Toate categoriile

Aprovizionarea celulelor LiFePO4 pentru kiturile de baterii cu tensiune înaltă Slave 16S: O listă de verificare pentru cumpărătorii B2B | JKESS

2026-09-30 17:22:24
Aprovizionarea celulelor LiFePO4 pentru kiturile de baterii cu tensiune înaltă Slave 16S: O listă de verificare pentru cumpărătorii B2B | JKESS

Achiziționarea celulelor LiFePO4 pentru kiturile de casete de baterii cu 16S și înaltă tensiune, esclav: o listă de verificare pentru cumpărătorii B2B

Kitul nostru este livrat fără celule — și acesta este tocmai scopul. Iată cadrul de verificare în 7 pași care diferențiază celulele de calitate A de cele refolosite etichetate greșit și asigură potrivirea dimensională înainte de a crimpă orice terminal.

Publicat: 29 septembrie 2026 | 14 minute de citit | Echipa de inginerie JKESS

Cunoştinţe esenţiale

  • Când achiziționați un kit de casetă de baterii HV cu 16S fără celule, achiziționarea celulelor este cea mai ușoară etapă a proiectului de a executa greșit — și una dintre cele mai importante variabile care influențează durata de funcționare.
  • Eticheta de piață „Grade A” nu are un singur standard universal. Expedițiile provenite de la același furnizor pot proveni din linii de producție diferite, iar variația capacității poate ajunge la 5%.
  • Verificarea celulelor nu poate fi bazată pe o singură fișă tehnică. Verificați patru forme independente de dovezi: urmăribilitatea lotului, rapoartele de testare a capacității, consistența rezistenței interne și toleranța dimensională.
  • Toleranța dimensională la celulele prismatici LiFePO4 de 280 Ah–314 Ah afectează direct asamblarea. Chiar dacă dimensiunile nominale corespund, celulele reale provenite din linii diferite pot varia cu 1–2 mm.
  • Kiturile de baterii JKESS 16S (4U / 6U) folosesc BMU-H5-16, cu o plajă de eșantionare de 1–4,5 V și o precizie de ±0,005 V. Această fereastră de tensiune este o constrângere esențială la selectarea celulelor pentru utilizarea sigură în cadrul kitului.

De ce achiziționarea celulelor este pasul cu cel mai mare risc din proiectul dumneavoastră BESS

Alegerea modelului de kit JKESS — carcasă, sistem de management al bateriilor (BMS) și fascicule de cabluri fără celule — oferă cumpărătorilor B2B o flexibilitate semnificativă în ceea ce privește costurile și controlul aprovizionării. Această flexibilitate generează însă și o responsabilitate care nu poate fi externalizată: decizia privind achiziționarea celulelor.

Celulele reprezintă de obicei 50%–60% din costul total al sistemului de stocare a energiei, iar problemele legate de celule pot reprezenta peste 70% din defecțiunile sistemului. Totuși, mulți cumpărători B2B continuă să achiziționeze celule pe baza unei fișe tehnice PDF furnizate de un furnizor și a unei promisiuni verbale conform căreia «acestea sunt cele mai bune celule de calitate A».

Problema constă în faptul că noțiunea de «calitate A» poate avea semnificații foarte diferite de la un furnizor la altul. Pentru un furnizor, aceasta poate însemna o capacitate egală sau superioară cu 95% din valoarea nominală; pentru altul, poate însemna pur și simplu lipsa unor deteriorări vizibile la nivel estetic. Fără un cadru comun și verificabil, achiziționarea celulelor devine una dintre cele mai puțin controlate etape ale proiectului.

Ce înseamnă, de fapt, «calitate A»: o verificare a realității

Nu există un standard global unit de clasificare a celulelor în industria stocării de energie. Următoarele definiții operative rezumă practicile publice de testare și experiența B2B de achiziționare într-un cadru practic de selecție.

Calitate Consistența capacității Consistența rezistenței interne Rata auto-dezarcadării Sursa tipică Nivel de Risc
Calitatea A Capacitate ≥ 98% din valoarea nominală; dispersie pe lot ≤ 1% Variație ≤ 5% ≤ 2% / lună Furnizare directă de la fabrică sau prin canal autorizat Scăzută
Calitate B Capacitate 90%–97%; dispersie pe lot 2%–5% Variație 5%–15% 2%–5% / lună Loturi de stoc epuizat sau celule recuperate Mediu
Calitate C Capacitate < 90%; dispersie pe lot > 5% Variație 15% 5% / lună Baterii scoase din uz sau canale informale Înalt
⚠️ „Calitate A” nu este suficientă ca dovadă independentă. Unii furnizori etichetează celule de calitate inferioară ca fiind de „Calitate A”, în special în comerțul transfrontalier, unde verificarea poate fi dificilă. Cumpărătorii ar trebui să solicite rapoarte de testare terțe părți verificabile, nu să se bazeze exclusiv pe fișele tehnice emise de furnizor.

Lista de verificare în 7 pași pentru celulele BESS 16S

Folosiți această listă pentru a finaliza verificarea celulelor primite în termen de 48 de ore de la livrare, astfel încât problemele să fie identificate înainte de expirarea drepturilor de returnare sau a perioadelor de reclamație.

  1. Verificați urmăribilitatea lotului Solicitați înregistrările originale de producție legate de numărul de lot al celulei, nu o fișă tehnică generică. Confirmați că celulele dintr-un singur lot au aceeași dată de producție și aceeași linie de producție; loturile mixte pot amplifica diferențele de capacitate și de rezistență internă.
  2. Verificați raportul de testare a capacității Se cere un raport de sortare a capacității la nivel de lot, care să indice temperatura de testare, rata C și tensiunea de tăiere. Testarea capacității trebuie efectuată la 25 °C și 0.5C, iar capacitatea raportată trebuie să fie cel puțin 98 % din cea nominală.
  3. Verificați consistența rezistenței interne Cereți distribuția pe lot a rezistenței interne AC măsurate la 1 kHz. Abaterea standard nu trebuie să depășească 5 % din media lotului. Celulele cu o diferență de rezistență internă mai mare de 10 % nu trebuie amestecate în aceeași configurație 16S.
  4. Verificați toleranțele dimensionale Dimensiunile standard pentru celulele prismatici de 280 Ah / 314 Ah sunt 174 × 72 × 207 mm, dar în producția reală pot varia cu 1–2 mm. Se recomandă eșantionarea aleatorie a 5–10 celule după livrare și măsurarea lungimii, lățimii și înălțimii pentru a confirma faptul că se încadrează în plăcile laterale și în cele finale ale modulului din kit.
  5. Verificați rata de autodescărcare Păstrați celulele la 50 % SOC timp de 7 zile și măsurați scăderea tensiunii. Celulele cu o rată de autodescărcare superioară lui 2 % pe lună trebuie izolate și nu trebuie utilizate într-un lanț serie.
  6. Verificați starea fizică Inspectați terminalele pentru oxidare, deformare sau deteriorare. Asigurați-vă că caracteristicile de eliberare a presiunii sunt intacte, învelișurile nu sunt îndoițite și etichetele QR / lot sunt clare și lizibile.
  7. Verificați corespondența ferestrei de tensiune BMS BMU-H5-16 JKESS suportă un domeniu de eșantionare de 1–4,5 V. O configurație 16S LiFePO4 este de aproximativ 3,65 V pe celulă la încărcare completă și de 2,5 V la descărcare aproape completă. Confirmați că tensiunile de limită pentru încărcare / descărcare rămân în acest domeniu și că chimia este LiFePO4.

Calitate A vs. Refuzuri reetichetate: Ce le deosebește în practică

Calitate A verificată

  • ✅ Împrăștierea capacității lotului ≤ 1%
  • ✅ Abaterea standard a rezistenței interne ≤ 5%
  • ✅ Rata de autodescărcare ≤ 2% / lună
  • ✅ Toleranța dimensională ±0,5 mm
  • ✅ Disponibilă trasabilitatea loturilor originale
  • ✅ Raportul de testare realizat de terțe părți poate fi verificat
  • ✅ Eficiența în primul ciclu ≥ 99%
  • ✅ Capacitatea utilă estimată a pachetului 16S ≥ 98%
  • ✅ Echilibrarea activă poate compensa în decurs de ore
Rezultat: retenția capacității după 10 ani ≥ 80%

Refolosirea produselor respinse

  • ❌ Împrăștierea capacității pe loturi: 3%–8%
  • ❌ Abaterea standard a rezistenței interne: 10%–20%
  • ❌ Rata autodescărcării: 3%–8% / lună
  • ❌ Toleranță dimensională ±2 mm
  • ❌ Informații lipsă sau neclare privind lotul
  • ❌ Sunt disponibile doar fișe tehnice create de furnizor
  • ❌ Randament la primul ciclu: 95 %–97 %
  • ❌ Capacitatea utilă asemănată unui pachet 16S: 85 %–92 %
  • ❌ Chiar echilibrarea activă de 2 A poate să nu compenseze
Rezultat: capacitatea poate scădea la 70 % după 3–5 ani

De ce diferențele mici între celule devin pierderi la nivel de pachet

  • Un șir 16S conține 16 celule conectate în serie, iar celula cea mai slabă limitează capacitatea utilă a șirului.
  • Dacă diferența de capacitate între cele 16 celule este de 1 %, capacitatea utilă a pachetului scade cu aproximativ 1 %.
  • Dacă dispersia capacității este de 5%, capacitatea utilizabilă a bateriei scade cu aproximativ 5%.
  • Dacă dispersia capacității este de 10%, capacitatea utilizabilă a bateriei scade cu aproximativ 10%.

exemplu de 257 kWh: Pentru un sistem de 257 kWh configurat ca 16S × 314 Ah × 3,2 V × 16 cutii, o pierdere de capacitate de 10% elimină aproximativ 25,7 kWh din capacitatea utilizabilă. La un ciclu complet pe zi, pe parcursul a 10 ani, aceasta reprezintă aproximativ 93.805 kWh de energie totală pierdută pe durata de viață.

Potrivirea celulelor dumneavoastră cu kitul pentru cutia bateriei JKESS Slave 16S

Kiturile JKESS 4U și 6U folosesc BMU-H5-16 ca nucleu de comandă secundar și susțin configurații în serie de 16S LiFePO4. Verificați următoarele constrângeri tehnice înainte de a comanda celulele.

Parametru Cerință kit JKESS Verificare sursă celule
Chimie LiFePO4 Nu amesteca cu litiu ternar, ion sodiu sau alte chimii
Format celulă Carcasă prismatică din aluminiu Celulele tip pungă și cilindrice nu sunt potrivite pentru acest kit
Interval de capacitate 280 Ah–314 Ah Rămâneți în intervalul recomandat și acordați prioritate consistenței loturilor
Tensiune nominală 3.2v Tensiune de încărcare completă aproximativ 3,65 V și tensiune aproape descărcată 2,5 V
Viteza de descărcare continuă 0,5 c Nu este conceput pentru descărcare continuă la 1C sau mai mare
Dimensiuni (L × l × Î) 174 × 72 × 207 mm Toleranța efectivă a celulei trebuie să rămână în limitele ±1 mm
Tip terminal Șurub cu filet M6 Geometria terminalului trebuie să corespundă configurației găurilor din bara colectoare
Fereastra de eșantionare a tensiunii 1–4,5 V (BMU-H5-16) Tensiunea celulei trebuie să rămână în interiorul intervalului de eșantionare
JKESS nu vinde celule. Această strategie permite cumpărătorilor să aleagă un furnizor de celule în funcție de bugetul proiectului, disponibilitate și relațiile din lanțul de aprovizionare, în timp ce JKESS furnizează și testează în fabrică echipamentele BMS, fascicolele de cabluri și carcasă bateriei înainte de expediere.
Ancorele produselor JKESS: BMU-H5-16 · HV-B6U · Kituri 4U · HV-BC250 · HV-BC150-100A · Echilibrare activă 2A · Precizie de eșantionare ±0,005 V · Arhitectură 16S · Celule LiFePO4 prismatică, 280–314 Ah · Dimensiuni țintă 174×72×207 mm · Fereastră de eșantionare a tensiunii celulei 1–4,5 V · Protocoale standard de comunicație CAN/RS485 · Interval sistem înaltă tensiune 80–1000 V.

Arborele decizional al unui cumpărător B2B

  1. Confirmați intervalul de tensiune al sistemului → 80–1000 V CC, în funcție de numărul de module slave conectate în serie.
  2. Determinați numărul de module slave → 4–16 unități, corespunzând aproximativ 64–256 kWh.
  3. Calculați numărul total de celule → 16 celule pe modul × numărul de module slave.
  4. Selectați capacitatea celulelor → 280 Ah / 302 Ah / 304 Ah / 314 Ah, de preferință provenite din aceeași lot.
  5. Selectați furnizorul de celule → necesită trasabilitate pe loturi, plus rapoarte de testare efectuate de terți.
  6. Efectuați verificarea intrărilor în 7 pași → finalizați în 48 de ore și păstrați dreptul de returnare pentru mărfurile neconforme.
  7. Asamblați modulele 8S → utilizați plăcile finale, plăcile laterale, plăcile din epoxid și barele colectoare furnizate.
  8. Conectați în 16S → utilizați cablurile de putere PACK și fasciculele de cabluri CCS.
  9. Puneți sub tensiune și puneți în funcțiune → verificați tensiunea, temperatura și starea de echilibrare a fiecărei casete slave folosind ecranul LCD de control master sau aplicația.

5 greșeli de achiziționare a celulelor care compromit viabilitatea economică a proiectului

Eroarea 1: Compararea prețurilor fără verificarea consistenței loturilor

Celulele vândute ca fiind de „aceeași calitate” din loturi diferite pot varia până la 5% în capacitate. O economie de 5% la prețul de cumpărare poate fi anulată de o reducere de 10% a capacității utile a bateriei.

Eroarea 2: Ignorarea toleranțelor dimensionale

Potrivirea dimensiunilor nominale nu garantează potrivirea dimensiunilor reale. O diferență de 1–2 mm poate împiedica montarea modulului de celule în carcasă. Eșantionați și măsurați celulele în termen de 48 de ore de la livrare.

Eroarea 3: Neglijarea ferestrei de tensiune BMS înainte de cumpărare

Intervalul de eșantionare al BMU-H5-16 JKESS este de 1–4,5 V. Dacă tensiunea de încărcare completă a unei celule depășește 4,5 V, aceasta nu poate fi utilizată în intervalul specificat de eșantionare al acestui kit.

Eroarea 4: Amestecarea loturilor sau a furnizorilor într-un singur șir 16S

Amestecarea loturilor în același șir 16S poate accelera dezechilibrul între celule. Chiar și cu echilibrare activă de 2 A, variații extreme pot depăși domeniul practic de compensare al sistemului de echilibrare.

Eroare 5: Sărirea testului de autodescărcare

O celulă cu autodescărcare ridicată consumă în mod continuu energie utilizabilă din șirul serie. Problema poate să nu fie evidentă la primire, dar după luni de funcționare poate apărea ca o dezechilibrare persistentă a celulelor.

Întrebări frecvente

De ce vinde JKESS kituri de baterii fără celule?

JKESS vinde kituri de baterii HV sub formă de carcase din tablă metalică, cu echipamente BMS preinstalate, fascicule de cabluri și componente de gestionare termică. Vânzarea fără celule oferă cumpărătorilor B2B flexibilitatea de a achiziționa celule LiFePO4 în funcție de propriul lanț de aprovizionare, buget și cronogramă de proiect. De asemenea, evită complexitatea reglementărilor internaționale privind transportul bateriilor cu litiu, deoarece celulele sunt supuse unor reguli de transport mai stricte decât carcasele goale.

Ce tipuri și dimensiuni de celule sunt compatibile cu kiturile de baterii HV JKESS 16S?

Kiturile pentru baterii JKESS 16S HV (modelele 4U și 6U) sunt concepute pentru celule LiFePO4 prismatice din intervalul 280 Ah–314 Ah. Dimensiunile standard ale celulelor sunt 174 × 72 × 207 mm. BMU-H5-16 suportă o fereastră de eșantionare a tensiunii de 1–4,5 V pe celulă. Celulele cilindrice și cele tip pungă nu sunt compatibile cu această concepție de kit.

Cum verific dacă celulele mele sunt cu adevărat de calitatea A?

Nu există un standard global pentru «calitatea A» în industria stocării de energie. Verificarea necesită dovezi independente: trasabilitate la nivel de lot din partea producătorului original, rapoarte de testare a capacității efectuate de terți la 25 °C și 0,5C, date privind distribuția rezistenței interne AC care să arate o abatere standard ≤5 %, măsurători dimensionale ale unor celule eșantionate și un test de autodescărcare de 7 zile. Nu vă bazați exclusiv pe fișa tehnică emisă de furnizor.

Care sunt limitele de toleranță pentru dimensiunile celulelor într-un kit JKESS?

Kiturile pentru baterii JKESS 16S sunt concepute pentru celule de dimensiuni 174 × 72 × 207 mm, cu o toleranță dimensională de ±1 mm. Depășirea acestei toleranțe poate cauza dificultăți la introducerea celulelor în panourile laterale și panourile finale ale modulului sau poate genera o compresie neuniformă. Măsurați 5–10 celule selectate aleatoriu la livrare și verificați potrivirea în modul înainte de a angaja întreaga serie.

Pot combina celule din loturi diferite în același pachet 16S?

Combinarea loturilor într-un pachet 16S este puternic deconsebată. Chiar și celulele provenite de la același furnizor pot prezenta variații de capacitate de 2%–5% între loturi, iar diferențele de rezistență internă pot depăși 10%. Aceasta amplifică dezechilibrul între celule și reduce capacitatea utilizabilă. Dacă combinarea este inevitabilă, folosiți celule cu capacitate și rezistență internă cât mai apropiate posibil și verificați-le printr-un test de autodescărcare de 7 zile.

Cum compensează echilibrarea activă BMU-H5-16 variațiile între celule?

BMU-H5-16 oferă un curent activ de echilibrare de până la 2 A pe canal, folosind conversia DC-DC inductivă pentru a transfera sarcina între celule. Pentru o celulă de 314 Ah cu o variație de capacitate de 0,5 %, energia necesară echilibrării este de aproximativ 1,57 Ah, ceea ce necesită aproximativ 47 de minute pentru compensare la 2 A. Echilibrarea pasivă la 200 mA ar necesita aproximativ 7,85 ore. Echilibrarea activă nu poate compensa variații extreme care depășesc limitele de proiectare.

Care este rata recomandată de autodescărcare pentru celulele LiFePO4 într-un sistem BESS?

Pentru aplicațiile BESS, celulele trebuie să aibă o rată de autodescărcare de maximum 2 % pe lună atunci când sunt stocate la un SOC de 50 % și la 25 °C. Celulele cu rate mai mari de autodescărcare provoacă un dezechilibru continuu în lanțul serie și pot necesita cicluri de echilibrare mai frecvente. Celulele cu o rată de autodescărcare mai mare de 2 % pe lună trebuie izolate și nu trebuie utilizate într-un pachet conectat în serie.

Câte celule sunt necesare pentru un sistem de 64 kWh cu kiturile JKESS?

Pentru un sistem de 64 kWh care folosește 4 cutii secundare HV JKESS, sunt necesare 64 de celule (16 celule pe cutie × 4 cutii). Cu celule LiFePO4 de 314 Ah la o tensiune nominală de 3,2 V, o configurație 16S oferă aproximativ 16,1 kWh pe cutie (16 × 3,2 V × 314 Ah = 16,08 kWh), iar cele 4 cutii oferă aproximativ 64,3 kWh. Capacitatea exactă utilizabilă depinde de capacitatea măsurată a celulelor și de condițiile de funcționare.

Oferă JKESS sprijin pentru achiziționarea de celule clienților B2B?

JKESS nu vinde celule, dar echipa noastră de ingineri poate furniza specificațiile tehnice necesare fiecărui kit, inclusiv tipul de chimie, intervalul de capacitate, dimensiunile, fereastra de tensiune și rata de descărcare. Putem, de asemenea, analiza rapoartele de testare ale celulelor furnizate de terți în comparație cu cerințele tehnice ale kitului. Pentru comenzile mari B2B, pot fi puse la dispoziție, la cerere, recomandări de furnizori verificați din regiunile relevante.

Ce se întâmplă dacă instalez celule care nu respectă specificațiile kitului?

Instalarea celulelor în afara specificațiilor kitului, cum ar fi o altă chimie, o gamă diferită de capacitate, o dimensiune exterioară neconformă sau o fereastră de tensiune neadecvată, poate provoca erori de comunicare ale BMS, calcul incorect al SOC, dezechilibru între celule care depășește capacitatea de echilibrare sau riscuri de siguranță. JKESS nu își asumă nicio responsabilitate pentru performanța kitului în cazul instalării celulelor neconforme. Verificați toți parametrii celulelor înainte de asamblare.

Vă trebuie ajutor pentru verificarea celulelor destinate kitului JKESS?

Trimiteți echipelor noastre de inginerie specificațiile și rapoartele de testare ale celulelor dumneavoastră. Le vom analiza în raport cu cerințele tehnice ale kitului și vom identifica eventualele probleme înainte de a începe asamblarea.

Solicitați o ofertă personalizată →