Alle kategorier

Indkøb af LiFePO4-celler til højspændings-slave 16S-batterikasse-sæt: En B2B-købers verifikationscheckliste | JKESS

2026-09-30 17:22:24
Indkøb af LiFePO4-celler til højspændings-slave 16S-batterikasse-sæt: En B2B-købers verifikationscheckliste | JKESS

Indkøb af LiFePO4-celler til højspændings-slave 16S-batterikasse-sæt: En B2B-købers verifikationscheckliste

Vores sæt leveres uden celler – og det er netop pointen. Her er den 7-trins verifikationsramme, der adskiller celleklasse A fra genmærkede forkastninger og sikrer korrekt dimensionering, inden du klemmer en eneste terminal.

Udgivet: 29. september 2026 | 14 minutters læsning | JKESS Engineering Team

Nøglepunkter

  • Når du køber et 16S HV-batterikassekit uden celler, er sourcing af celler det nemmeste projekttrin at gøre forkert – og én af de vigtigste variable, der påvirker levetiden.
  • Markedsbetegnelsen «Grade A» har ingen enkelt universel standard. Leverancer fra samme leverandør kan stamme fra forskellige produktionslinjer, og kapacitetsvariationen kan nå op på 5 %.
  • Verifikation af celler kan ikke bygge udelukkende på én datablad. Verificér fire uafhængige bevisformer: batchsporbarhed, kapacitetstestrapporter, konsistens i indre modstand samt måletolerance.
  • Måletolerance i prismatiske LiFePO4-celler med kapaciteter mellem 280 Ah og 314 Ah påvirker direkte monteringen. Selv når de nominelle mål stemmer overens, kan de faktiske celler fra forskellige linjer variere med 1–2 mm.
  • JKESS 16S-batterikassekits (4U / 6U) bruger BMU-H5-16 med en spændingsmåleområde på 1–4,5 V og en nøjagtighed på ±0,005 V. Dette spændingsområde er en afgørende begrænsning ved valg af celler til sikker brug i kitset.

Hvorfor sourcing af celler er det riskeste trin i dit BESS-projekt

Valget af JKESS-kitmodellen – kabinet, BMS og ledningsharness uden celler – giver B2B-købere betydelig prisfleksibilitet og indkøbskontrol. Denne fleksibilitet skaber dog også et ansvar, der ikke kan udliciteres: beslutningen om køb af celler.

Celler udgør typisk 50–60 % af den samlede omkostning for et energilagringssystem, og problemer relateret til celler kan stå for mere end 70 % af systemfejl. Alligevel køber mange B2B-købere stadig celler udelukkende på baggrund af en leverandørs PDF-dataside og en mundtlig garanti om, at «dette er vores bedste Grade A-celler».

Problemet er, at «Grade A» kan betyde meget forskellige ting fra én leverandør til en anden. For én leverandør kan det betyde kapacitet på eller over 95 % af den nominelle værdi; for en anden kan det simpelthen betyde, at der ikke er synlig kosmetisk skade. Uden en fælles, verificerbar ramme bliver indkøb af celler en af de mindst kontrollerede dele af projektet.

Hvad «Grade A» faktisk betyder: En realitetskontrol

Der findes ingen globalt forenet standard for celleklassificering inden for energilagerindustrien. De følgende arbejdsdefinitioner opsummerer offentlige testpraksis og B2B-indkøbsoplevelser i en praktisk screeningsramme.

Type Konsistent kapacitet Konsistens i indre modstand Selvafslipningsrate Typisk kilde Risikoenhed
Klasse A Kapacitet ≥ 98 % af nominel værdi; batchvariation ≤ 1 % Variation ≤ 5 % ≤ 2 % pr. måned Original fabrikssupply eller autoriseret kanal Lav
Kvalitet B Kapacitet 90 %–97 %; batchvariation 2 %–5 % Variation 5 %–15 % 2 %–5 % pr. måned Lagervarer ved udsolgningsafslutning eller genoprettede celler Mellem
Klasse C Kapacitet < 90 %; batchvariation > 5 % Variation 15 % 5 % / måned Afpadsete batterier eller informelle kanaler Høj
⚠️ «Grade A» er ikke tilstrækkeligt som enkelt bevis. Nogle leverandører ometiketter lavere kvalitetsceller som Grade A, især i grænseoverskridende handel, hvor verificering kan være svær. Købere bør anmode om verificerbare uafhængige testrapporter i stedet for kun at stole på leverandørens egne datablade.

Den 7-trins verifikationscheckliste for 16S BESS-celller

Brug denne checkliste til at gennemføre indgående celleverifikation inden for 48 timer efter levering, så problemer identificeres, inden rettigheder til retur eller kravfrister udløber.

  1. Verificér batchsporbarhed Anmod om originale produktionsregistreringer, der er knyttet til cellebatchnummeret, ikke et generisk datablad. Bekræft, at celler i én batch har samme produktionsdato og samme produktionslinje; blandede batches kan forstærke forskelle i kapacitet og indre modstand.
  2. Verificér kapacitetstestrapporten Kræver en kapacitets-sorteringsrapport på parti-niveau, der viser testtemperatur, C-rate og afbrydnings-spænding. Kapacitetstest skal udføres ved 25 °C og 0,5C, og den rapporterede kapacitet skal være mindst 98 % af den nominelle kapacitet.
  3. Verificer konsistensen af indre modstand Anmod om fordelingen af AC indre modstand for partiet målt ved 1 kHz. Standardafvigelsen må ikke overstige 5 % af partigennemsnittet. Celler med en indre modstands-forskel på mere end 10 % må ikke blandes i samme 16S-streng.
  4. Verificer dimensionstolerancer De standardmæssige dimensioner for 280 Ah / 314 Ah prismatiske celler er 174 × 72 × 207 mm, men den faktiske produktion kan variere med 1–2 mm. Udtage tilfældigt 5–10 celler efter levering og mål længde, bredde og højde for at bekræfte, at de passer til kitsets modul-sidelister og endeplader.
  5. Verificer selvudladningshastigheden Opbevar celler ved 50 % SOC i 7 dage og mål spændningsfaldet. Celller med en selvudladningshastighed på over 2 % pr. måned skal isoleres og må ikke anvendes i serieforbindelser.
  6. Bekræft den fysiske tilstand Inspekter terminaler for oxidation, deformation eller skade. Bekræft, at trykafledningsfunktionerne er intakte, kabinetterne ikke er indtrykt, og QR-/batchetiketterne er klare og læselige.
  7. Bekræft, at BMS-spændingsintervallet matcher JKESS BMU-H5-16 understøtter et måleområde på 1–4,5 V. En 16S LiFePO4-konfiguration er ca. 3,65 V pr. celle ved fuld opladning og 2,5 V ved næsten tom stand. Bekræft, at cellens opladnings-/udladningsafbrydnings-spændinger forbliver inden for dette interval, og at kemien er LiFePO4.

Grade A versus genmærkede forkastninger: hvad adskiller dem i praksis

Verificeret Grade A

  • ✅ Batchkapacitetsvariation ≤ 1 %
  • ✅ Standardafvigelse for indre modstand ≤ 5 %
  • ✅ Selvudladningsrate ≤ 2 % pr. måned
  • ✅ Dimensionstolerance ±0,5 mm
  • ✅ Original batchsporbarhed tilgængelig
  • ✅ Tredjepartsprøvningsrapport kan verificeres
  • ✅ Effektivitet i første cyklus ≥ 99 %
  • ✅ Forventet brugbar 16S-pakkekapacitet ≥ 98 %
  • ✅ Aktiv afbalancering kan kompensere inden for timer
Resultat: kapacitetsbevaring efter 10 år ≥ 80 %

Genmærkede forkastede enheder

  • ❌ Kapacitetsvariation i batch 3 %–8 %
  • ❌ Standardafvigelse for indre modstand 10 %–20 %
  • ❌ Selvudladningsrate 3 %–8 % pr. måned
  • ❌ Dimensionstolerance ±2 mm
  • ❌ Manglende eller uklar partiinformation
  • ❌ Kun leverandøroprettede datablade er tilgængelige
  • ❌ Effektivitet ved første cyklus: 95 %–97 %
  • ❌ Forventet brugbar pakkekapacitet for 16S: 85 %–92 %
  • ❌ Selv aktiv afbalancering på 2 A kan muligvis ikke kompensere
Resultat: Kapaciteten kan falde til 70 % efter 3–5 år

Hvorfor små celleforskelle bliver tab på pakkeniveau

  • En 16S-streng indeholder 16 i serieforbundne celler, og den svageste celle begrænser den brugbare strengkapacitet.
  • Hvis kapacitetsvariationen mellem de 16 celler er 1 %, reduceres den brugbare pakkekapacitet med ca. 1 %.
  • Hvis kapacitetsvariationen er 5 %, reduceres den brugbare pakkekapacitet med cirka 5 %.
  • Hvis kapacitetsvariationen er 10 %, reduceres den brugbare pakkekapacitet med cirka 10 %.

eksempel på 257 kWh: For et 257 kWh-system konfigureret som 16S × 314 Ah × 3,2 V × 16 kasser fjernes cirka 25,7 kWh af den brugbare kapacitet. Ved én fuld cyklus pr. dag i løbet af 10 år svarer det til ca. 93.805 kWh tabt samlet energigennemstrømning i levetiden.

Tilpasning af dine celler til JKESS Slave 16S-batterikassekit

JKESS 4U- og 6U-kits bruger BMU-H5-16 som slave-styringskernen og understøtter 16S LiFePO4-seriekonfigurationer. Tjek følgende tekniske begrænsninger, inden du bestiller celler.

Parameter JKESS-kitkrav Kontrol af celleforsyning
Kemisk forskning LifePO4 Bland ikke med ternære litium-, natrium-ion- eller andre kemiske sammensætninger
Celleformat Prismatisk aluminiumsbeholder Pung- og cylindriske celler er ikke velegnede til dette kit
Kapacitetsområde 280 Ah–314 Ah Hold dig inden for den anbefalede rækkevidde, og prioritér batch-konsistens
Nominel spænding 3,2 V Ca. 3,65 V ved fuld opladning og 2,5 V ved næsten tom stand
Kontinuerlig udledningshastighed 0,5 c Ikke beregnet til kontinuerlig afladning ved 1C eller derover
Dimensioner (L × B × H) 174 × 72 × 207 mm Den faktiske celle tolerance skal ligge inden for ±1 mm
Terminaltype M6 stift Terminalgeometrien skal matche busbarhullernes mønster
Spændingsmålevindue 1–4,5 V (BMU-H5-16) Cellespændingen skal forblive inden for måleområdet
JKESS sælger ikke celler. Denne strategi giver køberne mulighed for at vælge en celleleverandør ud fra projektets budget, tilgængelighed og leverandørforhold, mens JKESS leverer og udfører fabrikstests af BMS-hardwaren, ledningsharnessene og batterikapslen før afsendelse.
JKESS’ produktankre: BMU-H5-16 · HV-B6U · 4U-sæt · HV-BC250 · HV-BC150-100A · aktiv afbalancering på 2 A · præcision på ±0,005 V ved måling · 16S-arkitektur · 280–314 Ah prismatiske LiFePO4-celller · mål på 174 × 72 × 207 mm · spændingsmålevindue på 1–4,5 V · standard CAN/RS485-kommunikationsprotokoller · højspændingssystem i området 80–1000 V.

Et B2B-købers beslutningstræ

  1. Bekræft systemspændingsområdet → 80–1000 V DC, afhængigt af antallet af slavebokse, der er forbundet i serie.
  2. Bestem antallet af slavebokse → 4–16 enheder, svarende til ca. 64–256 kWh.
  3. Beregn det samlede antal celler → 16 celler pr. boks × antal slavebokse.
  4. Vælg cellekapacitet → 280 Ah / 302 Ah / 304 Ah / 314 Ah, foretrækkeligt fra samme parti.
  5. Vælg celleleverandør → kræver batchsporbarhed samt testrapporter fra tredjepart.
  6. Udfør den 7-trins indkøbsverifikation → afslut inden for 48 timer og bevare retten til at returnere ikke-konforme varer.
  7. Montér 8S-moduler → brug de leverede endepletter, sideplader, epoxyplader og busstænger.
  8. Forbind til 16S → brug PACK-strømkablerne og CCS-kabelharnesserne.
  9. Tænd strømmen og tag i brug → kontroller spænding, temperatur og balanceringsstatus for hver slave-boks ved hjælp af masterkontrol-LCD'en eller app'en.

5 fejl ved celleindkøb, der ødelægger projektekonomien

Fejl 1: At sammenligne priser uden at verificere batchens ensartethed

Celler solgt som "samme kvalitet" fra forskellige batches kan variere op til 5 % i kapacitet. En prisbesparelse på 5 % kan blive overvældet af en reduktion i brugbar pakkekapacitet på 10 %.

Fejl 2: At ignorere dimensionel tolerance

At have identiske nominelle dimensioner garanterer ikke identiske faktiske dimensioner. En forskel på 1–2 mm kan forhindre, at cellen modul passer ind i kassen. Tag prøver og mål celler inden for 48 timer efter levering.

Fejl 3: At undlade at kontrollere BMS-spændingsintervallet før køb

JKESS BMU-H5-16 har et måleområde på 1–4,5 V. Hvis en cells fuldt opladet spænding overstiger 4,5 V, kan den ikke bruges inden for det specificerede måleområde for dette kit.

Fejl 4: At blande batches eller leverandører inden for én 16S-streng

At blande batches inden for samme 16S-streng kan accelerere celle-til-celle-ubalance. Selv med aktiv afbalancering på 2 A kan ekstrem variation overstige det praktiske kompenseringsområde for afbalanceringsystemet.

Fejl 5: At springe selvafladningstesten over

En celle med forhøjet selvafladning trækker løbende brugbar energi fra serieforbindelsen. Problemet er måske ikke tydeligt ved ankomst, men efter måneder med drift kan det vise sig som en vedvarende celleubalance.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor sælger JKESS batteriboks-kits uden celler?

JKESS sælger højspændingsbatteriboks-kits som pladebeslagkasser med forudmonteret BMS-hardware, kablingsharnesser og komponenter til termisk styring. Ved at sælge uden celler giver det B2B-kunderne fleksibilitet til at indkøbe LiFePO4-celller ud fra deres egen leveringskæde, budget og projekttidshorisont. Det undgår også kompleksiteten i forbindelse med internationale lithiumbatteri-forsendelsesregler, da celler er underlagt strengere transportregler end tomme kasser.

Hvilke celle-typer og størrelser er kompatible med JKESS 16S højspændingsbatteriboks-kits?

JKESS 16S HV-batterikassekit (4U- og 6U-modeller) er designet til prismatiske LiFePO4-celler i intervallet 280 Ah–314 Ah. De standardmæssige cellemål er 174 × 72 × 207 mm. BMU-H5-16 understøtter en spændingsmålevindue på 1–4,5 V pr. celle. Cylindriske og posk-celler er ikke kompatible med dette kit-design.

Hvordan verificerer jeg, at mine celler virkelig er af klasse A?

Der findes ingen global standard for »klasse A« inden for energilagringsbranchen. Verifikation kræver uafhængig dokumentation: batchniveau-sporelighed fra den oprindelige producent, uafhængige kapacitetstestrapporter ved 25 °C og 0,5C, AC-indre modstandsfordelingsdata, der viser en standardafvigelse på ≤5 %, dimensionelle målinger af udvalgte celler samt en 7-dages selvudladningstest. Lad dig ikke kun styre af leverandørens selvudstedte datablad.

Hvad er tolerancegrænserne for cellemålene i et JKESS-kit?

JKESS 16S-batterikassekit er designet til celler med målene 174 × 72 × 207 mm og en dimensionsafvigelse på ±1 mm. Overskridelse af denne afvigelse kan medføre problemer med at montere cellerne i modulens sidepaneler og endepaneler eller føre til ujævn komprimering. Mål 5–10 tilfældigt udvalgte celler ved levering, og bekræft modulfittings før hele partiet godkendes.

Kan jeg blande celler fra forskellige partier i samme 16S-pakke?

At blande partier i en 16S-pakke frarådes kraftigt. Selv celler fra samme leverandør kan vise en kapacitetsvariation på 2 %–5 % mellem partier, og forskelle i indre modstand kan overstige 10 %. Dette forstærker celle-til-celle-uafbalancerethed og reducerer den brugbare kapacitet. Hvis blanding er uundgåelig, skal celler med så tæt kapacitet og indre modstand som muligt anvendes, og de skal verificeres med en 7-dages selvudladningstest.

Hvordan kompenserer BMU-H5-16 aktiv balancering for cellevariation?

BMU-H5-16 leverer op til 2 A aktiv balanceringsstrøm pr. kanal ved brug af induktiv DC-DC-konvertering til overførsel af ladning mellem celler. For en celle på 314 Ah med en kapacitetsvariation på 0,5 % er den energi, der skal balanceres, ca. 1,57 Ah, hvilket tager ca. 47 minutter at kompensere ved 2 A. Ved passiv balancering med 200 mA ville det tage ca. 7,85 timer. Aktiv balancering kan ikke kompensere for ekstreme variationer ud over konstruktionsgrænserne.

Hvad er den anbefalede selvudladningsrate for LiFePO4-celler i et BESS?

For BESS-anvendelser bør cellerne have en selvudladningsrate på 2 % eller mindre pr. måned ved lagring ved 50 % SOC og 25 °C. Celller med højere selvudladningsrater forårsager vedvarende ubalance i serieforbundne rækker og kan kræve mere hyppige balanceringscyklusser. Celller med en selvudladningsrate på over 2 % pr. måned skal isoleres og ikke anvendes i serieforbundne batteripakker.

Hvor mange celler har jeg brug for til et 64 kWh-system med JKESS-kits?

For et 64 kWh-system med brug af 4 JKESS HV-slavekasser har du brug for 64 celler (16 celler pr. kasse × 4 kasser). Med 314 Ah LiFePO4-celller ved 3,2 V nominal giver en 16S-konfiguration ca. 16,1 kWh pr. kasse (16 × 3,2 V × 314 Ah = 16,08 kWh), og 4 kasser giver ca. 64,3 kWh. Den præcise brugbare kapacitet afhænger af den målte cellekapacitet og driftsforholdene.

Leverer JKESS støtte til indkøb af celler til B2B-kunder?

JKESS sælger ikke celler, men vores ingeniørteam kan levere de tekniske specifikationer, som hver kit kræver – herunder kemisk sammensætning, kapacitetsområde, dimensioner, spændingsinterval og afladningshastighed. Vi kan også gennemgå testrapporter fra tredjepartsleverandører i forhold til kits tekniske krav. Ved store B2B-bestillinger kan verificerede leverandør-anbefalinger i relevante regioner eventuelt stilles til rådighed på anmodning.

Hvad sker der, hvis jeg monterer celler, der ikke opfylder kits specifikationer?

At installere celler uden for kitsets specifikationer – f.eks. med en anden kemisk sammensætning, kapacitetsområde, dimensionel størrelse eller spændingsinterval – kan føre til fejl i BMS-kommunikationen, forkert SOC-beregning, celleubalance ud over balanceringskapaciteten eller sikkerhedsrisici. JKESS kan ikke garantere kitsets ydeevne, hvis der installeres celler, der ikke opfylder kravene. Kontroller alle celleparametre før montering.

Har du brug for hjælp til at verificere cellerne til dit JKESS-kit?

Del dine celle-specifikationer og testrapporter med vores ingeniørteam. Vi gennemgår dem i forhold til kitsets tekniske krav og markerer potentielle problemer, inden du påbegynder monteringen.

Anmod om et brugerdefineret tilbud →