Alla kategorier

Inköp av LiFePO4-celler för högspänningslåda med 16 seriekopplade celler (Slave): En B2B-köpares verifieringschecklista | JKESS

2026-09-30 17:22:24
Inköp av LiFePO4-celler för högspänningslåda med 16 seriekopplade celler (Slave): En B2B-köpares verifieringschecklista | JKESS

Söker LiFePO4-celler för högspännings-slave-16S-batterilådssets: En B2B-köpars verifieringschecklista

Vårt set levereras utan celler — och det är just meningen. Här är den 7-stegs-verifieringsramen som skiljer ut Grade-A-cellerna från ometiketterade kassade och säkerställer korrekt måttsättning innan du pressar fast en enda terminal.

Publicerad: 29 september 2026 | 14 minuters läsning | JKESS Engineering Team

Viktiga saker att lära sig

  • När du köper ett 16S HV-batterilådsset utan celler är cellinköp det enklaste projektsteget att göra fel på — och en av de viktigaste variablerna som påverkar driftlivslängden.
  • Marknadsbeteckningen "Grade A" har ingen enskild universell standard. Leveranser från samma leverantör kan komma från olika produktionslinjer, och kapacitetsvariationen kan uppgå till 5 %.
  • Cellverifiering kan inte bygga på ett enda datablad. Verifiera fyra oberoende bevisformer: batchspårbarhet, kapacitetstestrapporter, konsistens i inre resistans och måltolerans.
  • Måltolerans i prismatiska LiFePO4-celler med kapacitet mellan 280 Ah och 314 Ah påverkar direkt monteringen. Även om de nominella måtten stämmer överens kan de faktiska cellerna från olika linjer variera med 1–2 mm.
  • JKESS 16S-batterilådsset (4U / 6U) använder BMU-H5-16 med ett provområde på 1–4,5 V och en noggrannhet på ±0,005 V. Detta spänningsområde är en nyckelbegränsning vid val av celler för säker användning i setet.

Varför cellinköp är steget med högst risk i ditt BESS-projekt

Att välja JKESS-kitmodellen – kabinett, BMS och kablage utan celler – ger B2B-köpare betydande kostnadsflexibilitet och kontroll över inköpsprocessen. Den här flexibiliteten skapar dock också ett ansvar som inte kan utkontrakteras: beslutet om vilka celler som ska köpas.

Celler utgör vanligtvis 50–60 procent av den totala kostnaden för ett energilagringssystem, och problem relaterade till celler kan stå för mer än 70 procent av alla systemfel. Trots detta köper många B2B-köpare fortfarande celler utifrån en leverantörs PDF-datablad och en muntlig förklaring om att »detta är våra bästa celler av klass A«.

Problemet är att »klass A« kan betyda mycket olika saker beroende på leverantör. För en leverantör kan det innebära kapacitet på eller över 95 procent av den nominella kapaciteten; för en annan kan det helt enkelt betyda att det inte finns några uppenbara ytskador. Utan en gemensam, verifierbar ram blir inköp av celler en av de minst kontrollerade delarna i projektet.

Vad »klass A« faktiskt betyder: En verklighetskontroll

Det finns ingen globalt enhetlig standard för cellklassificering inom energilagringsbranschen. De följande arbetsdefinitionerna sammanfattar offentliga testmetoder och B2B-inköps erfarenheter till en praktisk screeningramverk.

Kvalitet Kapacitetskonsekvens Konsistens i inre resistans Självurladdningshastighet Vanlig källa Risknivå
Klass A Kapacitet ≥ 98 % av nominell kapacitet; batchspridning ≤ 1 % Variation ≤ 5 % ≤ 2 % / månad Ursprunglig fabrikstillverkning eller auktoriserad kanal Låg
Klass B Kapacitet 90 %–97 %; batchspridning 2 %–5 % Variation 5 %–15 % 2 %–5 % / månad Slutlagerpartier eller återvunna celler Mellan
Klass C Kapacitet < 90 %; batchspridning > 5 % Variation 15 % 5 % / månad Återvunna batterier eller informella kanaler Hög
⚠️ "Grade A" är inte tillräckligt som enskild bevisning. Vissa leverantörer etiketterar om lägre-kvalitetsceller som Grade A, särskilt i gränsöverskridande handel där verifiering kan vara svår. Köpare bör begära verifierbara rapporter från oberoende tredje part istället for att enbart lita på datablad som utfärdats av leverantören.

Den 7-stegsverifieringskontrollen för 16S BESS-cellerna

Använd denna kontrolllista för att slutföra inkommande cellverifiering inom 48 timmar efter leverans, så att problem identifieras innan återlämningsrättigheter eller anspråksperioder förfaller.

  1. Verifiera batchspårbarhet Begär de ursprungliga produktionsuppgifterna kopplade till cellbatchnumret, inte ett generiskt datablad. Bekräfta att cellerna i en batch har samma produktionsdatum och samma produktionslinje; blandade batchar kan förstärka skillnaderna i kapacitet och inre resistans.
  2. Verifiera kapacitetstestrapporten Kräv en kapacitets-sorteringsrapport på batchnivå som visar testtemperaturen, C-hastigheten och avbrytningsvoltaget. Kapacitetstestning ska utföras vid 25 °C och 0,5C, med rapporterad kapacitet på minst 98 % av den nominella kapaciteten.
  3. Verifiera konsekvensen i inre resistans Begär fördelningen av AC-inre resistans för batchen, uppmätt vid 1 kHz. Standardavvikelsen får inte överstiga 5 % av batchens genomsnittliga värde. Cellerna får inte blandas i samma 16S-sträng om deras inre resistans skiljer sig åt med mer än 10 %.
  4. Verifiera dimensions tolerans De standardmässiga dimensionerna för prismatiska celler med kapaciteten 280 Ah respektive 314 Ah är 174 × 72 × 207 mm, men den faktiska produktionen kan variera med 1–2 mm. Ta slumpmässigt ut 5–10 celler efter leverans och mät längd, bredd och höjd för att bekräfta att de passar modulens sidoplåtar och ändplåtar i kitet.
  5. Verifiera självurladdningshastigheten Håll cellerna vid 50 % SOC i 7 dagar och mät spänningsminskningen. Cellerna med en självurladdningshastighet över 2 % per månad ska isoleras och får inte användas i seriekoppling.
  6. Verifiera fysiskt skick Inspektera terminaler för oxidation, deformation eller skada. Bekräfta att tryckavlastningsfunktioner är intakta, att höljen inte är indentsade och att QR-/partietiketter är tydliga och läsbara.
  7. Verifiera att BMS:s spänningsområde stämmer JKESS BMU-H5-16 stödjer ett provtagningsområde på 1–4,5 V. En 16S LiFePO4-konfiguration har ca 3,65 V per cell vid full laddning och 2,5 V vid nästan tom batteri. Bekräfta att cellens laddnings-/urladdningsavbrytnings-spänningar förblir inom detta område och att kemien är LiFePO4.

Kvalitetsklass A jämfört med ometiketterade avkastade enheter: Vad skiljer dem i praktiken

Verifierad kvalitetsklass A

  • ✅ Kapacitetsvariation inom partiet ≤ 1 %
  • ✅ Standardavvikelse för inre resistans ≤ 5 %
  • ✅ Självurladdningshastighet ≤ 2 % / månad
  • ✅ Dimensionstolerans ±0,5 mm
  • ✅ Spårbarhet för originalbatchen tillgänglig
  • ✅ Tredjepartsprovrapport kan verifieras
  • ✅ Verkningsgrad för första cykeln ≥ 99 %
  • ✅ Förväntad användbar kapacitet för 16S-paket ≥ 98 %
  • ✅ Aktiv balansering kan kompensera inom timmar
Resultat: kapacitetsbevarande efter 10 år ≥ 80 %

Omärkta avslagna enheter

  • ❌ Spridning i batchkapacitet 3–8 %
  • ❌ Standardavvikelse för inre resistans 10–20 %
  • ❌ Självurladdningshastighet 3–8 %/månad
  • ❌ Dimensionstolerans ±2 mm
  • ❌ Saknade eller vagt angivna partibeteckningar
  • ❌ Endast datablad som leverantören skapat är tillgängliga
  • ❌ Verkningsgrad vid första cykeln: 95 %–97 %
  • ❌ Förväntad användbar packkapacitet för 16S: 85 %–92 %
  • ❌ Även aktiv balansering med 2 A kan möjligen inte kompensera
Resultat: kapaciteten kan sjunka till 70 % efter 3–5 år

Varför små skillnader mellan celler blir förluster på packnivå

  • En 16S-sträng innehåller 16 i seriekopplade celler, och den svagaste cellen begränsar den användbara strängkapaciteten.
  • Om kapacitetsvariationen mellan de 16 cellerna är 1 % minskas den användbara packkapaciteten med cirka 1 %.
  • Om kapacitetsvariationen är 5 % minskas den användbara packkapaciteten med cirka 5 %.
  • Om kapacitetsvariationen är 10 % minskas den användbara packkapaciteten med cirka 10 %.

exempel med 257 kWh: För ett 257 kWh-system konfigurerat som 16S × 314 Ah × 3,2 V × 16 boxar innebär en kapacitetsförlust på 10 % att cirka 25,7 kWh av användbar kapacitet försvinner. Vid en full cykel per dag under 10 år motsvarar detta ungefär 93 805 kWh i förlorad livstidsenergigenomströmning.

Anpassa dina celler till JKESS Slave 16S-batteriboxkit

JKESS 4U- och 6U-kit använder BMU-H5-16 som slavstyrkärna och stödjer 16S LiFePO4-seriekonfigurationer. Kontrollera följande tekniska begränsningar innan du beställer celler.

Parameter JKESS-kitkrav Kontroll av cellförsörjning
Kemi LiFePO4 Blanda inte med ternära litium-, natriumjon- eller andra kemier
Cellformat Prismatisk aluminiumbehållare Påsar och cylindriska celler är inte lämpliga för detta kit
Kapacitetsomfång 280 Ah–314 Ah Håll dig inom den rekommenderade intervallet och prioritera batchens konsekvens
Nominell spänning 3.2v Ungefär 3,65 V vid full laddning och 2,5 V vid nästan tom
Kontinuerlig urladdningshastighet 0,5c Inte avsedd för kontinuerlig urladdning vid 1C eller högre
Dimensioner (L × B × H) 174 × 72 × 207 mm Den faktiska celltoleransen bör ligga inom ±1 mm
Terminaltyp M6-skruv Terminalgeometrin måste matcha bussrännans hålmönster
Spänningsmätfönster 1–4,5 V (BMU-H5-16) Cellspänningen måste ligga inom mätområdet
JKESS säljer inte celler. Denna strategi låter köpare välja en cellleverantör baserat på projektbudget, tillgänglighet och leveranskedjans relationer, medan JKESS levererar och fabrikstestar BMS-hårdvaran, kablingsharnessen och batterikapslingen innan leverans.
JKESS produktpelare: BMU-H5-16 · HV-B6U · 4U-kit · HV-BC250 · HV-BC150-100A · aktiv balansering 2 A · provtagningsnoggrannhet ±0,005 V · arkitektur för 16 celler i serie · prismatiska LiFePO4-cellerna 280–314 Ah · mått 174 × 72 × 207 mm · spänningsmätfönster 1–4,5 V · standardkommunikationsprotokoll CAN/RS485 · högspänningsystemområde 80–1000 V.

Ett B2B-köpars beslutsflöde

  1. Bekräfta systemets spänningsområde → 80–1000 V DC, beroende på antalet slaveboxar som är anslutna i serie.
  2. Bestäm antalet slaveboxar → 4–16 enheter, motsvarande cirka 64–256 kWh.
  3. Beräkna det totala antalet celler → 16 celler per box × antalet slaveboxar.
  4. Välj cellkapacitet → 280 Ah / 302 Ah / 304 Ah / 314 Ah, helst från samma batch.
  5. Välj cellleverantör → kräver batchspårbarhet samt testrapporter från tredje part.
  6. Utför den 7-stegs inkommande verifieringen → slutför inom 48 timmar och behåll rätten att returnera icke-konforma varor.
  7. Montera 8S-moduler → använd de medföljande ändplattorna, sidoplattorna, epoxiplattorna och bussstavorna.
  8. Anslut till 16S → använd PACK-strömkablarna och CCS-kablingsharnessarna.
  9. Slå på strömmen och ta i drift → kontrollera spänning, temperatur och balanseringsstatus för varje slave-box med hjälp av LCD-skärmen eller appen för huvudkontroll.

5 fel vid cellinköp som förstör projektets ekonomi

Misstag 1: Att jämföra pris utan att verifiera batchens konsekvens

Celler som säljs som »samma kvalitet« från olika batcher kan variera upp till 5 % i kapacitet. En prisnedsättning på 5 % kan övervägas av en minskning på 10 % i användbar packkapacitet.

Misstag 2: Att ignorera måtttolerans

Överensstämmande nominella mått garanterar inte överensstämmande verkliga mått. En skillnad på 1–2 mm kan förhindra att cellmodulen får plats i höljet. Ta prov och mät cellerna inom 48 timmar efter leverans.

Misstag 3: Att inte kontrollera BMS:s spänningsfönster innan köp

JKESS BMU-H5-16:s samplingsområde är 1–4,5 V. Om en cells laddspänning vid full laddning överskrider 4,5 V kan den inte användas inom detta kits specificerade samplingsområde.

Misstag 4: Att blanda batcher eller leverantörer inom samma 16S-sträng

Att blanda batcher inom samma 16S-sträng kan accelerera obalans mellan celler. Även med aktiv balansering på 2 A kan extrem variation överskrida det praktiska kompensationsområdet för balanseringssystemet.

Misstag 5: Att hoppa över självurladdningstestet

En cell med förhöjd självurladdning drar kontinuerligt bort användbar energi från seriekopplingen. Problemet kan inte vara uppenbart vid ankomst, men efter månader av drift kan det visa sig som en bestående obalans mellan cellerna.

Vanliga frågor

Varför säljer JKESS batterilådsset utan celler?

JKESS säljer högspänningsbatterilådsset som plåtenclosure med förinstallerad BMS-hårdvara, kablingsharnessar och komponenter för termisk hantering. Genom att sälja utan celler får B2B-köpare flexibilitet att välja LiFePO4-cellerna baserat på egen leveranskedja, budget och projektplanering. Det undviker också komplexiteten i internationella transportregler för litiumbatterier, eftersom celler omfattas av striktare transportkrav än tomma enclosure.

Vilka celltyper och storlekar är kompatibla med JKESS 16S högspänningsbatterilådsset?

JKESS 16S HV-batterilådsutrustningar (modeller 4U och 6U) är utformade för prismatiska LiFePO4-celler i intervallet 280–314 Ah. De standardmässiga celldimensionerna är 174 × 72 × 207 mm. BMU-H5-16 stödjer ett spänningsmätområde på 1–4,5 V per cell. Cylindriska och påseformade celler är inte kompatibla med denna utrustningsdesign.

Hur kontrollerar jag att mina celler verkligen är av klass A?

Det finns ingen global standard för "klass A" inom energilagringsbranschen. Verifiering kräver oberoende bevis: spårbarhet på partinivå från den ursprungliga tillverkaren, oberoende kapacitetstestrapporter vid 25 °C och 0,5C, data om AC-inre motståndsfördelning som visar en standardavvikelse på ≤5 %, dimensionella mätningar av provceller samt en självurladdningstest under 7 dagar. Lita inte enbart på leverantörens eget utställda datablad.

Vad är toleransgränserna för celldimensioner i en JKESS-utrustning?

JKESS 16S-batterilådor är utformade för celler med måtten 174 × 72 × 207 mm och en dimensionsnoggrannhet på ±1 mm. Att överskrida denna tolerans kan leda till svårigheter att montera celler i modulens sidopaneler och ändpaneler eller orsaka ojämn kompression. Mät 5–10 slumpmässigt utvalda celler vid leverans och bekräfta att modulen passar innan hela partiet godkänns.

Kan jag blanda celler från olika partier i samma 16S-paket?

Att blanda partier i ett 16S-paket avrådes starkt från. Även celler från samma leverantör kan visa en kapacitetsvariation på 2–5 % mellan partier, och skillnaderna i inre resistans kan överstiga 10 %. Detta förstärker obalansen mellan celler och minskar den användbara kapaciteten. Om blandning är oundviklig bör celler med så lik kapacitet och inre resistans som möjligt användas, och de bör verifieras med en självurladdningstest under 7 dagar.

Hur kompenserar BMU-H5-16:s aktiv balansering för variationer mellan celler?

BMU-H5-16 levererar upp till 2 A aktiv balanseringsström per kanal, med induktiv DC-DC-omvandling för att överföra laddning mellan celler. För en 314 Ah-cell med 0,5 % kapacitetsvariation är energin som krävs för balansering ungefär 1,57 Ah, vilket tar cirka 47 minuter att kompensera vid 2 A. Passiv balansering vid 200 mA skulle kräva cirka 7,85 timmar. Aktiv balansering kan inte kompensera för extrema variationer som överskrider konstruktionsgränserna.

Vad är den rekommenderade självurladdningshastigheten för LiFePO4-celler i ett BESS?

För BESS-applikationer bör cellerna ha en självurladdningshastighet på 2 % eller lägre per månad vid lagring vid 50 % SOC och 25 °C. Cellerna med högre självurladdningshastigheter orsakar kontinuerlig obalans i seriekopplingen och kan kräva fler balanseringscykler. Cellerna med en självurladdningshastighet över 2 % per månad bör isoleras och inte användas i en seriekopplad pack.

Hur många celler behöver jag för ett 64 kWh-system med JKESS-kit?

För ett 64 kWh-system med 4 stycken JKESS HV-slavboxar behöver du 64 celler (16 celler per box × 4 boxar). Med 314 Ah LiFePO4-cellerna vid 3,2 V nominellt ger en 16S-konfiguration ca 16,1 kWh per box (16 × 3,2 V × 314 Ah = 16,08 kWh), och 4 boxar ger ca 64,3 kWh. Den exakta användbara kapaciteten beror på de uppmätta cellkapaciteterna och driftsförhållandena.

Tillhandahåller JKESS stöd för cellinköp till B2B-kunder?

JKESS säljer inte celler, men vårt ingenjörsteam kan leverera de tekniska specifikationer som krävs för varje kit, inklusive kemisk sammansättning, kapacitetsområde, mått, spänningsområde och urladdningshastighet. Vi kan även granska testrapporter från tredje part mot kits tekniska krav. För stora B2B-beställningar kan verifierade leverantörsrekommendationer i relevanta regioner eventuellt tillhandahållas på begäran.

Vad händer om jag installerar celler som inte uppfyller kits specifikationer?

Att installera celler som ligger utanför kitets specifikationer – till exempel med annan kemisk sammansättning, annat kapacitetsområde, andra mått eller annat spänningsområde – kan orsaka kommunikationsfel i BMS, felaktig SOC-beräkning, obalans mellan celler som överskrider balanseringskapaciteten eller säkerhetsrisker. JKESS kan inte garantera kitets prestanda om icke-konformiga celler installeras. Kontrollera alla cellparametrar innan montering.

Behöver du hjälp att verifiera celler för ditt JKESS-kit?

Dela dina cellspecifikationer och provrapporter med vårt ingenjörsteam. Vi granskar dem mot kitets tekniska krav och markerar potentiella problem innan du påbörjar monteringen.

Begär ett anpassat prisförslag →