JKESS Engineering · BMS-útmutató
Kérjen árajánlatot →Aktív és passzív egyensúlyozású BMS: Mikor térül meg valójában a 2 A-es aktív egyensúlyozás?
A passzív egyensúlyozás nem „rossz” – egyszerűen hatástalan a LiFePO4 lapos feszültséggörbéjén. Íme három konkrét forgatókönyv, amelyben a 2 A-es aktív egyensúlyozás megváltoztatja akkumulátorcsomagja gazdasági mutatóit.
Fontos tanulságok
- A passzív egyensúlyozás nem alacsonyabb színvonalú megoldás. Évtizedek óta megbízhatóan működik ólom-savas és korábbi litium-akkumulátoroknál, de hatékonysága drasztikusan csökken a LiFePO4 lapos feszültséggörbéjén.
- Között 20 % és 80 % SOC , a LiFePO4 feszültsége csak 3,20 V-ról 3,30 V-ra változik (Δ = 100 mV) . Ebben a tartományban a passzív egyensúlyozás alig képes azonosítani vagy kiegyenlíteni a cellák közötti különbségeket.
- Az aktív kiegyenlítés nem mindig éri meg a befektetést. Olyan akkupakkoknál, amelyeket jól illesztett A minőségű elemekből és egyenletes hőmérsékleti körülmények között építettek össze, a passzív kiegyenlítés a szabványos megoldás több mint 90%-ban a hálózatra csatlakoztatott kereskedelmi rendszerekben.
- a 2 A-es aktív kiegyenlítés három esetben térül meg: nagy kapacitású elemeknél jelentős kezdeti szóródással, másodéletű akkumulátoroknál és olyan akkupakkoknál, amelyek súlyos hőmérsékleti gradiensekkel rendelkeznek.
- AJKESS BMU-H5-16 mennyiségi technikai megoldást nyújt ezekre az esetekre 2 A-es aktív kiegyenlítéssel, ±0,005 V-os mintavételi pontossággal és 8 darab NTC-hőmérsékletérzékelővel.
A kiindulási pont
Miért téves értelmezés az aktív és passzív kiegyenlítés közötti vita
Az energiatárolási iparágban az „aktív kiegyenlítés jobb, mint a passzív kiegyenlítés” majdnem olyan szlogen lett, amelyhez nincs szükség magyarázatra. Ez a következtetés azonban figyelmen kívül hagy egy döntő feltételt: egy kiegyenlítési stratégia hatékonysága függ az elem kémiai összetételétől és az üzemeltetési körülményektől. Az aktív kiegyenlítés nem automatikusan a jobb befektetés.
A cink-oxid és az előbbi hármas litium-akkszerűkben a feszültség-görbe meredekebb lejtésű. A passzív kiegyenlítés a töltés végénél 50–200 mA-es árammal hővé alakítja a magasabb feszültségű elemek felesleges töltését, ami elegendő a cellák egységességének fenntartásához. A LiFePO4-akkszerűk esetében azonban a feszültség-görbe különösen lapos 20–80 % SOC között: csupán 100 mV választja el a 3,20 V-ot a 3,30 V-tól. Ebben a tartományban a passzív kiegyenlítés alig képes észlelni az egyes cellák közötti SOC-különbségeket, nemhogy hatékonyan kiegyenlíteni őket.
A valódi kérdés tehát nem az, hogy „jobb-e az aktív kiegyenlítés?”, hanem: Elég-e a passzív kiegyenlítés az Ön konkrét alkalmazásához? És ha nem, akkor az 2 A-es aktív kiegyenlítés mérhető megtérülést biztosít-e?
A műszaki összehasonlítás
Hogyan működnek valójában: egy műszaki összehasonlítás
| Passzív kiegyenlítés | Aktív kiegyenlítés |
|---|---|
| Működési elv A felesleges töltést a magasabb feszültségű cellákból ellenállásokon keresztül hővé alakítja. | Működési elv Töltésátvitel a cellák között induktív egyenáram-egyenáram átalakítással. |
| Hova megy az energia? Hőként veszik el; energiatakarékosság: 0%. | Hova megy az energia? Átvitel az alacsonyabb feszültségű cellákra; energiatakarékosság: 80–95%. |
| Tipikus kiegyenlítő áram 50–200 mA. | Tipikus kiegyenlítő áram 1–5 A; a JKESS BMU-H5-16 2 A-t szolgáltat. |
| Üzemelési tartomány Csak a töltés végső szakaszában, magas SOC-tartományban. | Üzemelési tartomány A teljes töltési és kisütési ciklus során, az egész SOC-tartományban. |
| Hatékonyság LiFePO4 akkumulátoroknál Gyakorlatilag hatástalan a lapos 20–80% SOC-tartományban. | Hatékonyság LiFePO4 akkumulátoroknál Hatékony az egész SOC-tartományban. |
| Hőtermelés A kiegyenlítő ellenállások helyi melegedése. | Hőtermelés Nagyon alacsony. |
| Áramkör-bonyolultság Alacsony: ellenállások és kapcsolók. | Áramkör-bonyolultság Magas: tekercsek, kondenzátorok, MOSFET-ek és vezérlő IC-k. |
| Költség Alacsony. | Költség Magasabb, bár a költségkülönbség csökken. |
| A leggyengébb cella hatása A leggyengébb cella határozza meg a használható akkupakk méretét. | A leggyengébb cella hatása A kiegyenlítés után a használható kapacitást az átlagos cellaszint határozza meg. |
| 314 Ah-es cella · 0,5%-os eltérés Kb. 7,85 óra 200 mA-nél; a korlátozott működési időszak miatt a tényleges idő hosszabb. | 314 Ah-es cella · 0,5%-os eltérés Kb. 47 perc 2 A-nél; az egyensúlyozás a töltés és a kisütés egész ideje alatt működhet. |
Ott, ahol a gazdasági mutatók megváltoznak
A három forgatókönyv, amelyben a 2 A-es aktív kiegyenlítés valóban megtérül
Az aktív kiegyenlítés nem minden alkalmazásban éri meg a befektetést. A következő három forgatókönyvben a 2 A-es aktív kiegyenlítés által biztosított kapacitásmegőrzés és meghosszabbított szervizéletkor közvetlen pénzügyi megtérülésként számszerűsíthető.
Nagykapacitású elemek jelentős kezdeti szóródással
A kihívás: Amikor 280 Ah–314 Ah nagykapacitású elemeket vásárolnak, akár azonos tételből is előfordulhat 1–3%-os kezdeti eltérés a kapacitásban és a belső ellenállásban. Egy 16S-szeres sorozatban a leggyengébb elem korlátozza a csomag használható kapacitását, és a különbségek fokozódhatnak a ciklusok során.
A 2 A-es aktív kiegyenlítés előnye: Gyorsan kiküszöböli a kezdeti szóródást a üzembe helyezés során, elkerülve ezzel a leggyengébb elem által okozott kapacitásveszteséget. 2%-os kezdeti szóródás esetén a passzív kiegyenlítés hetekig is eltarthat az első kiegyenlítés befejezéséig, míg a 2 A-es aktív kiegyenlítés órákon belül elvégzi.
Számított megtérülés: Egy 64 kWh-os rendszerben egy 2 százalékos kezdeti kapacitásveszteség kiküszöbölése további 1,28 kWh mennyiséget tesz elérhetővé. Napi egy ciklus mellett tíz év alatt ez körülbelül 4672 kWh további összesített átfolyó energiamennyiséget jelent.
Második életciklusú vagy újrafelhasznált akkumulátorok
A kihívás: A különböző járművekből vagy tételből visszanyert akkumulátorok kapacitásában, belső ellenállásában és önkisülési arányában jóval nagyobb ingadozást mutatnak, mint az új elemek. A passzív kiegyenlítés alig tudja fenntartani a konzisztenciát ilyen erősen szóródó akkupakkoknál.
A 2 A-es aktív kiegyenlítés előnye: Magasabb kiegyenlítő árama folyamatosan ellensúlyozhatja a jelentős cella-cellánkénti különbségeket, így a második életciklusú akkupakk hasznos kapacitása közel az új pakkéhoz ér.
Számított megtérülés: A második életciklusú akkumulátorok általában az új akkumulátorok 40–60 százalékába kerülnek beszerzésre. Az aktív kiegyenlítés által növelt hasznos kapacitással 10%–20%a projekt belső megtérülési rátája (IRR) jelentősen javul.
Súlyos hőmérsékletgradiensekkel rendelkező akkumulátorcsomagok
A kihívás: A polcon elhelyezett energiatároló rendszerekben a felső és az alsó cellák hőmérséklete 5–10 °C-kal is eltérhet. A hőmérsékletkülönbségek különböző önkisülési sebességekhez vezetnek, és ennek következtében az állapot-töltöttség (SOC) eltolódik. A passzív kiegyenlítés nem képes hatékonyan korrigálni ezt a jelenséget hőmérsékletgradiens mellett.
A 2 A-es aktív kiegyenlítés előnye: A töltés és a kisütés folyamatos működtetése ellensúlyozza a hőmérséklet által okozott SOC-elmozdulást. A BMU-H5-16 nyolc NTC-hőmérsékletérzékelővel valós idejű hőmérsékleteloszlás-megfigyelést végezhet, és aktiválhatja a kiegyenlítési stratégiákat.
Számított megtérülés: Kutatások szerint egy cella-cellán belüli hőmérsékletkülönbség megtartása 3°C alatt akár 15%–20%.
A döntés másik oldala
Amikor a passzív kiegyenlítés továbbra is a megfelelő választás
Hálózatra csatlakoztatott kereskedelmi rendszerek esetén, amelyek jól illeszkedő Grade A cellákat használnak — kapacitásbeli eltérés 0,5 %-nál kisebb, belső ellenállásbeli eltérés 5 %-nál kisebb — egyenletes csomag-hőmérséklet-eloszlás mellett kevesebb mint 2 °C eltérés , a passzív kiegyenlítés az általános és elegendő megoldás több mint 90%-ban az esetekben.
A kulcsfontosságú kiválasztási szempont nem az „aktív versus passzív” abszolút fölénye. Hanem a következő három tényező kombinációja: a kezdeti cellák szórása, az üzemelési hőmérséklet-gradiens és a rendszer érzékenysége a kapacitás-megőrzésre. Amikor mindhárom változót szabályozzák, a passzív kiegyenlítés egyszerűsége és alacsonyabb költsége erősebb előnyökké válnak.
A stratégia mögött álló hardver
BMU-H5-16: A 2 A-es aktív kiegyenlítésű slave BMU a JKESS HV rendszerekben
| Paraméter | Érték | Megjegyzések |
|---|---|---|
| Kiegyenlítési módszer | Aktív kiegyenlítés (induktív egyenáram–egyenáram átalakítás) | Az energia sejtek között áramlik át, nem hőként disszipálódik. |
| Maximális kiegyenlítő áram | 2 A | Csatornánként. |
| Maximális cellamérési szám | 16 | 16S LiFePO4. |
| Feszültségmérési tartomány / pontosság | 1–4,5 V / ±0,005 V | 5 mV pontosság. |
| Hőmérséklet-mérési bemenetek | 8 NTC csatorna | — |
| Hőmérséklet-mérési tartomány / pontosság | −30–105 °C / ±2 °C | — |
| Felső oldali csatornák / folyamatos üzemmód / maximális kimenet | 2 / 1 A / 3 A 300 ms alatt | — |
| Hűtési módszer | Intelligens levegőhűtés / szabályozható ventilátoros hűtés | Beépítve az elülső panelbe. |
| Közművek kommunikációs felületei | CAN / RS485 / soros kapcsolás | A HV fővezérlő dobozhoz. |
| Cella kémia | LifePO4 | Támogatja a 280–314 Ah-es prizmás akkumulátorcellákat. |
| Akkumulátordoboz feszültségtartománya | 100–800 V egyenáram (a sorba kapcsolt dobozok számától függően) | Több, sorba kapcsolt doboz segítségével bővíthető. |
Görgetsen vízszintesen, hogy az összes műszaki adat oszlopot lássa.
Műszaki adatok forrása: JKESS HV Slave Battery Box termékoldal és brosúra.
Ismerje fel a korlátokat
3 gyakori félreértés az aktív egyenlítésről
„Az aktív egyenlítés javíthat egy sérült elemet.”
Az aktív egyenlítés kizárólag töltésátvitelt végez; nem tudja visszaállítani egy elem kémiai kapacitását. Ha egy elem kapacitása már súlyosan csökkent, az aktív egyenlítés csak késleltetheti a hatását, de nem fordíthatja vissza a degradációt.
„Minél nagyobb az egyenlítési áram, annál jobb.”
A 2 A-es egyenlítési áram ésszerű 300 Ah-os elemeknél, de túlzottan magas egyenlítési áram növeli az áramkör bonyolultságát és költségét. Az egyenlítési áramot az elem kapacitásához és a rendszer üzemeltetési feltételeihez kell igazítani.
„Az aktív egyenlítés azt jelenti, hogy az elemek szűrése nem szükséges.”
Az aktív kiegyenlítés képes ellensúlyozni az elemek közötti különbségeket, de nem tudja megszüntetni a szélsőséges kezdeti inkonzisztenciát. A vásárlóknak továbbra is kérniük kell az elemellátótól a tételszintű kapacitás- és belső ellenállás-konzisztencia adatokat.
A BMU-tól a teljes rendszerig
Hogyan konfiguráljuk a JKESS HV rendszereket 2A-es aktív kiegyenlítéssel
A JKESS moduláris magasfeszültségű energiatároló rendszerek a BMU-H5-16-os egységet használják alárendelt vezérlőmagként, amelyet egy HV-BC250 (200 A) vagy HV-BC150-100A (100 A) fővezérlő dobozzal párosítanak. Támogatnak 4–16 darab alárendelt dobozt (HV-B6U vagy 4U készletek) , rendszerkapacitásokat 64–256 kWh , és egy feszültségtartomány: 80–1000 V.
| Rendszer kapacitás |
Rabszolga doboz |
Sorozat szám |
Névleges feszültség |
Fővezérlés dobozválasztás |
|---|---|---|---|---|
| 64 kWh | 4 | 64S | kb. 204,8 V | HV-BC150-100A |
| 96 kWh | 6 | 96S | kb. 307,2 V | HV-BC150-100A |
| 128 kWh | 8 | 128S | kb. 409,6 V | HV-BC150-100A |
| 192 kWh | 12 | 192S | kb. 614,4 V | HV-BC250 |
| 256 kWh | 16 | 256S | kb. 819,2 V | HV-BC250 |
Görgetsen vízszintesen az öt konfigurációs oszlop megtekintéséhez.
Vásárlói kérdések – válaszok
Gyakran Ismételt Kérdések
Az aktív kiegyensúlyozás mindig jobb, mint a passzív kiegyensúlyozás?
Nem. Az aktív kiegyensúlyozás hatékonyabb a LiFePO4 lapos feszültséggörbéjén és olyan helyzetekben, ahol nagy a cella-cellára vonatkozó eltérés, de a passzív kiegyensúlyozás továbbra is az általános és elegendő megoldás több mint 90%-ban a hálózatra csatlakoztatott kereskedelmi rendszerekben, amelyek jól összeillő A minőségi osztályú cellákat és egyenletes hőmérséklet-eloszlást használnak. A megfelelő választás függ a cellák kezdeti szórásától, a működési hőmérséklet-gradienstől és a kapacitás-megőrzésre való érzékenységtől.
Miért nem működik a passzív kiegyensúlyozás a LiFePO4-nál?
A LiFePO4 akkumulátor feszültséggörbéje rendkívül lapos a töltöttségi szint 20–80%-os tartományában — csupán körülbelül 100 mV-os ingadozás (3,20 V és 3,30 V között). A passzív kiegyenlítés a feszültségkülönbségekre támaszkodik annak megállapításához, hogy mely elemeket kell lemeríteni, de ebben a lapos tartományban a feszültségkülönbségek túl kicsik ahhoz, hogy pontosan tükrözzék a töltöttségi szint különbségeit. A passzív kiegyenlítés továbbá csak a feltöltés végső szakaszában működik, ami tovább korlátozza hatékonyságát.
Mennyi ideig tart egy 2 A-es aktív kiegyenlítés a cellák kiegyenlítéséhez?
Egy 314 Ah kapacitású LiFePO4 elemnél, 0,5%-os kapacitáseltérés esetén a kiegyenlítendő energia körülbelül 1,57 Ah. Egy 2 A-es aktív kiegyenlítési áram mellett ez körülbelül 47 percig tart. Egy 200 mA-es passzív kiegyenlítésnél ugyanez az energiamennyiség átvitele körülbelül 7,85 órát venne igénybe — és a passzív kiegyenlítés csak a feltöltés végső szakaszában működik, így a tényleges idő még hosszabb.
Melyek azok a három helyzet, amikor egy 2 A-es aktív kiegyenlítés megtérül?
A három forgatókönyv a következő: (1) nagy kapacitású elemek jelentős kezdeti szóródással (1–3 százalékos kapacitásbeli eltérés), (2) második életciklusban vagy újrafelhasználásra szánt akkumulátorok, amelyeknél nagy az elemről-elemre mutatkozó eltérés, és (3) akkumulátorcsomagok, amelyeknél súlyos hőmérsékletgradiens tapasztalható (5–10 °C-os különbség a felső és az alsó elemek között). Ezekben a forgatókönyvekben a 2 A-es aktív kiegyenlítés 1–2 százalékkal növeli a hasznosított kapacitást, és 15–20 százalékkal meghosszabbítja a csomag élettartamát.
Támogatja-e a JKESS BMU-H5-16 az aktív kiegyenlítést?
Igen. A BMU-H5-16 a JKESS aktív kiegyenlítést végző slave BMU-ja, amely induktív DC-DC átalakítással akár 2 A kiegyenlítő áramot biztosít csatornánként. Támogat 16S LiFePO4 elemet ±0,005 V-os cellafeszültség-mintavételi pontossággal és 8 darab NTC hőmérsékletérzékelőt. Előre be van építve minden JKESS HV slave akkumulátorláda-készletbe.
Lehet-e aktív kiegyenlítést utólag beépíteni egy meglévő passzív kiegyenlítő rendszerbe?
A felújítás technikailag lehetséges, de gyakran nem praktikus, mivel az aktív kiegyenlítéshez más vezetékezés, más BMS-hardver és más kommunikációs protokollok szükségesek. A költséghatékonyabb megoldás olyan rendszer kiválasztása, amely már elejétől fogva tartalmaz aktív kiegyenlítést – különösen akkor, ha az alkalmazás a három magas változékonyságú forgatókönyv egyikébe tartozik.
Hogyan befolyásolja az aktív kiegyenlítés a telep garanciáját?
Az aktív kiegyenlítés segít fenntartani a cellák egységességét, ami közvetlenül védi a kapacitás-megőrzést. Ha a garancia minimális kapacitás-megőrzést garantál (pl. 70 % 10 év után), az aktív kiegyenlítés növeli annak esélyét, hogy a telep eléri ezt a küszöböt, mivel csökkenti az egyensúlytalanságból eredő öregedés sebességét.
Mekkora a tipikus árkülönbség a passzív és az aktív kiegyenlítésű BMS-ek között?
Az aktív kiegyensúlyozási BMS hardver általában 20–40%-kal drágább, mint a passzív kiegyensúlyozási megoldások összetevőszinten. Azonban a három magas változékonyságú forgatókönyvben a további hasznosított kapacitás és a megnövelt akkupakk élettartam 2–3 év működési idő alatt megtérítheti ezt a felárat.
Működik-e az aktív kiegyensúlyozás mind a töltés, mind a kisütés közben?
Igen. A passzív kiegyensúlyozással ellentétben, amely csak a töltés végső szakaszában (magas SOC) működik, az aktív kiegyensúlyozás folyamatosan működik mind a töltés, mind a kisütés során az egész SOC-tartományban. Ez különösen fontos a LiFePO4 akkumulátoroknál, mivel lapos feszültséggörbéjük miatt a passzív kiegyensúlyozásnak nagyon korlátozott hatékonysági ablaka van.
Hogyan támogatja a JKESS a B2B ügyfeleket az aktív kiegyensúlyozás értékelése során?
A JKESS moduláris HV BESS hardvert biztosítja, amely tartalmazza a BMU-H5-16 aktív kiegyenlítő szolga BMU-t, az HV-BC250 (200 A) és az HV-BC150-100A (100 A) fővezérlő dobozokat, valamint az HV-B6U / 4U szolga akkumulátordoboz-készleteket. A rendszer 4–16 szolga dobozt támogat (64–256 kWh), CAN / RS485 / soros kapcsolódással. A JKESS nem kínál cellákat; a vásárlóknak külön kell beszerezniük a LiFePO4 cellákat, így a rendszertervezés a konkrét cella-specifikációkhoz igazítható.
Nem biztos, hogy az aktív kiegyenlítés megfelelő megoldás a projektjéhez?
Ossza meg cella-specifikációit és üzemeltetési feltételeit mérnöki csapatunkkal. Segítünk eldönteni, hogy a 2 A-es aktív kiegyenlítés mérhető megtérülést biztosít-e konkrét alkalmazásához.
Egyedi árajánlat kérése →