Kaikki luokat

LiFePO4-solukkaita korkeajännitteisille 16S-akkukenkäpakkauksille: B2B-ostajan tarkistuslista | JKESS

2026-09-30 17:22:24
LiFePO4-solukkaita korkeajännitteisille 16S-akkukenkäpakkauksille: B2B-ostajan tarkistuslista | JKESS

LiFePO4-solujen hankinta korkeajännitteisiin Slave 16S-akkukenkävarustekokonaisuuksiin: B2B-ostajan tarkistuslista

Kokonaisuus toimitetaan ilman soluja – ja juuri tässä on tarkoitus. Tässä on 7-vaiheinen tarkistuskehys, joka erottaa A-luokan solut uudelleenmerkityistä heikkolaatuisista soluista ja varmistaa mitallisen soveltuvuuden ennen kuin kiinnität yhtään liitäntää.

Julkaistu: 29. syyskuuta 2026 | Lukuaika 14 min | JKESS Engineering Team

Tärkeimmät opit

  • Kun ostat 16S HV-akkukenkävarustekokonaisuuden ilman soluja, solujen hankinta on helpoin vaihe, jossa voi tehdä virheen – ja samalla yksi tärkeimmistä tekijöistä, jotka vaikuttavat käyttöikään.
  • Markkinamerkintä ”Grade A” ei noudata yhtenäistä, yleismaailmallista standardia. Samalta toimittajalta tulevat lähetökset voivat olla eri tuotantolinjoilta, ja kapasiteetin vaihtelu voi olla jopa 5 %.
  • Solujen varmentaminen ei voi perustua yhteen tekniseen tiedotiedostoon. Varmenna neljä riippumatonta todisteiksi kelpaavaa tietolähdettä: erän jäljitettävyys, kapasiteettitestaustulokset, sisäisen vastuksen yhdenmukaisuus ja mitoituksen sallittu poikkeama.
  • 280–314 Ah:n prismaattisten LiFePO₄-solujen mitoituksen sallittu poikkeama vaikuttaa suoraan kokoonpanoon. Vaikka nimellismittasuhteet olisivat samat, eri tuotantolinjoilta tulevien solujen todelliset mitat voivat vaihdella 1–2 mm.
  • JKESS 16S:n akkulaatikkosarjat (4U / 6U) käyttävät BMU-H5-16 -ohjaimia, joiden jännitteenottoalue on 1–4,5 V ja tarkkuus ±0,005 V. Tämä jännitealue on keskeinen rajoitus tekijä solujen valinnassa, jotta niitä voidaan käyttää turvallisesti kyseisessä sarjassa.

Miksi solujen hankinta on BESS-hankkeesi korkeimman riskin aiheuttava vaihe

JKESS-kitsimallin valinta — kotelointi, BMS ja johtopaketit ilman kennoja — tarjoaa B2B-ostajille merkittävää kustannusjoustoa ja hankintavaltaa. Tämä joustavuus synnyttää kuitenkin yhden vastuun, jota ei voida ulkoistaa: kennojen ostopäätös.

Kennot muodostavat tyypillisesti 50–60 prosenttia kokonaissähköenergian varastointijärjestelmän kustannuksista, ja kennoihin liittyvät ongelmat voivat aiheuttaa yli 70 prosenttia järjestelmän vioista. Silti monet B2B-ostajat ostavat kennoja edelleen toimittajan PDF-muotoisen teknisen tiedon perusteella ja suullisen lupauksen perusteella, että »nämä ovat meidän parhaat A-luokan kennot«.

Ongelma on siinä, että »A-luokka« voi tarkoittaa eri toimittajien kesken hyvin eri asioita. Yhden toimittajan määritelmän mukaan se saattaa tarkoittaa kapasiteettia, joka on nimellisarvon 95 prosentin tai sitä korkeamman tasolla; toisen toimittajan määritelmän mukaan se saattaa tarkoittaa pelkästään sitä, ettei kennoissa ole näkyviä ulkoisia vaurioita. Ilman yhteistä, tarkistettavissa olevaa viitekehystä kennojen hankinta muodostuu projektin heikoimmasta ohjattavasta osasta.

Mitä »A-luokka« todellisuudessa tarkoittaa: todellisuuskatsaus

Ei ole olemassa maailmanlaajuisesti yhtenäistä solujen luokittelustandardia energiavarastoteollisuudessa. Seuraavat työmääritelmät tiivistävät julkisia testikäytäntöjä ja B2B-hankintakokemuksia käytännölliseksi suodatuskehykseksi.

Arvosana Kapasiteetin yhdenmukaisuus Sisäisen resistanssin yhtenäisyys Itsepurkautumisnopeus Tyypillinen lähtöaineisto Riskitaso
Luokka A Kapasiteetti ≥ 98 % nimellisarvosta; erävaihtelu ≤ 1 % Vaihtelu ≤ 5 % ≤ 2 % / kuukausi Alkuperäinen tehdasjakelukanava tai valtuutettu jakelukanava Alhainen
Luokka B Kapasiteetti 90–97 %; erävaihtelu 2–5 % Vaihtelu 5–15 % 2–5 % / kuukausi Loppuvarastoerät tai toistettuja soluja Keskitasoinen
Luokka C Kapasiteetti < 90 %; erävaihtelu > 5 % Vaihtelu 15 % 5 % / kuukausi Käytetyt akut tai epäviralliset kanavat Korkea
⚠️ ’Grade A’ -luokitus ei riitä itsenäisenä todisteena. Jotkin toimittajat merkitsevät alhaisemman luokan soluja uudelleen Grade A -luokiksi, erityisesti rajat ylittävässä kaupassa, jossa tarkistaminen voi olla vaikeaa. Ostajien tulisi pyytää tarkistettavia kolmannen osapuolen testiraportteja eikä luottaa pelkästään toimittajan antamiin teknisiin tiedotusasiakirjoihin.

7-askeleinen tarkistuslista 16S BESS -soluille

Käytä tätä listaa saapuvien solujen tarkistamiseen 48 tunnin sisällä toimituksesta, jotta ongelmat voidaan tunnistaa ennen kuin palautusoikeudet tai vaatimusajat päättyvät.

  1. Tarkista erän jäljitettävyys Pyydä alkuperäisiä tuotantotietoja, jotka liittyvät soluerän numeroon, ei yleistä teknistä tiedotusasiakirjaa. Varmista, että yhden erän solut on valmistettu samana päivänä ja samalla tuotantolinjalla; sekoitettujen erien käyttö voi suurentaa kapasiteetti- ja sisäisen vastuksen eroja.
  2. Tarkista kapasiteettitestiraportti Vaaditaan eräkohtainen kapasiteetin lajitteluraportti, jossa ilmoitetaan testilämpötila, C-asteikko ja katkaisujännite. Kapasiteettitestaus on suoritettava 25 °C:n lämpötilassa ja 0,5C:n virralla, ja ilmoitettu kapasiteetti on oltava vähintään 98 % nimelliskapasiteetista.
  3. Tarkistetaan sisäisen vastuksen yhtenäisyys Pyydetään erän jakautumaa AC-sisäisestä vastuksesta, joka mitataan taajuudella 1 kHz. Keskihajonnan tulee olla enintään 5 % erän keskiarvosta. Soluja, joiden sisäinen vastus eroaa yli 10 %:n verran, ei saa sekoittaa samaan 16S-järjestelmään.
  4. Tarkistetaan ulottuvuuksien toleranssit Standardimitat 280 Ah / 314 Ah:n prismaattisille soluille ovat 174 × 72 × 207 mm, mutta todellinen tuotanto voi vaihdella 1–2 mm:llä. Toimituksen jälkeen otetaan satunnaisesti 5–10 solua ja mitataan pituus, leveys ja korkeus varmistaakseen, että ne sopivat sarjan moduulin sivuplateihin ja pääplateihin.
  5. Tarkistetaan itsepurkautumisnopeus Soluja pidetään 50 %:n lataustasolla 7 päivän ajan ja mitataan jännitteen laskua. Solut, joiden itsepurkautumisnopeus ylittää 2 %:n kuukaudessa, on erotettava ja niitä ei saa käyttää sarjakytkennässä.
  6. Tarkista fyysinen tila Tarkasta liittimet hapettumisen, muodonmuutoksen tai vaurioiden varalta. Varmista, että paineenpoistotoiminnot ovat kunnossa, kuoret eivät ole painautuneet ja QR-/erätunnisteet ovat selkeitä ja luettavia.
  7. Tarkista BMS:n jännitealueen yhteensopivuus JKESS BMU-H5-16 tukee 1–4,5 V:n näytteenottoväliä. 16S LiFePO4-konfiguraation solujen jännite on täydessä latauksessa noin 3,65 V ja lähes tyhjänä noin 2,5 V. Varmista, että solujen lataus-/purkukatkaisujännitteet pysyvät tällä alueella ja että kemiallinen koostumus on LiFePO4.

Luokan A tuotteet vs. uudelleenmerkityt hylätyt tuotteet: mitä niitä erottaa käytännössä

Vahvistettu luokan A tuote

  • ✅ Erän kapasiteettihajonta ≤ 1 %
  • ✅ Sisäisen vastuksen keskihajonta ≤ 5 %
  • ✅ Itsepurkautumisnopeus ≤ 2 % / kuukausi
  • ✅ Mitatoleranssi ±0,5 mm
  • ✅ Alkuperäinen eräseuranta saatavilla
  • ✅ Kolmannen osapuolen testiraportti voidaan tarkistaa
  • ✅ Ensimmäisen kierroksen hyötysuhde ≥ 99 %
  • ✅ Odottu 16S käytettävä pakin kapasiteetti ≥ 98 %
  • ✅ Aktiivinen tasapainotus voi kompensoida tunneissa
Tulos: kapasiteetin säilyminen 10 vuoden jälkeen ≥ 80 %

Uudelleenmerkityt hylätyt tuotteet

  • ❌ Eran kapasiteetin vaihtelu 3–8 %
  • ❌ Sisäisen vastuksen keskihajonta 10–20 %
  • ❌ Itsepurkautumisnopeus 3–8 % / kuukausi
  • ❌ Mittatoleranssi ±2 mm
  • ❌ Erätietoja puuttuu tai ne ovat epäselviä
  • ❌ Vain toimittajan laatimat tekniset tiedot ovat saatavilla
  • ❌ Ensimmäisen käyttökierroksen hyötysuhde 95–97 %
  • ❌ Odottu 16S:n käytettävissä oleva akkupakkauskapasiteetti 85–92 %
  • ❌ Jopa 2 A:n aktiivinen tasapainotus ei välttämättä kompensoi
Tulos: kapasiteetti voi laskea 70 %:iin 3–5 vuoden kuluttua

Miksi pienet soluerot aiheuttavat pakkaustasoisia tappioita

  • 16S-järjestelmässä on 16 sarjaan kytkettyä solua, ja heikoimman solun kapasiteetti rajoittaa käytettävissä olevaa järjestelmän kapasiteettia.
  • Jos 16 solun kapasiteettierojen vaihteluväli on 1 %, käytettävissä oleva pakkauskapasiteetti pienenee noin 1 %:lla.
  • Jos kapasiteetin hajonta on 5 %, käytettävissä oleva akkupakkauskapasiteetti vähenee noin 5 %:lla.
  • Jos kapasiteetin hajonta on 10 %, käytettävissä oleva akkupakkauskapasiteetti vähenee noin 10 %:lla.

esimerkki 257 kWh:sta: 257 kWh:n järjestelmässä, joka on konfiguroitu 16S × 314 Ah × 3,2 V × 16 laatikkoa, 10 %:n kapasiteettitappio poistaa noin 25,7 kWh käytettävissä olevaa kapasiteettia. Yhdellä täydellä kierroksella päivässä 10 vuoden ajan tämä vastaa noin 93 805 kWh hävittyä elinkaaren kokonaissähköenergian kulutusta.

Solujen sovittaminen JKESS Slave 16S -akkulaatikkosarjaan

JKESS 4U- ja 6U-sarjat käyttävät ohjausytimenä BMU-H5-16 -laiteyksikköä ja tukevat 16S LiFePO4-sarjaankytkentöjä. Tarkista seuraavat tekniset rajoitukset ennen solujen tilaamista.

Parametri JKESS-istutuspakettin vaatimukset Solujen hankintatarkistus
Kemia LiFePO4 Älä sekoita kolmiarvoisia litium-, natrium-ionisoluja tai muita kemiallisia tyyppejä
Solun muoto Prismamainen alumiinikuoretus Pussimuotoiset ja sylinterimäiset solut eivät sovellu tähän istutuspakettiin
Kapasiteettialue 280 Ah–314 Ah Pidä suositellussa alueessa ja anna etusija eräkohtaiselle yhdenmukaisuudelle
Nimellisjännite 3,2 V Noin 3,65 V täydessä latauksessa ja 2,5 V lähes tyhjennettyä
Jatkuva purkausnopeus 0,5c Ei tarkoitettu jatkuvaa purkamista 1C:n tai korkeamman tehon tasolla
Mitat (L × L × K) 174 × 72 × 207 mm Todellisen solun toleranssin tulisi pysyä ±1 mm:n sisällä
Paaterminaalin tyyppi M6-kiinnitin Napageometrian on vastattava väylän reikäkuvioita
Jännitteen otantaikkuna 1–4,5 V (BMU-H5-16) Solujännitteen on pysyttävä otanta-alueen sisällä
JKESS ei myy soluja. Tämä strategia mahdollistaa ostajien valita solutoimittajan projektin budjetin, saatavuuden ja toimitusketjun suhteiden perusteella, kun taas JKESS toimittaa ja tehtaan testaa BMS-laitteiston, johtopaketin ja akkukoteloituksen ennen lähettämistä.
JKESS:n tuoteankkurit: BMU-H5-16 · HV-B6U · 4U-kokoonpanot · HV-BC250 · HV-BC150-100A · 2A aktiivinen tasapainotus · ±0,005 V:n otanta-tarkkuus · 16S-arkkitehtuuri · 280–314 Ah:n liitännäisliitokset LiFePO4-solut · 174×72×207 mm:n kohdeulottuvuudet · 1–4,5 V:n solujännitteen otantaikkuna · standardit CAN/RS485-viestintäprotokollat · 80–1000 V:n korkeajännitejärjestelmän alue.

B2B-ostajan päätöspuu

  1. Vahvista järjestelmän jännitealue → 80–1000 V DC, riippuen sarjaan kytkettyjen slave-laatikoiden määrästä.
  2. Määritä slave-laatikoiden määrä → 4–16 yksikköä, mikä vastaa noin 64–256 kWh.
  3. Laske kokonaissolujen määrä → 16 solua laatikossa × slave-laatikoiden määrä.
  4. Valitse solukapasiteetti → 280 Ah / 302 Ah / 304 Ah / 314 Ah, mieluiten samasta erästä.
  5. Valitse solutoimittaja → vaatii eräseurantakyvyn sekä kolmannen osapuolen testausselostukset.
  6. Suorita 7-vaiheinen tulovalvonta → suoritettava 48 tunnissa ja säilytettävä oikeus palauttaa virheelliset tuotteet.
  7. Koosta 8S-moduulit → käytä toimitettuja päätylevyjä, sivulevyjä, epoksilevyjä ja väyläliittimiä.
  8. Yhdistä 16S-muodostelmaan → käytä PACK:n teholiitäntäkaikkoja ja CCS-johdinryhmiä.
  9. Ota laite käyttöön ja suorita käyttöönotto → tarkista jokaisen alayksikön jännite, lämpötila ja tasapainotustila käyttämällä keskitettyä näyttöä tai sovellusta.

5 solun hankintavirhettä, jotka tuhoavat projektin taloudellisuuden

Virhe 1: Hinnan vertailu ilman eräkonsistenssin tarkistamista

Erilaisista eristä peräisin olevat solut, jotka myydään ”saman luokan” tuotteina, voivat vaihdella kapasiteetissaan jopa 5 prosenttia. 5 prosentin hinnanalennus voi jäädä pieneksi verrattuna 10 prosentin vähentymään käytettävissä olevassa pakin kapasiteetissa.

Virhe 2: Mitatoleranssin sivuuttaminen

Nimellismittojen yhtenevyys ei takaa todellisten mittausten yhtenevyyttä. 1–2 mm:n ero voi estää solumoduulin asettumisen koteloon. Ota näytteitä ja mittaa solut toimituksesta kuluneen 48 tunnin sisällä.

Virhe 3: BMS-jänniteikkunan tarkistamatta jättäminen ennen ostoa

JKESS BMU-H5-16 -laitteen otanta-alue on 1–4,5 V. Jos solun täyteen latautumisjännite ylittää 4,5 V:n, sitä ei voida käyttää tämän sarjan määritellyssä otanta-alueessa.

Virhe 4: Eräjen tai toimittajien sekoittaminen yhden 16S-järjestelmän sisällä

Eräjen sekoittaminen samassa 16S-järjestelmässä voi kiihdyttää solusta soluun tapahtuvaa epätasapainoa. Jopa 2 A:n aktiivinen tasapainotus ei riitä suurten vaihteluiden kompensointiin.

Virhe 5: Itsepurkautumistestin ohittaminen

Solu, jonka itsepurkautuminen on korkealla, kuluttaa jatkuvasti käytettävissä olevaa energiaa sarjakytkennästä. Ongelma ei välttämättä ole ilmeinen saapuessaan, mutta kuukausien käytön jälkeen se voi ilmetä pysyvänä solutasapainottumattomuutena.

Usein kysytyt kysymykset

Miksi JKESS myy akkukoteloja ilman soluja?

JKESS myy korkeajänniteakkukotelokomplekseja levyteräskoteloina, joihin on etukäteen asennettu BMS-laitteisto, johtojoukot ja lämmönhallintakomponentit. Soluttomien koteloiden myynti tarjoaa B2B-asiakkaille joustavuutta litiumrautafosfaattisolujen hankinnassa heidän omien toimitusketjujensa, budjettinsa ja projektiaikataulujensa mukaan. Se vähentää myös kansainvälisten litiumakkujen kuljetussääntöjen aiheuttamaa monimutkaisuutta, sillä solut ovat tiukempien kuljetussääntöjen alaista kuin tyhjät koteloita.

Mitkä solutyypit ja -koot ovat yhteensopivia JKESS:n 16S HV-akkukotelokompleksien kanssa?

JKESS 16S HV -akkukenkäpakettien (4U- ja 6U-mallit) on suunniteltu liitettäviksi prismaattisiin LiFePO4-kennoihin, joiden kapasiteetti on 280–314 Ah. Standardikennoiden mitat ovat 174 × 72 × 207 mm. BMU-H5-16 tukee jännitteen mittausalueeksi 1–4,5 V kennoa kohden. Tämä paketti ei ole yhteensopiva sylinteri- tai pussikennojen kanssa.

Miten voin varmistaa, että kennot ovat todella luokan A kennoja?

Energiavarastointialalla ei ole maailmanlaajuista standardia käsitteelle ”luokka A”. Tarkistus vaatii riippumatonta näyttöä: erän tasolla jäljitettävyyttä alkuperäiseltä valmistajalta, kolmannen osapuolen antamia kapasiteettitestejä 25 °C:ssa ja 0,5C:n virralla, AC-sisäisen vastuksen jakautumistietoja, joiden keskihajonta on enintään 5 %, otettujen kennon ulkomittausten tuloksia sekä 7 päivän itsepurkautumistestin tuloksia. Älä luota pelkästään toimittajan itsensä laatimaan tekniseen tiedotekseen.

Mikä on kennojen ulkomittausten sallittu toleranssiraja JKESS-paketissa?

JKESS 16S:n akkukotelojoukot on suunniteltu 174 × 72 × 207 mm:n kennoihin, joiden mittojen toleranssi on ±1 mm. Tämän toleranssin ylittyminen voi vaikeuttaa kennojen asettamista moduulin sivulevyille ja päätylevyille tai aiheuttaa epätasaisen puristuksen. Mittaa toimituksen yhteydessä 5–10 satunnaisesti valittua kennoa ja vahvista moduulin soveltuvuus ennen koko erän hyväksymistä.

Voinko sekoittaa kennoja eri eristä samaan 16S-pakettiin?

Kennojen sekoittaminen eri eristä samassa 16S-paketissa on ehdottomasti suosittelematonta. Jopa samalta toimittajalta peräisin olevat kennot voivat vaihdella kapasiteetiltaan 2–5 %:n verran erien välillä, ja sisäisen vastuksen erot voivat ylittää 10 %. Tämä vahvistaa kennojen välistä epätasapainoa ja pienentää käytettävissä olevaa kapasiteettia. Jos sekoittaminen on välttämätöntä, käytä mahdollisimman lähellä toisiaan olevia kapasiteettia ja sisäistä vastusta olevia kennoja ja varmista niiden ominaisuudet seitsemän päivän itsepuristustestillä.

Miten BMU-H5-16:n aktiivinen tasapainotus korjaa kennojen eroja?

BMU-H5-16 tuottaa jopa 2 A:n aktiivisen tasapainotusvirran kanavaa kohden käyttäen induktiivista DC-DC-muunnosta solujen väliseen varauksen siirtoon. 314 Ah:n solulle, jonka kapasiteettivaihtelu on 0,5 %, tasapainotukseen tarvittava energia on noin 1,57 Ah, mikä kestää noin 47 minuuttia 2 A:n virralla. Passiivinen tasapainotus 200 mA:n virralla vaatisi noin 7,85 tuntia. Aktiivinen tasapainotus ei voi kompensoida äärimmäistä vaihtelua suunnittelurajojen ulkopuolella.

Mikä on suositeltava itsepurkautumisnopeus LiFePO4-soluille BESS-järjestelmissä?

BESS-sovelluksissa solujen itsepurkautumisnopeuden tulisi olla enintään 2 % kuukaudessa, kun solut säilytetään 50 %:n lataustasolla ja lämpötilassa 25 °C. Korkeampi itsepurkautumisnopeus aiheuttaa jatkuvaa epätasapainoa sarjakytketyssä soluryhmässä ja saattaa vaatia useammin tasapainotuskierroksia. Solut, joiden itsepurkautumisnopeus ylittää 2 %:n kuukaudessa, tulisi eristää eikä käyttää sarjakytketyssä akkupakassa.

Kuinka monta solua tarvitaan 64 kWh:n järjestelmään JKESS-komplekseilla?

64 kWh:n järjestelmään, jossa käytetään neljää JKESS HV-slave-laatikkoa, tarvitaan 64 solua (16 solua laatikkoa kohden × 4 laatikkoa). Kun käytetään 314 Ah:n LiFePO4-soluja, joiden nimellisjännite on 3,2 V, 16S-kytkentä tuottaa noin 16,1 kWh:n energiamäärän kuhunkin laatikkoon (16 × 3,2 V × 314 Ah = 16,08 kWh), ja neljä laatikkoa tuottaa yhteensä noin 64,3 kWh:n energiamäärän. Tarkka käytettävissä oleva kapasiteetti riippuu mitatusta solukapasiteetista ja käyttöolosuhteista.

Tarjoaaako JKESS solujen hankintatukea B2B-asiakkaille?

JKESS ei myy soluja, mutta tekninen tiimimme voi antaa jokaisen sarjapaketin vaatimat tekniset tiedot, mukaan lukien kemiallinen koostumus, kapasiteettialue, mitat, jännitealue ja purkunopeus. Voimme myös tarkistaa kolmannen osapuolen solutestiraportit vastaamaan sarjapaketin teknisiä vaatimuksia. Suurille B2B-tilauksille voidaan tarvittaessa antaa vahvistettuja toimittajasuositelmia kyseisillä alueilla.

Mitä tapahtuu, jos asennan soluja, jotka eivät täytä sarjapaketin vaatimuksia?

Solujen asentaminen pois kitin määrittelyjen ulkopuolelle – esimerkiksi eri kemiallisella koostumuksella, kapasiteettialueella, mitoilla tai jännitealueella – voi aiheuttaa BMS-viestintävirheitä, virheellisen SOC-laskennan, solujen epätasapainon, joka ylittää tasapainotuskyvyn, tai turvallisuusriskin. JKESS ei voi taata kitan toimintaa, jos siihen asennetaan vaatimuksia vastaamattomia soluja. Tarkista kaikki soluparametrit ennen kokoonpanoa.

Tarvitsetko apua solujen tarkistamisessa JKESS-kitillesi?

Jaa solujen tekniset tiedot ja testiraportit insinööriemme kanssa. Tarkistamme ne kitan teknisten vaatimusten mukaisesti ja ilmoitamme mahdollisista ongelmista ennen kuin aloitat kokoonpanon.

Pyydä räätälöityä tarjousta →