Alle kategorier

C&I-energilagring til svage net og højtemperaturmiljøer: Hvad ændrer sig i systemdesignet? | JKESS

2026-10-11 08:00:00
C&I-energilagring til svage net og højtemperaturmiljøer: Hvad ændrer sig i systemdesignet? | JKESS

JKESS Engineering Insights

Få et tilbud→

C&I-energilagring til svage net og højt-tempererede miljøer: Hvad ændrer sig i systemdesignet?

En standard BESS, der er valgt til et stabilt net og et tempereret klima, kan mislykkes på et sted med høje temperaturer, høj luftfugtighed eller et svagt net. Her er de 5 designændringer, der adskiller et fungerende projekt fra unødigt driftsstop og garantiklager.

Udgivet: 15 minutters læsning JKESS Engineering Team

Nøglepunkter

  • Svage net og tropiske klimaændrer designbegrænsningerne. De er grundlæggende projektinput, ikke en mindre justering af en standard BESS-specifikation.
  • Standard BESS-designantagelser kan fejle på et svagt net: stabil spænding, stabil frekvens og kontrollerede omgivelsesforhold kan ikke antages som givet.
  • Varme og luftfugtighed virker via forskellige mekanismer. Varme accelererer cellealdring og kan øge ubalance; fugt, kondens og saltforurening truer isoleringen, forbindelserne og kommunikationspålideligheden.
  • Fem ændringer er afgørende: passende AC-spændings- og frekvensintervaller, termisk nedregulering, elektronikbeskyttelse med tre beskyttelsesfunktioner, en valideret millisekundoverførselsdesign, hvor det er påkrævet, samt aktiv afbalancering til styring af celle-SOC-afvigelser.
  • Tilpas JKESS-komponenter til det komplette system. BMU-H5-16 angiver op til 2 A aktiv afbalancering og en elektronikdriftstemperaturinterval fra -25 °C til 85 °C. Temperaturmåling på kit-niveau, installationsstedets luftfugtighed, højde over havet, batterigrænser og PCS-krav skal vurderes samlet.

Hvorfor standard-BESS-designs mislykkes i svage net og tropiske klimaer

Når man specificerer et kommercielt og industrielt batterienergilagringssystem (C&I BESS), starter mange købere med antagelserne, der gælder for en stabil elnetforsyning. På et svagt-netsted skal disse antagelser testes mod målte spændings-, frekvens-, afbrydelses- og fejlforhold. For eksempel kan en designundersøgelse kræve evaluering af spændingsudsving på ±15 % eller mere samt frekvensafvigelser, der overstiger ±1 Hz. Dette er projektscenarier, der skal undersøges – ikke universelle værdier for Sydøstasien, Mellemøsten, Afrika eller Latinamerika.

Det lokale klima tilføjer endnu et sæt begrænsninger. En tropisk facilitet kan opleve omgivende temperaturer over 35 °C og vedvarende relativ luftfugtighed over 80 %; et ørkenområde kan i stedet kombinere ekstrem varme med støv. Kystnære projekter kan stå over for saltforurening. Kølekapacitet, isoleringskoordination, beskyttelse af omkapsling og kommunikationsruting skal tage højde for de faktiske forhold, herunder kondensdannelse under daglige temperatursvingninger.

Resultatet af en manglende overensstemmelse kan være termisk effektbegrænsning, tabt brugbar kapacitet, gentagne nedlukninger, kommunikationsfejl eller isoleringsalarmer. Et mål på ti år for et projekt er ikke bevis for ti års ydeevne på alle steder, og hverken en fejlprediktion på 3–5 år eller en fast levetidsforlængelse kan udledes udelukkende ud fra klimaet. Det praktiske spørgsmål er, om de valgte celler, BMS, PCS, kølesystem og skriftlige garanti alle dækker den tilsigtede driftscyklus og det driftsmiljø, hvor systemet skal anvendes.

Standard BESS-design mod standard design til svag netværk og høj temperatur

Illustrativ indkøbsammenligning. Nedenstående basisantagelser er eksempler på et under-specificeret projekt, ikke grænser, der gælder for alle standard-BESS.

Ti designbeslutninger, der skal gennemgås, før udstyr vælges
Standard BESS
Stabil netværk, moderate antagelser
Optimeret til svagt netværk og høj temperatur
Standardantagelse Spændingsinterval AC-valg baseret udelukkende på et nominelt ±10 % eksempelinterval. Optimeret design Stedsspecifikt AC-interval Vurder udsving på ±15 % eller større, hvor de er registreret; specificer PCS’ drifts- og ride-through-adfærd i overensstemmelse med lokale netregler.
Standardantagelse Frekvensstabilitet Antag, at 50/60 Hz forbliver inden for et eksempelområde på ±0,5 Hz. Optimeret design Frekvensrespons Koordinér tilladt frekvensområde, beskyttelse og genopretning ved hjælp af lokaldata.
Standardantagelse Uverificeret overførsel Vedtag en ekstern kontaktor uden at kontrollere afbrydelse af belastningen. Optimeret design Verificeret reserveoverførsel Angiv et millisekundmål for overførsel, hvor det er nødvendigt, og verificer den komplette PCS, kontaktoranlæg og belastningsreaktion.
Standardantagelse Moderat kølingsgrundlag Dimensionér installationen udelukkende ud fra en rating på 25 °C. Optimeret design Reduceret effektudnyttelse ved varme lokationer Evaluer forhold med temperaturer på 45 °C og derover, kølehjælpeudstyr, luftstrøm og temperaturafhængige effektgrænser.
Standardantagelse Ubeskyttet elektronik Ingen projektkrav til beskyttelse mod fugt eller forurening. Optimeret design Tre-beskyttelsesbehandling Angiv konform belægning, passende stikforbindelser og kontroller til håndtering af fugt, saltforurening og svampevækst.
Standardantagelse Begrænset balanceringskapacitet Afhangig af fabriksmåling og lavstrøms passiv balancering. Optimeret design 2 A aktiv afbalancering Brug ladningsoverførsel til at håndtere SOC-afvigelse inden for de godkendte balanceringsbetingelser.
Standardantagelse Grundlæggende kommunikationsruting Ingen yderligere gennemgang af afskærmning, jordforbindelse eller interferens. Optimeret design Robust kommunikation Koordinér kabeladskillelse, afskærmning, isolation, afslutning og fejlhåndtering.
Standardantagelse Ukontrolleret garantiomslag Antag, at en rating ved 25 °C ±5 °C også dækker stedets ekstreme forhold. Optimeret design Eksplicitte driftsbetingelser Enes skriftligt om hele systemets temperatur, luftfugtighed, brugsprofil og nedjusteringsvilkår.
Standardantagelse Geografi som erstatning Behandl en installation med stabil strømforsyning som en universel skabelon. Optimeret design Stedspecifik anvendelse Vurder tropiske, ørken-, kyst-, fjerne og ø-projekter ud fra deres målte forhold.
Standardantagelse Ubegrundet levetid En nominel tiårig plan uden dokumentation for ydeevne på varme steder. Optimeret design Dokumenteret levetidsbasis Valider projektlevetidsmålet med cellealdringsdata, driftsgrænser, vedligeholdelse og aftalt garantiomfang.

De 5 designændringer, der gør en BESS anvendelig i svage net og ved høje temperaturer

  1. Bred spændings- og frekvensvindue

    Adskil AC-netvinduet fra DC-batterivinduet. PCS bestemmer, hvordan systemet reagerer på spændings- og frekvensforstyrrelser i nettet. En BMS med en rating på 80–1000 V DC etablerer ikke i sig selv AC ride-through-evne eller tilladelse til at forblive tilsluttet uden for lokale beskyttelsesgrænser.

    For installationer med målte spændingsvariationer på omkring ±15 % eller frekvensvariationer på mere end ±1 Hz skal det tilladte PCS-område og reaktionen på forstyrrelser specificeres. Kontroller batteristrengens minimums- og maksimumsspænding i hele SOC- og temperaturområdet i forhold til PCS’ DC-inputområde. JKESS HV-masterplatformen leverer CAN/RS485-grænseflader til integration, men beskedsdefinitioner, firmware-opførsel og fejlgenopretning skal stadig aftales.

    Valider præcisionsnøjagtigheden af prøvetagning og kommunikation ved begge spændingsextrema samt under transiente forhold. En udvidelse af det driftsmæssige område må ikke underminere overspændings-, underspændings-, anti-islanding- eller andre krævede beskyttelsesfunktioner.

  2. Termisk styring med eksplicit nedjustering

    Udform for den varmeste realistiske driftsforudsætning. En effektrating ved 25 °C er kun ét punkt på en termisk ydeevnekurve. Ved 45 °C eller derover skal cellens varmeudvikling, PCS-tab, kabinettets solindfald, filterbelastning, ventilatorers ydeevne samt strømforbruget fra køleanlæg vurderes.

    JKESS master-og-slave-kit-specifikationen beskriver en regulerbar ventilatorkøling og en 8-kanals NTC-følerkonfiguration med et måleområde på -30 til 105 °C og en angivet præcision på ±2 °C. Brug temperaturmålinger fra repræsentative varmepunkter til at aktivere ventilatorstyring, ladnings-/udladningsgrænser samt beskyttende nedlukning. Følers dækning og respons tid er lige så vigtig som antallet af kanaler.

    BMU-elektronikkens temperaturområde fra -25 °C til 85 °C er ikke en tilladt temperatur for opladning eller afladning af battericeller. På HV-BC250-produktsiden er driftstemperaturområdet separat angivet til -20 °C til +65 °C. Det komplette BESS skal overholde den mest restriktive grænse for de monterede komponenter samt de valgte cellegrænser. Udelukkende ventilation kan ikke køle celler ned under omgivelsestemperaturen; på stedet kan der være behov for konditioneret køling.

  3. Trefoldig beskyttelse: Fugt, salt og skimmelsvamp

    Behandl luftfugtighed, kondens og forurening som separate designkrav. «Tre-beskyttelses»-behandling henviser normalt til en konformalbelægning, der er beregnet til at forbedre modstanden mod fugt, saltforurening og svampevækst. Det faktisk opnåede beskyttelsesniveau afhænger af belægningssystemet, dækningsgraden, proceskontrollen og den miljømæssige kvalifikation.

    For et tropisk eller kystnært projekt skal den krævede kredskortbehandling specificeres sammen med JKESS, og bekræftelse af den leverede konfiguration skal indhentes. En RAL9003 signal-hvid kabinettlakfarve sikrer ikke PCB-belægning, kabinettsælling eller modstandsdygtighed mod saltstøv. Forbindelsesstik, kabelgennemføringer, isolationsafstande og jordforbindelse kræver hver især en separat vurdering.

    Brug et kabinet og en fugtkontrolstrategi, der er passende for placeringen. Overvej kondensdannelse under afkøling eller standsel, afløb og adgang til vedligeholdelse. Belægning understøtter miljøbeskyttelse; den erstatter ikke isolationskoordination, et passende kabinet eller miljømæssig testning specifikt for projektet.

  4. Millisekundsskift, verificeret ved belastningen

    Definer den acceptable afbrydelse, inden arkitekturen vælges. En produktionslinje, en kontaktorstyret motor, et kølerum og en serverbelastning kan have forskellige tolerancer for afbrydelser og genstart. Den krævede overføringstid skal være et måleligt acceptkriterium.

    JKESS CAN/RS485-grænseflader understøtter koordination med en passende specificeret PCS. En kommunikationsgrænseflade eller en millisekundkommando beviser dog ikke en millisekundbackupoverføring. Den samlede afbrydelse omfatter netfejldetektion, styring, isolation eller skift, PCS-tilstandsovergang samt spændingsgenopretning ved belastningen.

    Hvor millisekundbackup er påkrævet, skal den passende PCS og overføringsteknik vælges, den nødvendige batterireserve opretholdes, og det integrerede system testes ved repræsentativ belastning og SOC. Accepttesten skal inkludere motorstart, overbelastning, gentagne afbrydelser og genforbindelsesadfærd.

  5. Aktiv afbalancering til at opretholde konsekvent celle-SOC

    Aktiv afbalancering håndterer ladningsulighed; køling håndterer temperatur. Forskelle i selvudladning, kapacitet og temperatur kan få celler til at nå deres spændingsgrænser på forskellige tidspunkter. Ladningsoverførsel kan reducere den resulterende SOC-afvigelse og forbedre adgangen til ellers utilgængelig batteripakkekapacitet.

    Produktspecifikationen for BMU-H5-16 angiver op til 2 A aktiv afbalancering pr. kanal. Aktiv afbalancering overfører energi mellem celler, mens passiv afbalancering dissiperer overskydende ladning som varme. De tilladte SOC- og spændingsområder, strømgrænser, temperaturgrænser samt adfærd ved samtidig brug af kanaler afhænger af styreenhedens konfiguration; kontinuerlig 2 A-drift under alle betingelser bør ikke antages.

    Illustrativ beregning af ladningsoverførsel

    Charge difference = 314 Ah × 0.5% = 1.57 Ah
    Ideal balancing time = 1.57 Ah ÷ 2 A
    = 0.785 h ≈ 47 minutes

    Dette er en ideel beregning for overførsel af 1,57 Ah ved en konstant nettostrøm på 2 A. Den faktiske balanceringsperiode afhænger af topologien, den effektive strøm, driftstrømmene, konverteringstab og antallet af celler, der kræver korrektion. Balancering gendanner ikke tabt cellekapacitet og garanterer heller ikke en celletemperaturforskel under 3 °C eller en levetidsforlængelse på 15 %–20 %.

Termisk nedjustering: Hvad ændrer sig, når omgivelsestemperaturen når 45 °C?

Termisk nedjustering reducerer den tilladte effekt, når temperaturen stiger. Til en indledende dimensionering multipliceres referenceeffekten med en temperaturafhængig faktor, og derefter kontrolleres batteri-, PCS-, kabinet- og hjælpestrømsgrænserne samlet set.

Forenklet afladningseffektberegning

Available Discharge Power = Rated Power × Derating Factor (T_ambient)
Illustrative faktorer kun — ikke en målt JKESS-ydelseskurve
Omgivelsestemperatur Eksempel på nedjusteringsfaktor Effektudgang fra en 100 kW-rating
25°c 1.00 100 kW
35°c 0.95 95 kW
45°C 0.85 85 KW
55°C 0.70 70 KW

Brug ekstrem lokal temperatur, ikke årlig gennemsnitstemperatur. I dette eksempel ville levering af 100 kW ved 45 °C kræve mindst 100 ÷ 0,85 ≈ 117,6 kW referencekapacitet, før andre begrænsninger eller kølehjælpeudstyr tages i betragtning. Indhent de faktiske afladnings- og opladningsreduktionskurver for det valgte system; en elektroniktemperaturgrænse fastsætter ikke den tilgængelige batterikapacitet.

Det godkendte design skal også tage højde for opladningsgrænser ved laveste temperatur, udstyrsaldring, luftstrømsforhindring samt den energireserve, der er nødvendig gennem den længste planlagte afbrydelse.

Hvordan JKESS HV BESS opfylder kravene til svage net og høje temperaturer

Brug JKESS HV-mester- og slaveboksplatformen som grundlag for batteristyring, og godkend derefter hele installationen til stedet. De konfigurationer, der beskrives her, anvender HV-BC250- eller HV-BC150-100A-mesteren, HV-B6U-slavebatteribokssæt og BMU-H5-16-enheden til aktiv balance. Sættene leveres uden battericeller; den endelige ydelse afhænger af det samlede system.

HV-BC250 · 200 A-mester HV-BC150-100A · 100 A hovedenhed HV-B6U · slaveboks-sæt BMU-H5-16 · aktiv afbalancering
Offentliggjorte komponentdata og projektkrav — bekræft den leverede model og revision
Designkrav JKESS-parameter / omfang Værdi for B2B-købere
DC-spenningsområde 80–1000 V DC; 64S–256S-arkitektur i HV-BC250-specifikationen. Understøtter valg af batteristreng i forhold til en PCS DC-vindue; AC-nettydelse forbliver et PCS-krav.
Temperaturområde BMU-H5-16: –25 °C til 85 °C. HV-BC250: –20 °C til +65 °C. Identificér den begrænsende komponent og celletemperaturintervallet, inden drift på varme lokaliteter godkendes.
Fugtighedstolerance 0–90 % RF er projektmålet i denne designbeskrivelse, ikke en verificeret hel-systemsbedømmelse. Selvstændig BMU-listing: 5–95 % RF, ikke-kondenserende. Angiv kondenskontrol og få kabinet-, forbindelses- og fuldstændig systemfugtighedsgrænser.
Højde ≤2000 m i master-og-slave-kit-specifikationen. Tjek stedets højde over havet samt eventuel yderligere nedjustering af køling eller isolering.
Aktiv balancering BMU-H5-16, op til 2 A aktiv balancering; celle-spændingspræcision på kit-niveau ±0,005 V. Styr celle-SOC-afvigelse med en defineret balanceringsstrategi og præcis celleovervågning.
Temperaturovervågning 8-kanals NTC-konfiguration i kit-listen; -30~105 °C / ±2 °C. Selvstændig BMU-liste angiver 16 NTC-kanaler. Bekræft den monterede kabelbundt og sensordekning; brug feedback til termisk regulering og beskyttelse.
Køling Intelligent luftkøling / styrbart ventilator i slave-kit. Koordinér ventilator-drift med temperaturdata; vurder, om stedet kræver ekstra konditioneret køling.
Kommunikation CAN / RS485 på masteren; kædearkitektur med den specificerede slave-grænseflade. Godkend beskedkortlægning, kabeludformning, tidsudløb og PCS-integration før idrifttagning.
Systemudvidelse 4–16 slavekasser; ca. 64–256 kWh projektklasse, afhængigt af cellevalg. Skaler spænding og nominel energi med antallet af moduler; verificer PCS-spænding, mekanisk understøtning og udvidelsespolitik.
Overholdelsesdokumentation Kitsiden henviser til GB34131-2017; producenten angiver CE, RoHS og FCC for relevante produkter. Hent modelspecifikke dokumenter og tjek de gældende udgaver samt lokale krav; disse mærkater fastsætter ikke godkendelse af det komplette system til elnettet.

Kapaciteten er en beregning, ikke en garanti for antal kasser. Med 16 serieforbundne LFP-celler pr. kasse ved 3,2 V nominal og 314 Ah har hver kasse ca. 16,08 kWh nominal energi. Fire til seksten kasser giver derfor ca. 64,3–257,2 kWh nominal energi, før brugbar SOC-grænser, tab, aldring og reservekrav. «64–256 kWh» beskriver den omtrentlige projektklasse.

Producenthenvisninger: HV-BC250 master-specifikationer ; master-og-slave-kit-specifikationer ; BMU-H5-16-specifikationer ; HV Slave 6U-sæt . Gennemgået den 10. oktober 2026.

De udgivne sider beskriver forskellige konfigurationer og indeholder inkonsistente oplysninger om sensorer og balancering. Tabellen identificerer omfanget af hver valgt værdi. Brug et aftalt, modelspecifikt datablad og en materialeliste til indkøb, integration og godkendelse.

Hvor BESS til svag netinfrastruktur og høj temperatur er installeret

Dette er anvendelsesscenarier til installationsbestemt systemdesign; sikkerhedsmæssig kontinuitet og økonomiske resultater afhænger af det valgte udstyr, belastningsprofilen, taksterne og driftsstrategien.

Sydøstasien / Produktion

Fødevarer, emballage og let industri

Hyppige strømafbrydelser kan standse produktionen og øge genstartstabene. Lagring kan kombinere reservefunktion med tidsafhængig drift, forudsat at overførselssystemet opfylder produktionslinjens tolerancen for afbrydelser og at taksterne understøtter driftsstrategien.

Mellemøsten / kommerciel

Hoteller, supermarkeder og kontorer

Klimaanlægsbehov kan falde sammen med udendørs temperaturer på over 45 °C. Vurder reduktion af behovet ved hjælp af den faktisk tilgængelige effekt under hede forhold, samtidig med at der bevares tilstrækkelig energi til væsentlige belastninger under en afbrydelse.

Afrika / fjerne driftsanlæg

Mineraleksploration og landbrugsforarbejdning

Fjerne faciliteter kan bruge PV, lager og disponibel elproduktion i kombination. Inkludér motorstart, støv, vedligeholdelsesadgang, brændstoflogistik og stabil isoleret drift ved planlægning af svag-net- eller uden-for-net-forsyning.

Øer / hybride mikronet

Samfund og turistresorts

PV og lager kan reducere generatorernes køretid, hvor dispatch-strategien tillader det. Vurder udsættelse for salt, variabel vedvarende effektaflevering, reservekapacitet og evne til black-start; aktiv afbalancering understøtter konsekvent opladning inden for batteristrengen.

Kølekæde / logistik

Kølelagre og distributionslager

Høje udendørs temperaturer øger kølebehovet. Dimensionér kompressoren til start, den væsentlige kølelast, den tilladte temperaturstigning under afbrydelser samt reservevarigheden, inden energi bruges til spidsbelastningsreduktion.

Telekommunikation / kritiske belastninger

Basisstationer og datafaciliteter

Tilpas lagerets spænding til stedets AC- eller DC-konverteringsarkitektur samt krav til kontinuitet. En højere distributionspænding reducerer strømmen ved en given effekt, men konverteringstab, standby-forbrug og overførselsydelse skal stadig vurderes.

Ofte stillede spørgsmål

Hvorfor mislykkes standard-BESS-designs i svage netmiljøer?

En BESS kan yde dårligere, hvis dens PCS-driftsvindue, beskyttelsesindstillinger eller backup-arkitektur ikke svarer til de målte netforstyrrelser. Spændingsudsving på ±15 % eller mere samt frekvensafvigelser ud over ±1 Hz er mulige designscenarier, der skal undersøges – ikke universelle regionale grænser. Valider AC-responsen separat fra batteriets DC-spændingsområde, og koordinér alle indstillinger med de gældende netkrav.

Hvordan påvirker høj omgivelsestemperatur BESS-ydelsen?

Høj temperatur accelererer cellealdring og kan reducere brugbar effekt gennem termisk nedjustering. I den illustrative tabel her giver en 100 kW-rating ganget med en faktor på 0,85 85 kW ved 45 °C; den faktiske værdi kræver kurven for det valgte system. BMU-H5-16 angiver elektronikdrift fra –25 °C til +85 °C, mens HV-BC250 angiver –20 °C til +65 °C. Ingen af disse intervaller fastlægger battericelle-driftsgrænserne.

Hvad er termisk nedjustering, og hvorfor er det vigtigt for mit projekt?

Termisk nedregulering begrænser tilladt opladnings- eller afladningsydelse, når temperaturen stiger, for at holde udstyret inden for dets driftsgrænser. Faktoren 0,85 ved 45 °C, der anvendes i denne artikel, er et eksempel og ikke en universel eller verificeret JKESS-kurve. Udvælg størrelsen ud fra stedets ekstreme driftsforhold og få den komplette systems ydelse-mod-temperatur-data, herunder kølehjælpeudstyr.

Hvordan hjælper aktiv afbalancering i miljøer med høj temperatur?

Temperatur og celleforskelle kan bidrage til SOC-afvigelse, hvilket får enkelte celler til at nå spændingsgrænserne tidligt. BMU-H5-16 angiver op til 2 A aktiv afbalancering, hvilket overfører ladning inden for batteriet i stedet for kun at afhænge af resistiv afladning. For 314 Ah-celller tager det ca. 47 minutter i en ideel beregning at flytte en ladningsforskel på 0,5 % med en konstant nettostrøm på 2 A; den faktiske tid afhænger af driftsforholdene. Afbalancering erstatter ikke køling og garanterer ikke en bestemt levetidsforlængelse.

Hvad betyder "tre-beskyttelses"-behandling for BESS-elektronik?

Tre-beskyttelses-behandling henviser almindeligvis til en konformal belægning, der er beregnet til at forbedre modstanden mod fugt, saltforurening og svampevækst. Beskyttelsen afhænger af materialet, kvaliteten af applikationen, dækningsgraden og den miljømæssige godkendelse. Den erstatter ikke en passende indkapsling eller kondenskontrol, og behandlingen skal bekræftes for det leverede produkt.

Kan JKESS BESS skifte hurtigt mellem nettilsluttet og frakoblede tilstande?

Hurtig overførsel er en systemniveau-funktion, der afhænger af PCS, overførselsudstyr, styring og belastning. JKESS CAN/RS485-grænseflader understøtter integration, men kommunikationsmuligheden alene fastlægger ikke afbrydelsestiden. Indstil det krævede millisekund-mål og valider det ved belastningen under repræsentative driftsforhold.

Hvilket spændingsområde understøtter JKESS HV BESS?

Den overordnede HV-specifikation angiver et DC-spændingsområde på 80–1000 V og en arkitektur på 64S–256S. Ved en antaget nominel spænding på 3,2 V pr. LFP-celle svarer 64S og 256S til en nominalspænding på henholdsvis 204,8 V og 819,2 V. Kontroller det fulde batterispændingsområde i forhold til de valgte PCS’ DC-inputgrænser; denne DC-rating fastlægger ikke AC-netværkets ride-through-ydelse.

Hvor mange slavebokse kan stables i en installation med svagt net?

JKESS’ master-og-slave-kitliste understøtter 4–16 slavebatteribokse pr. master, underlagt den godkendte konfiguration og den mekaniske installation. Valgene HV-BC250 og HV-BC150-100A skal afstemmes med den krævede strøm og PCS’ spændingsvindue. Med 16S, 3,2 V, 314 Ah-celler pr. boks er den nominelle energi ca. 64,3–257,2 kWh inden for dette interval; den brugbare energi er lavere og afhænger af det enkelte projekt. Udvidelse skal følge den godkendte celleafstemnings- og igangsætningsprocedure.

Påvirker høj luftfugtighed garantidækningen for BESS?

Fugtigheds- og kondensationsforhold kan påvirke, om en installation ligger inden for dens specificerede driftsområde og skriftlige garanti-vilkår. Talværdien 0–90 % RF i projektbeskrivelsen er ikke her verificeret som en hel-systems-rating; den separate BMU-side angiver 5–95 % RF, uden kondens. Bekræft de fuldstændige installationsgrænser og eventuelle krav til fugtkontrol i leveringsaftalen.

Hvilke certificeringer skal jeg lede efter i et BESS til svage-net-områder?

Anmod om modelspecifik dokumentation, der dækker batteriet, BMS, PCS, elektrisk sikkerhed, EMC samt de gældende lokale nettilslutningskrav. JKESS's kit-side henviser til GB34131-2017, og producenternes sider angiver CE, RoHS og FCC for relevante produkter. Verificer dokumentationens omfang, gældende udgaver og projektkrav; disse henvisninger alene beviser ikke godkendelse af et komplet BESS til et bestemt net.

Planlægger du et BESS til et svagt-net- eller højtemperatur-sted?

Del dine stedets forhold – spændingsudsving, omgivende temperaturprofil, luftfugtighedsniveauer – med vores ingeniørteam. Vi hjælper dig med at afbilde disse begrænsninger på en modulær HV-BESS-konfiguration, der opfylder dit projekts drifts- og garanti krav.

Anmod om et brugerdefineret tilbud→