JKESS Engineering · BMS-gids
Vraag een offerte aan →Actieve versus passieve balansregeling in een BMS: Wanneer levert actieve balansregeling met 2 A daadwerkelijk rendement op?
Passieve balansregeling is niet ‘slecht’ — het is gewoon ondoeltreffend bij de vlakke spanning-curve van LiFePO4. Hier zijn de drie specifieke scenario’s waarbij actieve balansregeling met 2 A de economie van uw accupack verandert.
Belangrijkste lessen
- Passieve balansregeling is geen minderwaardige oplossing. Het heeft lood-zuur- en eerdere lithiumbatterijchemieën al decennia lang ondersteund, maar de effectiviteit neemt sterk af bij de vlakke spanning-curve van LiFePO4.
- Tussen 20% en 80% SOC , wijzigt de LiFePO4-spanning slechts van 3,20 V naar 3,30 V (Δ = 100 mV) . In dit gebied kan passieve balansregeling nauwelijks cel-naar-cel verschillen detecteren of corrigeren.
- Actief balanceren is niet altijd een waardevolle investering. Voor accupakketten die zijn gebouwd met goed afgestemde Grade A-cellen en uniforme temperaturen, is passief balanceren de standaardoplossing in meer dan 90% van de commerciële netgekoppelde systemen.
- actief balanceren met 2 A loont zich in drie scenario's: celgroepen met grote capaciteit en aanzienlijke initiële spreiding, tweedeleven-batterijen en accupakketten met extreme temperatuurgradiënten.
- De JKESS BMU-H5-16 biedt een meetbare technische oplossing voor deze scenario's met actief balanceren van 2 A, een monsternauwkeurigheid van ±0,005 V en 8 NTC-temperatuursensoren.
Het uitgangspunt
Waarom het debat over actief versus passief balanceren verkeerd wordt begrepen
In de energieopslagindustrie is de stelling 'actief balanceren is beter dan passief balanceren' bijna uitgegroeid tot een slogan die geen uitleg meer behoeft. Maar deze conclusie negeert een cruciale voorwaarde: de effectiviteit van een balanceringsstrategie hangt af van de celchemie en de bedrijfsomstandigheden. Actief balanceren is niet automatisch de betere investering.
Bij loodzuur- en eerdere ternaire lithiumbatterijen heeft de spanningscurve een steilere helling. Bij passief balanceren wordt overtollige lading van cellen met een hogere spanning als warmte afgevoerd via weerstanden, met een stroom van 50–200 mA aan het einde van het oplaadproces; dit is voldoende om consistentie tussen de cellen te behouden. LiFePO4 daarentegen heeft een uitzonderlijk vlakke spanningscurve tussen 20% en 80% SOC — slechts 100 mV scheelt er tussen 3,20 V en 3,30 V. Binnen dit bereik kan passief balanceren nauwelijks SOC-verschillen tussen cellen detecteren, laat staan deze effectief corrigeren.
De werkelijke vraag is daarom niet: “Is actief balanceren beter?” Maar: Is passief balanceren voldoende voor uw specifieke toepassing? En zo niet, kan actief balanceren met 2 A een meetbaar rendement opleveren?
De technische vergelijking
Hoe ze in werkelijkheid werken: een technische vergelijking
| Passieve balancering | Actieve balancering |
|---|---|
| Werking Voert overtollige lading van cellen met een hogere spanning als warmte af via weerstanden. | Werking Verplaatst lading tussen cellen via inductieve DC-DC-omzetting. |
| Waar de energie naartoe gaat Wordt verspild als warmte; energie-efficiëntie: 0%. | Waar de energie naartoe gaat Wordt overgebracht naar cellen met lagere spanning; energie-efficiëntie: 80–95%. |
| Typische balansstroom 50–200 mA. | Typische balansstroom 1–5 A; de JKESS BMU-H5-16 levert 2 A. |
| Bedrijfsvenster Alleen tijdens de laatste laadstap, in het gebied met hoge SOC. | Bedrijfsvenster Tijdens het hele laad- en ontladingsproces, over het volledige SOC-bereik. |
| Effectiviteit bij LiFePO4 Bijna niet effectief in het vlakke SOC-bereik van 20%–80%. | Effectiviteit bij LiFePO4 Geldig voor het gehele SOC-bereik. |
| Warmteontwikkeling Gelokaliseerde warmte bij de balanceringsweerstanden. | Warmteontwikkeling Zeer laag. |
| Schakelcomplexiteit Laag: weerstanden en schakelaars. | Schakelcomplexiteit Hoog: spoelen, condensatoren, MOSFETs en besturings-ICs. |
| Kosten Laag. | Kosten Hoger, hoewel de prijskloof kleiner wordt. |
| Invloed van de zwakste cel De zwakste cel bepaalt de bruikbare pakketcapaciteit. | Invloed van de zwakste cel Na balansering wordt de bruikbare capaciteit bepaald door het gemiddelde celniveau. |
| 314 Ah-cel · 0,5% verschil Ongeveer 7,85 uur bij 200 mA; het beperkte werkvenster maakt de werkelijke tijd langer. | 314 Ah-cel · 0,5% verschil Ongeveer 47 minuten bij 2 A; balanceren kan tijdens het opladen én ontladen plaatsvinden. |
Waar de economie verandert
De drie scenario's waarbij 2A actief balanceren daadwerkelijk rendabel is
Actief balanceren is niet in elk toepassingsgebied een rendabele investering. In de volgende drie scenario's kunnen het behoud van capaciteit en de verlengde levensduur door 2A actief balanceren worden gekwantificeerd als directe financiële opbrengsten.
Accu's met grote capaciteit en aanzienlijke initiële spreiding
De uitdaging: Bij de aankoop van accu's met een grote capaciteit (280 Ah–314 Ah) kunnen er al bij aanlevering verschilende waarden van 1%–3% in capaciteit en inwendige weerstand optreden, zelfs binnen één partij. In een 16S-reeks bepaalt de zwakste cel de bruikbare pakketcapaciteit, en deze verschillen nemen toe naarmate het aantal laad-/ontlaadcycli stijgt.
De waarde van 2A actief balanceren: Het kan de initiële spreiding snel elimineren tijdens de inbedrijfstelling, waardoor capaciteitsverlies door de ‘zwakste-cel-bottleneck’ wordt voorkomen. Bij een initiële spreiding van 2% kan passief balanceren weken duren om de eerste balans te bereiken, terwijl 2A actief balanceren dit binnen uren voltooit.
Gekwantificeerde opbrengst: In een 64 kWh-systeem leidt het elimineren van een initiële capaciteitsvermindering van 2% tot een extra 1,28kWh beschikbaar. Bij één cyclus per dag gedurende een levensduur van tien jaar komt dit neer op ongeveer 4.672 kWh aan extra cumulatieve doorvoer.
Tweedehands- of hergebruikte batterijen
De uitdaging: Batterijen die uit verschillende voertuigen of partijen zijn teruggevonden, vertonen veel grotere variaties in capaciteit, interne weerstand en zelfontlaadsnelheid dan nieuwe cellen. Passief balanceren kan nauwelijks consistentie handhaven in dergelijke sterk verspreide pakketten.
De waarde van 2A actief balanceren: De hogere balanceringsstroom kan voortdurend compenseren voor aanzienlijke cel-naar-cel-verschillen, waardoor de bruikbare capaciteit van een tweedehandsbatterijpakket bijna gelijk komt te staan met die van een nieuw pakket.
Gekwantificeerde opbrengst: Tweedehandsbatterijen kosten doorgaans 40–60% van de prijs van nieuwe batterijen om aan te kopen. Door actief balanceren neemt de bruikbare capaciteit toe met 10%–20%, waardoor de interne rentabiliteitsvoet (IRR) van het project aanzienlijk verbetert.
Batterijpakketten met extreme temperatuurgradiënten
De uitdaging: Bij energieopslagsystemen in rackmontage kunnen cellen aan de boven- en onderkant 5–10 °C van elkaar verschillen. Temperatuurverschillen leiden tot verschillende zelfontlaadsnelheden en daardoor tot SOC-drift. Passief balanceren kan dit onder omstandigheden met temperatuurgradiënt niet effectief corrigeren.
De waarde van 2A actief balanceren: Voortdurende werking tijdens zowel het opladen als het ontladen compenseert temperatuurgeleide SOC-drift. Met 8 NTC-temperatuursensoren kan de BMU-H5-16 de temperatuurverdeling in real time bewaken en balanceringsstrategieën activeren.
Gekwantificeerde opbrengst: Onderzoek wijst uit dat het handhaven van een cel-naar-cel temperatuurverschil onder 3°C de levensduur van het batterijpakket met 15%–20%.
De andere kant van de beslissing
Wanneer passief balanceren nog steeds de juiste keuze is
Voor commerciële, aan het elektriciteitsnet gekoppelde systemen die goed afgestemde Grade A-cellen gebruiken — capaciteitsvariatie onder 0,5 % en interne weerstandsvariatie onder 5 % — met een uniforme temperatuurverdeling in het pakket van minder dan 2 °C verschil , is passief balanceren de standaardoplossing en voldoende in meer dan 90% van de gevallen.
Het belangrijkste selectiecriterium is niet de absolute superioriteit van ‘actief versus passief’. Het is de combinatie van initiële celverspreiding, temperatuurgradiënt tijdens bedrijf en de gevoeligheid van het systeem voor capaciteitsbehoud. Wanneer alle drie de variabelen onder controle zijn, worden de eenvoud en lagere kosten van passief balanceren sterker voordelen.
De hardware achter de strategie
BMU-H5-16: De 2 A actieve balancerings-Slave BMU in JKESS HV-systemen
| Parameter | Waarde | Opmerkingen |
|---|---|---|
| Balanceringsmethode | Actief balanceren (inductieve DC-DC-omzetting) | Energie wordt overgedragen tussen cellen in plaats van als warmte verspild. |
| Maximale balansstroom | 2 A | Per kanaal. |
| Maximaal aantal celmetingen | 16 | 16S LiFePO4. |
| Spanningsmeetbereik / nauwkeurigheid | 1–4,5 V / ±0,005 V | nauwkeurigheid van 5 mV. |
| Temperatuurmeetinvoeren | 8 NTC-kanalen | — |
| Temperatuurmeetbereik / nauwkeurigheid | −30 tot 105 °C / ±2 °C | — |
| High-side-kanalen / continue capaciteit / maximaal uitgangsvermogen | 2 / 1 A / 3 A bij 300 ms | — |
| Koelmethode | Intelligente luchtcoeling / regelbare ventilatorcoeling | Geïntegreerd in het voorpaneel. |
| Communicatieinterfaces | CAN / RS485 / daisy chain | Naar de HV-masterbesturingsdoos. |
| Celchemie | LiFePO4 | Ondersteunt prismatische cellen van 280 Ah–314 Ah. |
| Batterijdoosspanningsbereik | 100 V–800 V DC (afhankelijk van het aantal serieschakelingen) | Uitgebreid via meerdere dozen die in serie zijn aangesloten. |
Scroll horizontaal om alle specificatiekolommen te bekijken.
Specificatiebron: JKESS HV Slave Battery Box-productpagina en brochure.
Ken de grenzen
3 veelvoorkomende misvattingen over actief balanceren
„Actief balanceren kan een beschadigde cel herstellen.”
Actief balanceren kan alleen lading overdragen; het kan de chemische capaciteit van een cel niet herstellen. Als de capaciteit van een cel al ernstig is afgenomen, kan actief balanceren alleen het effect ervan uitstellen, maar niet de achteruitgang omkeren.
„Een hogere balanceringsstroom is altijd beter.”
Een balanceringsstroom van 2 A is redelijk voor cellen in de klasse van 300 Ah, maar een buitensporig hoge balanceringsstroom verhoogt de schakelcomplexiteit en de kosten. Kies de balanceringsstroom afgestemd op de celcapaciteit en de bedrijfsomstandigheden van het systeem.
„Actief balanceren betekent dat celselectie overbodig is.”
Actief balanceren kan celverschillen compenseren, maar kan extreme initiële inconsistentie niet elimineren. Kopers moeten hun celleverancier nog steeds om capaciteits- en interne weerstandsconsistentiegegevens op batchniveau vragen.
Van BMU naar compleet systeem
Hoe JKESS HV-systemen met 2A actief balanceren te configureren
JKESS modulaire hoogspanningsenergieopslagsystemen gebruiken de BMU-H5-16 als slave-besturingskern, gecombineerd met een HV-BC250 (200 A) of HV-BC150-100A (100 A) masterbesturingsdoos. Ze ondersteunen 4–16 slave-dozen (HV-B6U of 4U-kits) , systeemcapaciteiten van 64–256 kWh , en een spanningsbereik van 80–1000 V.
| Systeem capaciteit |
Slaaf dozen |
Serie aantal |
Nominale spanning |
Hoofdbeheersing box-optie |
|---|---|---|---|---|
| 64 kWh | 4 | 64S | ~204,8 V | HV-BC150-100A |
| 96 kWh | 6 | 96s | ~307,2 V | HV-BC150-100A |
| 128 kWh | 8 | 128S | ~409,6 V | HV-BC150-100A |
| 192 kWh | 12 | 192S | ~614,4 V | HV-BC250 |
| 256 kWh | 16 | 256S | ~819,2 V | HV-BC250 |
Scroll horizontaal om alle vijf configuratiekolommen te bekijken.
Vragen van kopers, beantwoord
Veelgestelde vragen
Is actieve balancering altijd beter dan passieve balancering?
Nee. Actieve balancering is effectiever bij de vlakke spanningscurve van LiFePO4 en in scenario’s met grote cel-naar-cel variatie, maar passieve balancering blijft de standaardoplossing en is voldoende voor meer dan 90% van de netgekoppelde commerciële systemen die goed afgestemde Grade A-cellen gebruiken met een uniforme temperatuurverdeling. De juiste keuze hangt af van de initiële celverspreiding, de temperatuurgradiënt tijdens bedrijf en de gevoeligheid voor capaciteitsbehoud.
Waarom mislukt passieve balancering bij LiFePO4?
LiFePO4 heeft een uiterst vlak spanningsverloop tussen 20% en 80% SOC — slechts ongeveer 100 mV variatie (3,20 V tot 3,30 V). Passief balanceren is afhankelijk van spanningsverschillen om te bepalen welke cellen moeten worden ontladen, maar in dit vlakke gebied zijn de spanningsverschillen te klein om SOC-verschillen nauwkeurig weer te geven. Passief balanceren werkt bovendien alleen tijdens de laatste laadphase, wat zijn effectiviteit verder beperkt.
Hoe lang duurt 2 A actief balanceren om celonbalans te corrigeren?
Voor een 314 Ah LiFePO4-cel met een capaciteitsvariatie van 0,5% bedraagt de te balanceren energie ongeveer 1,57 Ah. Bij een actieve balanceringsstroom van 2 A duurt dit ongeveer 47 minuten. Bij passief balanceren met 200 mA zou dezelfde energieoverdracht ongeveer 7,85 uur duren — en passief balanceren werkt alleen tijdens de laatste laadphase, dus de werkelijke tijd is nog langer.
Wat zijn de drie scenario’s waarbij 2 A actief balanceren rendabel is?
De drie scenario's zijn: (1) cellen met grote capaciteit en aanzienlijke initiële spreiding (1–3% capaciteitsvariatie), (2) tweedehands- of hergebruikte batterijen met hoge cel-naar-cel variatie, en (3) batterijpakketten met extreme temperatuurgradiënten (een verschil van 5–10 °C tussen bovenste en onderste cellen). In deze scenario's kan actief balanceren met 2 A 1–2% bruikbare capaciteit terugwinnen en de levensduur van het pakket verlengen met 15–20%.
Ondersteunt de JKESS BMU-H5-16 actief balanceren?
Ja. De BMU-H5-16 is de actief balancerende slave-BMU van JKESS en levert per kanaal tot 2 A balanceringsstroom via inductieve DC-DC-omzetting. Hij ondersteunt 16S LiFePO4-cellen met een celspanningsmeetnauwkeurigheid van ±0,005 V en 8 NTC-temperatuursensoren. Hij is standaard geïnstalleerd in alle JKESS HV slave-batterijdoossets.
Kan ik actief balanceren nabouwen in een bestaand passief balancersysteem?
Retrofitting is technisch mogelijk, maar vaak onpraktisch omdat actief balanceren andere bedrading, andere BMS-hardware en andere communicatieprotocollen vereist. De kosteneffectievere aanpak is om vanaf het begin een systeem te kiezen dat actief balanceren omvat — vooral als uw toepassing onder één van de drie scenario’s met hoge variatie valt.
Hoe beïnvloedt actief balanceren de batterijpackgarantie?
Actief balanceren helpt bij het behouden van celconsistentie, wat direct de capaciteitsbehoud beschermt. Als een garantie een minimumcapaciteitsbehoud garandeert (bijv. 70% na 10 jaar), verhoogt actief balanceren de kans dat de pack aan die drempel voldoet door het tempo van onbalans-gevoerde verslechtering te verminderen.
Wat is het typische prijsverschil tussen een BMS met passief en een BMS met actief balanceren?
Actieve balancerings-BMS-hardware kost doorgaans 20–40% meer dan passieve balanceringsvarianten op componentniveau. In de drie scenario’s met hoge variatie kan de extra bruikbare capaciteit en de langere levensduur van de accupack echter een rendement op die prijspremie opleveren binnen 2–3 jaar bedrijfstijd.
Werkt actieve balancering zowel tijdens het laden als tijdens het ontladen?
Ja. In tegenstelling tot passieve balancering, die uitsluitend werkt tijdens de laatste laadphase (hoog SOC), werkt actieve balancering continu zowel tijdens het laden als tijdens het ontladen, over het gehele SOC-bereik. Dit is bijzonder belangrijk voor LiFePO4, omdat zijn vlakke spanningscurve betekent dat passieve balancering slechts zeer beperkte effectiviteitsvensters heeft.
Hoe ondersteunt JKESS B2B-klanten die actieve balancering beoordelen?
JKESS levert modulaire HV-BESS-hardware, waaronder de BMU-H5-16 actieve balancerings-slave BMU, de HV-BC250 (200 A) en HV-BC150-100A (100 A) masterbesturingsdozen, en de HV-B6U / 4U slave-batterijdoossets. Het systeem ondersteunt 4–16 slave-dozen (64–256 kWh) met CAN/RS485/kettingcommunicatie. JKESS verkoopt geen cellen; kopers leveren LiFePO4-cellen afzonderlijk in, zodat het systeemontwerp kan worden geoptimaliseerd op basis van specifieke celkenmerken.
Weet u niet zeker of actieve balancering geschikt is voor uw project?
Deel uw celkenmerken en bedrijfsomstandigheden met ons technisch team. Wij helpen u bepalen of 2 A actieve balancering een meetbare opbrengst oplevert voor uw specifieke toepassing.
Vraag een maatoplossing aan →