JKESS Engineering · Príručka pre BMS
Získať cenovú ponuku →Aktívne vs. pasívne vyváženie BMS: Kedy sa 2 A aktívne vyváženie skutočne vyplatí?
Pasívne vyváženie nie je „zlé“ – je len neúčinné pri plochej napäťovej krivke LiFePO4. Tu sú tri konkrétne scenáre, v ktorých 2 A aktívne vyváženie mení ekonomiku vášho batériového balíka.
Kľúčové poznatky
- Pasívne vyváženie nie je horšie riešenie. Už desiatky rokov sa používa u oloveno-kyselinových a starších lítiových batérií, avšak jeho účinnosť prudko klesá pri plochej napäťovej krivke LiFePO4.
- Medzi 20 % a 80 % SOC , napätie LiFePO4 sa mení len od 3,20 V do 3,30 V (Δ = 100 mV) . V tomto rozsahu pasívne vyváženie takmer nedokáže identifikovať ani opraviť rozdiely medzi jednotlivými článkami.
- Aktívne vyváženie nie je vždy hodné investície. Pre batériové balíky zostavené z dobre zhodných článkov triedy A a pri rovnakých teplotách je pasívne vyváženie štandardným riešením viac ako v 90 % komerčných systémov pripojených do siete.
- aktívne vyváženie s prúdom 2 A sa osvedčuje v troch scenároch: pri veľkokapacitných článkoch so značnou počiatočnou disperziou, pri batériách zo sekundárneho životného cyklu (second-life) a pri batériových balíkoch s výraznými teplotnými gradientmi.
- Trh JKESS BMU-H5-16 ponúka kvantifikovateľné technické riešenie pre tieto scenáre s aktívnym vyvážením 2 A, presnosťou merania ±0,005 V a ôsmimi teplotnými snímačmi NTC.
Východiskový bod
Prečo je diskusia o aktívnym a pasívnom vyvážení nesprávne pochopená
V priemysle energetických úložísk sa výrok „aktívne vyváženie je lepšie než pasívne vyváženie“ takmer stal heslom, ktoré nepotrebuje vysvetlenie. Tento záver však opomína kľúčovú podmienku: účinnosť stratégie vyváženia závisí od chemického zloženia článkov a prevádzkových podmienok. Aktívne vyváženie nie je automaticky lepšou investíciou.
Pri oloveno-kyselinových a starších trojzložkových batériách s lítium-iónmi má krivka napätia strmší sklon. Pasívne vyváženie rozptýli prebytočný náboj z buniek s vyšším napätím vo forme tepla cez odpory pri intenzite 50–200 mA v koncovom štádiu nabíjania, čo je postačujúce na udržanie konzistencie buniek. Napätie batérií LiFePO4 však v rozmedzí 20 % až 80 % SOC (stav nabitia) klesá veľmi plocho – medzi 3,20 V a 3,30 V je rozdiel len 100 mV. V tomto rozmedzí pasívne vyváženie takmer nedokáže rozoznať rozdiely v stave nabitia medzi jednotlivými bunkami, natož ich účinne korigovať.
Skutočnou otázkou teda nie je „Je aktívne vyváženie lepšie?“, ale: Je pasívne vyváženie pre vašu konkrétnu aplikáciu postačujúce? A ak nie, poskytne aktívne vyváženie s intenzitou 2 A merateľný prínos?
Technické porovnanie
Ako to v skutočnosti funguje: technické porovnanie
| Pasívne vyvážanie | Aktívne vyvážanie |
|---|---|
| Princíp funkcie Rozptýli prebytočný náboj z buniek s vyšším napätím vo forme tepla cez odpory. | Princíp funkcie Premiestruje náboj medzi článkami prostredníctvom indukčnej DC-DC konverzie. |
| Kam sa energia spotrebuje Stráca sa vo forme tepla; účinnosť energie: 0 %. | Kam sa energia spotrebuje Premiestruje sa do článkov s nižším napätím; účinnosť energie: 80–95 %. |
| Typický vyrovnávací prúd 50–200 mA. | Typický vyrovnávací prúd 1–5 A; JKESS BMU-H5-16 poskytuje 2 A. |
| Prevádzkové rozsahy Iba počas záverečnej fázy nabíjania, v oblasti vysokého SOC. | Prevádzkové rozsahy Počas celého procesu nabíjania aj vybíjania, v celej škále SOC. |
| Účinnosť na LiFePO4 Takmer neúčinné v plochej oblasti SOC 20–80 %. | Účinnosť na LiFePO4 Platí pre celý rozsah SOC. |
| Výroba tepla Lokalizované teplo na vyvažovacích odporoch. | Výroba tepla Veľmi nízka. |
| Zložitosť obvodu Nízka: odpory a prepínače. | Zložitosť obvodu Vysoká: indukčné cievky, kondenzátory, MOSFETy a riadiace integrované obvody. |
| Náklady Nízka. | Náklady Vyššia, hoci sa rozdiel v nákladoch zužuje. |
| Vplyv najslabšej bunky Najslabšia bunka určuje použiteľnú kapacitu batérie. | Vplyv najslabšej bunky Po vyvážení je použiteľná kapacita určená priemernou úrovňou buniek. |
| bunka 314 Ah · rozdiel 0,5 % Približne 7,85 hodiny pri prúde 200 mA; obmedzené pracovné okno spôsobuje predĺženie skutočného času. | bunka 314 Ah · rozdiel 0,5 % Približne 47 minút pri prúde 2 A; vyvážovanie môže prebiehať počas celého nabíjania aj vybíjania. |
Kde sa menia ekonomické podmienky
Tri scenáre, v ktorých sa 2A aktívne vyváženie skutočne vyplatí
Aktívne vyváženie sa v každom prípade nevypláca ako investícia. V nasledujúcich troch scenároch možno kapacitnú retenciu a predĺženú životnosť poskytovanú 2A aktívnym vyvážením kvantifikovať ako priame finančné návraty.
Veľkokapacitné články so značnou počiatočnou disperziou
Výzva: Pri nákupoch veľkokapacitných článkov s kapacitou 280 Ah – 314 Ah môžu byť už v rámci jednej dávky počiatočné rozdiely v kapacite a vnútornom odporu v rozsahu 1 % – 3 %. V reťazci 16S limituje najslabší článok využiteľnú kapacitu batérie a rozdiely sa môžu s cyklovaním navyšovať.
Hodnota 2A aktívneho vyváženia: Môže rýchlo odstrániť počiatočnú disperziu počas uvádzania do prevádzky a tak predísť stratám kapacity spôsobeným najslabšou bunkou. Pri počiatočnej disperzii 2 % pasívne vyvážovanie môže na dokončenie prvého vyvážovania potrebovať týždne, zatiaľ čo aktívne vyvážovanie s prúdom 2 A ho dokončí za niekoľko hodín.
Kvantifikovaný návrat: V systéme s kapacitou 64 kWh odstránenie počiatočnej straty kapacity 2 % uvoľní dodatočných 1,28 kWh k dispozícii. Pri jednom cykle denne počas 10-ročnej životnosti to predstavuje približne 4 672 kWh dodatočného kumulatívneho prenosu energie.
Baterky na druhý život alebo opätovne využívané baterky
Výzva: Baterky získané z rôznych vozidiel alebo šarží vykazujú oveľa väčšiu variabilitu kapacity, vnútorného odporu a rýchlosti samovybíjania v porovnaní s novými bunkami. Pasívne vyvážovanie sa v takto vysokej miere disperzných balíkov len stáva ťažko udržateľné.
Hodnota 2A aktívneho vyváženia: Vyšší vyvážovací prúd dokáže neustále kompenzovať výrazné rozdiely medzi jednotlivými bunkami a tak priblížiť využiteľnú kapacitu balíka bateriek na druhý život kapacite nového balíka.
Kvantifikovaný návrat: Baterky na druhý život zvyčajne stojia 40 % – 60 % nových batérií na zakúpenie. Aktívne vyvážovanie zvyšuje využiteľnú kapacitu o 10%–20%, čo výrazne zlepšuje internú mieru návratnosti (IRR) projektu.
Batériové balíky s výraznými teplotnými gradientmi
Výzva: V systémoch na ukladanie energie namontovaných do rámu sa teploty buniek v hornej a dolnej časti môžu líšiť o 5 – 10 °C. Rozdiely v teplote spôsobujú rozdielne rýchlosti samovybíjania a tým aj drift stavu nabitia (SOC). Pasívne vyvážovanie nemôže tento jav pri podmienkach teplotného gradientu účinne korigovať.
Hodnota 2A aktívneho vyváženia: Neustála prevádzka počas nabíjania aj vybíjania kompenzuje teplotne podmienený drift SOC. S 8 teplotnými snímačmi NTC dokáže BMU-H5-16 monitorovať rozloženie teploty v reálnom čase a aktivačnou vyvážovacích stratégií.
Kvantifikovaný návrat: Výskum ukazuje, že udržiavanie rozdielu teplôt medzi jednotlivými bunkami pod 3°C môže predĺžiť životnosť batériového balíka o 15%–20%.
Druhá strana rozhodovania
Keď je pasívne vyvážovanie stále správnou voľbou
Pre komerčné systémy pripojené k sieti a využívajúce dobre zhodné články triedy A — variácia kapacity pod 0,5 % a variácia vnútorného odporu pod 5 % — s rovnomerným rozložením teploty v batériovom module s rozdielom menším ako 2 °C , je pasívne vyváženie štandardným a postačujúcim riešením v viac ako 90 % prípadov.
Kľúčovým kritériom výberu nie je absolútna prevaha „aktívneho oproti pasívnemu“. Je to kombinácia počiatočnej disperzie článkov, teplotného gradientu počas prevádzky a citlivosti systému na udržanie kapacity. Ak sa všetky tri premenné kontrolujú, jednoduchosť a nižšia cena pasívneho vyváženia sa stávajú silnejšími výhodami.
Hardvér za touto stratégiou
BMU-H5-16: 2 A aktívny vyvažovací slave BMU vo vysokonapäťových systémoch JKESS
| Parameter | Hodnota | Poznámky |
|---|---|---|
| Metóda vyvážovania | Aktívne vyvážovanie (indukčná DC-DC konverzia) | Energia sa prenáša medzi článkami namiesto toho, aby sa rozptyľovala ako teplo. |
| Maximálny vyvážovací prúd | 2 A | Na kanál. |
| Maximálny počet meraní napätia na článok | 16 | 16S LiFePO4. |
| Rozsah a presnosť merania napätia | 1–4,5 V / ±0,005 V | presnosť 5 mV. |
| Vstupy pre odber teploty | 8 kanálov NTC | — |
| Rozsah / presnosť odberu teploty | −30 až 105 °C / ±2 °C | — |
| Kanály na strane vysokého napätia / nepretržitá schopnosť / maximálny výstup | 2 / 1 A / 3 A po dobu 300 ms | — |
| Metóda chladenia | Inteligentné chladenie vzduchom / regulovateľné chladenie ventilátorom | Integrované do prednej dosky. |
| Komunikačné rozhrania | CAN / RS485 / sériové zapojenie | Do riadiacej skrinky vysokého napätia. |
| Chemická zložka | LiFePO4 | Podporuje hranaté články s kapacitou 280 Ah – 314 Ah. |
| Rozsah napätia batériovej skrinky | 100 V–800 V DC (v závislosti od počtu sériovo zapojených skriniek) | Rozšírené prostredníctvom viacerých skriniek zapojených sériovo. |
Posuňte sa horizontálne, aby ste zobrazili všetky stĺpce špecifikácií.
Zdroj špecifikácií: stránka produktu a brožúra JKESS HV Slave Battery Box.
Poznajte limity
3 bežné mýty o aktívnom vyvážovaní
„Aktívne vyvážovanie dokáže opraviť poškodenú batériovú článok.“
Aktívne vyvážovanie dokáže len prenášať náboj; nedokáže obnoviť chemickú kapacitu článku. Ak už kapacita článku výrazne poklesla, aktívne vyvážovanie môže len oneskoriť jej dopad, nie však obrátiť degradáciu.
„Vyšší vyvážovací prúd je vždy lepší.“
Vyvážovací prúd 2 A je rozumný pre články v triede 300 Ah, avšak nadmerný vyvážovací prúd zvyšuje zložitosť obvodu a náklady. Vyberte vyvážovací prúd tak, aby zodpovedal kapacite článkov a prevádzkovým podmienkam systému.
„Aktívne vyvážovanie znamená, že predbežné testovanie článkov nie je potrebné.“
Aktívne vyvážovanie môže kompenzovať rozdiely medzi článkami, avšak nemôže odstrániť extrémnu počiatočnú nezhodu. Odberatelia by mali od dodávateľa článkov stále požadovať údaje o konzistencii kapacity a vnútorného odporu na úrovni dávky.
Od BMU po kompletný systém
Ako nakonfigurovať vysokonapäťové systémy JKESS s aktívnym vyvážovaním 2 A
Modulárne vysokonapäťové systémy energetického úložiska JKESS používajú BMU-H5-16 ako jadro riadenia podriadených jednotiek spolu s HV-BC250 (200 A) alebo HV-BC150-100A (100 A) riadiacou jednotkou hlavnej úrovne. Podporujú 4–16 podriadených jednotiek (HV-B6U alebo 4U súpravy) , kapacity systému 64–256 kWh , a rozsah napätia 80–1000 V.
| Systém kapacita |
Sklavenec krabice |
Séria počet |
Menovité napätie |
Hlavné ovládanie možnosť krabice |
|---|---|---|---|---|
| 64 kWh | 4 | 64S | približne 204,8 V | HV-BC150-100A |
| 96 kWh | 6 | 96S | približne 307,2 V | HV-BC150-100A |
| 128 kWh | 8 | 128S | približne 409,6 V | HV-BC150-100A |
| 192 kWh | 12 | 192S | približne 614,4 V | HV-BC250 |
| 256 kWh | 16 | 256S | ~819,2 V | HV-BC250 |
Posúvajte sa horizontálne, aby ste zobrazili všetkých päť stĺpcov konfigurácie.
Otázky kupujúcich, odpovede
Často kladené otázky
Je aktívne vyvažovanie vždy lepšie než pasívne vyvažovanie?
Nie. Aktívne vyvažovanie je účinnejšie pri plochej napäťovej krivke LiFePO4 a v prípadoch vysokého rozptylu medzi článkami, avšak pasívne vyvažovanie stále predstavuje štandardné a dostatočné riešenie pre viac ako 90 % komerčných systémov pripojených do siete, ktoré využívajú dobre zhodné články triedy A s rovnomerným teplotným rozložením. Správna voľba závisí od počiatočného rozptylu článkov, teplotného gradientu počas prevádzky a citlivosti na udržanie kapacity.
Prečo pasívne vyvažovanie zlyháva u LiFePO4?
LiFePO4 má extrémne plochú napäťovú krivku medzi 20 % a 80 % SOC — len približne 100 mV rozdiel (3,20 V až 3,30 V). Pasívne vyváženie sa spolieha na rozdiely napätia na identifikáciu buniek, ktoré je potrebné vybíjať, avšak v tejto plochej oblasti sú rozdiely napätia príliš malé na presné odzrkadlenie rozdielov SOC. Pasívne vyváženie tiež funguje len počas záverečnej fázy nabíjania, čo ďalej obmedzuje jeho účinnosť.
Ako dlho trvá aktívne vyváženie 2 A na opravu nerovnováhy buniek?
Pri LiFePO4 bunke s kapacitou 314 Ah a rozdielom kapacity 0,5 % je energia, ktorú treba vyvážiť, približne 1,57 Ah. Pri aktívnom vyvážení prúdom 2 A to trvá približne 47 minút. Pri pasívnom vyvážení prúdom 200 mA by rovnaký prenos energie trval približne 7,85 hodiny – a pasívne vyváženie funguje len počas záverečnej fázy nabíjania, takže skutočná doba je ešte dlhšia.
Aké sú tri scenáre, v ktorých sa aktívne vyváženie 2 A vyplatí?
Tieto tri scenáre sú: (1) veľké články s výraznou počiatočnou disperziou (1 % – 3 % rozdiel v kapacite), (2) články z druhého životného cyklu alebo opätovne využívané batérie s vysokou variabilitou medzi jednotlivými článkami a (3) batériové balíky s výraznými teplotnými gradientmi (rozdiel 5 – 10 °C medzi hornými a spodnými článkami). V týchto scenároch aktívne vyváženie s prúdom 2 A môže obnoviť 1 – 2 % použiteľnej kapacity a predĺžiť životnosť balíka o 15 % – 20 %.
Podporuje BMU-H5-16 od JKESS aktívne vyváženie?
Áno. BMU-H5-16 je aktívny vyvažovací podriadený BMU od JKESS, ktorý poskytuje až 2 A vyvažovacieho prúdu na kanál pomocou indukčnej DC-DC konverzie. Podporuje 16S články LiFePO4 s presnosťou merania napätia na článku ±0,005 V a 8 teplotných snímačov NTC. Je predinštalovaný vo všetkých kompletových sadách HV podriadených batériových boxov od JKESS.
Je možné do existujúceho pasívneho vyvažovacieho systému nainštalovať aktívne vyváženie?
Doplnenie je technicky možné, ale často nepraktické, pretože aktívne vyvážovanie vyžaduje iné zapojenie, iný hardvér BMS a iné komunikačné protokoly. Nákladovo efektívnejším prístupom je vybrať systém, ktorý už od začiatku obsahuje aktívne vyvážovanie – najmä ak sa vaša aplikácia nachádza v jednom z troch scenárov s vysokou variabilitou.
Ako ovplyvňuje aktívne vyvážovanie záruku batériového balíka?
Aktívne vyvážovanie pomáha udržiavať konzistenciu článkov, čo priamo chráni zachovanie kapacity. Ak záruka zaručuje minimálne zachovanie kapacity (napr. 70 % po 10 rokoch), aktívne vyvážovanie zvyšuje pravdepodobnosť, že balík dosiahne tento prah, keď zníži rýchlosť degradácie spôsobenej nerovnováhou.
Aký je typický rozdiel v nákladoch medzi BMS s pasívnym a aktívnym vyvážovaním?
Hardvér aktívneho vyvažovania BMS zvyčajne stojí na úrovni komponentov o 20 % – 40 % viac ako ekvivalenty s pasívnym vyvažovaním. Avšak v troch scenároch s vysokou variabilitou dodatočná využiteľná kapacita a predĺžená životnosť batériového balíka môžu tento nadmerný náklad vrátiť do 2 – 3 rokov prevádzky.
Funguje aktívne vyvažovanie počas nabíjania aj vybíjania?
Áno. Na rozdiel od pasívneho vyvažovania, ktoré funguje len v záverečnej fáze nabíjania (pri vysokom SOC), aktívne vyvažovanie funguje neustále počas nabíjania aj vybíjania v celom rozsahu SOC. Toto je obzvlášť dôležité pre LiFePO4, pretože jeho plochá napäťová krivka znamená, že pasívne vyvažovanie má veľmi obmedzené časové okná účinnosti.
Ako JKESS podporuje B2B zákazníkov pri hodnotení aktívneho vyvažovania?
JKESS poskytuje modulárne vysokonapäťové BESS hardvérové komponenty vrátane aktívne vyvažovacieho podriadeného riadiaceho zariadenia BMU-H5-16, hlavných riadiacich skriniek HV-BC250 (200 A) a HV-BC150-100A (100 A) a súprav podriadených batériových skriniek HV-B6U / 4U. Systém podporuje 4–16 podriadených skriniek (64–256 kWh) s komunikáciou cez CAN / RS485 / daisy-chain. JKESS nepredáva batériové články; zákazníci ich zakúpia samostatne ako LiFePO4 články, čo umožňuje optimalizovať návrh systému podľa špecifických parametrov článkov.
Nie ste si istí, či je aktívne vyvažovanie vhodné pre váš projekt?
Zdieľajte so svojím technickým tímom špecifikácie článkov a prevádzkové podmienky. Pomôžeme vám určiť, či aktívne vyvažovanie s prúdom 2 A prináša merateľný prínos pre vašu konkrétnu aplikáciu.
Požiadať o individuálnu ponuku →