JKESS Engineering · BMS-guide
Få en offert →Aktiv jämnvikts-BMS kontra passiv jämnvikts-BMS: När ger 2 A aktiv jämnviktsfunktion faktiskt avkastning?
Passiv jämnviktsfunktion är inte ”dålig” – den är bara ineffektiv på LiFePO4:s platta spänningskurva. Här är de tre specifika scenarierna där 2 A aktiv jämnviktsfunktion förändrar ekonomin för ditt batteripaket.
Viktiga saker att lära sig
- Passiv jämnviktsfunktion är inte en underlägsen lösning. Den har använts för bly-syrbatterier och tidigare litiumbatterikemier i flera decennier, men dess effektivitet minskar kraftigt på LiFePO4:s platta spänningskurva.
- Mellan 20 % och 80 % SOC , ändras LiFePO4-spänningen endast från 3,20 V till 3,30 V (Δ = 100 mV) . I detta område kan passiv jämnviktsfunktion knappt identifiera eller korrigera skillnader mellan celler.
- Aktiv balansering är inte alltid värd investeringen. För batteripaket som byggs med välmatchade celler av klass A och enhetliga temperaturer är passiv balansering lösningen i mer än 90 % av kommersiella, nätanslutna system.
- aktiv balansering på 2 A ger avkastning i tre scenarier: celler med stor kapacitet och betydlig initial spridning, återanvända batterier och batteripaket med kraftiga temperaturgradienter.
- Marknaden JKESS BMU-H5-16 erbjuder en kvantifierbar teknisk lösning för dessa scenarier med aktiv balansering på 2 A, provtagningsexakthet på ±0,005 V och 8 NTC-temperatursensorer.
Utgangspunkten
Varför debatten kring aktiv kontra passiv balansering är missuppfattad
Inom energilagringsbranschen har uttrycket ”aktiv balansering är bättre än passiv balansering” nästan blivit en slogan som inte kräver förklaring. Men detta påstående bortser från en avgörande förutsättning: effektiviteten hos en balanseringsstrategi beror på cellkemin och driftförhållandena. Aktiv balansering är inte automatiskt den bättre investeringen.
Vid bly-syreatte och tidigare tertiära litiumbatterier har spänningskurvan en brantare lutning. Vid passiv balansering avleds överskottsladdningen från celler med högre spänning som värme via motstånd med 50–200 mA nära laddningens slut, vilket räcker för att bibehålla konsekvensen mellan cellerna. LiFePO4 har dock en exceptionellt platt spänningskurva mellan 20 % och 80 % SOC – endast 100 mV skiljer 3,20 V från 3,30 V. Inom detta område kan passiv balansering knappt identifiera SOC-skillnader mellan celler, ännu mindre korrigera dem effektivt.
Den verkliga frågan är därför inte "Är aktiv balansering bättre?" Utan: Räcker passiv balansering för just ditt specifika användningsområde? Och om inte, kan 2 A aktiv balansering ge en mätbar avkastning?
Den tekniska jämförelsen
Hur de faktiskt fungerar: En teknisk jämförelse
| Passiv balansering | Aktiv balansering |
|---|---|
| Driftprincipen Avleder överskottsladdningen från celler med högre spänning som värme via motstånd. | Driftprincipen Överför laddning mellan celler via induktiv likström-till-likström-omvandling. |
| Var energin går Förbrukas som värme; energieffektivitet: 0 %. | Var energin går Överförs till celler med lägre spänning; energieffektivitet: 80–95 %. |
| Typisk balanseringsström 50–200 mA. | Typisk balanseringsström 1–5 A; JKESS BMU-H5-16 levererar 2 A. |
| Driftområde Endast under den sista laddningsfasen, i det höga SOC-området. | Driftområde Under hela laddnings- och urladdningsprocessen, över hela SOC-intervallet. |
| Effektivitet på LiFePO4 Nästan ineffektiv i det platta SOC-området 20–80 %. | Effektivitet på LiFePO4 Effektiv över hela SOC-området. |
| Värmeproduktion Lokal värme vid balanseringsmotstånden. | Värmeproduktion Mycket låg. |
| Kretskomplexitet Låg: motstånd och strömbrytare. | Kretskomplexitet Hög: induktorer, kondensatorer, MOSFET:ar och styrintegrerade kretsar. |
| Kostnad Låg. | Kostnad Högre, även om kostnadsavståndet minskar. |
| Påverkan av den svagaste cellen Den svagaste cellen avgör användbar packkapacitet. | Påverkan av den svagaste cellen Efter balansering bestäms den användbara kapaciteten av genomsnittsnivån för cellerna. |
| 314 Ah-cell · 0.5 % skillnad Cirka 7,85 timmar vid 200 mA; den begränsade driftsperioden gör att den faktiska tiden blir längre. | 314 Ah-cell · 0.5 % skillnad Cirka 47 minuter vid 2 A; balansering kan utföras under hela laddning och urladdning. |
Där ekonomin förändras
De tre scenarierna där 2A aktiv balansering faktiskt ger avkastning
Aktiv balansering är inte värd investeringen i alla applikationer. I följande tre scenarier kan kapacitetsbevarandet och den förlängda livslängden som tillhandahålls av 2A aktiv balansering kvantifieras som direkta finansiella avkastningar.
Storcells med betydande initial spridning
Utmaningen: Vid inköp av stora celler med kapaciteter mellan 280 Ah och 314 Ah kan det finnas initiala skillnader på 1–3 % i kapacitet och inre resistans, även inom samma batch. I en 16S-sträng begränsar den svagaste cellen den användbara packkapaciteten, och skillnaderna kan ackumuleras vid cykling.
Värdet av 2A aktiv balansering: Den kan snabbt eliminera den initiala spridningen vid idrifttagning och undvika kapacitetsförlust orsakad av flaskhalsen med den svagaste cellen. Vid 2 % initial spridning kan passiv balansering kräva veckor för att slutföra den första balanseringen, medan 2A aktiv balansering kan slutföra den på timmar.
Kvantifierad avkastning: I ett 64 kWh-system innebär elimineringen av en initial kapacitetsförlust på 2 % ytterligare 1,28kwh tillgängligt. Vid en cykel per dag under en livslängd på 10 år motsvarar detta ungefär 4 672 kWh i ytterligare kumulativ genomströmning.
Batterier för andra användningsområden eller återanvända batterier
Utmaningen: Batterier som återvinns från olika fordon eller partier har mycket större variation i kapacitet, inre resistans och självurladdningshastighet än nya celler. Passiv balansering kan knappt upprätthålla konsekvens i sådana starkt spridda batteripaket.
Värdet av 2A aktiv balansering: Dess högre balanseringsström kan kontinuerligt kompensera för betydande skillnader mellan celler och bringa den användbara kapaciteten i ett batteripaket för andra användningsområden nära den för ett nytt paket.
Kvantifierad avkastning: Batterier för andra användningsområden kostar vanligtvis 40–60 % av priset för nya batterier att köpa. Med aktiv balansering som ökar den användbara kapaciteten med 10%–20%, förbättras projektets internränta (IRR) avsevärt.
Batteripaket med kraftiga temperaturgradienter
Utmaningen: I rackmonterade energilagringssystem kan cellerna längst upp och längst ner skilja sig åt med 5–10 °C. Temperaturskillnader leder till olika självurladdningshastigheter och därmed till SOC-drift. Passiv balansering kan inte effektivt korrigera detta under förhållanden med temperaturgradienter.
Värdet av 2A aktiv balansering: Kontinuerlig drift under både laddning och urladdning kompenserar för temperaturdriven SOC-drift. Med 8 NTC-temperatursensorer kan BMU-H5-16 övervaka temperaturfördelningen i realtid och utlösa balanseringsstrategier.
Kvantifierad avkastning: Forskning visar att att hålla skillnaden i temperatur mellan celler under 3°C kan förlänga livslängden för batteripaketet med 15%–20%.
Den andra sidan av beslutet
När passiv balansering fortfarande är rätt val
För nätanslutna kommersiella system som använder välmatchade Grade A-cellar — kapacitetsvariation under 0,5 % och variation i inre resistans under 5 % — med en jämn temperaturfördelning i hela paketet av mindre än 2 °C skillnad , passiv balansering är standardlösningen och tillräcklig i mer än 90 % av fallen.
Det viktigaste urvalet är inte den absoluta överlägsenheten hos ”aktiv kontra passiv”. Det är kombinationen av initial cellspridning, drifttemperaturgradient och systemets känslighet för kapacitetsbevarande. När alla tre variablerna kontrolleras blir enkelheten och lägre kostnaden för passiv balansering starkare fördelar.
Hårdvaran bakom strategin
BMU-H5-16: Den 2 A aktiva balanserings-slav-BMU:n i JKESS HV-system
| Parameter | Värde | Anteckningar |
|---|---|---|
| Balanseringsmetod | Aktiv balansering (induktiv likström-till-likström-omvandling) | Energi överförs mellan celler istället for att släppas som värme. |
| Maximal balanseringsström | 2 A | Per kanal. |
| Maximalt antal cellmätningar | 16 | 16S LiFePO4. |
| Spänningsmätområde / noggrannhet | 1–4,5 V / ±0,005 V | noggrannhet på 5 mV. |
| Temperaturmätning ingångar | 8 NTC-kanaler | — |
| Temperaturmätområde / noggrannhet | −30 till 105 °C / ±2 °C | — |
| Hög-sida-kanaler / kontinuerlig kapacitet / maximalt utdata | 2 / 1 A / 3 A vid 300 ms | — |
| Kylmetod | Intelligent luftkylning / reglerbar flädkylning | Integrerad i främre panelen. |
| Kommunikationsgränssnitt | CAN / RS485 / seriekoppling | Till HV-huvudstyrboxen. |
| Cellkemi | LiFePO4 | Stödjer prismatiska celler på 280 Ah–314 Ah. |
| Batterilådans spänningsområde | 100 V–800 V likström (beroende på antal seriekopplade lådor) | Utvidgas genom flera lådor som är seriekopplade. |
Skrolla horisontellt för att visa alla specifikationskolumner.
Källa för specifikationer: JKESS HV Slave Battery Box produktsida och broschyr.
Känn till gränserna
3 vanliga missuppfattningar om aktiv balansering
"Aktiv balansering kan reparera en skadad cell."
Aktiv balansering kan endast överföra laddning; den kan inte återställa en cells kemiska kapacitet. Om en cells kapacitet redan har försämrats kraftigt kan aktiv balansering endast fördra effekten, inte omvända försämringen.
"En högre balanseringsström är alltid bättre."
En balanseringsström på 2 A är rimlig för celler i 300 Ah-klassen, men en för hög balanseringsström ökar kretskomplexiteten och kostnaden. Välj balanseringsström utifrån cellkapacitet och systemets driftförhållanden.
"Aktiv balansering innebär att cellsortering är onödig."
Aktiv balansering kan kompensera för skillnader mellan celler, men den kan inte eliminera extrema initiala inkonsekvenser. Köpare bör fortfarande begära data om kapacitets- och inre motståndsinkonsekvens på batchnivå från sin cellleverantör.
Från BMU till komplett system
Hur man konfigurerar JKESS HV-system med 2A aktiv balansering
JKESS modulära högspänningsenergilagringssystem använder BMU-H5-16 som underordnad styrenhet, kombinerad med en HV-BC250 (200 A) eller HV-BC150-100A (100 A) huvudstyrenhet. De stödjer 4–16 underordnade enheter (HV-B6U eller 4U-kits) , systemkapaciteter på 64–256 kWh , och ett spänningsområde på 80–1000 V.
| System kapacitet |
Slav lådor |
Serier antal |
Nominell spänning |
Styrning av huvudkontrollen boxalternativ |
|---|---|---|---|---|
| 64 kWh | 4 | 64S | ~204,8 V | HV-BC150-100A |
| 96 kWh | 6 | 96-talet | ~307,2 V | HV-BC150-100A |
| 128 kWh | 8 | 128S | ~409,6 V | HV-BC150-100A |
| 192 kWh | 12 | 192S | ~614,4 V | HV-BC250 |
| 256 kWh | 16 | 256S | ~819,2 V | HV-BC250 |
Skrolla horisontellt för att visa alla fem konfigurationskolumner.
Köparens frågor, besvarade
Vanliga frågor
Är aktiv balansering alltid bättre än passiv balansering?
Nej. Aktiv balansering är mer effektiv på LiFePO4:s platta spänningskurva och i scenarier med stor variation mellan celler, men passiv balansering förblir standardlösningen och är tillräcklig för mer än 90 % av nätanslutna kommersiella system som använder välmatchade celler av klass A med jämn temperaturfördelning. Rätt val beror på den initiala spridningen mellan cellerna, temperaturgradienten under drift och känsligheten för kapacitetsbevarande.
Varför misslyckas passiv balansering på LiFePO4?
LiFePO4 har en extremt platt spänningskurva mellan 20 % och 80 % SOC – endast ca 100 mV variation (3,20 V till 3,30 V). Passiv balansering förlitar sig på spännings skillnader för att identifiera vilka celler som behöver urladdas, men i denna platta region är spännings skillnaderna för små för att pålitligt återspegla SOC-skillnader. Passiv balansering fungerar dessutom endast under den sista laddningsfasen, vilket ytterligare begränsar dess effektivitet.
Hur lång tid tar 2 A aktiv balansering att korrigera cellobalans?
För en 314 Ah LiFePO4-cell med 0,5 % kapacitetsvariation är energin som ska balanseras ca 1,57 Ah. Vid 2 A aktiv balanseringsström tar detta ca 47 minuter. Vid 200 mA passiv balansering skulle samma energioverföring ta ca 7,85 timmar – och passiv balansering fungerar endast under den sista laddningsfasen, så den faktiska tiden blir ännu längre.
Vilka är de tre scenarierna där 2 A aktiv balansering ger avkastning?
De tre scenarierna är: (1) celler med stort kapacitetsutrymme och betydlig initial spridning (1–3 % kapacitetsvariation), (2) återanvända eller omkonfigurerade batterier med hög variation mellan celler och (3) batteripaket med kraftiga temperaturgradienter (5–10 °C skillnad mellan översta och nedersta cellerna). I dessa scenarier kan aktiv balansering på 2 A återvinna 1–2 % av användbar kapacitet och förlänga paketets livslängd med 15–20 %.
Stödjer JKESS BMU-H5-16 aktiv balansering?
Ja. BMU-H5-16 är JKESS aktiva balanseringsunder-BMU och levererar upp till 2 A balanseringsström per kanal med induktiv DC-DC-omvandling. Den stödjer 16S LiFePO4-cellerna med en provtagningsnoggrannhet för cellspänning på ±0,005 V samt 8 NTC-temperatursensorer. Den är förinstallerad i alla JKESS HV underbatterilådskit.
Kan jag eftermontera aktiv balansering i ett befintligt passivt balanseringssystem?
Att uppgradera är tekniskt möjligt, men ofta opraktiskt eftersom aktiv balansering kräver annan kablingsutrustning, annan BMS-hårdvara och andra kommunikationsprotokoll. Den kostnadseffektivare lösningen är att välja ett system som inkluderar aktiv balansering från början – särskilt om ditt användningsområde ingår i något av de tre scenarierna med hög variation.
Hur påverkar aktiv balansering batteripackens garanti?
Aktiv balansering hjälper till att bibehålla cellkonsistensen, vilket direkt skyddar kapacitetsbevarandet. Om en garanti garanterar ett minimivärde för kapacitetsbevarande (t.ex. 70 % efter 10 år) ökar aktiv balansering sannolikheten för att packen uppfyller detta krav genom att minska graden av obalansdriven försämring.
Vad är den typiska kostnadsdifferensen mellan BMS med passiv respektive aktiv balansering?
Aktiv balanserings-BMS-hårdvara kostar vanligtvis 20–40 % mer än passiva balanseringsalternativ på komponentnivå. I de tre scenarierna med hög variation kan den ökade användbara kapaciteten och den förlängda batteripackslivet dock ge avkastning på denna extra kostnad inom 2–3 år av drift.
Fungerar aktiv balansering både vid laddning och urladdning?
Ja. Till skillnad från passiv balansering, som endast fungerar under den sista laddningsfasen (hög SOC), fungerar aktiv balansering kontinuerligt både vid laddning och urladdning över hela SOC-intervallet. Detta är särskilt viktigt för LiFePO4, eftersom dess platta spänningskurva innebär att passiv balansering har mycket begränsade effektiva tidsfönster.
Hur stödjer JKESS B2B-kunder som utvärderar aktiv balansering?
JKESS tillhandahåller modulär högspännings-BESS-hårdvara, inklusive BMU-H5-16-slav-BMU:n med aktiv balansering, huvudstyrboxarna HV-BC250 (200 A) och HV-BC150-100A (100 A), samt slavbatterilådorna HV-B6U/4U. Systemet stödjer 4–16 slavlådor (64–256 kWh) med CAN/RS485/kedjekommunikation. JKESS säljer inte celler; köpare skaffar LiFePO4-cellerna separat, vilket gör att systemdesignen kan optimeras kring specifika cellspecifikationer.
Osäker på om aktiv balansering är rätt för ditt projekt?
Dela dina cellspecifikationer och driftförhållanden med vårt ingenjörsteam. Vi hjälper dig att avgöra om 2 A aktiv balansering ger en mätbar avkastning för just ditt användningsområde.
Begär ett anpassat prisförslag →