Alle kategorier

Aktiv versus passiv balancerende BMS: Hvornår er 2 A aktiv balancering faktisk rentabel? | JKESS

2026-09-28 18:06:16
Aktiv versus passiv balancerende BMS: Hvornår er 2 A aktiv balancering faktisk rentabel? | JKESS

JKESS Engineering · BMS-vejledning

Få et tilbud →

Aktiv versus passiv balancering i BMS: Hvornår er 2 A aktiv balancering faktisk rentabel?

Passiv balancering er ikke »dårlig« – den er bare ineffektiv på LiFePO4s flade spændingskurve. Her er de tre specifikke scenarier, hvor 2 A aktiv balancering ændrer økonomien for din batteripakke.

Udgivet: 15 minutters læsning JKESS Engineering Team

Nøglepunkter

  • Passiv balancering er ikke en underordnet løsning. Den har tjent bly-syre- og tidligere litiumbatterikemi i årtier, men dens effektivitet falder kraftigt på LiFePO4s flade spændingskurve.
  • Mellem 20 % og 80 % SOC , ændrer LiFePO4-spændingen kun fra 3,20 V til 3,30 V (Δ = 100 mV) . I denne region kan passiv balancering næsten ikke identificere eller rette celle-til-celle-forskelle.
  • Aktiv afbalancering er ikke altid en værd at investere i. For batteripakker bygget med velmatchede cellekvalitet A-celler og ensartede temperaturer er passiv afbalancering den standardløsning, der anvendes i mere end 90 % af nettilsluttede kommercielle systemer.
  • 2 A aktiv afbalancering betaler sig i tre scenarier: celle med stor kapacitet og betydelig oprindelig spredning, genbrugte batterier og batteripakker med alvorlige temperaturgradienter.
  • Markedet JKESS BMU-H5-16 udbyder en kvantificerbar teknisk løsning for disse scenarier med 2 A aktiv afbalancering, ±0,005 V præcisionsafprøvning og 8 NTC-temperatursensorer.

Udgangspunktet

Hvorfor debatten om aktiv versus passiv afbalancering er misforstået

Inden for energilagringindustrien er udsagnet «aktiv afbalancering er bedre end passiv afbalancering» næsten blevet en slagord, der ikke kræver forklaring. Men denne konklusion ignorerer en afgørende betingelse: effektiviteten af en afbalanceringsstrategi afhænger af cellekemiens art og driftsbetingelserne. Aktiv afbalancering er ikke automatisk den bedste investering.

I bly-svovl- og tidligere ternære litiumbatterier har spændingskurven en stejlere hældning. Ved passiv afbalancering omdannes overskydende ladning fra celler med højere spænding til varme via modstande ved 50–200 mA nær slutningen af opladningen – hvilket er tilstrækkeligt til at opretholde konsistens mellem cellerne. LiFePO4 har imidlertid en usædvanlig flad spændingskurve mellem 20 % og 80 % SOC – kun 100 mV skiller 3,20 V fra 3,30 V. Inden for dette område kan passiv afbalancering næsten ikke registrere SOC-forskelle mellem cellerne, meget mindre korrigere dem effektivt.

Det reelle spørgsmål er derfor ikke: «Er aktiv afbalancering bedre?» Det er: Er passiv afbalancering tilstrækkelig til din specifikke anvendelse? Og hvis ikke, kan 2 A aktiv afbalancering levere en målelig afkastning?

Den tekniske sammenligning

Sådan fungerer de faktisk: En teknisk sammenligning

Passiv afbalancering versus aktiv afbalancering, herunder det leverede eksempel på afbalancerings tid for 314 Ah.
Passiv balancering Aktiv balancering
Driftsprincip Omdanner overskydende ladning fra celler med højere spænding til varme via modstande. Driftsprincip Overfører ladning mellem celler via induktiv DC-DC-konvertering.
Hvor energien går hen Spildt som varme; energieffektivitet: 0 %. Hvor energien går hen Overført til lavere spændingsceller; energieffektivitet: 80–95 %.
Typisk balanceringsstrøm 50–200 mA. Typisk balanceringsstrøm 1–5 A; JKESS BMU-H5-16 leverer 2 A.
Driftsvindue Kun under den sidste opladningsfase i det høje SOC-område. Driftsvindue Hele tiden under opladning og afladning, på tværs af hele SOC-intervallet.
Effektivitet på LiFePO4 Næsten ineffektiv i det flade SOC-interval fra 20 % til 80 %. Effektivitet på LiFePO4 Gælder for hele SOC-intervallet.
Varmeproduktion Lokal opvarmning ved afbalanceringsmodstandene. Varmeproduktion Meget lav.
Kredsløbskompleksitet Lav: modstande og kontakter. Kredsløbskompleksitet Høj: spoler, kondensatorer, MOSFET’er og styre-IC’er.
Omkostning Lav. Omkostning Højere, selvom prisforskellen bliver mindre.
Indvirkning af den svageste celle Den svageste celle bestemmer brugbar pakkekapacitet. Indvirkning af den svageste celle Efter afbalancering bestemmes brugbar kapacitet af gennemsnitscelle-niveauet.
314 Ah-celle · 0,5 % forskel Cirka 7,85 timer ved 200 mA; den begrænsede driftsvindue gør den faktiske tid længere. 314 Ah-celle · 0,5 % forskel Cirka 47 minutter ved 2 A; balancering kan foregå under både opladning og afladning.

Hvor økonomien ændrer sig

De tre scenarier, hvor 2A aktiv afbalancering rent faktisk giver afkast

Aktiv afbalancering er ikke en fornuftig investering i alle anvendelser. I de følgende tre scenarier kan kapacitetsbeholdningen og den forlængede levetid, som 2A aktiv afbalancering sikrer, kvantificeres som direkte økonomiske afkast.

Store celler med betydelig initial spredning

Udfordringen: Ved køb af store celler med kapaciteter på 280 Ah–314 Ah kan der allerede ved levering forekomme initiale forskelle på 1 %–3 % i både kapacitet og indre modstand – selv inden for samme parti. I en 16S-streng begrænser den svageste celle den brugbare pakkekapacitet, og forskellene kan forstærkes ved cyklisk belastning.

Værdien af 2A aktiv afbalancering: Den kan hurtigt eliminere den initiale spredning under idriftsættelse og derved undgå kapacitetstab som følge af flaskehalsen med den svageste celle. Ved 2 % initial spredning kan passiv afbalancering tage uger at fuldføre den første afbalancering, mens 2A aktiv afbalancering kan gøre det på få timer.

Kvantificeret afkast: I et 64 kWh-system betyder eliminering af en indledende kapacitiftab på 2 % yderligere 1.28KWH tilgængeligt. Ved én cyklus pr. dag over en levetid på 10 år udgør det cirka 4.672 kWh ekstra kumulativ gennemløb.

Andenlivs- eller genbrugte batterier

Udfordringen: Batterier, der er genoprettet fra forskellige køretøjer eller partier, har langt større variation i kapacitet, indre modstand og selvudladningshastighed end nye celler. Passiv balancering kan næsten ikke opretholde konsekvens i så stærkt spredte pakker.

Værdien af 2A aktiv afbalancering: Dens højere balanceringsstrøm kan kontinuerligt kompensere for betydelige celle-til-celle-forskelle og bringe den brugbare kapacitet af et andenlivsbatteripakke tæt på den af et nyt pakke.

Kvantificeret afkast: Andenlivsbatterier koster typisk 40–60 % af nye batteriers pris at købe. Med aktiv balancering, der øger den brugbare kapacitet med 10%–20%, forbedres projektets interne rentabilitetsgrad (IRR) betydeligt.

Batteripakker med alvorlige temperaturgradienter

Udfordringen: I energilagringssystemer, der er monteret i rack, kan cellerne øverst og nederst adskille sig med 5–10 °C. Temperaturforskelle fører til forskellige selvudladningshastigheder og dermed til SOC-drift. Passiv balancering kan ikke effektivt rette dette under forhold med temperaturgradienter.

Værdien af 2A aktiv afbalancering: Kontinuerlig drift under både opladning og afladning kompenserer for temperaturdrevet SOC-drift. Med 8 NTC-temperatursensorer kan BMU-H5-16 overvåge temperaturfordelingen i realtid og udløse balanceringsstrategier.

Kvantificeret afkast: Forskning viser, at ved at holde temperaturforskellen mellem celler under 3°C kan batteripakkens levetid udvides med 15%–20%.

Den anden side af beslutningen

Når passiv balancering stadig er det rigtige valg

For kommercielle nettilsluttede systemer, der bruger velmatchede Grade A-celler — kapacitetsvariation under 0,5 % og indre modstandsvariation under 5 % — med en ensartet temperaturfordeling i hele pakken på mindre end 2 °C forskel , er passiv afbalancering den standardmæssige og tilstrækkelige løsning i mere end 90 % af tilfældene.

Det vigtigste udvælgelseskriterium er ikke den absolutte overlegenhed af «aktiv versus passiv». Det er kombinationen af indledende celleudspredning, driftstemperaturgradient og systemets følsomhed over for kapacitetsbevaring. Når alle tre variable kontrolleres, bliver passiv afbalanceringens enkelthed og lavere omkostninger stærkere fordele.

Hardwaren bag strategien

BMU-H5-16: Den 2 A aktive afbalancerings-slave-BMU i JKESS HV-systemer

BMU-H5-16 tekniske specifikationer: parameter, værdi og bemærkninger.
Parameter Værdi Noter
Afbalanceringsmetode Aktiv afbalancering (induktiv DC-DC-konvertering) Energi overføres mellem celler i stedet for at blive omdannet til varme.
Maksimal balanceringsstrøm 2 A Pr. kanal.
Maksimal antal cellesamplinger 16 16S LiFePO4.
Spændingsmåleområde / nøjagtighed 1–4,5 V / ±0,005 V nøjagtighed på 5 mV.
Temperaturmåleindgange 8 NTC-kanaler —
Temperaturmåleområde / nøjagtighed −30 til 105 °C / ±2 °C —
High-side-kanaler / kontinuerlig kapacitet / maksimalt output 2 / 1 A / 3 A ved 300 ms —
Kølemetode Intelligent luftkøling / regulerbar ventilatorkøling Integreret i frontpanelet.
Kommunikationsgrænseflader CAN / RS485 / daisy chain Til HV-hovedstyringskassen.
Cellekemi LifePO4 Understøtter prismatiske celler på 280 Ah–314 Ah.
Batterikasseens spændingsområde 100 V–800 V DC (afhængigt af antal serieforbundne kasser) Udvidet via flere kasser forbundet i serie.

Rul vandret for at se alle specifikationskolonner.

Specifikationskilde: JKESS HV Slave Battery Box-produktside og brochureside.

Kend grænserne

3 almindelige misforståelser om aktiv afbalancering

"Aktiv afbalancering kan reparere en beskadiget celle."

Aktiv afbalancering kan kun overføre ladning; den kan ikke gendanne en celles kemiske kapacitet. Hvis en celles kapacitet allerede er alvorligt degraderet, kan aktiv afbalancering kun udskyde dens indvirkning, men ikke omvende degraderingen.

"En højere afbalanceringsstrøm er altid bedre."

En afbalanceringsstrøm på 2 A er rimelig for celler i 300 Ah-klassen, men en for høj afbalanceringsstrøm øger kredsløbets kompleksitet og omkostninger. Vælg afbalanceringsstrømmen så den passer til celles kapacitet og systemets driftsforhold.

"Aktiv afbalancering betyder, at cellekontrol er unødvendig."

Aktiv afbalancering kan kompensere for celleforskelle, men den kan ikke eliminere ekstrem initial inkonsistens. Købere bør stadig anmode deres celleleverandør om kapacitets- og indre modstandskonsistensdata på batchniveau.

Fra BMU til komplet system

Sådan konfigureres JKESS HV-systemer med 2A aktiv afbalancering

JKESS's modulære højspændingsenergilagringssystemer bruger BMU-H5-16 som slavekontrolkernen, kombineret med en HV-BC250 (200 A) eller HV-BC150-100A (100 A) masterkontrolboks. De understøtter 4–16 slavebokse (HV-B6U eller 4U-kits) , systemkapaciteter på 64–256 kWh , og et spændingsområde på 80–1000 V.

Fem JKESS HV-systemkonfigurationer, fra 64 kWh til 256 kWh.
System
kapacitet
Træl
kasser
Serie
antal
Nominel
spænding
Masterkontrol
kassevalg
64 kWh 4 64S ~204,8 V HV-BC150-100A
96 kWh 6 96'erne ~307,2 V HV-BC150-100A
128 kWh 8 128S ~409,6 V HV-BC150-100A
192 kWh 12 192S ~614,4 V HV-BC250
256 kWh 16 256S ~819,2 V HV-BC250

Rul vandret for at se alle fem konfigurationskolonner.

Køber-spørgsmål, besvaret

Ofte stillede spørgsmål

Er aktiv balancering altid bedre end passiv balancering?

Nej. Aktiv balancering er mere effektiv på LiFePO4’s flade spændingskurve og i scenarier med stor variation mellem celler, men passiv balancering forbliver standardløsningen og er tilstrækkelig for mere end 90 % af nettilsluttede kommercielle systemer, der bruger velmatchede Grade A-celler med jævn temperaturfordeling. Den rigtige valgmulighed afhænger af den oprindelige cellevariation, temperaturgradienten under drift og følsomheden over for kapacitetsbevaring.

Hvorfor svigter passiv balancering på LiFePO4?

LiFePO4 har en ekstremt flad spændingskurve mellem 20 % og 80 % SOC – kun omkring 100 mV variation (3,20 V til 3,30 V). Passiv afbalancering bygger på spændingsforskelle for at identificere, hvilke celler der skal aflades, men i denne flade zone er spændingsforskellene for små til at afspejle SOC-forskelle præcist. Passiv afbalancering virker desuden kun i den sidste opladningsfase, hvilket yderligere begrænser dens effektivitet.

Hvor længe tager 2 A aktiv afbalancering at rette celleubalancen?

For en 314 Ah LiFePO4-celle med 0,5 % kapacitetsvariation udgør den energi, der skal afbalanceres, ca. 1,57 Ah. Ved en aktiv afbalanceringsstrøm på 2 A tager dette ca. 47 minutter. Ved 200 mA passiv afbalancering ville samme energioverførsel tage ca. 7,85 timer – og da passiv afbalancering kun fungerer i den sidste opladningsfase, er den faktiske tid endnu længere.

Hvilke tre scenarier gør 2 A aktiv afbalancering rentabel?

De tre scenarier er: (1) store cellekapaciteter med betydelig initial spredning (1 %–3 % kapacitetsvariation), (2) genbrugte eller omformede batterier med stor celle-til-celle-variation og (3) batteripakker med alvorlige temperaturgradienter (5–10 °C forskel mellem øverste og nederste celler). I disse scenarier kan 2 A aktiv balancering gendanne 1–2 % af den brugbare kapacitet og forlænge pakkelevetiden med 15 %–20 %.

Understøtter JKESS BMU-H5-16 aktiv balancering?

Ja. BMU-H5-16 er JKESS’ slave-BMU til aktiv balancering og lever op til 2 A balanceringsstrøm pr. kanal ved hjælp af induktiv DC-DC-konvertering. Den understøtter 16S LiFePO4-celller med en cellevoltmålingsnøjagtighed på ±0,005 V samt 8 NTC-temperatursensorer. Den er forudinstalleret i alle JKESS HV slave-batteriboks-sæt.

Kan jeg eftermontere aktiv balancering i et eksisterende passivt balancersystem?

Eftermontering er teknisk mulig, men ofte upraktisk, fordi aktiv afbalancering kræver anden tilslutning, anden BMS-hardware og andre kommunikationsprotokoller. Den mere omkostningseffektive fremgangsmåde er at vælge et system, der fra start inkluderer aktiv afbalancering – især hvis din anvendelse falder ind under en af de tre scenarier med stor variation.

Hvordan påvirker aktiv afbalancering batteripakkens garanti?

Aktiv afbalancering hjælper med at opretholde cellekonsistens, hvilket direkte beskytter kapacitetsbeholdningen. Hvis en garanti garanterer en minimumskapacitetsbeholdning (f.eks. 70 % efter 10 år), øger aktiv afbalancering sandsynligheden for, at pakken opfylder denne tærskel, ved at reducere graden af ubalancetriggeret forringelse.

Hvad er den typiske prisforskel mellem BMS med passiv og aktiv afbalancering?

Aktiv balancerings-BMS-hardware koster typisk 20–40 % mere end passiv balancerings-udstyr på komponentniveau. I de tre scenarier med stor variation kan den ekstra brugbare kapacitet og den forlængede batteripakkelevetid dog generere et afkast på denne prispræmie inden for 2–3 år efter idriftsættelse.

Virker aktiv balancering både under opladning og afladning?

Ja. I modsætning til passiv balancering, som kun fungerer i den sidste opladningsfase (høj SOC), fungerer aktiv balancering kontinuerligt både under opladning og afladning over hele SOC-intervallet. Dette er især vigtigt for LiFePO4, da dets flade spændingskurve betyder, at passiv balancering har meget begrænsede effektive tidsvinduer.

Hvordan understøtter JKESS B2B-kunder, der vurderer aktiv balancering?

JKESS leverer modulær HV BESS-hardware, herunder BMU-H5-16-slave-BMU med aktiv afbalancering, hovedstyringskasserne HV-BC250 (200 A) og HV-BC150-100A (100 A) samt slavebatterikassettekit HV-B6U/4U. Systemet understøtter 4–16 slavekasser (64–256 kWh) med CAN/RS485/kædeformet kommunikation. JKESS sælger ikke celler; købere skal selv skaffe LiFePO4-celler separat, hvilket gør det muligt at optimere systemdesignet ud fra specifikke celleparametre.

Er du usikker på, om aktiv afbalancering er den rigtige løsning til dit projekt?

Del dine celleparametre og driftsbetingelser med vores ingeniørteam. Vi hjælper dig med at afgøre, om 2 A aktiv afbalancering giver en målelig afkastning for netop din anvendelse.

Anmod om et brugerdefineret tilbud →