JKESS műszaki szakértői megoldások
C&i energiataroltatás
C&I akkumulátoros tárolórendszerek tervezése: Miért kell a terheléselemzés a telepítendő akkumulátor méretének meghatározása előtt?
A legtöbb vevő azt kérdezi: „Mennyi kWh-ra van szükségem?” A jobb kérdés azonban: „Milyen működési problémát oldok meg?” Íme az a 5 lépéses munkafolyamat, amelyet a mérnökök alkalmaznak, mielőtt egyetlen akkumulátor méretét is meghatároznák.
Fontos tanulságok
- A BESS méretének meghatározásának első lépése nem a kWh kiszámítása. Hanem a következő kérdés megválaszolása: milyen működési problémát kell e rendszernek megoldania?
- 15 perces intervallumos terhelésadatok alkotják a tervezés alapját. Az éves villamosenergia-fogyasztás önmagában nem elegendő a megfelelő rendszer méretezéséhez.
- Elemezze a a terhelési csúcsok időpontja, nagysága és időtartama együtt: a csúcsredukció határozza meg a kW-ot, miközben az esemény időtartama szintén meghatározza a szükséges kWh-t.
- A fogyasztásból vezessük le az architektúrát: állítsuk be a PCS teljesítményét, majd a szekunder akkumulátor dobozok számát (4–16 darab) , végül pedig a 64–256 kWh ebben a cikkben leírt kapacitási osztály.
- A teljes akkumulátorkapacitás növelése nem mindig oldja meg a problémát – a szűk keresztmetszet a leadott teljesítmény lehet, nem a tárolt energia.
01 / Kezdjük az üzemeltetési cél meghatározásával
A hibás első kérdés
Egy kereskedelmi és ipari (C&I) akkumulátoros energiatároló rendszer (BESS) projekt korai árajánlat-kérési szakaszában a vásárlók gyakran azt kérdezik: „Mennyi kWh tárolási kapacitásra van szükségem?” Ez ésszerűnek tűnik, de a kérdésre csak akkor adható megfelelő válasz, ha egy alapvetőbb kérdést előbb megválaszolunk: „Milyen üzemeltetési problémát kell e rendszernek megoldania?”
A különböző feladatok – például a csúcsfogyasztás csökkentése, a napenergia saját fogyasztásának növelése, a tartalékellátás biztosítása vagy a keresletvezérelt reakcióban való részvétel – eltérő igényeket támasztanak a rendszer teljesítményével és energiatartalmával szemben. Egy csúcsfogyasztás-csökkentő rendszer és egy tartalékellátó rendszer ugyanakkora összképesítéssel is nagyon különböző teljesítménykonverziós rendszer- (PCS-) minősítést, kisütési időtartamot és ciklizási stratégiát igényelhet.
A C&I tárolási projektek korai szakaszában gyakori hiba, ha kihagyják a terhelésanalízist, és azonnal a berendezések árajánlataira térnek. Ez túlzott kapacitáshoz vezethet, amely csökkenti a befektetés megtérülését, vagy elégtelen kismerőteljesítményhez, amely miatt a terhelési csúcsok lényegében változatlanok maradnak.
Először határozza meg az üzemeltetési problémát, majd másodszor méretezze a hardvert.
02 / A tervezési alap meghatározása
Az 5 lépéses terhelésanalízis munkafolyamata
Az alábbi munkafolyamat a berendezésválasztás előtt állítja fel a tervezési alapot. Az egyes lépések kimenete közvetlenül korlátozza a következő rendszerkonfigurációt.
| LÉPÉS | Mit tesz | Szükséges adatok | A rendszertervezést korlátozó kimenet |
|---|---|---|---|
| Lépés 01 Az üzemeltetési probléma meghatározása | Azonosítsa a konkrét célt: csúcsfogyasztás-csökkentés, napelemes saját fogyasztás, biztonsági tápellátás vagy igényválasz. | A szolgáltatási díj szerkezete, a kiesések gyakorisága, a napelemes termelési profilok és a termelési műszakváltások. | Működési mód: napi ciklusüzem, tartalék üzemmód vagy hibrid stratégia. |
| Lépés 02 15 perces időintervallumos terhelésadatok kinyerése | Legalább 12 hónapnyi, 15 perces időintervallumos terhelésadat exportálása a fogyasztásmérőből vagy a felügyeleti irányítási és adatgyűjtő (SCADA) rendszerből. | 15 perces kW-intervallum-adatok és a megfelelő tarifaidőszakok. | A csúcsigények időpontja és időtartama. |
| Lépés 03 Csúcsesemények és időtartamuk azonosítása | A csúcsesemények gyakoriságának, átlagos időtartamának és csúcsteljesítmény-szintjének mérése. | Csúcs-teljesítmény (kW), időtartam (perc) és esemény-gyakoriság. | Minimális PCS teljesítményigény (kW) és minimális kisütési időtartam (perc). |
| Lépés 04 Az energia- és teljesítményigény kiszámítása | A csúcsfogyasztás-csökkentési cél átalakítása külön energia- (kWh) és teljesítmény- (kW) igényekké. | Célként megadott kW-csökkentés, célidőtartam és ciklus-hatékonysági feltételezések. | Az energia, a teljesítmény vagy mindkettő korlátozza-e a rendszert. |
| Lépés 05 Az akkumulátorarchitektúra méretezése | A teljesítmény- és energiaigények alapján válassza ki a fő vezérlődobozt és a szolga akkumulátordobozok számát. | PCS teljesítménye, rendszerkapacitása és üzemi feszültségtartománya. | Szolga dobozok száma (4–16 darab) és rendszerkapacitás-osztály (64–256 kWh), konfigurációs jóváhagyástól függően. |
Kisebb képernyőkön vízszintesen görgethető a táblázat minden oszlopának olvasásához.
Ez a munkafolyamat a mérőóra mögötti C&I projektekre vonatkozik. A mérőóra előtti és nagykapacitású hálózati projektek más eljárást követnek.
03 / A kWh és a kW különválasztása
Energiakorlát vs teljesítménykorlát: Melyik korlátozza a rendszerét?
Hosszú ideig tartó energiaigény
Energia-korlátozott
- Tipikus tünet
- A terhelési csúcsok hosszan tartanak – ebben a szemléltető összehasonlításban több mint 2 órán át.
- Követelménye
- A csúcsfogyasztás-csökkentési célhoz jelentős mennyiségű energia szükséges kWh-ban.
- Dizájn irányvonal
- A szolga akkumulátor dobozok számának növelése megerősített soros vagy párhuzamos bővítési terv alapján.
- Tipikus alkalmazások
- Napelemes saját fogyasztás és hosszú ideig tartó csúcsfogyasztás-csökkentés.
- Szemléltető konfiguráció
- 1 fő + 8–16 szolga doboz
128–256 kWh kapacitáskategória
Fontos megállapítás: A telepített akkumulátor-kapacitás növelésének elsődleges szerepet kell kapnia, miközben ellenőrizzük a teljes feszültség- és teljesítménytartományt.
Rövid ideig tartó teljesítményigény
Teljesítménykorlátozott
- Tipikus tünet
- A terhelés-csúcsok rövidek, de intenzívek – ebben a példában szemléltetett összehasonlításban kevesebb mint 30 percig tartanak.
- Követelménye
- Magas kisütési teljesítmény szükséges, de az összes szükséges energiamennyiség viszonylag kicsi.
- Dizájn irányvonal
- Értékeljük egy nagyobb áramterhelhetőségű fővezérlődoboz (100 A vagy 200 A) alkalmazását, együtt az akkumulátor feszültségével és a PCS képességével.
- Tipikus alkalmazások
- Költségcsökkentés a csúcsfogyasztásra vonatkozó díjakból és rövid ideig tartó biztonsági tápellátás.
- Szemléltető konfiguráció
- 1 fő + 4–6 segéd doboz + 200 A fővezérlődoboz
64–96 kWh kapacitáskategória
Fontos megállapítás: A jelenlegi névleges áramerősség fontos, de a használható kisütési teljesítményt a feszültségből, az áramerősségből és a PCS-korlátozásokból együttesen kell ellenőrizni.
A fenti időtartamok és konfigurációk csak szemléltető minták, nem érvényesített kiválasztási küszöbértékek. Az aktuális projekt esetében mind a teljesítményt, mind az energiát ellenőrizni kell.
A vásárlás előtt azonosítsa a tényleges korlátozó tényezőt. Egy 200 A-es főegység négy szekunder egységgel (kb. 64 kWh) nem feltétlenül alkalmasabb nagyteljesítményű csúcsfogyasztás-kiegyenlítésre, mint egy 100 A-es főegység tizenhat szekunder egységgel (kb. 256 kWh). A nagyobb áramerősség nem feltétlenül jelent nagyobb teljesítményt, ha a rendszer feszültsége eltérő.
04 / Számoljunk végig az adatokon
A terhelésadatoktól a rendszerkonfigurációig: egy részletes példa
A következő szimulált közepes méretű gyár szemlélteti, hogyan alakul át egy terhelésprofil méretezési követelménnyé. A bemeneti értékek a mellékelt cikk rövid leírásából származnak; nem mérési eredmények egy ügyfél telepítéséből.
| Paraméter | Érték | Forrás / Alap |
|---|---|---|
| Éves villamosenergia-fogyasztás | 2 400 000 kWh | Közüzemi számlák |
| Legnagyobb terhelési csúcs | 850 kW | 15 perces időközönkénti adatok |
| Átlagos csúcsidőtartam | 45 perc | 15 perces időközönkénti adatok |
| Csúcsesemények gyakorisága | havi 18–22 alkalommal | 12 hónapos adatelemzés |
| Célzott teljesítménycsökkentés | 300 kW | Tulajdonos célja |
| Célzott csökkentés időtartama | 45 perc | Egyezik a csúcsidőtartammal |
| Szükséges kisütési energia | 225 kWh | 300 kW × 0,75 h |
| Rendszer körkörös hatásfoka | 90% | A rövidített dokumentumban szereplő referenciafeltételezés |
| Példaként szolgáló névleges kapacitási becslés | ≈250 kWh | 225 ÷ 0,9; a feltételezést felül kell vizsgálni |
Forrásdokumentum számítása / kezdeti engedélyezés
300 kW × 0,75 h ÷ 0,9 = 250 kWh
A 300 kW × 0,75 h kifejezés egy 225 kWh-os kisütési energiacélt állapít meg. A dokumentumban megadott 90%-os tényező alkalmazásával 250 kWh adódik, de ez nem igazolja a kapacitásra vonatkozó feltételezést, és nem bizonyítja, hogy a javasolt hardver képes 300 kW leadására.
Konfiguráció származtatása
- Energiatartalék igénye: A 300 kW teljesítmény szállításához olyan PCS szükséges, amely legalább ekkora kimeneti teljesítményre képes, és a telepített akkumulátorrendszer folyamatos áramfelvételi képessége összhangban áll a 300 kW ÷ üzemelési rendszerverzió feszültségével.
- Energiaképlet: Kb. 16 darab slave doboz felel meg a forrásdokumentumban megadott 250 kWh-os becsült értéknek a cellákra vonatkozó feltételezések alapján: 16 × 16S × 3,2 V × 314 Ah ≈ 257 kWh . Ez a névleges energia, nem ellenőrzött hasznosított energia.
- Névleges feszültség: Tizenhat doboz sorba kapcsolva 256S × 3,2 V ≈ 819,2 V . Ez a névleges érték beleesik a dokumentumban megadott 80–1000 V tartományba; ez azonban nem jelenti azt, hogy a teljes üzemi feszültségtartományban kompatibilis lenne a rendszer.
- Tervezési következtetés: A névleges energia számítása közel van az előzetes célhoz, de a javasolt 200 A-es egyetlen soros konfiguráció nem felel meg a 300 kW-os teljesítményellenőrzésnek. A példát nem lehet egyszerűen energiakorlátozottnak minősíteni, sem pedig teljes konfigurációként kiadni áttervezés és műszaki felülvizsgálat nélkül.
05 / Kerülje a drága feltételezéseket
5 méretezési hiba, amely megöli a projekt belső megtérülési rátáját (IRR)
A belső megtérülési ráta (IRR) attól függ, hogy az befektetést hogyan igazítják a működési problémához. Ne alkalmazzon ezeket az öt gyorsító módszert, mielőtt végleges rendszerárajánlatot kérne.
1. A rendszer kapacitásának becslése az éves villamosenergia-fogyasztás alapján
Az éves villamosenergia-fogyasztás egy összesített energiaérték, míg a csúcsfogyasztás-csökkentés a 15 perces igényekre reagál . Az éves kWh-értéket kapacitási rövidítésként használva jelentősen túlbecsülhető a szükséglet, és túlzott beruházáshoz vezethet.
2. A csúcsidőtartam figyelmen kívül hagyása
Egy 850 kW-os csúcs 15 percig vagy ugyanennyi időtartamra 2 órán keresztül történő fennállása nyolcszoros különbséget eredményez az energiában , ha ugyanazt a csökkentési célt alkalmazzuk az egész időszak alatt. A tartam elemzése nélkül nem határozható meg helyesen a segédakkumulátorok száma.
3. A PCS teljesítményének és az akkumulátor kapacitásának összekeverése
A PCS névleges teljesítménye egy teljesítménykorlátozás; az akkumulátor kapacitása meghatározza, mennyi ideig tartható fenn ez a teljesítmény. Ezeket külön kell tervezni, és ellenőrizni kell, hogy az akkumulátor feszültség- és áramkorlátjai támogatják a PCS névleges teljesítményét. Egyetlen szám nem írhatja le egyszerre a kW-t és a kWh-t.
4. A sejtek közötti egyensúlytalanság hosszú távú hatásának alábecslése
A sejtek közötti egyensúlytalanság idővel csökkentheti a használható akkumulátorkapacitást. Fontolja meg az akkumulátorkezelő rendszer (BMS) kiegyenlítő képességét, ne feltételezze, hogy az eredeti névleges kapacitás mindig elérhető marad.
Bizonyíték megjegyzése: A forrásdokumentum szerint az elégtelen kiegyenlítés esetén az ötödik év végére 10–15%-kal kevesebb használható kapacitás marad. A dokumentum nem tartalmaz támogató tesztjelentést vagy üzemeltetési körülményeket; ez a százalékos érték nem minősül ellenőrzött JKESS-teljesítményadatnak vagy tervezési garanciának.
5. A felszereléstől indulva visszafelé dolgozni a terhelési igények meghatározásához
Először egy szállító felszerelését kiválasztani, majd megpróbálni a terhelést a műszaki specifikációihoz „illeszteni”, a tervezés logikáját fordítja meg. A helyes sorrend: terhelésanalízis → teljesítmény- és energiaszükséglet → rendszerkonfiguráció.
06 / Gyűjtse össze a megfelelő bemeneti adatokat
Hol szerezheti be a szükséges adatokat
| Adattípus | Hogyan szerezhető be | Figyelendő |
|---|---|---|
| 15 perces intervallumos terhelésadatok | Mérőberendezések exportja, SCADA-rendszerek vagy a szolgáltató ügyfélportálja. | Használjon legalább 12 hónapos adatokat a szezonális ingadozás lefedésére. |
| Teljesítménydíj-szerkezet | Szolgáltatói számlák és a szolgáltató által közzétett díjszabás. | Ellenőrizze a teljesítménydíj-számlázási időszakot, valamint azt, hogy a díj havonta, naponként vagy valós időben kerül-e felszámításra. |
| Napelemes termelési profil | Inverter-figyelő platformok és sugárzási adatok. | A napenergiával kombinált tárolórendszer értékelésekor fedje egymásra a termelési és a terhelési profilokat. |
| Kiesések gyakorisága és időtartama | Szolgáltatói megbízhatósági jelentések és a létesítmény belső kiesési nyilvántartása. | Használja ezeket a feljegyzéseket a tartalékáramellátás értékének megítélésére. |
07 / Gyakorlati méretezési kérdések
Gyakran Ismételt Kérdések
01Miért nem méretezhető egy akkumulátorrendszer az éves villamosenergia-fogyasztás alapján?
Az éves fogyasztás egy összesített energiamennyiség (kWh), de egy BESS rövid idejű teljesítményeseményekre (kW-csúcsokra) reagál. Ugyanazt az éves fogyasztást mutató létesítménynek nagyon eltérő csúcsprofilja lehet a műszakbeosztástól, a berendezések indítási sorrendjétől és a fűtési-, szellőztetési- és légkondicionáló terhelésektől függően. Az éves kWh-alapú méretezés általában túlbecsüli a szükséges kapacitást, és csökkenti a projekt belső megtérülési rátáját (IRR).
02Mennyi történeti terhelésadatra van szükségem a megfelelő BESS-méretezéshez?
Legalább 12 hónapnyi, 15 perces időközönként rögzített adatra van szükség. Ez lefedi az energiafogyasztás és a terhelési csúcsok évszakos ingadozásait. Olyan létesítményeknél, ahol jelentős folyamatváltozások történtek – például új gyártósorok vagy létesítménybővítések – érdemes 24 hónapnyi adatot figyelembe venni. A havi közműszámlák nem elegendőek, mert összevonják azokat a 15 perces csúcseseményeket, amelyekre a BESS-t kifejezetten kialakították.
03Mi a különbség az energiakorlátozott és a teljesítménykorlátozott BESS-projektek között?
Az energiakorlátozott projekt nagy összes kWh-kapacitást igényel, mert a csúcsfogyasztási események hosszú ideig tartanak – az ábra szerinti példában általában több mint két órán keresztül. A teljesítménykorlátozott projekt magas kW-kimenetet igényel, de viszonylag kis összes energiamennyiséget, mert a csúcsok rövidek, de intenzívek. Az energiakorlátozott projektek a bővíthető akkumulátorkapacitásra helyezik a hangsúlyt; a teljesítménykorlátozott projektek a PCS megfelelő teljesítményére és az akkumulátoroldali feszültség- és áramerősség-képességre. Az esemény időtartama csak iránymutatást ad, nem önálló besorolási szabály: mind a kW-, mind a kWh-értékeket ellenőrizni kell.
04Hogyan határozom meg a szükséges PCS teljesítményértéket a C&I BESS-emhez?
A PCS teljesítményértékének legalább egyenlőnek kell lennie a célzott csúcsfogyasztás-csökkentési teljesítménnyel (kW). Ha például egy 850 kW-os csúcsfogyasztást szeretnénk 300 kW-mal csökkenteni, akkor a PCS-nak folyamatosan legalább 300 kW-ot kell szolgáltatnia a csúcsidőszak alatt. A telepített akkumulátorszerkezet feszültségtartománya és maximális áramerőssége támogatnia kell ezt a teljesítményszintet az egész üzemelési töltöttségi százalékos tartományban.
05Elkezdhetek egy kisebb BESS-sel, és később bővíthetem?
Igen, ha a rendszer architektúrája támogatja a moduláris bővítést. A mellékelt JKESS konfigurációs rövidítés leírja, hogy 4 darab szolga akkumulátor dobozzal (kb. 64 kWh) kezdjünk, majd egy láncszerű kommunikációs topológiában bővítsünk 16 dobozra (kb. 256 kWh), anélkül, hogy a fő vezérlő dobozt ki kellene cserélni. Ezt a bővítési útvonalat konfigurációs állításként kezeljük, és ellenőrizzük az engedélyezett termék dokumentációval, a kiválasztott cellákkal és a PCS feszültségtartománnyal szemben. Ne feltételezzük, hogy minden köztes dobozszám vagy soros/párhuzamos elrendezés engedélyezett.
06Mi történik, ha túlméretezzük az akkumulátorszerkezetet?
A túlméretezés növeli a kezdeti tőkebefektetést aránytalanul nagy bevételi előny nélkül. Csúcsfogyasztás-csökkentési projekteknél egy szükségesnél kétszer nagyobb akkumulátorritka ritkán töltődik le teljes mértékben, azaz ugyanazt a keresletalapú díj-csökkentést dupla befektetéssel érjük el. A túlméretezés emellett növeli az üzemeltetési és karbantartási (O&M) bonyolultságot, és további tűzbiztonsági vagy helyigény-szabályozási követelményeket is kiválthat.
07Hogyan befolyásolja a cellák kiegyenlítése a méret meghatározásának pontosságát?
A cellák közötti egyensúlytalanság idővel csökkenti az akkumulátorcsomag felhasználható kapacitását. A forrásként megadott rövid összefoglaló 10–15%-os csökkenést említ 5 év alatt, de nem szolgáltat teszteredményeket vagy üzemeltetési feltételeket e szám alátámasztására. Az aktív kiegyenlítés – például a megadott 2 A kiegyenlítési képesség – a cellák konzisztenciájának fenntartására irányuló tervezési szempont. Ne használja az ellenőrizetlen százalékos értéket garanciált degradációs ráta vagy érvényes méretmeghatározási engedélyként.
08Milyen szerepet játszik a körbevezetési hatásfok a BESS méretmeghatározásában?
A megadott példa egy 90%-os körkörös hatásfokot (RTE) alkalmaz egy 225 kWh-os kisütési energia célra, így körülbelül 250 kWh-nyi értéket kapunk. Ez a számítás visszaadja a rövid leírást, de nem határoz meg egy érvényesített névleges kapacitási követelményt. A megadott RTE érték nem azonosított kizárólagosan kisütési hatásfokként, és nem szolgáltatnak használható SOC-ablakot vagy élettartam végén történő engedélyezett csökkenést sem. Erősítse meg ezeket a feltételezéseket a várt C-arány, hőmérséklet és SOC-tartomány mellett a méretezés előtt.
09Hogyan ellenőrizhetem a terheléselemzésemet, mielőtt teljes rendszerbe fektetném a pénzt?
Ebben a cikkben leírt moduláris pilot rendszer egy fő vezérlődobozból és négy segéd-dobozból áll, összesen kb. 64 kWh. Használja a WiFi- vagy felhőalapú figyelési lehetőséget, hogy 3–6 hónapon keresztül összehasonlítsa a mért működést a terheléselemzéssel. Egy pilot csak azt a teljesítményt és energiát tudja igazolni, amelyet ténylegesen képes szolgáltatni; nem mutathatja be a teljes 300 kW-os célt, hacsak a hardver nem támogatja ezt a szintet. Erősítse meg az elfogadott bővítési tervet a méret növelése előtt.
10Nyújt-e JKESS rendszertervezési támogatást C&I-projektekhez?
A JKESS moduláris HV BESS hardvert kínál; a szállított konfigurációs rövid leírás felsorolja a fő vezérlődobozokat: HV-BC250 (200 A) és HV-BC150-100A (100 A), valamint az HV-B6U alárendelt akkumulátordoboz-készleteket, amelyek 16S-os konfigurációval és 2 A aktív kiegyenlítéssel rendelkeznek. A dokumentum 4–16 alárendelt doboz használatát írja le, CAN/RS485 interfészeket, soros kommunikációt (daisy-chain) és WiFi-monitorozási lehetőséget említ, miközben a végleges modellspecifikációk és a PCS-integráció projekt-specifikus megerősítést igényelnek. A JKESS nem kínál cellákat; a vásárlóknak külön kell beszerezniük a LiFePO4 cellákat, így a rendszer a vásárló cellaparamétereire és terhelési igényeire szabható. Küldje el a terhelésprofilját a JKESS mérnöki csapatának a javasolt konfiguráció átvizsgálására.
Nem biztos, hogy energia- vagy teljesítménykorlátozott a projektje?
Ossza meg terhelési profilját mérnöki csapatunkkal. Segítünk azonosítani a csúcsfogyasztási eseményeket, és egy moduláris BESS-konfigurációhoz igazítani őket – egy körülbelül 64 kWh-os pilot projektből indulva, amely méretezhető, amint az adatok megerősítik a szükséges teljesítményt, feltéve, hogy a teljesítményképesség megerősítésre került, és jóváhagyásra került a bővítési terv.
Egyedi árajánlat kérése→