JKESS Engineering · Ghid BMS
Obțineți o ofertă →BMS cu echilibrare activă vs. pasivă: Când aduce de fapt profitul echilibrarea activă de 2 A?
Echilibrarea pasivă nu este „reproșabilă” — este doar ineficientă pe curba plată de tensiune a bateriilor LiFePO4. Iată cele trei scenarii specifice în care echilibrarea activă de 2 A modifică economia pachetului dumneavoastră de baterii.
Cunoştinţe esenţiale
- Echilibrarea pasivă nu este o soluție inferioară. A servit acumulatorilor cu plumb-acid și altor chimii mai vechi de baterii lithium timp de decenii, dar eficiența sa scade brusc pe curba plată de tensiune a LiFePO4.
- Între acestea 20 % și 80 % SOC , tensiunea LiFePO4 variază doar de la 3,20 V la 3,30 V (Δ = 100 mV) . În această zonă, echilibrarea pasivă abia poate identifica sau corecta diferențele între celule.
- Echilibrarea activă nu este întotdeauna o investiție rentabilă. Pentru bateriile realizate cu celule de calitate A, bine potrivite și cu temperaturi uniforme, echilibrarea pasivă este soluția standard în peste 90% dintre sistemele comerciale conectate la rețea.
- echilibrarea activă de 2 A se justifică în trei scenarii: celule de mare capacitate cu dispersie inițială semnificativă, baterii second-life și baterii cu gradienți severi de temperatură.
- Piața JKESS BMU-H5-16 oferă o soluție tehnică cuantificabilă pentru aceste scenarii, cu echilibrare activă de 2 A, precizie de eșantionare de ±0,005 V și 8 senzori de temperatură NTC.
Punctul de plecare
De ce dezbaterea Activ vs. Pasiv este înțeleasă greșit
În industria stocării de energie, afirmația «echilibrarea activă este mai bună decât echilibrarea pasivă» a devenit aproape un slogan care nu necesită explicații. Totuși, această concluzie ignoră o condiție esențială: eficacitatea unei strategii de echilibrare depinde de chimia celulelor și de condițiile de funcționare. Echilibrarea activă nu este, în mod automat, o investiție superioară.
La bateriile cu plumb-acid și la cele mai vechi baterii de litiu ternare, curba de tensiune are o pantă mai abruptă. Echilibrarea pasivă disipează sarcina în exces din celulele cu tensiune mai mare, la 50–200 mA, în apropierea finalului încărcării, ceea ce este suficient pentru a menține consistența celulelor. LiFePO4, însă, are o curbă de tensiune excepțional de plată între 20 % și 80 % SOC — doar 100 mV separă 3,20 V de 3,30 V. În această zonă, echilibrarea pasivă abia poate detecta diferențele de SOC între celule, cu atât mai puțin le poate corecta eficient.
Întrebarea reală nu este deci «Este echilibrarea activă mai bună?». Este: Este echilibrarea pasivă suficientă pentru aplicația dvs. specifică? Și, dacă nu, poate echilibrarea activă de 2 A oferi un randament măsurabil?
Comparația inginerească
Cum funcționează de fapt: o comparație tehnică
| Echilibrare pasivă | Echilibrare activă |
|---|---|
| Principiu de functionare Disipează sarcina în exces din celulele cu tensiune mai mare sub formă de căldură, prin rezistențe. | Principiu de functionare Transferă sarcina între celule prin conversie CC-CC inductivă. |
| Unde dispare energia Pierdută sub formă de căldură; eficiență energetică: 0%. | Unde dispare energia Transferată către celulele cu tensiune mai scăzută; eficiență energetică: 80–95%. |
| Curent tipic de echilibrare 50–200 mA. | Curent tipic de echilibrare 1–5 A; JKESS BMU-H5-16 oferă 2 A. |
| Fereastra de funcționare Doar în stadiul final al încărcării, în zona cu SOC ridicat. | Fereastra de funcționare Pe tot parcursul încărcării și descărcării, pe întreaga gamă de SOC. |
| Eficiență pe LiFePO4 Aproape ineficientă în zona plată de SOC 20%–80%. | Eficiență pe LiFePO4 Eficace pe întreaga gamă SOC. |
| Generarea de căldură Căldură localizată la rezistențele de echilibrare. | Generarea de căldură Foarte scăzută. |
| Complexitatea circuitului Scăzută: rezistențe și comutatoare. | Complexitatea circuitului Ridicată: bobine, condensatoare, tranzistoare MOSFET și circuite integrate de comandă. |
| CostScăzută. | CostMai ridicată, deși diferența de cost se reduce. |
| Impactul celulei celei mai slabe Celula cea mai slabă determină capacitatea utilă a bateriei. | Impactul celulei celei mai slabe După echilibrare, capacitatea utilă este determinată de nivelul mediu al celulelor. |
| celulă 314 Ah · diferență de 0,5% Aproximativ 7,85 ore la 200 mA; fereastra limitată de funcționare face ca durata reală să fie mai lungă. | celulă 314 Ah · diferență de 0,5% Aproximativ 47 de minute la 2 A; echilibrarea poate funcționa pe tot parcursul încărcării și descărcării. |
Unde se schimbă economia
Cele trei scenarii în care echilibrarea activă de 2 A aduce, de fapt, profit
Echilibrarea activă nu este rentabilă în fiecare aplicație. În următoarele trei scenarii, reținerea capacității și prelungirea duratei de funcționare oferite de echilibrarea activă de 2 A pot fi cuantificate ca returnuri financiare directe.
Celule de mare capacitate cu dispersie inițială semnificativă
Provocarea: La achiziționarea celulelor de mare capacitate (280 Ah–314 Ah), pot exista diferențe inițiale de 1%–3% în capacitate și rezistență internă chiar și în cadrul aceleiași serii. Într-un lanț de 16S, celula cea mai slabă limitează capacitatea utilizabilă a bateriei, iar aceste diferențe se pot acumula pe măsură ce bateria este supusă ciclurilor.
Valoarea echilibrării active de 2 A: Aceasta poate elimina rapid dispersia inițială în timpul punerii în funcțiune, evitând pierderea de capacitate cauzată de „gâtul de sticlă” al celei mai slabe celule. În cazul unei dispersii inițiale de 2%, echilibrarea pasivă ar putea necesita săptămâni pentru a finaliza prima echilibrare, în timp ce echilibrarea activă de 2 A o poate finaliza în ore.
Return cuantificat: Într-un sistem de 64 kWh, eliminarea unei pierderi inițiale de capacitate de 2% asigură o cantitate suplimentară de 1.28KWH disponibilă. La un ciclu pe zi pe parcursul unei durate de viață de 10 ani, aceasta înseamnă aproximativ 4.672 kWh de throughput cumulat suplimentar.
Baterii de a doua utilizare sau reutilizate
Provocarea: Bateriile recuperate din vehicule diferite sau din loturi diferite prezintă variații mult mai mari în ceea ce privește capacitatea, rezistența internă și rata de autodescărcare decât celulele noi. Echilibrarea pasivă abia reușește să mențină consistența în astfel de pachete extrem de dispersate.
Valoarea echilibrării active de 2 A: Curentul său mai mare de echilibrare poate compensa în mod continuu diferențele semnificative dintre celule, aducând capacitatea utilizabilă a unui pachet de baterii de a doua utilizare aproape la nivelul unui pachet nou.
Return cuantificat: Bateriile de a doua utilizare costă, de obicei, 40 %–60 % din prețul bateriilor noi pentru achiziție. Prin creșterea capacității utilizabile cu echilibrarea activă, rata internă de rentabilitate (IRR) a proiectului se îmbunătățește semnificativ. 10%–20%, rata internă de rentabilitate (IRR) a proiectului se îmbunătățește semnificativ.
Pachete de baterii cu gradienți severi de temperatură
Provocarea: În sistemele de stocare a energiei montate în raft, celulele de sus și de jos pot avea diferențe de temperatură de 5–10°C. Diferențele de temperatură determină rate diferite de autodescărcare și, în consecință, deriva SOC. Echilibrarea pasivă nu poate corecta eficient această deriva în condiții de gradient termic.
Valoarea echilibrării active de 2 A: Funcționarea continuă pe tot parcursul încărcării și descărcării compensează deriva SOC indusă de temperatură. Cu 8 senzori de temperatură NTC, BMU-H5-16 poate monitoriza în timp real distribuția temperaturii și poate declanșa strategii de echilibrare.
Return cuantificat: Cercetările indică faptul că menținerea unei diferențe de temperatură între celule sub 3°C poate prelungi durata de viață a pachetului de baterii cu 15%–20%.
Partea cealaltă a deciziei
Când echilibrarea pasivă rămâne alegerea corectă
Pentru sisteme comerciale conectate la rețea care folosesc celule de calitate superioară (Grade A) — variație de capacitate sub 0,5% și variație de rezistență internă sub 5% — cu o distribuție uniformă a temperaturii în pachet de diferență de mai puțin de 2 °C , echilibrarea pasivă este soluția standard și suficientă în peste 90 % dintre cazuri.
Criteriul esențial de selecție nu este superioritatea absolută a «echilibrării active față de cea pasivă». Este combinația dintre dispersia inițială a celulelor, gradientul de temperatură în regim de funcționare și sensibilitatea sistemului la retenția capacității. Când cele trei variabile sunt controlate, simplitatea și costul redus al echilibrării pasive devin avantaje mai puternice.
Hardware-ul din spatele acestei strategii
BMU-H5-16: BMU Slave cu echilibrare activă de 2 A în sistemele HV JKESS
| Parametru | Valoare | Note |
|---|---|---|
| Metodă de echilibrare | Echilibrare activă (conversie DC-DC inductivă) | Energia este transferată între celule, nu este disipată sub formă de căldură. |
| Curentul maxim de echilibrare | 2 A | Pe canal. |
| Numărul maxim de eșantioane pentru celule | 16 | liFePO4 16S. |
| Intervalul / precizia eșantionării tensiunii | 1–4,5 V / ±0,005 V | precizie de 5 mV. |
| Intrări pentru eșantionarea temperaturii | 8 canale NTC | — |
| Intervalul / precizia eșantionării temperaturii | −30 până la 105 °C / ±2 °C | — |
| Canale de tip high-side / capacitate continuă / ieșire maximă | 2 / 1 A / 3 A la 300 ms | — |
| Metodă de răcire | Răcire aer inteligentă / Răcire cu ventilator reglabil | Integrat în panoul frontal. |
| Interfețe de comunicație | CAN / RS485 / conexiune în cascadă | Către cutia centrală de comandă HV. |
| Chimica Celulei | LiFePO4 | Suportă celule prismatice de 280 Ah–314 Ah. |
| Intervalul de tensiune al bateriei | 100 V–800 V CC (în funcție de numărul de conexiuni în serie) | Extins prin mai multe cutii conectate în serie. |
Derulați orizontal pentru a vedea toate coloanele de specificații.
Sursa specificațiilor: pagina produsului și fișa broșură a bateriei HV Slave Battery Box JKESS.
Cunoașteți limitele
3 concepții greșite frecvente despre echilibrarea activă
„Echilibrarea activă poate repara o celulă deteriorată.”
Echilibrarea activă poate doar transfera sarcina; nu poate restabili capacitatea chimică a unei celule. Dacă capacitatea unei celule s-a degradat deja în mod semnificativ, echilibrarea activă poate doar amâna impactul acesteia, nu poate inversa degradarea.
„Un curent de echilibrare mai mare este întotdeauna mai bun.”
Un curent de echilibrare de 2 A este rezonabil pentru celule din clasa de 300 Ah, dar un curent de echilibrare excesiv de mare crește complexitatea și costul circuitului. Alegeți curentul de echilibrare în funcție de capacitatea celulei și de condițiile de funcționare ale sistemului.
„Echilibrarea activă înseamnă că verificarea celulelor nu este necesară.”
Echilibrarea activă poate compensa diferențele dintre celule, dar nu poate elimina incoerența inițială extremă. Cumpărătorii ar trebui să solicite în continuare furnizorului de celule date privind coerența capacității și a rezistenței interne la nivel de lot.
De la BMU la sistem complet
Cum se configurează sistemele JKESS HV cu echilibrare activă 2A
Sistemele modulare JKESS HV de stocare a energiei în înaltă tensiune folosesc BMU-H5-16 ca nucleu de comandă secundar, împreună cu un HV-BC250 (200 A) sau HV-BC150-100A (100 A) casetă principală de comandă. Acestea susțin 4–16 casete secundare (HV-B6U sau kituri 4U) , capacități de sistem de 64–256 kWh , și un domeniu de tensiune de 80–1000 V.
| Sistem capacitate |
Sclav cutii |
SERIE număr |
Nominal tensiune |
Control principal opțiunea de carcasă |
|---|---|---|---|---|
| 64 kWh | 4 | 64S | ~204,8 V | HV-BC150-100A |
| 96 kWh | 6 | 96 de ani | ~307,2 V | HV-BC150-100A |
| 128 kWh | 8 | 128S | ~409,6 V | HV-BC150-100A |
| 192 kWh | 12 | 192S | ~614,4 V | HV-BC250 |
| 256 kWh | 16 | 256S | ~819,2 V | HV-BC250 |
Derulați orizontal pentru a vedea toate cele cinci coloane de configurare.
Întrebări ale cumpărătorilor, răspunse
Întrebări frecvente
Este echilibrarea activă întotdeauna mai bună decât cea pasivă?
Nu. Echilibrarea activă este mai eficientă pe curba plată de tensiune a celulelor LiFePO4 și în scenariile cu variații mari între celule, dar echilibrarea pasivă rămâne soluția standard și suficientă pentru peste 90% dintre sistemele comerciale conectate la rețea care folosesc celule de calitate A bine potrivite și o distribuție uniformă a temperaturii. Alegerea corectă depinde de dispersia inițială a celulelor, de gradientul de temperatură în timpul funcționării și de sensibilitatea la menținerea capacității.
De ce eșuează echilibrarea pasivă pe celule LiFePO4?
LiFePO4 are o curbă de tensiune extrem de plată între 20 % și 80 % SOC — doar aproximativ 100 mV variație (3,20 V până la 3,30 V). Echilibrarea pasivă se bazează pe diferențele de tensiune pentru a identifica celulele care necesită descărcare, dar în această zonă plată diferențele de tensiune sunt prea mici pentru a reflecta cu exactitate diferențele de SOC. Echilibrarea pasivă funcționează, de asemenea, doar în stadiul final al încărcării, ceea ce limitează și mai mult eficacitatea sa.
Cât durează echilibrarea activă de 2 A pentru a corecta dezechilibrul celulelor?
Pentru o celulă LiFePO4 de 314 Ah cu o variație de capacitate de 0,5 %, energia care trebuie echilibrată este de aproximativ 1,57 Ah. La un curent de echilibrare activă de 2 A, acest lucru durează aproximativ 47 de minute. La un curent de echilibrare pasivă de 200 mA, aceeași tranferare de energie ar dura aproximativ 7,85 ore — iar echilibrarea pasivă funcționează doar în stadiul final al încărcării, deci durata reală este și mai lungă.
Care sunt cele trei scenarii în care echilibrarea activă de 2 A aduce beneficii?
Cele trei scenarii sunt: (1) celule de mare capacitate cu dispersie inițială semnificativă (variație de capacitate de 1%–3%), (2) baterii second-life sau reutilizate, cu variație ridicată între celule și (3) pachete de baterii cu gradienți severi de temperatură (diferență de 5–10°C între celulele de sus și cele de jos). În aceste scenarii, echilibrarea activă de 2 A poate recupera 1–2% din capacitatea utilizabilă și poate prelungi durata de viață a pachetului cu 15%–20%.
BMU-H5-16 JKESS suportă echilibrarea activă?
Da. BMU-H5-16 este BMU esclavă cu echilibrare activă JKESS, oferind un curent de echilibrare de până la 2 A pe canal, folosind conversie DC-DC inductivă. Suportă 16S celule LiFePO4, cu o precizie de eșantionare a tensiunii celulelor de ±0,005 V și 8 senzori de temperatură NTC. Este instalat în mod standard în toate kiturile JKESS HV slave battery box.
Pot instala ulterior echilibrarea activă într-un sistem existent de echilibrare pasivă?
Retrofitarea este tehnic posibilă, dar adesea nepractică, deoarece echilibrarea activă necesită cablare diferită, echipamente BMS diferite și protocoale de comunicare diferite. Abordarea mai rentabilă din punct de vedere financiar este selectarea unui sistem care include echilibrarea activă încă de la început — în special dacă aplicația dvs. se încadrează în una dintre cele trei scenarii cu variație ridicată.
Cum influențează echilibrarea activă garanția acumulatorului?
Echilibrarea activă contribuie la menținerea consistenței celulelor, ceea ce protejează direct reținerea capacității. Dacă o garanție asigură o reținere minimă a capacității (de exemplu, 70 % la 10 ani), echilibrarea activă sporește probabilitatea ca acumulatorul să atingă această limită, reducând rata degradării cauzate de dezechilibru.
Care este diferența tipică de cost între un BMS cu echilibrare pasivă și unul cu echilibrare activă?
Hardware-ul BMS cu echilibrare activă costă de obicei cu 20%–40% mai mult decât echivalentul cu echilibrare pasivă, la nivel de componentă. Totuși, în cele trei scenarii cu variație ridicată, capacitatea suplimentară utilizabilă și durata de viață extinsă a bateriei pot asigura un return al acestei prime în termen de 2–3 ani de funcționare.
Funcționează echilibrarea activă atât în timpul încărcării, cât și în timpul descărcării?
Da. Spre deosebire de echilibrarea pasivă, care funcționează doar în stadiul final al încărcării (SOC ridicat), echilibrarea activă funcționează continuu, atât în timpul încărcării, cât și în timpul descărcării, pe întreaga gamă de SOC. Acest lucru este deosebit de important pentru LiFePO4, deoarece curba sa plată de tensiune înseamnă că echilibrarea pasivă are ferestre foarte limitate de eficiență.
Cum sprijină JKESS clienții B2B care evaluează echilibrarea activă?
JKESS oferă echipamente hardware modulare pentru sistemele HV BESS, inclusiv BMU-H5-16 (unitatea esclavă de echilibrare activă BMU), cutiile de comandă principală HV-BC250 (200 A) și HV-BC150-100A (100 A), precum și kiturile pentru cutiile esclavă de baterii HV-B6U / 4U. Sistemul suportă 4–16 cutii esclavă (64–256 kWh) și utilizează comunicarea prin CAN/RS485/în cascadă. JKESS nu vinde celule; cumpărătorii le achiziționează separat în varianta LiFePO4, permițând astfel optimizarea proiectării sistemului în funcție de specificațiile exacte ale celulelor.
Nu sunteți sigur dacă echilibrarea activă este potrivită pentru proiectul dumneavoastră?
Partajați cu echipa noastră de ingineri specificațiile celulelor și condițiile de funcționare. Vom analiza împreună dacă echilibrarea activă de 2 A oferă un randament măsurabil pentru aplicația dumneavoastră specifică.
Solicitați o ofertă personalizată →