JKESS Engineering · Priročnik za BMS
Pridobite ponudbo →Aktivno nasproti pasivnemu izravnavanju BMS: kdaj se 2 A aktivno izravnavanje dejansko izplača?
Pasivno izravnavanje ni »slabo« – je le neučinkovito pri ploški napetostni krivulji LiFePO4. Spodaj so tri določene situacije, v katerih 2 A aktivno izravnavanje spremeni ekonomiko vaše baterijske skupine.
Ključne zaključke
- Pasivno izravnavanje ni slabša rešitev. Zadostovalo je za svinčeno-kislo in starejše litijeve baterijske kemije že desetletja, vendar se njegova učinkovitost pri ploški napetostni krivulji LiFePO4 ostro zmanjša.
- Med 20 % in 80 % SOC , se napetost LiFePO4 spreminja le od 3,20 V do 3,30 V (Δ = 100 mV) . V tem območju pasivno izravnavanje komaj zazna ali popravi razlike med celicami.
- Aktivno uravnavanje ni vedno vredno naložbe. Za sklope, sestavljene iz dobro usklajenih celic razreda A in enakomernih temperatur, je pasivno uravnavanje standardna rešitev v več kot 90 % komercialnih sistemov, povezanih z omrežjem.
- aktivno uravnavanje z tokom 2 A se izplača v treh primerih: celice z veliko kapaciteto z znatno začetno razpršitvijo, baterije iz drugega življenja ter sklopi z izrazitimi temperaturnimi gradienti.
- Trg JKESS BMU-H5-16 ponuja kvantificirano tehnično rešitev za te primere z aktivnim uravnavanjem z tokom 2 A, natančnostjo vzorčenja ±0,005 V in 8 temperaturnimi senzorji NTC.
Izhodišče
Zakaj je razprava o aktivnem in pasivnem uravnavanju napačno razumljena
V industriji za shranjevanje energije je izraz »aktivno uravnavanje je boljše od pasivnega uravnavanja« skoraj postal deviz, ki ne potrebuje pojasnila. Vendar ta zaključek prezira kritični pogoj: učinkovitost strategije uravnavanja je odvisna od kemije celic in obratovalnih pogojev. Aktivno uravnavanje ni samodejno boljša naložba.
Pri svinčevih akumulatorjih in starejših litij-ternarnih baterijah ima napetostna krivulja strmnejši naklon. Pri pasivnem uravnavanju se presežna nabita količina iz celic z višjo napetostjo razprši kot toplota prek upornikov s tokom 50–200 mA ob koncu polnjenja, kar je dovolj za ohranitev skladnosti med celicami. Pri LiFePO4 pa je napetostna krivulja izjemno ravna med 20 % in 80 % SOC — le 100 mV loči 3,20 V od 3,30 V. V tem območju pasivno uravnavanje komaj zazna razlike v SOC med celicami, še manj pa jih učinkovito popravi.
Pravo vprašanje je torej ne »Ali je aktivno uravnavanje boljše?« Temveč: Ali je pasivno uravnavanje zadostno za vašo specifično uporabo? In če ni, ali bo aktivno uravnavanje z tokom 2 A prineslo merljiv povratek?
Inženirski primerjalni pregled
Kako delujejo v resnici: tehnična primerjava
| Pasivno uravnavanje | Aktivno uravnavanje |
|---|---|
| Način delovanja Presežno nabito količino iz celic z višjo napetostjo razprši kot toplota prek upornikov. | Način delovanja Prenese naboj med celicami prek induktivne DC-DC pretvorbe. |
| Kam gre energija Izgubljena kot toplota; učinkovitost energije: 0 %. | Kam gre energija Prenesena v celice z nižjim napetostnim nivojem; učinkovitost energije: 80–95 %. |
| Tipičen tok izravnavanja 50–200 mA. | Tipičen tok izravnavanja 1–5 A; JKESS BMU-H5-16 zagotavlja 2 A. |
| Delovno območje Le med končno fazo polnjenja, v območju visoke stopnje napolnjenosti (SOC). | Delovno območje Med celotnim polnjenjem in razpolnjevanjem, v celotnem obsegu stopnje napolnjenosti (SOC). |
| Učinkovitost pri LiFePO4 Skoraj neučinkovito v ravni območju SOC 20 %–80 %. | Učinkovitost pri LiFePO4 Učinkovito v celotnem območju SOC. |
| Proizvodnja toplote Lokalno segrevanje na izravnalnih upornikih. | Proizvodnja toplote Zelo nizko. |
| Zapletenost vezja Nizka: uporniki in stikala. | Zapletenost vezja Visoka: tuljave, kondenzatorji, MOSFET-i in krmilni integrirani vezje. |
| Stroški Nizko. | Stroški Višje, čeprav se razlika v stroških zoža. |
| Vpliv najšibkejše celice Najšibkejša celica določa uporabno kapaciteto paketa. | Vpliv najšibkejše celice Po izravnavi je uporabna kapaciteta določena z povprečno ravnjo celic. |
| celica 314 Ah · razlika 0,5 % Približno 7,85 ur pri toku 200 mA; omejeno delovno okno dejansko podaljša čas. | celica 314 Ah · razlika 0,5 % Približno 47 minut pri toku 2 A; izravnava lahko poteka med polnjenjem in razpraznjevanjem. |
Kjer se spremenijo ekonomski razmerji
Trije scenariji, pri katerih se 2 A aktivno uravnoteženje dejansko izplača
Aktivno uravnoteženje ni v vsakem primeru finančno izplačljivo. V naslednjih treh primerih lahko kapacitetno ohranitev in podaljšano življenjsko dobo, ki jo omogoča 2 A aktivno uravnoteženje, kvantificiramo kot neposredne finančne koristi.
Celice z veliko kapaciteto in opazno začetno razpršenostjo
Izziv: Pri nakupu celic z veliko kapaciteto (280 Ah–314 Ah) se lahko že v isti seriji pojavijo začetne razlike v kapaciteti in notranji upornosti do 1 %–3 %. V nizu 16S najšibkejša celica določa uporabno kapaciteto sklopa, razlike pa se s cikliranjem povečujejo.
Vrednost aktivnega izravnavanja s tokom 2 A: Hitro odpravi začetno razpršenost med vzvzemanjem, s čimer prepreči izgubo kapacitete, ki jo povzroči najšibkejša celica kot stiska. Pri začetni razpršenosti 2 % lahko pasivno izravnavanje za prvo izravnavo potrebuje tedne, medtem ko aktivno izravnavanje s tokom 2 A to opravi v urah.
Količinsko določen povratek: V sistemu 64 kWh odprava začetne izgube kapacitete 2 % omogoča dodatnih 1,28 kWh na voljo. Pri enem ciklu na dan v desetletnem življenjskem ciklu to predstavlja približno 4.672 kWh dodatnega skupnega prenosa energije.
Baterije za drugo življenjsko dobo ali ponovno uporabo
Izziv: Baterije, pridobljene iz različnih vozil ali serij, kažejo veliko večjo razpršenost kapacitete, notranje odpornosti in hitrosti samopraznjenja kot nove celice. Pasivno izravnavanje težko ohrani skladnost v takih zelo razpršenih paketih.
Vrednost aktivnega izravnavanja s tokom 2 A: Njegov višji izravnalni tok neprestano kompenzira pomembne razlike med celicami in tako približa uporabno kapaciteto paketa baterij za drugo življenjsko dobo kapaciteti novega paketa.
Količinsko določen povratek: Baterije za drugo življenjsko dobo običajno stanejo 40 %–60 % novih baterij za nakup. S aktivnim uravnavanjem, ki poveča uporabno kapaciteto za 10%–20%, se notranja stopnja donosa (IRR) projekta znatno izboljša.
Baterijski paketi z izrazitimi temperaturnimi gradienti
Izziv: V sistemih za shranjevanje energije v omakah se temperature celic na vrhu in na dnu lahko razlikujejo za 5–10 °C. Razlike v temperaturah povzročajo različne hitrosti samorazpada in posledično odmik nivoja napolnjenosti (SOC). Pasivno uravnavanje tega pod pogoji temperaturnih gradientov učinkovito ne more odpraviti.
Vrednost aktivnega izravnavanja s tokom 2 A: Neprekinjeno delovanje med polnjenjem in razpraznjevanjem kompenzira odmike nivoja napolnjenosti (SOC), ki jih povzroča temperatura. Z 8 temperaturnimi senzorji NTC lahko BMU-H5-16 v realnem času spremlja porazdelitev temperature in sproži strategije uravnavanja.
Količinsko določen povratek: Raziskave kažejo, da ohranjanje razlike v temperaturi med celicami pod 3 °C podaljša življenjsko dobo baterijskega paketa za 15%–20%.
Druga stran odločitve
Ko je pasivno uravnavanje še vedno prava izbira
Za komercialne omrežno povezane sisteme, ki uporabljajo dobro ujemanje celic razreda A — razlika v kapaciteti manj kot 0,5 % in razlika v notranji odpornosti manj kot 5 % — z enakomerno porazdelitvijo temperature v paketu razlika manj kot 2 °C , je pasivno uravnavanje standardna in zadostna rešitev v več kot 90 % primerov.
Ključni kriterij izbire ni absolutna nadmoč «aktivnega nasproti pasivnemu». Je kombinacija začetne razpršenosti celic, temperaturnega gradienta med obratovanjem in občutljivosti sistema na ohranitev kapacitete. Ko so vsi trije parametri pod nadzorom, postanejo preprostost in nižja cena pasivnega uravnavanja še močnejše prednosti.
Strojna oprema za strategijo
BMU-H5-16: 2 A aktivna uravnavalna podrejena BMU v visokonapetostnih sistemih JKESS HV
| Parameter | Vrednost | Opombe |
|---|---|---|
| Način uravnavanja | Aktivno uravnavanje (induktivna DC-DC pretvorba) | Energija se prenaša med celicami namesto da bi se razpršila kot toplota. |
| Največji tok za uravnavanje | 2 A | Na kanal. |
| Največje število vzorčenj celic | 16 | 16S LiFePO4. |
| Obseg vzorčenja napetosti / natančnost | 1–4,5 V / ±0,005 V | natančnost 5 mV. |
| Vhodi za vzorčenje temperature | 8 kanalov NTC | — |
| Obseg vzorčenja temperature / natančnost | −30 do 105 °C / ±2 °C | — |
| Kanali na strani visoke napetosti / stalna zmogljivost / najvišji izhod | 2 / 1 A / 3 A pri 300 ms | — |
| Metoda hlađenja | Inteligentno zračno hlajenje / regulirano ventilatorsko hlajenje | Integrirano v sprednjo ploščo. |
| Vrste komunikacijskih vmesnikov | CAN / RS485 / verižno povezovanje | Do glavnega nadzornega ohišja visoke napetosti. |
| Kemija celice | LiFePO4 | Podpira prizmatične celice z zmogljivostjo 280 Ah–314 Ah. |
| Napetostni razpon baterijskega ohišja | 100 V–800 V DC (odvisno od števila zaporedno povezanih ohišij) | Razširjeno z več ohišji, povezanimi zaporedno. |
Zamaknite vodoravno, da ogledate vse stolpce specifikacij.
Vir specifikacij: spletna stran in brošura za izdelek JKESS HV Slave Battery Box.
Poznajte meje
3 pogosta napačna mnenja o aktivnem uravnoteževanju
„Aktivno uravnoteževanje lahko popravi poškodovano celico.“
Aktivno uravnavanje lahko le prenaša naboj; ne more obnoviti kemične kapacitete celice. Če se je kapaciteta celice že močno zmanjšala, aktivno uravnavanje lahko le zakasni njene učinke, ne pa tudi obrne degradacije.
višji tok uravnavanja je vedno boljši.
Tok uravnavanja 2 A je razumen za celice razreda 300 Ah, vendar previsok tok uravnavanja poveča zapletenost vezja in stroške. Tok uravnavanja izberite glede na kapaciteto celice in obratovalne pogoje sistema.
aktivno uravnavanje pomeni, da preskus celic ni potreben.
Aktivno uravnavanje lahko kompenzira razlike med celicami, vendar ne more odpraviti izjemno velikih začetnih neenakosti. Kupci naj kljub temu zahtevajo podatke o skladnosti kapacitete in notranje upornosti na ravni serije od dobavitelja celic.
Od BMU do celotnega sistema
Kako nastaviti visokonapetostne sisteme JKESS z aktivnim uravnavanjem 2 A
Modularni visokonapetostni sistemi za shranjevanje energije JKESS uporabljajo BMU-H5-16 kot jedro nadzora podrejenega modula, v kombinaciji z HV-BC250 (200 A) ali HV-BC150-100A (100 A) glavna nadzorna enota. Podpirajo 4–16 podrejenih enot (HV-B6U ali 4U kompletov) , sistemske zmogljivosti 64–256 kWh , ter napetostni razpon 80–1000 V.
| Sistem zmogljivost |
Rob kutija |
Serija število |
Nazivno strojni napetost |
Glavna nadzorna enota – možnost |
|---|---|---|---|---|
| 64 kWh | 4 | 64S | približno 204,8 V | HV-BC150-100A |
| 96 kWh | 6 | 96S | približno 307,2 V | HV-BC150-100A |
| 128 kWh | 8 | 128S | približno 409,6 V | HV-BC150-100A |
| 192 kWh | 12 | 192S | ~614,4 V | HV-BC250 |
| 256 kWh | 16 | 256S | ~819,2 V | HV-BC250 |
Zamaknite vodoravno, da ogledate vseh pet stolpcev konfiguracije.
Vprašanja kupcev, odgovorjena
Pogosto zastavljena vprašanja
Je aktivna uravnavanje vedno boljše od pasivnega uravnavanja?
Ne. Aktivno uravnavanje je učinkovitejše pri ravnem napetostnem diagramu LiFePO4 in v primerih velike različnosti med celicami, vendar pasivno uravnavanje ostaja standardna in zadostna rešitev za več kot 90 % komercialnih omrežno povezanih sistemov, ki uporabljajo dobro ujemanje celic razreda A z enakomerno porazdelitvijo temperature. Prava izbira je odvisna od začetne razpršenosti celic, temperaturnega gradienta med obratovanjem ter občutljivosti na ohranitev kapacitete.
Zakaj pasivno uravnavanje ne uspe pri LiFePO4?
LiFePO4 ima izjemno raven napetostni diagram med 20 % in 80 % SOC — le približno 100 mV razlike (od 3,20 V do 3,30 V). Pasivno uravnavanje se zanaša na razlike v napetosti, da določi, katere celice je treba razbremeniti, vendar so v tej ravni coni razlike v napetosti premajhne, da bi natančno odražale razlike v SOC. Poleg tega pasivno uravnavanje deluje le v končni fazi polnjenja, kar še dodatno omejuje njegovo učinkovitost.
Koliko časa potrebuje aktivno uravnavanje s tokom 2 A za odpravo neuravnoteženosti med celicami?
Za celico LiFePO4 z kapaciteto 314 Ah in variacijo kapacitete 0,5 % je energija, ki jo je treba izravnati, približno 1,57 Ah. Pri aktivni izravnavi s tokom 2 A to traja približno 47 minut. Pri pasivni izravnavi s tokom 200 mA bi isti prenos energije trajal približno 7,85 ur – poleg tega pasivna izravnava deluje le v končni fazi polnjenja, zato je dejanski čas še daljši.
Kateri so trije scenariji, pri katerih se izplača aktivna izravnava s tokom 2 A?
Trije scenariji so: (1) celice z veliko kapaciteto in opazno začetno razpršenostjo (variacija kapacitete 1 %–3 %), (2) baterije za ponovno uporabo ali iz drugega življenja z visoko razliko med celicami ter (3) baterijski sklopi z izrazitimi temperaturnimi gradienti (razlika 5–10 °C med zgornjimi in spodnjimi celicami). V teh scenarijih aktivna izravnava s tokom 2 A omogoča obnovitev 1–2 % uporabne kapacitete in podaljša življenjsko dobo sklopa za 15 %–20 %.
Ali JKESS BMU-H5-16 podpira aktivno izravnavo?
Da. BMU-H5-16 je aktivni balansirni podrejeni BMU podjetja JKESS, ki zagotavlja do 2 A izenačevalnega toka na kanal z uporabo induktivne DC-DC pretvorbe. Podpira 16S celice LiFePO4 z natančnostjo vzorčenja napetosti celic ±0,005 V in 8 temperaturnih senzorjev NTC. Vgrajen je v vse komplete HV podrejenih baterijskih ohišij podjetja JKESS.
Ali je mogoče v obstoječi sistem s pasivnim izenačevanjem namestiti aktivno izenačevanje?
Nadgradnja je tehnično mogoča, vendar pogosto nepрактиčna, saj zahteva drugačno ožičenje, drugo strojno opremo BMS in druge protokole komunikacije. Stroškovno učinkovitejši pristop je izbrati sistem, ki že od samega začetka vključuje aktivno izenačevanje – še posebej, če vaša uporaba spada v eno izmed treh scenarijev z visoko variabilnostjo.
Kako vpliva aktivno izenačevanje na garancijo baterijskega paketa?
Aktivno uravnavanje pomaga ohraniti skladnost celic, kar neposredno ščiti ohranitev kapacitete. Če garancija zagotavlja minimalno ohranitev kapacitete (npr. 70 % po 10 letih), aktivno uravnavanje izboljša verjetnost, da paket doseže to mejo, saj zmanjša hitrost degradacije, ki jo povzroča neravnovesje.
Kakšna je običajna razlika v stroških med BMS z aktivnim in pasivnim uravnavanjem?
Hardver BMS z aktivnim uravnavanjem običajno stane na komponentni ravni za 20 %–40 % več kot njegovi ekvivalenti z pasivnim uravnavanjem. Vendar pa lahko v treh scenarijih z visoko variabilnostjo dodatna uporabna kapaciteta in podaljšano življenjsko dobo paketa prinese povračilo te višje cene že v 2–3 letih obratovanja.
Ali aktivno uravnavanje deluje tako med polnjenjem kot tudi med razpraznjevanjem?
Da. V nasprotju s pasivnim uravnavanjem, ki deluje le v končni fazi polnjenja (visoka raven SOC), aktivno uravnavanje deluje neprekinjeno tako med polnjenjem kot tudi med razprazjevanjem v celotnem obsegu SOC. To je zlasti pomembno za LiFePO4, saj njegova ravna napetostna krivulja pomeni, da ima pasivno uravnavanje zelo omejena okna učinkovitosti.
Kako JKESS podpira B2B-stranke pri ocenjevanju aktivnega uravnavanja?
JKESS ponuja modularno visokonapetostno BESS opremo, vključno z aktivnim uravnavalnim podrejenim BMU BMU-H5-16, glavnimi nadzornimi ohišji HV-BC250 (200 A) in HV-BC150-100A (100 A) ter kompletom podrejenih baterijskih ohišij HV-B6U / 4U. Sistem podpira 4–16 podrejenih ohišij (64–256 kWh) z komunikacijo prek CAN / RS485 / verižne povezave. JKESS ne prodaja celic; kupci celice LiFePO4 pridobijo ločeno, kar omogoča optimizacijo načrtovanja sistema glede na specifične specifikacije celic.
Niste prepričani, ali je aktivno uravnavanje primerno za vaš projekt?
Delite specifikacije celic in obratovalne pogoje z našim inženirskim timom. Pomagali vam bomo ugotoviti, ali aktivno uravnavanje toka 2 A zagotavlja merljiv povratek za vašo posebno uporabo.
Zahtevajte prilagojen ponudbeni predračun →