Všetky kategórie

Získavanie LiFePO4 článkov pre vysokonapäťové batériové súpravy typu Slave 16S: Kontrolný zoznam na overenie pre B2B kupujúcich | JKESS

2026-09-30 17:22:24
Získavanie LiFePO4 článkov pre vysokonapäťové batériové súpravy typu Slave 16S: Kontrolný zoznam na overenie pre B2B kupujúcich | JKESS

Získavanie LiFePO4 článkov pre vysokonapäťové podriadené batériové súpravy 16S: kontrolný zoznam overenia pre B2B kupujúcich

Naša súprava sa dodáva bez článkov – a to je presne jej účel. Tu je 7-krokový rámec overenia, ktorý oddeľuje články triedy A od prelepkovaných odpadov a zaisťuje správne rozmery ešte pred tým, ako pridáte jediný svorkový spoj.

Publikované: 29. september 2026 | 14 minút čítania | Inžiniersky tím JKESS

Kľúčové poznatky

  • Keď zakúpite vysokonapäťovú batériovú súpravu 16S bez článkov, získavanie článkov je najjednoduchším krokom projektu, ktorý sa môže ľahko pokaziť – a zároveň jednou z najdôležitejších premenných ovplyvňujúcich životnosť zariadenia.
  • Trhová značka „Grade A“ nemá jednotný univerzálny štandard. Dodávky od toho istého dodávateľa môžu pochádzať z rôznych výrobných línií a rozdiel v kapacite môže dosiahnuť 5 %.
  • Overenie článkov nesmie spočívať len na jednom technickom liste. Overte štyri nezávislé formy dôkazov: sledovateľnosť dávky, správy o testoch kapacity, konzistenciu vnútorného odporu a toleranciu rozmerov.
  • Tolerancia rozmerov pri hranatých LiFePO4 článkoch s kapacitou 280 Ah – 314 Ah má priamy vplyv na montáž. Aj keď sa nominálne rozmery zhodujú, skutočné rozmery článkov z rôznych výrobných línií sa môžu líšiť o 1 – 2 mm.
  • Batériové boxové súpravy JKESS 16S (4U / 6U) používajú BMU-H5-16 s rozsahom merania napätia 1 – 4,5 V a presnosťou ±0,005 V. Toto napäťové okno je kľúčovým obmedzením pri výbere článkov pre bezpečné použitie v tejto súprave.

Prečo je získavanie článkov najrizikovejším krokom vášho projektu BESS

Výber modelu súpravy JKESS – kôš, systém riadenia batérií (BMS) a káblové zväzky bez článkov – poskytuje B2B zakazníkom významnú flexibilitu z hľadiska nákladov a kontrolu nad zdrojmi. Táto flexibilita však zároveň vytvára jednu zodpovednosť, ktorú nie je možné delegovať: rozhodnutie o nákupu článkov.

Články zvyčajne predstavujú 50 % – 60 % celkových nákladov na systém na ukladanie energie a problémy súvisiace s článkami môžu spôsobiť viac ako 70 % porúch systému. Napriek tomu mnoho B2B zakazníkov stále nakupuje články na základe technického listu dodávateľa vo formáte PDF a ústneho záväzku, že „toto sú naše najlepšie články triedy A.“

Problém spočíva v tom, že „trieda A“ môže mať od jedného dodávateľa k druhému veľmi odlišný význam. U jedného dodávateľa to môže znamenať kapacitu na úrovni alebo vyššie ako 95 % menovitej hodnoty; u iného to môže znamenať len absenciu zrejmých povrchových poškodení. Bez spoločného, overiteľného rámca sa získavanie článkov stáva jednou z najmenej kontrolovateľných častí projektu.

Čo „trieda A“ skutočne znamená: Realistická kontrola

V priemysle ukladania energie neexistuje globálne jednotné štandardné hodnotenie článkov. Nasledujúce pracovné definície zhrňujú verejné testovacie postupy a B2B zdrojové skúsenosti do praktického rámca na predbežné posúdenie.

Značka Konštantná kapacita Zhoda vnútorného odporu Samovybíjacie percento Typický zdroj Riziková úroveň
Trieda A Kapacita ≥ 98 % menovitej hodnoty; rozptyl dávky ≤ 1 % Odchýlka ≤ 5 % ≤ 2 % / mesiac Pôžička priamo z výrobného závodu alebo autorizovaný kanál Nízka
Trieda B Kapacita 90 % – 97 %; rozptyl dávky 2 % – 5 % Odchýlka 5 % – 15 % 2 % – 5 % / mesiac Zvyškové dávky alebo obnovené články Stredná
Trieda C Kapacita < 90 %; rozptyl dávky > 5 % Variácia 15 % 5 % / mesiac Vyreté batérie alebo neformálne kanály Vysoká
⚠️ „Trieda A“ nestačí ako samostatný dôkaz. Niektorí dodávatelia preštympujú bunky nižšej kvality ako Trieda A, najmä pri medzinárodnom obchode, kde je overenie ťažšie. Kupujúci by mali požadovať overiteľné správy o testoch od nezávislej tretieho subjektu namiesto toho, aby sa spoliehali len na technické údaje vydané dodávateľom.

7-krokový kontrolný zoznam na overenie buniek pre BESS s 16S

Použite tento kontrolný zoznam na dokončenie príjmového overenia buniek do 48 hodín od doručenia, aby sa problémy odhalili pred uplynutím lehôt na vrátenie tovaru alebo uplatnenie nárokov.

  1. Overte sledovateľnosť dávky Požiadajte o pôžičné výrobné záznamy spojené s číslom dávky buniek, nie o všeobecný technický list. Potvrďte, že bunky v jednej dávke majú rovnaký dátum výroby a pochádzajú z rovnakej výrobnej linky; zmiešané dávky môžu zosilniť rozdiely v kapacite a vnútornom odpore.
  2. Overiť správu o testovaní kapacity Vyžadovať správu o triedení podľa kapacity na úrovni dávky, ktorá uvádza teplotu testovania, C-rátu a napätie vypnutia. Testovanie kapacity sa musí vykonávať pri teplote 25 °C a C-rate 0,5, pričom nameraná kapacita musí byť aspoň 98 % menovitej kapacity.
  3. Overiť konzistenciu vnútorného odporu Požiadať o rozdelenie dávky podľa striedavého vnútorného odporu nameraného pri frekvencii 1 kHz. Štandardná odchýlka nesmie presiahnuť 5 % priemernej hodnoty dávky. Bateriové články s rozdielom vo vnútornom odpore vyšším ako 10 % nesmú byť zmiešané v rovnakej 16S sériovej konfigurácii.
  4. Overiť toleranciu rozmerov Štandardné rozmery hranatých článkov 280 Ah / 314 Ah sú 174 × 72 × 207 mm, avšak skutočné výrobné rozmery sa môžu líšiť o 1–2 mm. Po dodaní náhodne vybrať 5–10 článkov a zmerať ich dĺžku, šírku a výšku, aby sa potvrdilo, že sa zmestia do bočných a koncových dosiek modulu v súprave.
  5. Overiť rýchlosť samovybíjania Držať články pri 50 % SOC po dobu 7 dní a merať pokles napätia. Články so sadzou samovýboja vyššou ako 2 % za mesiac sa musia izolovať a nesmú sa používať v sériovom zapojení.
  6. Overiť fyzický stav Preveriť svorky na prítomnosť oxidácie, deformácie alebo poškodenia. Potvrdiť, že funkcie tlakového uvoľnenia sú neporušené, obaly nie sú vydlené a QR kódy / šaržové štítky sú jasné a čitateľné.
  7. Overiť zhodu okna napätia BMS JKESS BMU-H5-16 podporuje rozsah vzorkovania 1–4,5 V. Konfigurácia 16S LiFePO4 má približne 3,65 V na článok pri plnom nabití a približne 2,5 V pri vybití. Potvrdiť, že napätia vypnutia nabíjania / vybíjania článkov zostávajú v rámci tohto rozsahu a že chemické zloženie je LiFePO4.

Rozdiel medzi triedou A a preštiepkovanými odmietnutými článkami: Čo ich v praxi od seba oddeľuje

Overená trieda A

  • ✅ Rozptyl kapacity šarže ≤ 1 %
  • ✅ Štandardná odchýlka vnútorného odporu ≤ 5 %
  • ✅ Sadzba samovýboja ≤ 2 % / mesiac
  • ✅ Rozmerová tolerancia ±0,5 mm
  • ✅ Možnosť sledovať pôvodnú dávku
  • ✅ Správa o externom testovaní je overiteľná
  • ✅ Účinnosť v prvej cyklickej fáze ≥ 99 %
  • ✅ Očakávaná využiteľná kapacita balenia 16S ≥ 98 %
  • ✅ Aktívne vyváženie dokáže kompenzovať odchýlky do niekoľkých hodín
Výsledok: udržanie kapacity po 10 rokoch ≥ 80 %

Preštítkované odpadové kusy

  • ❌ Rozptyl kapacity v dávke 3 % – 8 %
  • ❌ Štandardná odchýlka vnútorného odporu 10 % – 20 %
  • ❌ Miera samovybíjania 3 % – 8 % za mesiac
  • ❌ Rozmerová tolerancia ±2 mm
  • ❌ Chýbajúce alebo nejasné informácie o šarži
  • ❌ K dispozícii sú iba technické listy vytvorené dodávateľom
  • ❌ Účinnosť prvého cyklu 95 % – 97 %
  • ❌ Očakávaná použiteľná kapacita batériového balíka 16S: 85 % – 92 %
  • ❌ Dokonca aj aktívne vyváženie 2 A nemusí stačiť
Výsledok: kapacita sa môže po 3 – 5 rokoch znížiť na 70 %

Prečo malé rozdiely medzi článkami spôsobujú straty na úrovni celého batériového balíka

  • Reťazec 16S obsahuje 16 sériovo prepojených článkov a najslabší článok určuje použiteľnú kapacitu reťazca.
  • Ak sa kapacita medzi 16 článkami líši o 1 %, použiteľná kapacita batériového balíka sa zníži približne o 1 %.
  • Ak sa kapacita líši o 5 %, použiteľná kapacita batériového balíka sa zníži približne o 5 %.
  • Ak sa kapacita líši o 10 %, použiteľná kapacita batériového balíka sa zníži približne o 10 %.

príklad 257 kWh: Pre systém s kapacitou 257 kWh nakonfigurovaný ako 16S × 314 Ah × 3,2 V × 16 krabíc sa pri stratovej kapacite 10 % stráca približne 25,7 kWh použiteľnej kapacity. Pri jednom úplnom cykle denne po dobu 10 rokov to predstavuje približne 93 805 kWh strateného celkového energie za celú životnosť.

Prispôsobenie vašich článkov súprave batériových krabíc JKESS Slave 16S

Súpravy JKESS 4U a 6U používajú BMU-H5-16 ako jadro riadenia podriadených jednotiek a podporujú sériové konfigurácie 16S LiFePO4. Pred objednaním článkov skontrolujte nasledujúce technické obmedzenia.

Parameter Požiadavky na súpravu JKESS Kontrola zdroja článkov
Chémia LiFePO4 Nepoužívajte zmiešané články z ternárneho lítia, sodíkových iónov alebo iných chemických systémov
Formát článkov Hranatý hliníkový puzdrený článok Tuhé (pouch) a valcové články nie sú pre túto súpravu vhodné
Rozsah kapacity 280 Ah – 314 Ah Dodržiavajte odporúčaný rozsah a uprednostňujte konzistenciu v rámci dávky
Menovité napätie 3,2 V Približne 3,65 V pri plnom nabití a 2,5 V pri takmer vybití
Trvalý výstupný prúd 0.5c Nie je určené na nepretržitý výboj pri prúde 1C alebo vyššom
Rozmery (dĺžka × šírka × výška) 174 × 72 × 207 mm Skutočná tolerancia článku by mala zostať v rozmedzí ±1 mm
Typ terminálu Závitový kolík M6 Geometria svorky musí zodpovedať usporiadaniu otvorov v sběrnici
Okno na meranie napätia 1–4,5 V (BMU-H5-16) Napätie článku musí zostať v rozsahu merania
JKESS nepredáva články. Táto stratégia umožňuje kupujúcim vybrať dodávateľa článkov na základe rozpočtu projektu, dostupnosti a vzťahov v dodávateľskom reťazci, pričom JKESS dodáva a v továrni testuje hardvér BMS, káblové harnessy a batériovú skriňu pred expedíciou.
JKESS produktové kotvy: BMU-H5-16 · HV-B6U · 4U súpravy · HV-BC250 · HV-BC150-100A · aktívne vyváženie 2A · presnosť odberu údajov ±0,005 V · architektúra 16S · prizmatické LiFePO4 články 280–314 Ah · cieľové rozmery 174 × 72 × 207 mm · rozsah odberu údajov z článkov 1–4,5 V · štandardné komunikačné protokoly CAN/RS485 · rozsah vysokonapäťového systému 80–1000 V.

Rozhodovací strom pre B2B kupujúceho

  1. Potvrďte rozsah napätia systému → 80–1000 V DC v závislosti od počtu slave boxov zapojených do série.
  2. Určte počet slave boxov → 4–16 jednotiek, čo zodpovedá približne 64–256 kWh.
  3. Vypočítajte celkový počet článkov → 16 článkov na jednotku × počet slave boxov.
  4. Vyberte kapacitu článkov → 280 Ah / 302 Ah / 304 Ah / 314 Ah, uprednostniť bunky zo stejnej dávky.
  5. Vybrať dodávateľa článkov → vyžadovať sledovateľnosť dávky vrátane správ o testoch od nezávislej tretieho strany.
  6. Vykonajte 7-krokovú kontrolu prijatých komponentov → dokončiť do 48 hodín a zachovať právo na návrat nezhodného tovaru.
  7. Zostaviť moduly 8S → použiť dodané koncové dosky, bočné dosky, epoxidové dosky a sběrné lišty.
  8. Prepojiť do konfigurácie 16S → použiť káble napájania balíka a káblové zväzky CCS.
  9. Zapnúť napájanie a uviesť do prevádzky → skontrolujte napätie, teplotu a stav vyváženia každého podriadeného modulu pomocou LCD displeja alebo aplikácie hlavného ovládacieho zariadenia.

5 chýb pri výbere článkov, ktoré ničia ekonomiku projektu

Chyba 1: Porovnávanie cien bez overenia konzistencie dávky

Články predávané ako „rovnaká trieda“ z rôznych dávkov sa môžu líšiť až o 5 % v kapacite. Úspora 5 % z nákupnej ceny môže byť prekrytá znížením využiteľnej kapacity batériového balíka o 10 %.

Chyba 2: Zanedbávanie tolerancií rozmerov

Zhoda menovitých rozmerov nezaručuje zhodu skutočných rozmerov. Rozdiel 1–2 mm môže zabrániť umiestneniu článkového modulu do používaného puzdra. Vzorky článkov odoberajte a merajte do 48 hodín po dodaní.

Chyba 3: Nepreverenie rozsahu napätia BMS pred nákupom

Rozsah vzorkovania JKESS BMU-H5-16 je 1–4,5 V. Ak plné nabíjacie napätie článku presahuje 4,5 V, nie je možné ho použiť v rámci špecifikovaného rozsahu vzorkovania tohto súpravy.

Chyba 4: Zamiešanie dávok alebo dodávateľov v jednom 16S reťazci

Zmiešavanie batérií v rámci rovnakej 16S reťaze môže zrýchliť nerovnováhu medzi jednotlivými článkami. Aj pri aktívnom vyvážovaní 2A môže extrémna variabilita presiahnuť praktický kompenzačný rozsah systému vyvážovania.

Chyba 5: Vynechanie testu seboprázdnenia

Článok s vyšším seboprázdnením neustále spotrebuje použiteľnú energiu z celého sériového reťazca. Problém nemusí byť po doručení zrejmý, avšak po mesiacoch prevádzky sa môže prejaviť ako trvalá nerovnováha článkov.

Často kladené otázky

Prečo JKESS predáva batériové skrinky bez článkov?

JKESS predáva vysokonapäťové batériové skrinky ako kovové obaly z plechu so zabudovaným hardvérom BMS, káblovými zväzkami a komponentmi pre riadenie teploty. Predaj bez článkov poskytuje B2B zákazníkom flexibilitu pri výbere článkov LiFePO4 podľa ich vlastného dodávateľského reťazca, rozpočtu a časového harmonogramu projektu. Zároveň sa tak vyhnete zložitosti medzinárodných pravidiel pre prepravu lítiových batérií, keďže články podliehajú prísnejším pravidlám pre prepravu ako prázdne obaly.

Aké typy a veľkosti článkov sú kompatibilné s batériovými skriňami JKESS 16S HV?

Batériové skrine JKESS 16S HV (modely 4U a 6U) sú navrhnuté pre prizmatické články LiFePO4 s kapacitou v rozsahu 280 Ah – 314 Ah. Štandardné rozmery článkov sú 174 × 72 × 207 mm. BMU-H5-16 podporuje rozsah merania napätia na článok 1–4,5 V. Valcové a fóliové články nie sú s touto súpravou kompatibilné.

Ako overím, či sú moje články naozaj triedy A?

V priemysle energetických úložísk neexistuje globálny štandard pre označenie „trieda A“. Overenie vyžaduje nezávislé dôkazy: sledovateľnosť dávky od pôvodného výrobcu, protokoly o testovaní kapacity tretími stranami pri teplote 25 °C a prúde 0,5C, údaje o rozdelení striedavého vnútorného odporu so štandardnou odchýlkou ≤5 %, meranie rozmerov náhodne vybraných článkov a 7-dňový test samovybíjania. Nepoliehajte sa výlučne na technický list vydaný dodávateľom.

Aké sú tolerančné limity rozmerov článkov pre súpravu JKESS?

Súpravy batériových púzder JKESS 16S sú navrhnuté pre články s rozmermi 174 × 72 × 207 mm s toleranciou rozmerov ±1 mm. Prekročenie tejto tolerance môže spôsobiť ťažkosti pri vkladaní článkov do bočných a koncových panelov modulu alebo môže viesť k nerovnomernému stlačeniu. Po doručení odmerajte náhodne vybraných 5–10 článkov a pred začatím spracovania celej dávky potvrďte zhodu s modulom.

Môžem v rovnakom 16S balení zmiešať články z rôznych dávkov?

Zmiešavanie dávkov v rámci jedného 16S balenia sa veľmi odporúča vyhnúť sa. Dokonca aj články od toho istého dodávateľa môžu mať medzi dávkami rozdiel kapacity 2 % – 5 % a rozdiely vnútorného odporu môžu presiahnuť 10 %. To zvyšuje nerovnováhu medzi jednotlivými článkami a znižuje využiteľnú kapacitu. Ak je zmiešavanie nevyhnutné, použite články s čo najpodobnejšou kapacitou a vnútorným odporom a overte ich pomocou 7-dňového testu samovybíjania.

Ako kompenzuje BMU-H5-16 aktívne vyváženie rozdiely medzi článkami?

BMU-H5-16 poskytuje až 2 A aktívneho vyvážovacieho prúdu na kanál pomocou indukčnej DC-DC konverzie na prenos náboja medzi článkami. Pre článok s kapacitou 314 Ah a odchýlkou kapacity 0,5 % je energia potrebná na vyváženie približne 1,57 Ah, čo pri prúde 2 A trvá približne 47 minút. Pasívne vyvážovanie pri prúde 200 mA by vyžadovalo približne 7,85 hodiny. Aktívne vyvážovanie nemôže kompenzovať extrémne odchýlky mimo návrhových limít.

Aká je odporúčaná rýchlosť samovybíjania pre články LiFePO4 v systéme BESS?

Pre aplikácie BESS by mali mať články rýchlosť samovybíjania 2 % alebo menej za mesiac pri skladovaní pri SOC 50 % a teplote 25 °C. Články s vyššou rýchlosťou samovybíjania spôsobujú neustálu nerovnováhu v sériovom reťazci a môžu vyžadovať častejšie cykly vyvážovania. Články s rýchlosťou samovybíjania vyššou ako 2 % za mesiac je potrebné izolovať a nepoužívať v sériovo prepojenom balení.

Koľko článkov potrebujem pre systém 64 kWh s kompletnými sadami JKESS?

Pre systém s kapacitou 64 kWh, ktorý využíva 4 vysokonapäťové podriadené skrinky JKESS HV, je potrebných 64 článkov (16 článkov na skrinku × 4 skrinky). Pri článkoch LiFePO4 s menovitým napätím 3,2 V a kapacitou 314 Ah poskytuje konfigurácia 16S približne 16,1 kWh na skrinku (16 × 3,2 V × 314 Ah = 16,08 kWh) a 4 skrinky spolu poskytnú približne 64,3 kWh. Presná využiteľná kapacita závisí od nameranej kapacity článkov a prevádzkových podmienok.

Poskytuje JKESS podporu pri získavaní článkov pre B2B zákazníkov?

JKESS nepredáva články, avšak náš inžiniersky tím môže poskytnúť technické špecifikácie vyžadované pre každý komplet, vrátane chemického zloženia, rozsahu kapacity, rozmerov, rozsahu napätia a rýchlosti vybíjania. Okrem toho môžeme preveriť testovacie správy tretích strán o článkoch vzhľadom na technické požiadavky daného kompletu. Pre veľké B2B objednávky môžu byť na požiadanie k dispozícii odporúčania overených dodávateľov v príslušných regiónoch.

Čo sa stane, ak nainštalujem články, ktoré nespĺňajú technické špecifikácie kompletu?

Inštalácia článkov mimo špecifikácií súpravy, napríklad s odlišnou chemiou, rozsahom kapacity, rozmerovým obalom alebo rozsahom napätia, môže spôsobiť chyby komunikácie BMS, nesprávne výpočty SOC, nerovnováhu článkov prekračujúcu možnosti vyváženia alebo bezpečnostné riziká. JKESS neposkytuje záruku výkonu súpravy v prípade inštalácie nezhodných článkov. Pred montážou overte všetky parametre článkov.

Potrebujete pomoc pri overovaní článkov pre vašu súpravu JKESS?

Zdieľajte špecifikácie článkov a testovacie správy s naším technickým tímov. Preveríme ich vzhľadom na technické požiadavky súpravy a vopred vás upozorníme na potenciálne problémy pred začiatkom montáže.

Požiadať o individuálnu ponuku →