Vse kategorije

Izbira celic LiFePO4 za visenapetostne kompletne baterijske ohišja Slave 16S: Preverjalni seznam za B2B-nakupovalce | JKESS

2026-09-30 17:22:24
Izbira celic LiFePO4 za visenapetostne kompletne baterijske ohišja Slave 16S: Preverjalni seznam za B2B-nakupovalce | JKESS

Izbira celic LiFePO4 za visenapetostne kompletne baterijske ohišja Slave 16S: Preverjalni seznam za B2B-nakupovalce

Naš komplet prihaja brez celic — in to je ravno smisel. Spodaj je okvir za preverjanje v sedmih korakih, ki loči celice razreda A od preoznačenih odpadkov ter zagotavlja ustrezen dimenzionalni prileganje še preden priključite katero koli sponko.

Objavljeno: 29. september 2026 | 14 minut branja | Inženirska ekipa JKESS

Ključne zaključke

  • Ko kupite komplet za baterijsko ohišje 16S HV brez celic, je iskanje celic najlažji korak projekta, pri katerem se lahko zgreši — in hkrati ena najpomembnejših spremenljivk, ki vplivajo na življenjsko dobo.
  • Tržna oznaka »razred A« nima enotnega univerzalnega standarda. Pošiljke istega dobavitelja lahko izvirajo iz različnih proizvodnih linij, razlika v kapaciteti pa lahko doseže 5 %.
  • Preverjanje celic ne more temeljiti le na enem podatkovnem listu. Preveriti je treba štiri neodvisne oblike dokazov: sledljivost serije, poročila o preskusih kapacitete, skladnost notranjega upora in dopustno odstopanje dimenzij.
  • Dopustno odstopanje dimenzij prizmatičnih litij-železo-fosfatnih celic (LiFePO4) z nazivno kapaciteto 280 Ah–314 Ah neposredno vpliva na sestavo. Tudi kadar se nazivne dimenzije ujemajo, dejanske celice iz različnih proizvodnih linij lahko odstopajo za 1–2 mm.
  • Kompleti za baterijsko ohišje JKESS 16S (4U / 6U) uporabljajo BMU-H5-16 z obsegom vzorčenja 1–4,5 V in natančnostjo ±0,005 V. Ta napetostni obseg predstavlja ključno omejitev pri izbiri celic za varno uporabo v kompletu.

Zakaj je iskanje celic najbolj tvegan korak vašega projekta BESS

Izbira modela kompletov JKESS — ohišja, sistemov za upravljanje baterij (BMS) in žičnih povezav brez celic — B2B-kupcem zagotavlja pomembno fleksibilnost pri stroških in nadzoru oskrbe. Ta fleksibilnost pa prinaša tudi eno odgovornost, ki je ni mogoče izveniti: odločitev o nakupu celic.

Celični elementi običajno predstavljajo 50 %–60 % skupnih stroškov sistema za shranjevanje energije, povezani s celicami pa so lahko več kot 70 % vseh odpovedi sistema. Kljub temu še vedno veliko B2B-kupcev celice kupuje na podlagi PDF-podatkovnega lista dobavitelja in ustne obljube, da so »to najboljše celice razreda A«.

Težava je v tem, da »razred A« pri različnih dobaviteljih pomeni zelo različne stvari. Pri enem dobavitelju to morda pomeni kapaciteto na ravni ali nad 95 % nazivne vrednosti; pri drugem pa preprosto pomeni, da ni vidnih estetskih poškodb. Brez skupnega, preverljivega okvira postane oskrba z celicami eden najmanj nadzorovanih delov projekta.

Kaj »razred A« dejansko pomeni: realistična presoja

V industriji za shranjevanje energije ni globalno enotnega standarda za razvrščanje celic. Spodaj navedene delovne definicije povzemajo javne preskusne prakse in izkušnje s kupovanjem med podjetji v praktični okvir za predizbiro.

Razred Skladnost prostornine Skladnost notranje upornosti Stopnja samoraznabijanja Tipičen vir Raven nevarnosti
Razred A Kapaciteta ≥ 98 % nazivne vrednosti; razpon serije ≤ 1 % Odstopanje ≤ 5 % ≤ 2 % / mesec Izvirna dobava iz tovarne ali po pooblaščenem kanalu Nizka
Razred B Kapaciteta 90 %–97 %; razpon serije 2 %–5 % Odstopanje 5 %–15 % 2 %–5 % / mesec Zalogni končni kosi ali obnovljene celice Srednja
Razred C Zmogljivost < 90 %; razpon serije > 5 % Razlika 15 % 5 % / mesec Izražene baterije ali neuradni kanali Visoka
⚠️ »Razred A« ni zadosten kot samostojna dokazila. Nekateri dobavitelji preoznačujejo celice nižjega razreda kot celice razreda A, zlasti pri mednarodni trgovini, kjer je preverjanje težko. Kupci naj zahtevajo preverljive poročila tretje strani namesto, da se zanašajo le na podatkovne liste, ki jih izda dobavitelj.

Sedemkorakni kontrolni seznam za preverjanje celic za BESS z 16S

Uporabite ta kontrolni seznam za dokončanje preverjanja celic ob vstopu znotraj 48 ur po dostavi, da se težave odkrijejo, preden potekajo roki za vračilo ali uveljavljanje zahtevkov.

  1. Preverite sledljivost serije Zahtevajte izvirne proizvodne zapise, povezane s številko serije celic, ne pa splošnega podatkovnega lista. Potrdite, da celice v eni seriji imajo isti datum proizvodnje in so izdelane na isti proizvodni liniji; mešane serije lahko povečajo razlike v zmogljivosti in notranjem uporu.
  2. Preverite poročilo o preizkusu kapacitete Zahtevajte poročilo o razvrščanju po kapaciteti na ravni serije, ki prikazuje temperaturo preizkusa, C-stopnjo in napetost prekinitve. Preizkus kapacitete naj se izvede pri 25 °C in 0,5C, pri čemer naj je navedena kapaciteta vsaj 98 % nazivne vrednosti.
  3. Preverite doslednost notranje odpornosti Zahtevajte porazdelitev notranje odpornosti po seriji, izmerjene z izmeničnim tokom pri 1 kHz. Standardni odklon naj ne presega 5 % povprečja serije. Celice z razliko notranje odpornosti več kot 10 % ne smejo biti mešane v isti 16S nizi.
  4. Preverite dopustna odstopanja dimenzij Standardne dimenzije prizmatičnih celic 280 Ah / 314 Ah so 174 × 72 × 207 mm, v dejanski proizvodnji pa so možna odstopanja za 1–2 mm. Po dobavi naključno vzemite 5–10 celic in izmerite dolžino, širino in višino, da potrdite, ali ustrezajo stranskim ploščam in končnim ploščam modula v kompletu.
  5. Preverite hitrost samorazpada Ohranjajte celice pri 50 % napolnjenosti (SOC) 7 dni in izmerite padec napetosti. Celice z lastno razbremenitvijo nad 2 % na mesec ločite in jih ne uporabljajte v zaporedni povezavi.
  6. Preverite fizično stanje Preverite priključke za oksidacijo, deformacijo ali poškodbe. Preverite, ali so funkcije za sprostitev tlaka nedotaknjene, ohišja brez udarcev in QR-/serijske oznake jasne ter berljive.
  7. Preverite ujemanje napetostnega okna BMS JKESS BMU-H5-16 podpira obseg vzorčenja 1–4,5 V. Pri konfiguraciji 16S LiFePO4 je napetost približno 3,65 V na celico ob polni napolnjenosti in približno 2,5 V ob skoraj praznih celicah. Preverite, ali napetosti za izklop polnjenja/razbremenitve ostanejo znotraj tega obsega in ali gre za kemijo LiFePO4.

Razlika med kakovostnimi celicami razreda A in preimenovanimi odpadki: kaj jih dejansko loči

Potrjene celice razreda A

  • ✅ Razpon kapacitet v seriji ≤ 1 %
  • ✅ Standardni odklon notranje upornosti ≤ 5 %
  • ✅ Lastna razbremenitev ≤ 2 %/mesec
  • ✅ Toleranca dimenzij ±0,5 mm
  • ✅ Sledljivost izvirne serije je na voljo
  • ✅ Poročilo o preskusu tretje strani je mogoče preveriti
  • ✅ Učinkovitost v prvem ciklu ≥ 99 %
  • ✅ Pričakovana uporabna kapaciteta paketa 16S ≥ 98 %
  • ✅ Aktivno uravnavanje lahko kompenzira v nekaj urah
Rezultat: ohranitev kapacitete po 10 letih ≥ 80 %

Ponovno označeni zavrnjeni izdelki

  • ❌ Razpon kapacitet v seriji 3 %–8 %
  • ❌ Standardni odklon notranje odpornosti 10 %–20 %
  • ❌ Stopnja samopraznjenja 3 %–8 % na mesec
  • ❌ Tolerance dimenzij ±2 mm
  • ❌ Manjkajoče ali nejasne informacije o seriji
  • ❌ Na voljo so le podatkovni listi, ki jih je pripravil dobavitelj
  • ❌ Učinkovitost prvega cikla 95 %–97 %
  • ❌ Pričakovana uporabna kapaciteta paketa 16S: 85 %–92 %
  • ❌ Celo aktivno uravnavanje s tokom 2 A morda ne bo zadostovalo
Rezultat: kapaciteta se lahko zmanjša na 70 % po 3–5 letih

Zakaj majhne razlike med celicami povzročijo izgube na ravni paketa

  • Niz 16S vsebuje 16 zaporedno povezanih celic, najšibkejša celica pa določa uporabno kapaciteto niza.
  • Če je razpon kapacitet med 16 celicami 1 %, se uporabna kapaciteta paketa zmanjša približno za 1 %.
  • Če je razpon kapacitet 5 %, se uporabna kapaciteta paketa zmanjša približno za 5 %.
  • Če je razpon kapacitet 10 %, se uporabna kapaciteta paketa zmanjša približno za 10 %.

primer 257 kWh: Pri sistemu 257 kWh, konfiguriranem kot 16S × 314 Ah × 3,2 V × 16 ohišij, predstavlja izguba kapacitete 10 % približno 25,7 kWh izgubljene uporabne kapacitete. Pri enem polnem ciklu na dan v obdobju 10 let to predstavlja približno 93 805 kWh izgubljene energije skozi življenjsko dobo.

Prilagoditev vaših celic kompletu baterijskih ohišij JKESS Slave 16S

Kombinacije JKESS 4U in 6U uporabljajo BMU-H5-16 kot jedro za nadzor podrejenih enot in podpirajo konfiguracije LiFePO4 v zaporedju 16S. Pred naročilom celic preverite spodnje tehnične omejitve.

Parameter Zahteve za komplet JKESS Preverjanje izvora celic
Kemijska sestava LiFePO4 Ne mešajte z litij-trinarnimi, natrijevo-ionskimi ali drugimi kemijami
Oblika celice Prizmatična aluminijasta ohišja Celice v torbicah in cilindrične celice za ta komplet niso primerne
Oseg kapacitete 280 Ah–314 Ah Ostanite znotraj priporočenega obsega in prednostno izberite celice iz iste serije
Nazivna napetost 3,2 V Približno 3,65 V pri polni napolnjenosti in 2,5 V pri skoraj prazni bateriji
Stalna iztočna zmogljivost 0.5c Ni namenjeno za neprekinjeno razbijanje pri 1C ali več
Dimenzije (D × Š × V) 174 × 72 × 207 mm Dejanska dopustna odstopanja celice naj bodo znotraj ±1 mm
Vrsta terminala M6 vijačni stebriček Geometrija priključka mora ujemati z vzorcem lukenj na avtobusu
Okno za vzorčenje napetosti 1–4,5 V (BMU-H5-16) Napetost celice mora ostati znotraj obsega vzorčenja
JKESS ne prodaja celic. Ta strategija omogoča kupcem, da izberejo dobavitelja celic glede na proračun projekta, razpoložljivost in odnose v dobavni verigi, medtem ko JKESS dobavlja in tovarniško preizkuša strojno opremo BMS, kabelske svežnje in ohišje baterije pred pošiljko.
JKESS izdelkovi sidri: BMU-H5-16 · HV-B6U · 4U komplet · HV-BC250 · HV-BC150-100A · aktivno uravnavanje 2A · natančnost vzorčenja ±0,005 V · arhitektura 16S · prizmatične celične enote LiFePO4 z zmogljivostjo 280–314 Ah · ciljne mere 174 × 72 × 207 mm · območje vzorčenja celic 1–4,5 V · standardni komunikacijski protokoli CAN/RS485 · obseg visokonapetostnega sistema 80–1000 V.

Odločitveno drevo kupca B2B

  1. Potrdite obseg sistema napetosti → 80–1000 V DC, odvisno od števila vmesnih enot, povezanih zaporedno.
  2. Določite število vmesnih enot → 4–16 enot, kar ustreza približno 64–256 kWh.
  3. Izračunajte skupno število celic → 16 celic na enoto × število vmesnih enot.
  4. Izberite kapaciteto celic → 280 Ah / 302 Ah / 304 Ah / 314 Ah, predvsem iz iste serije.
  5. Izberite dobavitelja celic → zahtevajte sledljivost serije ter poročila o preskusih neodvisne tretje strani.
  6. Izvedite 7-korakno preverjanje pri vstopu → zaključite v 48 urah in ohranite pravico do vračila neustreznih izdelkov.
  7. Sestavite modul 8S → uporabite dobavljene končne plošče, stranske plošče, epoksidne plošče in avtobuse.
  8. Povežite v 16S → uporabite kable za napajanje paketov in žične svežnje CCS.
  9. Vklopite napetost in izvedite vzpostavitev → preverite napetost, temperaturo in stanje uravnoteženja vsakega podrejenega modula z uporabo LCD-zaslona ali aplikacije nadzornega modula.

5 napak pri izbiri celic, ki uničijo ekonomiko projekta

Napaka 1: Primerjava cen brez preverjanja skladnosti serij

Cilice, ki se prodajajo kot »enake kakovosti« iz različnih serij, se lahko po kapaciteti razlikujejo tudi za do 5 %. Prihranek v nakupni ceni za 5 % lahko preseže zmanjšanje uporabne kapacitete paketa za 10 %.

Napaka 2: Zanemarjanje dopustnih odmikov dimenzij

Ujemanje nazivnih dimenzij ne zagotavlja ujemanja dejanskih dimenzij. Razlika 1–2 mm lahko prepreči namestitev cilicnega modula v ohišje kompletov. Cilice vzemite in izmerite znotraj 48 ur po dobavi.

Napaka 3: Neprimerjanje napetostnega območja BMS pred nakupom

Vzorčevalno območje JKESS BMU-H5-16 je 1–4,5 V. Če polna napetost cilice presega 4,5 V, je ni mogoče uporabiti znotraj določenega vzorčevalnega območja tega kompleta.

Napaka 4: Mešanje serij ali dobaviteljev znotraj enega 16S zaporedja

Mešanje serij v isti 16S verigi lahko pospeši neuravnovešenost med celicami. Celice z izjemno različnimi lastnostmi lahko presežejo praktično kompenzacijsko območje sistema aktivnega uravnavanja, tudi če je nameščen sistem 2A.

Napaka 5: Izpuščanje preskusa samorazbijanja

Celica z povečanim samorazbijanjem neprestano porablja uporabno energijo iz serijske verige. Težava morda ni očitna ob dostavi, vendar se po več mesecih obratovanja lahko kaže kot trajna neuravnovešenost celic.

Pogosto zastavljena vprašanja

Zakaj JKESS prodaja komplete baterijskih ohišij brez celic?

JKESS prodaja komplete visokonapetostnih baterijskih ohišij kot ohišja iz pločevine z že vgrajeno strojno opremo BMS, kabelskimi svežnji in komponentami za toplotno upravljanje. Prodaja brez celic omogoča kupcem B2B, da celice LiFePO4 pridobijo po lastni izbiri glede na svoj dobavni verigi, proračun in časovni razpored projekta. Prav tako izognejo zapletenosti mednarodnih predpisov za prevoz litijevih baterij, saj veljajo za celice strožji prevozni predpisi kot za prazna ohišja.

Kateri tipi in velikosti celic so združljivi z nabornimi kompletami za baterijske ohišja JKESS 16S HV?

Naborni kompleti za baterijska ohišja JKESS 16S HV (modela 4U in 6U) so zasnovani za prizmatične celice LiFePO4 z zmogljivostjo med 280 Ah in 314 Ah. Standardne dimenzije celic so 174 × 72 × 207 mm. BMU-H5-16 podpira obseg vzorčenja napetosti 1–4,5 V na celico. Cilindrične in vrečkaste celice niso združljive z načrtom tega kompleta.

Kako preverim, ali so moje celice resnično razreda A?

V industriji za shranjevanje energije ne obstaja globalni standard za »razred A«. Preverjanje zahteva neodvisne dokaze: sledljivost po serijah od izvirnega proizvajalca, poročila o preskusih zmogljivosti od neodvisne tretje strani pri 25 °C in toku 0,5C, podatke o porazdelitvi notranjega upora pri izmeničnem toku z standardnim odklonom ≤ 5 %, merjenje dimenzij izbranih celic ter sedemdni preskus samopraznjevanja. Ne zanašajte se izključno na tehnični list, ki ga je izdal dobavitelj.

Kakšne so tolerance za dimenzije celic v kompletu JKESS?

Nabore baterijskih ohišij JKESS 16S so zasnovani za celice z dimenzijami 174 × 72 × 207 mm in dopustnim odstopanjem ±1 mm. Prekoračitev tega odstopanja lahko povzroči težave pri vstavljanju celic v stranske plošče ali končne plošče modula oziroma neenakomerno stiskanje. Ob dostavi izmerite 5–10 naključno izbranih celic in preverite, ali se celice ujemajo z modulom, preden potrdite celotno serijo.

Ali lahko v istem paketu 16S mešam celice iz različnih serij?

Mešanje serij v paketu 16S je močno odsvetovano. Celice istega dobavitelja lahko med serijami kažejo razlike v kapaciteti do 2 %–5 %, razlike v notranji upornosti pa lahko presegajo 10 %. To poslabša neenakomernost med celicami in zmanjša uporabno kapaciteto. Če je mešanje nujno, uporabite celice z čim bolj podobno kapaciteto in notranjo upornostjo ter jih preverite z 7-dnevnim testom samorazpada.

Kako BMU-H5-16 aktivno uravnavanje kompenzira razlike med celicami?

BMU-H5-16 zagotavlja do 2 A aktivnega izravnavalnega toka na kanal z uporabo induktivne DC-DC pretvorbe za prenašanje naboja med celicami. Pri celici z zmogljivostjo 314 Ah in razliko zmogljivosti 0,5 % je energija za izravnavo približno 1,57 Ah, kar pri toku 2 A traja približno 47 minut. Pasivna izravnava pri toku 200 mA bi zahtevala približno 7,85 ur. Aktivna izravnava ne more kompenzirati ekstremnih razlik, ki presegajo konstrukcijske meje.

Kakšna je priporočena hitrost samopraznjevanja za celice LiFePO4 v sistemu BESS?

Za aplikacije BESS naj imajo celice hitrost samopraznjevanja 2 % ali manj na mesec pri shranjevanju pri 50 % SOC in 25 °C. Celice z višjo hitrostjo samopraznjevanja povzročajo stalno neravnovesje v zaporedni verigi in morda zahtevajo pogostejše cikle izravnavanja. Celice z več kot 2 % na mesec je treba izolirati in jih ne uporabljati v zaporedno povezanih sklopih.

Koliko celic potrebujem za sistem 64 kWh z kompleti JKESS?

Za sistem z zmogljivostjo 64 kWh, ki uporablja 4 HV podrejene enote JKESS, potrebujete 64 celic (16 celic na enoto × 4 enote). Pri litij-železo-fosfatnih (LiFePO4) celicah z nazivno napetostjo 3,2 V in kapaciteto 314 Ah omogoča konfiguracija 16S približno 16,1 kWh na enoto (16 × 3,2 V × 314 Ah = 16,08 kWh), štiri enote pa skupaj približno 64,3 kWh. Natančna uporabna kapaciteta je odvisna od dejanske izmerjene kapacitete celic ter obratovalnih pogojev.

Ali JKESS ponuja podporo pri iskanju celic za poslovne stranke (B2B)?

JKESS ne prodaja celic, vendar namenjeni inženirski tim lahko zagotovi tehnične specifikacije, potrebne za vsak komplet, vključno s kemijo, obsegom kapacitete, dimenzijami, napetostnim območjem in hitrostjo razbija. Prav tako lahko pregledamo preskusna poročila tretjih oseb o celicah glede na tehnične zahteve kompleta. Za večje B2B naročila so po zahtevi morda na voljo priporočila preverjenih dobaviteljev v ustreznih regijah.

Kaj se zgodi, če namestite celice, ki ne izpolnjujejo specifikacij kompleta?

Namestitev celic izven specifikacij kompletov, na primer z drugačno kemijo, obsegom kapacitete, dimenzionalnim omejitvenim prostorom ali napetostnim območjem, lahko povzroči napake v komunikaciji BMS, napačen izračun SOC, neravnovesje celic, ki presega možnosti izravnavanja, ali varnostne tveganje. JKESS ne more zagotoviti delovanja kompletov, če so nameščene neustrezne celice. Pred sestavljanjem preverite vse parametre celic.

Potrebujete pomoč pri preverjanju celic za vaš JKESS komplet?

Izdelajte specifikacije celic in preskusna poročila s našim inženirskim timom. Preverili jih bomo glede na tehnične zahteve kompletov in vas opozorili na morebitne težave, preden začnete s sestavljanjem.

Zahtevajte prilagojen ponudbeni predračun →