okno pro výpočet poplatku za výkon a zjistěte, zda se poplatek účtuje měsíčně, denně nebo v reálném čase. |
| Profil výroby solární energie | Platformy pro monitorování střídačů a data o ozáření. | Při hodnocení akumulace energie spojené se solárními elektrárnami překryjte profily výroby a zátěže. |
| Četnost a délka výpadků | Zprávy o spolehlivosti veřejné sítě a interní záznamy výpadků zařízení. | Tyto záznamy použijte k posouzení hodnoty záložního napájení. |
07 / Praktické otázky týkající se dimenzování
Často kladené otázky
01Proč nelze dimenzovat bateriový systém na základě roční spotřeby elektřiny?
Roční spotřeba je celková energie (kWh), ale BESS reaguje na krátkodobé události výkonu (špičkový výkon v kW). Zařízení se stejnou roční spotřebou může mít velmi odlišné špičkové profily v závislosti na pracovních směnech, pořadí zapínání zařízení a zátěži systémů VZT. Dimenzování na základě roční spotřeby v kWh obvykle nadhodnocuje požadovanou kapacitu a snižuje IRR projektu.
02Kolik historických dat o zátěži je potřeba pro správné dimenzování BESS?
Minimálně 12 měsíců dat s intervaly po 15 minutách. Tato data zachycují sezónní kolísání jak spotřeby energie, tak špičkového výkonu. U zařízení, u nichž došlo k významným změnám v provozu – například zavedení nových výrobních linek nebo rozšíření areálu – zvažte 24 měsíců dat. Měsíční účty za energii nestačí, protože agregují události špičkového výkonu v 15minutových intervalech, které je účelem BESS řešit.
03Jaký je rozdíl mezi projekty BESS omezenými energií a projekty BESS omezenými výkonem?
Projekt omezený energií vyžaduje velkou celkovou kapacitu v kWh, protože špičkové události trvají dlouho – v uvedeném ilustrativním srovnání obvykle déle než 2 hodiny. Projekt omezený výkonem vyžaduje vysoký výstupní výkon v kW, ale relativně malou celkovou energii, protože špičky jsou krátké, avšak intenzivní. Projekty omezené energií kladou důraz na rozšiřitelnou kapacitu baterie; projekty omezené výkonem kladou důraz na dostatečný výkon měniče (PCS) a na napěťové a proudové schopnosti na straně baterie. Délka události je pouze ukazatelem, nikoli samostatným pravidlem pro klasifikaci: ověřte jak požadovaný výkon v kW, tak i požadovanou energii v kWh.
04Jak určím požadované výkonové označení měniče (PCS) pro svůj průmyslový a komerční akumulační systém (C&I BESS)?
Výkonové označení měniče (PCS) musí být alespoň rovné cílovému výkonu vyrovnání špiček (v kW). Pokud je cílem snížit špičku 850 kW o 300 kW, musí měnič dodávat nejméně 300 kW nepřetržitě po celou dobu špičkové události. Napěťový rozsah a maximální proud akumulačního systému musí tento výkon podporovat v celém provozním rozsahu stavu nabití (SOC).
05Můžu začít s malým akumulačním systémem (BESS) a později jej rozšířit?
Ano, pokud architektura systému umožňuje modulární rozšiřování. V krátkém popisu konfigurace JKESS je uvedeno, že se systém spouští se čtyřmi bateriovými boxy pro podřízené jednotky (přibližně 64 kWh) a rozšiřuje až na 16 boxů (přibližně 256 kWh) v komunikační topologii typu „daisy-chain“, aniž by bylo nutné nahradit řídící box pro nadřazenou jednotku. Tuto možnost rozšíření považujte za tvrzení týkající se konfigurace a ověřte ji proti schválené technické dokumentaci výrobku, vybraným článkům a rozsahu napětí PCS. Nepředpokládejte, že každý mezilehlý počet boxů nebo libovolné sériové/paralelní zapojení jsou schválena.
06Co se stane, pokud bateriový systém zvolím příliš velký?
Zvýšení kapacity nad potřebnou úroveň zvyšuje počáteční kapitálové náklady bez úměrného přínosu z příjmů. U projektů s omezením špičkového odběru baterie dvakrát větší, než je potřeba, se zřídka vybíjí do plné hloubky, což znamená, že stejný efekt snížení poplatků za špičkový odběr lze dosáhnout za dvojnásobnou investici. Příliš velká kapacita navíc zvyšuje složitost provozu a údržby a může vyvolat dodatečné požadavky na požární bezpečnost nebo prostorové podmínky.
07Jak ovlivňuje vyrovnávání článků přesnost mého výpočtu dimenzování?
Nedostatečná shoda mezi jednotlivými články postupně snižuje využitelnou kapacitu bateriového balíčku. V krátkém technickém popisu se uvádí možné snížení o 10 až 15 % během pěti let, avšak nejsou uvedena žádná zkušební data ani provozní podmínky, která by tento údaj potvrzovala. Aktivní vyrovnávání, například uvedená schopnost vyrovnávání 2 A, je návrhovým kritériem pro udržení shody mezi články. Nepoužívejte neověřené procento jako záruku rychlosti degradace ani jako ověřenou rezervu pro dimenzování.
08Jakou roli hraje účinnost cyklu (round-trip efficiency) při dimenzování BESS?
Dodaný příklad používá faktor účinnosti zaokrouhlení (RTE) 90 % pro cílovou výstupní energii 225 kWh, čímž vychází přibližně 250 kWh. Tento výpočet odpovídá zadání; nepředstavuje však ověřený požadavek na jmenovitou kapacitu. Uvedená hodnota RTE není specifikována jako účinnost pouze při vybíjení a nejsou poskytnuty žádné informace o využitelném rozsahu SOC ani o povolení pro konec životnosti. Před určením rozměrů potvrďte tyto předpoklady pro očekávaný C-faktor, teplotu a rozsah SOC.
09Jak ověřím svou analýzu zátěže před tím, než se zavážu k plnému systému?
Modulární pilotní systém popsáný v tomto článku začíná jednou řídící jednotkou (master) a čtyřmi podřízenými jednotkami (slave), celkem přibližně 64 kWh. K porovnání naměřeného provozu s analýzou zátěže během 3–6 měsíců použijte možnost sledování přes WiFi nebo cloud. Pilotní systém ověřuje pouze výkon a energii, které skutečně dokáže dodat; nemůže demonstrovat plný cílový výkon 300 kW, pokud jeho hardwarové komponenty tento výkon nepodporují. Před rozšiřováním potvrďte schválený plán rozšíření.
10Poskytuje JKESS podporu při návrhu systémů pro projekty komerčního a průmyslového (C&I) využití?
JKESS poskytuje modulární hardwarové řešení vysokonapěťových BEV systémů (HV BESS); v dodaném konfiguračním přehledu jsou uvedeny řídící jednotky HV-BC250 (200 A) a HV-BC150-100A (100 A) a dále sady podřízených bateriových boxů HV-B6U s konfigurací 16S na box a aktivním vyrovnáváním proudů o síle 2 A. Popis zahrnuje možnost použít 4 až 16 podřízených boxů, rozhraní CAN/RS485, komunikaci typu daisy-chain (postupně propojené zařízení) a volitelnou možnost sledování přes WiFi; konečné specifikace modelu a integrace s měničem (PCS) budou pro daný projekt potvrzeny později. JKESS neprodává samostatné články; zákazníci zakoupí články LiFePO4 odděleně, aby bylo možné systém nakonfigurovat podle jejich požadavků na články a zátěž. Zatěžovací profil prosím sdílejte s inženýrským týmem JKESS, aby mohl provést revizi navrhované konfigurace.
Nejste si jisti, zda je váš projekt omezený energií nebo výkonem?
Sdílejte svůj profil zatížení s naším inženýrským týmem. Pomůžeme vám přiřadit špičkové události k modulární konfiguraci BESS – od pilotního projektu o velikosti přibližně 64 kWh a postupného rozšiřování podle ověřených dat, za předpokladu potvrzené výkonové kapacity a schváleného plánu rozšíření.
Požádat o individuální nabídku→