Všechny kategorie

Aktivní versus pasivní vyvažování BMS: Kdy se 2 A aktivního vyvažování skutečně vyplatí? | JKESS

2026-09-28 18:06:16
Aktivní versus pasivní vyvažování BMS: Kdy se 2 A aktivního vyvažování skutečně vyplatí? | JKESS

JKESS Engineering · Průvodce BMS

Získejte cenovou nabídku →

Aktivní versus pasivní vyrovnávání v BMS: Kdy se 2 A aktivní vyrovnávání skutečně vyplatí?

Pasivní vyrovnávání není „špatné“ – je prostě neúčinné na ploché napěťové charakteristice LiFePO4. Níže jsou uvedeny tři konkrétní scénáře, ve kterých 2 A aktivní vyrovnávání mění ekonomiku vašeho bateriového modulu.

Zveřejněno: čtení trvá 15 minut Tým inženýrů JKESS

Klíčové poznatky

  • Pasivní vyrovnávání není řešení nižší kvality. Po desetiletí sloužilo pro olověné akumulátory a dřívější lithiové chemie, avšak jeho účinnost prudce klesá na ploché napěťové charakteristice LiFePO4.
  • Mezi 20 % a 80 % SOC , napětí LiFePO4 se mění pouze z 3,20 V na 3,30 V (Δ = 100 mV) . V tomto rozsahu pasivní vyrovnávání téměř nedokáže rozpoznat nebo napravit rozdíly mezi jednotlivými články.
  • Aktivní vyrovnávání není vždy investicí, která se vyplatí. U bateriových balíčků sestavených z dobře shodných článků třídy A a při rovnoměrné teplotě je pasivní vyrovnávání standardním řešením ve více než 90 % komerčních systémů připojených k síti.
  • aktivní vyrovnávání 2 A se vyplácí ve třech scénářích: u článků velké kapacity se značným počátečním rozptylem, u baterií z druhého života a u bateriových balíčků s výraznými teplotními gradienty.
  • Trh JKESS BMU-H5-16 poskytuje kvantifikovatelné technické řešení pro tyto scénáře s aktivním vyrovnáváním 2 A, přesností vzorkování ±0,005 V a osmi teplotními čidly NTC.

Výchozí bod

Proč je debata o aktivním versus pasivním vyrovnávání nepochopena

V průmyslu energetických úložišť se tvrzení „aktivní vyrovnávání je lepší než pasivní vyrovnávání“ téměř stalo heslem, které nepotřebuje vysvětlení. Tento závěr však přehlíží zásadní podmínku: účinnost strategie vyrovnávání závisí na chemii článků a provozních podmínkách. Aktivní vyrovnávání není automaticky lepší investicí.

U olověně-kyselinových a starších baterií s ternárním lithiem má křivka napětí strmější sklon. Pasivní vyrovnávání spotřebuje přebytečný náboj z buněk s vyšším napětím ve formě tepla přes odpory při proudu 50–200 mA v blízkosti konce nabíjení, což je dostatečné k udržení konzistence buněk. U LiFePO4 je však křivka napětí mezi 20 % a 80 % SOC mimořádně plochá – rozdíl mezi 3,20 V a 3,30 V činí pouhých 100 mV. V tomto rozsahu pasivní vyrovnávání téměř nedokáže rozpoznat rozdíly v SOC mezi jednotlivými buňkami, natož je účinně napravit.

Skutečnou otázkou proto není „Je aktivní vyrovnávání lepší?“, ale: Je pasivní vyrovnávání pro vaši konkrétní aplikaci dostačující? A pokud ne, dokáže aktivní vyrovnávání s proudem 2 A dosáhnout měřitelného přínosu?

Technické srovnání

Jak to ve skutečnosti funguje: technické srovnání

Pasivní versus aktivní vyrovnávání, včetně uvedeného příkladu doby vyrovnávání pro kapacitu 314 Ah.
Pasivní vyrovnávání Aktivní vyrovnávání
Princip fungování Spotřebuje přebytečný náboj z buněk s vyšším napětím ve formě tepla přes odpory. Princip fungování Převádí náboj mezi články prostřednictvím induktivní stejnosměrné konverze.
Kam se energie ubírá Ztrácí se ve formě tepla; účinnost energie: 0 %. Kam se energie ubírá Převádí se do článků s nižším napětím; účinnost energie: 80–95 %.
Typický vyrovnávací proud 50–200 mA. Typický vyrovnávací proud 1–5 A; JKESS BMU-H5-16 poskytuje 2 A.
Provozní rozsah Pouze v závěrečné fázi nabíjení, v oblasti vysokého SOC. Provozní rozsah Během celého procesu nabíjení i vybíjení, v celém rozsahu SOC.
Účinnost u LiFePO4 Téměř neúčinný v ploché oblasti SOC 20–80 %. Účinnost u LiFePO4 Platí pro celý rozsah SOC.
Vytváření tepla Místní zahřívání na vyrovnávacích odpornících. Vytváření tepla Velmi nízká.
Složitost obvodu Nízká: odporníky a spínače. Složitost obvodu Vysoká: tlumivky, kondenzátory, MOSFETy a řídicí integrované obvody.
Náklady Nízká. Náklady Vyšší, i když se rozdíl v ceně zužuje.
Vliv nejslabší buňky Nejslabší buňka určuje využitelnou kapacitu balení. Vliv nejslabší buňky Po vyrovnání je využitelná kapacita určena průměrnou úrovní buněk.
buňka 314 Ah · rozdíl 0,5 % Přibližně 7,85 hodiny při proudu 200 mA; omezené provozní okno způsobuje delší skutečnou dobu. buňka 314 Ah · rozdíl 0,5 % Přibližně 47 minut při proudu 2 A; vyrovnávání může probíhat po celou dobu nabíjení i vybíjení.

Tam, kde se mění ekonomika

Tři scénáře, ve kterých se skutečně vyplatí aktivní vyrovnávání 2A

Aktivní vyrovnávání není v každé aplikaci ekonomicky opodstatněné. V následujících třech scénářích lze zlepšenou retenci kapacity a prodlouženou životnost způsobenou aktivním vyrovnáváním 2A kvantifikovat jako přímý finanční přínos.

Velkokapacitní články se výrazným počátečním rozptylem

Výzva: Při nákupu velkokapacitních článků o kapacitě 280 Ah až 314 Ah mohou být i v rámci stejné dávky počáteční rozdíly v kapacitě a vnitřním odporu 1 % až 3 %. V řetězci 16S určuje nejslabší článek využitelnou kapacitu celého balení a rozdíly se mohou s cyklováním zvyšovat.

Hodnota aktivního vyrovnávání 2A: Umožňuje rychlé odstranění počátečního rozptylu při uvedení do provozu a tak zabrání ztrátě kapacity způsobené „bottleneckem“ nejslabšího článku. Při počátečním rozptylu 2 % může pasivní vyrovnávání trvat na dokončení prvního vyrovnání týdny, zatímco aktivní vyrovnávání 2A ho dokončí během hodin.

Kvantifikovaný přínos: V systému o kapacitě 64 kWh eliminace počáteční ztráty kapacity o 2 % uvolní další 1,28 kWh k dispozici. Při jednom cyklu denně během životnosti 10 let to činí přibližně 4 672 kWh dodatečného kumulativního průtoku.

Baterie pro druhý život nebo znovu využitelné baterie

Výzva: Baterie z různých vozidel nebo šarží vykazují mnohem větší rozdíly v kapacitě, vnitřním odporu a rychlosti samovybíjení než nové články. Pasivní vyrovnávání sotva dokáže udržet konzistenci u tak silně rozptýlených balení.

Hodnota aktivního vyrovnávání 2A: Jeho vyšší vyrovnávací proud může neustále kompenzovat výrazné rozdíly mezi jednotlivými články a přiblížit použitelnou kapacitu bateriového balení pro druhý život kapacitě nového balení.

Kvantifikovaný přínos: Baterie pro druhý život obvykle stojí 40–60 % ceny nových baterií k nákupu. Díky aktivnímu vyrovnávání, které zvyšuje použitelnou kapacitu o 10%–20%, se vnitřní míra návratnosti projektu (IRR) výrazně zlepší.

Bateriové balíčky s výraznými teplotními gradienty

Výzva: U stojanových systémů pro ukládání energie se teplota článků nahoře a dole může lišit o 5–10 °C. Rozdíly teplot vedou k různým rychlostem samovybíjení a tím i k driftu SOC. Pasivní vyrovnávání nemůže tento jev při podmínkách teplotního gradientu účinně kompenzovat.

Hodnota aktivního vyrovnávání 2A: Neustálý provoz během nabíjení i vybíjení kompenzuje drift SOC způsobený teplotními rozdíly. S 8 teplotními čidly NTC dokáže řídicí jednotka BMU-H5-16 sledovat rozložení teplot v reálném čase a aktivovat strategie vyrovnávání.

Kvantifikovaný přínos: Výzkum ukazuje, že udržování rozdílu teplot mezi jednotlivými články pod 3°C může prodloužit životnost bateriového balíčku o 15%–20%.

Druhá strana rozhodnutí

Kdy je pasivní vyrovnávání stále správnou volbou

U komerčních systémů připojených k síti s použitím dobře shodných článků třídy A — s rozdílem kapacity pod 0,5 % a rozdílem vnitřního odporu pod 5 % — s rovnoměrným rozložením teploty v celém balíčku rozdíl menší než 2 °C , pasivní vyrovnávání je standardním a v více než 90 % případů postačujícím řešením.

Klíčovým kritériem výběru není absolutní převaha „aktivního proti pasivnímu“. počáteční rozptyl článků, teplotní gradient během provozu a citlivost systému na udržení kapacity. Pokud jsou všechny tři proměnné kontrolovány, jednoduchost a nižší náklady pasivního vyrovnávání se stávají silnějšími výhodami.

Hardwarová podpora této strategie

BMU-H5-16: Slave BMU s aktivním vyrovnáváním 2 A uvnitř vysokonapěťových systémů JKESS HV

Technické specifikace BMU-H5-16: parametr, hodnota a poznámky.
Parametr Hodnota Poznámky
Metoda vyrovnávání Aktivní vyrovnávání (induktivní DC-DC převod) Energie se přenáší mezi články místo toho, aby se rozptýlila jako teplo.
Maximální vyrovnávací proud 2 A Na kanál.
Maximální počet měření napětí na článek 16 16S LiFePO4.
Rozsah / přesnost měření napětí 1–4,5 V / ±0,005 V přesnost 5 mV.
Vstupy pro měření teploty 8 kanálů NTC —
Rozsah / přesnost měření teploty −30 až 105 °C / ±2 °C —
Kanály na straně vysokého napětí / trvalá zátěž / maximální výstup 2 / 1 A / 3 A po dobu 300 ms —
Způsob chlazení Inteligentní chlazení vzduchem / řiditelné chlazení ventilátorem Integrováno do předního panelu.
Komunikační rozhraní CAN / RS485 / řetězové zapojení Do řídící jednotky vysokého napětí (HV master control box).
Chemie buněk LifePO4 Podporuje prismatické články o kapacitě 280–314 Ah.
Rozsah napětí bateriové skříně 100–800 V DC (v závislosti na počtu sériově zapojených skříní) Rozšířeno pomocí více skříní zapojených sériově.

Posuňte se horizontálně, abyste zobrazili všechny sloupce specifikací.

Zdroj specifikací: webová stránka a brožura produktu JKESS HV Slave Battery Box.

Poznejte limity

3 běžné omyly o aktivním vyrovnávání

„Aktivní vyrovnávání dokáže opravit poškozenou článku.“

Aktivní vyrovnávání může pouze převádět náboj; nedokáže obnovit chemickou kapacitu články. Pokud již došlo k výraznému úbytku kapacity články, aktivní vyrovnávání může jen zpomalit její dopad, nikoli obrátit degradaci.

„Vyšší vyrovnávací proud je vždy lepší.“

Vyrovnávací proud 2 A je rozumný pro články třídy 300 Ah, avšak nadměrně vysoký vyrovnávací proud zvyšuje složitost a náklady obvodu. Vyberte vyrovnávací proud tak, aby odpovídal kapacitě články a provozním podmínkám systému.

„Aktivní vyrovnávání znamená, že třídění články není nutné.“

Aktivní vyrovnávání může kompenzovat rozdíly mezi články, ale nemůže odstranit extrémní počáteční nesoulad. Zakázky by měly stále požadovat údaje o shodnosti kapacity a vnitřního odporu na úrovni šarží od dodavatele článků.

Od BMU po kompletní systém

Jak nakonfigurovat vysokonapěťové systémy JKESS s aktivním vyrovnáváním 2A

Modulární vysokonapěťové systémy akumulace energie JKESS používají BMU-H5-16 jako řídící jádro podřízené jednotky ve spojení s HV-BC250 (200 A) nebo HV-BC150-100A (100 A) řídící jednotkou nadřazené úrovně. Podporují 4–16 podřízených jednotek (HV-B6U nebo 4U sady) , kapacity systému 64–256 kWh , a rozsah napětí 80–1000 V.

Pět konfigurací vysokonapěťového systému JKESS, od 64 kWh do 256 kWh.
Systém
kapacita
Sklavení
krabice
Série
počet
Nominální
napětí
Hlavní ovládání
možnost krabice
64 kWh 4 64S přibližně 204,8 V HV-BC150-100A
96 kWh 6 96S přibližně 307,2 V HV-BC150-100A
128 kWh 8 128S přibližně 409,6 V HV-BC150-100A
192 kWh 12 192S přibližně 614,4 V HV-BC250
256 kWh 16 256S přibližně 819,2 V HV-BC250

Posuňte se horizontálně, abyste zobrazili všech pět sloupců konfigurací.

Otázky kupujících, odpovědi

Často kladené otázky

Je aktivní vyvažování vždy lepší než pasivní vyvažování?

Ne. Aktivní vyvažování je účinnější u ploché napěťové charakteristiky LiFePO4 a v případech vysoké variability mezi články, avšak pasivní vyvažování stále zůstává standardním a dostatečným řešením pro více než 90 % komerčních systémů připojených k síti, které využívají dobře sladěné články třídy A s rovnoměrným teplotním rozložením. Správná volba závisí na počáteční disperzi článků, teplotním gradientu během provozu a citlivosti na udržení kapacity.

Proč selhává pasivní vyvažování u LiFePO4?

LiFePO4 má extrémně plochou napěťovou křivku mezi 20 % a 80 % SOC — pouze přibližně 100 mV rozdílu (3,20 V až 3,30 V). Pasivní vyrovnávání spoléhá na rozdíly napětí k určení, které články je třeba vybít, avšak v této ploché oblasti jsou rozdíly napětí příliš malé na to, aby přesně odrážely rozdíly v SOC. Pasivní vyrovnávání navíc funguje pouze ve finální fázi nabíjení, což dále omezuje jeho účinnost.

Jak dlouho trvá aktivní vyrovnávání proudem 2 A k odstranění nerovnováhy mezi články?

U článku LiFePO4 o kapacitě 314 Ah s rozdílem kapacity 0,5 % činí energie, kterou je třeba vyrovnat, přibližně 1,57 Ah. Při aktivním vyrovnávání proudem 2 A to trvá přibližně 47 minut. Při pasivním vyrovnávání proudem 200 mA by stejný přenos energie trval přibližně 7,85 hodiny — a pasivní vyrovnávání funguje pouze ve finální fázi nabíjení, takže skutečná doba je ještě delší.

Které tři scénáře způsobují, že se aktivní vyrovnávání proudem 2 A vyplatí?

Tři scénáře jsou: (1) články s velkou kapacitou se výrazným počátečním rozptylem (rozdíl kapacity 1 % až 3 %), (2) baterie druhého životního cyklu nebo přepracované baterie s vysokou variabilitou mezi jednotlivými články a (3) bateriové balíčky s výraznými teplotními gradienty (rozdíl 5 až 10 °C mezi horními a spodními články). V těchto scénářích aktivní vyrovnávání proudem 2 A umožňuje obnovit 1 až 2 % použitelné kapacity a prodloužit životnost balíčku o 15 až 20 %.

Podporuje BMU-H5-16 od JKESS aktivní vyrovnávání?

Ano. BMU-H5-16 je slave BMU od JKESS s aktivním vyrovnáváním, který poskytuje až 2 A vyrovnávacího proudu na kanál pomocí induktivní DC-DC konverze. Podporuje 16S články LiFePO4 s přesností měření napětí na článek ±0,005 V a 8 teplotních senzorů NTC. Je předinstalován ve všech HV slave bateriových krabicích od JKESS.

Lze aktivní vyrovnávání nainstalovat do stávajícího systému pasivního vyrovnávání?

Přepracování je technicky možné, ale často nepraktické, protože aktivní vyrovnávání vyžaduje jiné zapojení, jiný hardware řídícího systému baterie (BMS) a jiné komunikační protokoly. Nákladově efektivnějším přístupem je vybrat systém s aktivním vyrovnáváním od samotného začátku – zejména pokud vaše aplikace spadá do jednoho ze tří scénářů s vysokou variabilitou.

Jak ovlivňuje aktivní vyrovnávání záruku bateriového modulu?

Aktivní vyrovnávání pomáhá udržovat konzistenci článků, což přímo chrání udržení kapacity. Pokud záruka zaručuje minimální udržení kapacity (např. 70 % po 10 letech), aktivní vyrovnávání zvyšuje pravděpodobnost, že modul tuto hranici dosáhne, protože snižuje míru degradace způsobené nerovnováhou.

Jaký je typický rozdíl v ceně mezi BMS s pasivním a aktivním vyrovnáváním?

Hardwarové řešení systému pro aktivní vyrovnávání (BMS) obvykle stojí na úrovni komponent o 20 až 40 % více než ekvivalenty s pasivním vyrovnáváním. Však v třech scénářích s vysokou variabilitou může dodatečná využitelná kapacita a prodloužená životnost balení zajistit návrat této prémie během 2 až 3 let provozu.

Funguje aktivní vyrovnávání během nabíjení i vybíjení?

Ano. Na rozdíl od pasivního vyrovnávání, které funguje pouze ve finální fázi nabíjení (při vysoké SOC), aktivní vyrovnávání pracuje nepřetržitě jak během nabíjení, tak během vybíjení v celém rozsahu SOC. To je zvláště důležité u LiFePO4, protože jeho plochá napěťová charakteristika umožňuje pasivnímu vyrovnávání působit jen v velmi omezených časových oknech.

Jak JKESS podporuje B2B zákazníky při hodnocení aktivního vyrovnávání?

JKESS poskytuje modulární vysokonapěťové BESS hardware, včetně aktivního vyvažovacího podřízeného jednotkového řídicího zařízení BMU-H5-16, řídicích skříní HV-BC250 (200 A) a HV-BC150-100A (100 A) a sady podřízených bateriových skříní HV-B6U / 4U. Systém podporuje 4 až 16 podřízených skříní (64 až 256 kWh) s komunikací přes CAN / RS485 / sériové zapojení. JKESS neprodává články; zákazníci zakoupí články LiFePO4 samostatně, což umožňuje optimalizovat návrh systému podle konkrétních specifikací článků.

Nejste si jisti, zda je aktivní vyvažování vhodné pro váš projekt?

Sdílejte se svým technickým týmem specifikace článků a provozní podmínky. Pomůžeme vám určit, zda aktivní vyvažování 2 A přináší měřitelný návrat ve vaší konkrétní aplikaci.

Požádat o individuální nabídku →